• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    Každý kdo chce poradit ohledně linuxu je na spravném místě. Přímý následovník audítka stejného názvu. Pravidla jsou stejná jako predchozí, hlavně žádné FLAME!
    Na Hompage klubiku najdete alternativy k aplikacim. Snazim se drzet ten list v aktualizovane a hlavne zajimave alternativy, kdyby ste chteli neco pridat do listu dejte vedet.

    Jak se správně ptát:

    1) Popište příznaky problému nebo chyby co možná nejjasněji a nejpečlivěji.
    2) Popište prostředí, ve kterém chyba nastává, tj. architekturu, operační systém, aplikaci, verzi, atd. Jmenujte distribuci a verzi systému (např. Red Hat 8.0, Slackware 5.1, atd.).
    3) Popište, jak jste se k chybě dostali, a jak jste se ji pokusili odhalit, isolovat a pochopit ještě předtím, než jste se zeptali.
    4) Popište relevantní změny v konfiguraci, které jste v poslední době provedli.
    5) Pokuste se už předem zodpovědět případné doplňující otázky.
    6) Na dlouhé výpisy použijte služby na to určené - pastebin - http://pastebin.com/
    rozbalit záhlaví
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    CHOROBA:
    iwlwifi-7260-9.ucode
    ted jedu na debian s lxde. predtim jsem byl na kali a tam byl zase porod zprovoznit virtualbox.

    zkusim ten x-tile. pokud to pude skriptovat tak by to bylosuper.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    spousta xwindows manageru umi tilling leta

    treba
    Quick Tip - Tiling Windows manager in Mate-Desktop
    http://oz123.github.io/writings/2014-01-11-Tiling-windows-mate/

    bmw co za firmware to chce?
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    CHOROBA:
    uz se mi to povedlo instalovat z os pomoci Gdebi Package Installer. Nahral jsem soubory znovu na flash. Nevim proc mi to predtim neslo. Pred tim Gdebi taky psal error.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    apt install linux-firmware
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    Zkousim prechod na linux host a win guest. Ve win jsem si hodne zvyknul na aero kde se daj pekne pomoci sipek manipulovat z okny a a davat je do kvandrantu obrazovky. Zkousel jsem enlightenment na kali ale je to nestabilni a obcas se to chova divne a ma to glitche. Je to skoda jinak by to bylo super, teda je to celkem slozity ale to by zas tolik nevadilo.

    Je nejaky malo narocny window manager co by umel stejne jako aero pomoci sipek manipulovat z okny? Hlavne aby to bylo stabilni a fungovalo. Compiz vypada zajimave ale narocne.

    Ted zkousim instalova debian ale za zadnou cenu nemuzu instalovat drvier na sitovou kartu ani pri instalaci ani ze systemu.
    Debian -- Package Search Results -- firmware
    Debian -- Package Search Results -- firmware
    https://packages.debian.org/search?keywords=firmware
    'dpkg -i driver' mi da hlasku dpkg: error: need an action option
    apt-get instal driver.deb 'mi da hlasku ze to neni podoporovany format baliku pro debian

    Nevedel by nekdo prosim jak tu sitovou kartu zprovoznit?
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    GORG: Potřebuješ jen ten adresář .idea, tam je všechno popsaný v tý konfiguraci. S diskem manipulovat co nejméně - z klepajícího nebootovat, je doslova v posledním tažení.
    SATAI
    SATAI --- ---
    GORG: nebem bys mit projekt v gitu samopopisny? Neni v nem pom.xml nebo neco podobneho? Bez toho to prece nemuzes ani vybuildit na CI.
    GORG
    GORG --- ---
    SATAI: No cílem je rozjet znovu ten workspace v IDEA, který jsem tam měl. Už nevím, co to všechno obnášelo (všelijaké dependencies, nastavování cest), tak nejjednodušší by pro mě bylo, aby to prostě nabootovalo, a já mohl pokračovat.

    Nicméně našel jsem nedávno program do PC, který umí přistupovat na linux partitions (hledal jsem jak dostat ze Smart tv nahrávky), tak to asi prostě jen překopíruju takhle. Možná to trochu zamává s atributy souborů.
    SATAI
    SATAI --- ---
    GORG: proc to bootujes a proste nevytahnes disk a nedas ho jinam?
    GORG
    GORG --- ---
    CHOROBA: dik za tip. zkusil jsem ještě připojit odpojenou dvd mechaniku a zkusil znovu ten fsck a asi stačilo jen počkat (asi 15 min aspoň), a opravilo se to zpět.

    nicméně objevil se nový trabl - ten disk asi akorát začal odcházet :) (jak zvukově je znatelný klepání a SMART taky píše, že je má BAD status), takže se vše kolem něj zpomalilo a asi budu rád, když se mi podaří z něj udělat zálohu. Naštěstí jsem měl kód na GITu, ale všechna ta nastavení prostředí asi zaberou čas. Snad dosta pomůže si nahrát někam celý home
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    sr0 je cdromka
    GORG
    GORG --- ---
    Stále to píše
    udevd[742]: timeout: killing 'udisks/part-id /dev/sr0' [1613]

    Brání to něco kloudného i v té konzoli dělat, protože je nutné psát poslepu.

    Nicméně je přes ls vidět, že / disk je normálně namountovanej. Možná už nějaký neexistující disk
    GORG
    GORG --- ---
    CHOROBA: ok zkusím , do command liny se dostanu, i kdyz to furt pise pres to ty timeout hlasky, tak je to dost neprehledne
    ptalo se mě to tehdy, jestli to má přemountovat disky podle fstabu na read/write (což zjevně chybělo předchozím příkazům níže).. pak se dlouho nic nedělo a já dal restart, tak jsem to možná nějak rozhodil
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    pust fsck po rebootu, treba mas najebanej fs
    Linux Force fsck on the Next Reboot or Boot Sequence
    https://www.cyberciti.biz/faq/linux-force-fsck-on-the-next-reboot-or-boot-sequence/
    GORG
    GORG --- ---
    Myslím, že to nějak úplně rozbilo mountování disků... furt to píše nějaké chyby o killování procesů kolem disku
    GORG
    GORG --- ---
    omg tak jsem zkusil aspoň dát oprava balíčkovače a vypadá to, že se to tím už úplně dojebalo, že má problém naběhnout i ten recovery režim
    GORG
    GORG --- ---
    Po několika letech jsem chtěl nabootovat ubuntu, kde mám rozpracované nějaké moje starší android projekty.
    Jenže jsem mezitím vyměnil ATI grafárnu za NVIDIA a xserver nenaběhne.
    Kupodivu v recovery menu chybí možnost Xfailsafe, aby spustilo X Server s nějakou defaultní grafikou. (viz. rady tady http://www.howtogeek.com/196740/how-to-fix-an-ubuntu-system-when-it-wont-boot/)

    Dokonce ani apt-get příkazy nefungují, když to bootne do root shell promptu, ale ten zjevně není moutnutý do write módu, tak nejde udělat žádnou změnu.

    Tohle přece musí mít nějaké jednoduché řešení? :)

    Našel jsem sice přímo návod na tento úkol, ale to právě nefunguje.

    http://askubuntu.com/...ons/224680/upgrading-graphics-card-from-ati-to-nvidia-how-to-do-it-properly¨

    Teoreticky by mělo zabrat něco na způsob

    sudo apt-get remove fglrx-legacy
    sudo mv /etc/Xorg/xorg.conf ~/ #adjust the path

    Ale to píše jen záhadné chybové hlášky, že nejde nikam zapisovat.

    Ještě z let minulých si pamatuju, že na linuxu bylo možné přepnout kdykolivna jinou obrazovku termínálu (CTRL-ALT- F1 až F12), ale tato možnost nevím proč u Ubuntu není?

    TLDR; jak se dostat do normálního command shellu? ,) Dík
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    DANIELSOFT: nejčistší je asi do /etc/default/grub přidat řádek

    GRUB_GFXPAYLOAD_LINUX="text"
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    DANIELSOFT: tak sláva, kromě odstranění "quiet" a "splash" je tam ještě nahoře "gfxmode $linux_gfx_mode" a to když dám pryč, tak se mi to začne chovat přesně tak, jak jsem chtěl.
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    Na minulém počítači se mi při bootu Linuxu ukazovalo postupně "co se děje": co se kdy spouští za služby a tak. Teď na novém není od zvolení položky v GRUBu do objevení logovací obrazovky na monitoru žádný signál: jediné co se objeví je výstup fsck (tedy v ideálním případě, že je filesystém clean) a na chvíli splash animace.

    Zkoušel jsem odstranit parametry "splash" a "quiet" u kernelu, ale jediné co se stalo bylo, že se přestala objevovat krátce splash animace při startu. Na monitoru bliká "no signal", což je škoda :)

    Na intelové desce je integrovaná grafická karta, takže moje teorie byla, že ty výstupy jdou ve skutečnosti tam, zkusil jsem v UEFI přepnout z "auto" do "používám pouze nvidia kartu", ale bez výsledku (je to úplně stejné).

    Specifikace:
    Xubuntu 16.04, desktop Dell Precision T1700

    $ lspci | grep VGA
    01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation GM107GL [Quadro K2200] (rev a2)

    driver grafiky: nouveau

    Protože jde o kosmetickou záležitost (po nabootování vše funguje, akorát bootovací proces je "škaredý") nebudu používat nějaké hodně destruktivní či nevratné věci/testy, ale pokud byste chtěli poradit s něčím jednoduchým a "neškodným", co se dá zkusit (třeba pokusně laborovat s boot parametry pomocí "e" v GRUBu, to se vždy po bootu zase vrátí zpátky) budu rád.
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    AXTHEB: No, něco to tam našlo, ale nepomohlo to... tak jsem to přeflashnul poslední zálohou...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam