• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    GORG
    GORG --- ---
    Stále to píše
    udevd[742]: timeout: killing 'udisks/part-id /dev/sr0' [1613]

    Brání to něco kloudného i v té konzoli dělat, protože je nutné psát poslepu.

    Nicméně je přes ls vidět, že / disk je normálně namountovanej. Možná už nějaký neexistující disk
    GORG
    GORG --- ---
    CHOROBA: ok zkusím , do command liny se dostanu, i kdyz to furt pise pres to ty timeout hlasky, tak je to dost neprehledne
    ptalo se mě to tehdy, jestli to má přemountovat disky podle fstabu na read/write (což zjevně chybělo předchozím příkazům níže).. pak se dlouho nic nedělo a já dal restart, tak jsem to možná nějak rozhodil
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    pust fsck po rebootu, treba mas najebanej fs
    Linux Force fsck on the Next Reboot or Boot Sequence
    https://www.cyberciti.biz/faq/linux-force-fsck-on-the-next-reboot-or-boot-sequence/
    GORG
    GORG --- ---
    Myslím, že to nějak úplně rozbilo mountování disků... furt to píše nějaké chyby o killování procesů kolem disku
    GORG
    GORG --- ---
    omg tak jsem zkusil aspoň dát oprava balíčkovače a vypadá to, že se to tím už úplně dojebalo, že má problém naběhnout i ten recovery režim
    GORG
    GORG --- ---
    Po několika letech jsem chtěl nabootovat ubuntu, kde mám rozpracované nějaké moje starší android projekty.
    Jenže jsem mezitím vyměnil ATI grafárnu za NVIDIA a xserver nenaběhne.
    Kupodivu v recovery menu chybí možnost Xfailsafe, aby spustilo X Server s nějakou defaultní grafikou. (viz. rady tady http://www.howtogeek.com/196740/how-to-fix-an-ubuntu-system-when-it-wont-boot/)

    Dokonce ani apt-get příkazy nefungují, když to bootne do root shell promptu, ale ten zjevně není moutnutý do write módu, tak nejde udělat žádnou změnu.

    Tohle přece musí mít nějaké jednoduché řešení? :)

    Našel jsem sice přímo návod na tento úkol, ale to právě nefunguje.

    http://askubuntu.com/...ons/224680/upgrading-graphics-card-from-ati-to-nvidia-how-to-do-it-properly¨

    Teoreticky by mělo zabrat něco na způsob

    sudo apt-get remove fglrx-legacy
    sudo mv /etc/Xorg/xorg.conf ~/ #adjust the path

    Ale to píše jen záhadné chybové hlášky, že nejde nikam zapisovat.

    Ještě z let minulých si pamatuju, že na linuxu bylo možné přepnout kdykolivna jinou obrazovku termínálu (CTRL-ALT- F1 až F12), ale tato možnost nevím proč u Ubuntu není?

    TLDR; jak se dostat do normálního command shellu? ,) Dík
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    DANIELSOFT: nejčistší je asi do /etc/default/grub přidat řádek

    GRUB_GFXPAYLOAD_LINUX="text"
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    DANIELSOFT: tak sláva, kromě odstranění "quiet" a "splash" je tam ještě nahoře "gfxmode $linux_gfx_mode" a to když dám pryč, tak se mi to začne chovat přesně tak, jak jsem chtěl.
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    Na minulém počítači se mi při bootu Linuxu ukazovalo postupně "co se děje": co se kdy spouští za služby a tak. Teď na novém není od zvolení položky v GRUBu do objevení logovací obrazovky na monitoru žádný signál: jediné co se objeví je výstup fsck (tedy v ideálním případě, že je filesystém clean) a na chvíli splash animace.

    Zkoušel jsem odstranit parametry "splash" a "quiet" u kernelu, ale jediné co se stalo bylo, že se přestala objevovat krátce splash animace při startu. Na monitoru bliká "no signal", což je škoda :)

    Na intelové desce je integrovaná grafická karta, takže moje teorie byla, že ty výstupy jdou ve skutečnosti tam, zkusil jsem v UEFI přepnout z "auto" do "používám pouze nvidia kartu", ale bez výsledku (je to úplně stejné).

    Specifikace:
    Xubuntu 16.04, desktop Dell Precision T1700

    $ lspci | grep VGA
    01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation GM107GL [Quadro K2200] (rev a2)

    driver grafiky: nouveau

    Protože jde o kosmetickou záležitost (po nabootování vše funguje, akorát bootovací proces je "škaredý") nebudu používat nějaké hodně destruktivní či nevratné věci/testy, ale pokud byste chtěli poradit s něčím jednoduchým a "neškodným", co se dá zkusit (třeba pokusně laborovat s boot parametry pomocí "e" v GRUBu, to se vždy po bootu zase vrátí zpátky) budu rád.
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    AXTHEB: No, něco to tam našlo, ale nepomohlo to... tak jsem to přeflashnul poslední zálohou...
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    TEAPACK: pomocí dd nebo dd_rescue zkopíruj kartu do souboru a dělej fsck na tom
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    Ahoj, dneska se mi podařilo poškodit SD kartu na Raspi... když to hodím do kompu, abych si vykopíroval data, tak mi to odmítá připojit /etc a píše mi to tohle:

    Chyba při získávání informací pro soubor „/media/user/rootfs/etc/wgetrc“: Struktura potřebuje opravu.

    ale jak na to? s fsck se mi nic moc nepodařilo...
    GANDALFSEDY
    GANDALFSEDY --- ---
    GANDALFSEDY: tak nic, budto zaclo fungovat samo od sebe po restartu nebo po instalaci f2fs nebo exfat ... kazdopadne uz to jde
    GUDRUN
    GUDRUN --- ---
    GANDALFSEDY: bud to dam do PC nebo sezenu nejakou modernejsi redukci se silnejsim napajenim teda, nez zacnu bejt nestastna, ze mi odesel disk... dik, uvidime
    GANDALFSEDY
    GANDALFSEDY --- ---
    GUDRUN: ten druhej usb nikam nezapojuj to je pro pripad kdy tam mas 2.5 disky (do ntb) ktery nejsou sata (tedy ide) a napaji se to pomoci druhyho usb, kdyz mas 3.5 disk tak to napajeni jde ciste z toho adapteru kterej je pripojenej extra do zasuvky a na disku do konektoru na napajeni, usb napaji jenom ten samotnej adapter ale ne disk, tady je pinout 40 ide cablu a 44 2.5" ide cablu (ten 2.5 napajeni ma) https://i.stack.imgur.com/qEPth.gif

    ten problem je nekde v oblasti toho 4pin konektoru, budto ten adapter nedava dost stavy pro ten disk nebo sou vychozeni ty kontakty, muzes to pripadne skusit ocistit a nastrikat nakym kontakt sprejem pripadne ten konektor ucvaknout a napajet jinej z nejakyho staryho atx zdroje
    GUDRUN
    GUDRUN --- ---
    ted se mi hezky pripojil a jsou tam obe partisny videt, ale zase stejna chybova hlaska a v terminalu jsem pres dmesg | tail dostala:

    [ 132.338394] sd 5:0:0:0: [sdb] Attached SCSI disk
    [ 133.080539] EXT4-fs (sdb1): mounting ext3 file system using the ext4 subsystem
    [ 133.081276] EXT4-fs (sdb1): unsupported inode size: 0
    [ 133.092621] EXT4-fs (sdb2): mounting ext3 file system using the ext4 subsystem
    [ 133.093222] EXT4-fs (sdb2): unsupported inode size: 0
    [ 141.271743] EXT4-fs (sdb2): mounting ext3 file system using the ext4 subsystem
    [ 141.272360] EXT4-fs (sdb2): unsupported inode size: 0
    [ 142.363264] EXT4-fs (sdb1): mounting ext3 file system using the ext4 subsystem
    [ 142.363878] EXT4-fs (sdb1): unsupported inode size: 0
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    GUDRUN: " dva USB camfrliky na jednom kabelu. fakt mám zasunout oba?"
    Tak je to myšleno. Jestli to pomůže závisí na vnitřním zapojení v NTB a kde je schopen dát víc proudu. Nedoporučuje se zapojovat ten napájecí USB(tj ten bokem na slabším kabelu) do nabíječky k telefonu a pod.
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    tak jestli ten disk ma deset let a buhvi co se s nim delo.
    navic ta usb redukce vypada jako jedna z mych prvnich ata/usb redukci a sou s ni problemy. nedavno sem koupil novou, usb3 .
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    jeden sou data, jeden napajeni
    GUDRUN
    GUDRUN --- ---
    ERGOSUM: ono to ma dva USB camfrliky na jednom kabelu. fakt mám zasunout oba? to by me nenapadlo. musím ale do tech USB, kde to nefachalo, tamten je osamocen.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam