• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    GORG
    GORG --- ---
    Po několika letech jsem chtěl nabootovat ubuntu, kde mám rozpracované nějaké moje starší android projekty.
    Jenže jsem mezitím vyměnil ATI grafárnu za NVIDIA a xserver nenaběhne.
    Kupodivu v recovery menu chybí možnost Xfailsafe, aby spustilo X Server s nějakou defaultní grafikou. (viz. rady tady http://www.howtogeek.com/196740/how-to-fix-an-ubuntu-system-when-it-wont-boot/)

    Dokonce ani apt-get příkazy nefungují, když to bootne do root shell promptu, ale ten zjevně není moutnutý do write módu, tak nejde udělat žádnou změnu.

    Tohle přece musí mít nějaké jednoduché řešení? :)

    Našel jsem sice přímo návod na tento úkol, ale to právě nefunguje.

    http://askubuntu.com/...ons/224680/upgrading-graphics-card-from-ati-to-nvidia-how-to-do-it-properly¨

    Teoreticky by mělo zabrat něco na způsob

    sudo apt-get remove fglrx-legacy
    sudo mv /etc/Xorg/xorg.conf ~/ #adjust the path

    Ale to píše jen záhadné chybové hlášky, že nejde nikam zapisovat.

    Ještě z let minulých si pamatuju, že na linuxu bylo možné přepnout kdykolivna jinou obrazovku termínálu (CTRL-ALT- F1 až F12), ale tato možnost nevím proč u Ubuntu není?

    TLDR; jak se dostat do normálního command shellu? ,) Dík
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    DANIELSOFT: nejčistší je asi do /etc/default/grub přidat řádek

    GRUB_GFXPAYLOAD_LINUX="text"
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    DANIELSOFT: tak sláva, kromě odstranění "quiet" a "splash" je tam ještě nahoře "gfxmode $linux_gfx_mode" a to když dám pryč, tak se mi to začne chovat přesně tak, jak jsem chtěl.
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    Na minulém počítači se mi při bootu Linuxu ukazovalo postupně "co se děje": co se kdy spouští za služby a tak. Teď na novém není od zvolení položky v GRUBu do objevení logovací obrazovky na monitoru žádný signál: jediné co se objeví je výstup fsck (tedy v ideálním případě, že je filesystém clean) a na chvíli splash animace.

    Zkoušel jsem odstranit parametry "splash" a "quiet" u kernelu, ale jediné co se stalo bylo, že se přestala objevovat krátce splash animace při startu. Na monitoru bliká "no signal", což je škoda :)

    Na intelové desce je integrovaná grafická karta, takže moje teorie byla, že ty výstupy jdou ve skutečnosti tam, zkusil jsem v UEFI přepnout z "auto" do "používám pouze nvidia kartu", ale bez výsledku (je to úplně stejné).

    Specifikace:
    Xubuntu 16.04, desktop Dell Precision T1700

    $ lspci | grep VGA
    01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation GM107GL [Quadro K2200] (rev a2)

    driver grafiky: nouveau

    Protože jde o kosmetickou záležitost (po nabootování vše funguje, akorát bootovací proces je "škaredý") nebudu používat nějaké hodně destruktivní či nevratné věci/testy, ale pokud byste chtěli poradit s něčím jednoduchým a "neškodným", co se dá zkusit (třeba pokusně laborovat s boot parametry pomocí "e" v GRUBu, to se vždy po bootu zase vrátí zpátky) budu rád.
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    AXTHEB: No, něco to tam našlo, ale nepomohlo to... tak jsem to přeflashnul poslední zálohou...
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    TEAPACK: pomocí dd nebo dd_rescue zkopíruj kartu do souboru a dělej fsck na tom
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    Ahoj, dneska se mi podařilo poškodit SD kartu na Raspi... když to hodím do kompu, abych si vykopíroval data, tak mi to odmítá připojit /etc a píše mi to tohle:

    Chyba při získávání informací pro soubor „/media/user/rootfs/etc/wgetrc“: Struktura potřebuje opravu.

    ale jak na to? s fsck se mi nic moc nepodařilo...
    GANDALFSEDY
    GANDALFSEDY --- ---
    GANDALFSEDY: tak nic, budto zaclo fungovat samo od sebe po restartu nebo po instalaci f2fs nebo exfat ... kazdopadne uz to jde
    GUDRUN
    GUDRUN --- ---
    GANDALFSEDY: bud to dam do PC nebo sezenu nejakou modernejsi redukci se silnejsim napajenim teda, nez zacnu bejt nestastna, ze mi odesel disk... dik, uvidime
    GANDALFSEDY
    GANDALFSEDY --- ---
    GUDRUN: ten druhej usb nikam nezapojuj to je pro pripad kdy tam mas 2.5 disky (do ntb) ktery nejsou sata (tedy ide) a napaji se to pomoci druhyho usb, kdyz mas 3.5 disk tak to napajeni jde ciste z toho adapteru kterej je pripojenej extra do zasuvky a na disku do konektoru na napajeni, usb napaji jenom ten samotnej adapter ale ne disk, tady je pinout 40 ide cablu a 44 2.5" ide cablu (ten 2.5 napajeni ma) https://i.stack.imgur.com/qEPth.gif

    ten problem je nekde v oblasti toho 4pin konektoru, budto ten adapter nedava dost stavy pro ten disk nebo sou vychozeni ty kontakty, muzes to pripadne skusit ocistit a nastrikat nakym kontakt sprejem pripadne ten konektor ucvaknout a napajet jinej z nejakyho staryho atx zdroje
    GUDRUN
    GUDRUN --- ---
    ted se mi hezky pripojil a jsou tam obe partisny videt, ale zase stejna chybova hlaska a v terminalu jsem pres dmesg | tail dostala:

    [ 132.338394] sd 5:0:0:0: [sdb] Attached SCSI disk
    [ 133.080539] EXT4-fs (sdb1): mounting ext3 file system using the ext4 subsystem
    [ 133.081276] EXT4-fs (sdb1): unsupported inode size: 0
    [ 133.092621] EXT4-fs (sdb2): mounting ext3 file system using the ext4 subsystem
    [ 133.093222] EXT4-fs (sdb2): unsupported inode size: 0
    [ 141.271743] EXT4-fs (sdb2): mounting ext3 file system using the ext4 subsystem
    [ 141.272360] EXT4-fs (sdb2): unsupported inode size: 0
    [ 142.363264] EXT4-fs (sdb1): mounting ext3 file system using the ext4 subsystem
    [ 142.363878] EXT4-fs (sdb1): unsupported inode size: 0
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    GUDRUN: " dva USB camfrliky na jednom kabelu. fakt mám zasunout oba?"
    Tak je to myšleno. Jestli to pomůže závisí na vnitřním zapojení v NTB a kde je schopen dát víc proudu. Nedoporučuje se zapojovat ten napájecí USB(tj ten bokem na slabším kabelu) do nabíječky k telefonu a pod.
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    tak jestli ten disk ma deset let a buhvi co se s nim delo.
    navic ta usb redukce vypada jako jedna z mych prvnich ata/usb redukci a sou s ni problemy. nedavno sem koupil novou, usb3 .
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    jeden sou data, jeden napajeni
    GUDRUN
    GUDRUN --- ---
    ERGOSUM: ono to ma dva USB camfrliky na jednom kabelu. fakt mám zasunout oba? to by me nenapadlo. musím ale do tech USB, kde to nefachalo, tamten je osamocen.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    GUDRUN: Já bych odhadl nedostatek proudu. Můj kabel na externí HDD má navíc ještě druhý USB na posílení proudu a Delong dokonce používá pro adaptér externí napájení. Sedělo by i to, že na jiném (možná silnějším) USB se rozjede.
    GUDRUN
    GUDRUN --- ---
    GANDALFSEDY: no manipulovalo se s nim ruzne a nebyl porad v sacku, takze se neco mohlo stat s tou PCB deskou nebo co to je... stve me to, protoze jsem si myslela, ze uz je to vyreseny... no nic :-) kdyztak to vzdycky snad muzu odnyst profikum. Aspon vim, ze na tom disku jsou ty data, ktery hledam :-)
    GANDALFSEDY
    GANDALFSEDY --- ---
    GUDRUN: druha moznost ze fakt chcipa ten disk ... hitachi se taky podarilo vyrobit par serii ktery nebyl zrovna neznicitelny ...idealni by to bylo hodit cely do pc-cka na normalni idecko atd ale jak pises nemas takze zkouset a kdyz se chytne tak se ho nechytat, nehybat, nedychat a jen tise zalohovat
    GUDRUN
    GUDRUN --- ---
    GANDALFSEDY: to nemam :-/ nekdy to rozpozna jen disk, nekdy i obe partisny, nekdy nic... achjo. Zkusim teda sehnat jinej. Ale i tak dneska aspon maly vitezstvi... Dik.
    GANDALFSEDY
    GANDALFSEDY --- ---
    GUDRUN: jop to je presne on :) mozna jiny jmeno ale presne takhle vypadal ten muj co tak zlobil, mozna zkusit na to napajeni pouzit atx zdroj z pc-cka?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam