• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    RAGNAROK: na backupy dat mam owncloud, zbytek me asi ani nezajima.
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    CHOROBA:
    tak ja jsem to udelal kuli tomu ze home a root podleha jinim rezimum backup. var tmp a swap zalohovat potreba neni. Ale udelat tak malej root to chytry nebylo. Ted bych dal aspon 30 G.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    jako nska uz snad ani nema werka to mit rozdeleny na vic partitions.
    mozna tak /home.
    PUPU
    PUPU --- ---
    ERGOSUM: na notebooku mam vsechno na jedne hromade a zalohuju. na serverech mam LVM nad HW mirrorem a jednotlive partitions natahuju podle potreby, protoze si na zacatku necham rezervu.
    KAERO
    KAERO --- ---
    jo no bez restartu to asi nepujde (teda ja nevim jak) protoze gparted vyzaduje aby oddil se kterym pracuje byl odmontovany

    ERGOSUM: preinstalovat bez ztraty uziv. dat muzes i pokud mas / a /home na jednom oddilu, akorat to pry nekdy dela bordel.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    RAGNAROK: Bez restartu to IMHO nepůjde, resp půjde v konzoli. Já nejraději dělám takové věci z live distribuce na flashce, ale jde to i z běžícího systému. Ten ssd to zmenšování činí trochu nepřehledným, protože nedrží fyzicky data defragmentovaná, ale v praxi je to OK. Gparted je dobrá volba.
    Pokud jsi to už neudělal, můžeš smazat všechny balíčky po instalaci programů. Tím bys měl ušetřit dost místa.
    RAGNAROK: Ve svých začátcích jsem to míval také takto rozsekané, ale došlo mi, že tudy cesta nevede.
    dnes dělím
    /
    /home
    swap
    (zrovna tady / -50G, swap-4G, /home-zbytek)
    swap je na konci, protože zvlášť na ssd dost rychtuje disk a vadné sektory uprostřed disku nepotěší. 4G je víc než dost.
    /home zvlášť mi umožňuje přeinstalovat bez ztráty uživatelských dat
    dalším rozdělením / nic nezískáš a připravuješ si budoucí problémy s místem jako teď.
    BTW ten / nemám plný ani na 30%.
    BTW2 ano někdy hw neumí a je třeba boot na fat.
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    SATAI:
    tady nejake info.

    1 1049kB 538MB 537MB fat32 boot, esp
    2 538MB 7538MB 7000MB ext4
    3 7538MB 10.5GB 3000MB ext4
    4 10.5GB 23.6GB 13.1GB linux-swap(v1)
    5 23.6GB 24.0GB 400MB ext4
    6 24.0GB 128GB 104GB ext4

    sda 8:0 0 119.2G 0 disk
    sda1 8:1 0 512M 0 part /boot/efi
    sda2 8:2 0 6.5G 0 part /
    sda3 8:3 0 2.8G 0 part /var
    sda4 8:4 0 12.2G 0 part [SWAP]
    sda5 8:5 0 381M 0 part /tmp
    sda6 8:6 0 96.9G 0 part /home
    SATAI
    SATAI --- ---
    RAGNAROK: zálohovat na dvě místa (to ale stejně určitě děláš), zmenšit home, ve volném místě udělat partition (asi usr, var nebo opt, případně víc z nich), překopírovat data, přidat nové partition, aby se mountovaly?
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    SATAI:
    vsechno jsou to ext4 na jednom disku v notebooku.

    KAERO:
    symlink me napadl ale nerad bych si udelal binec.
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    RAGNAROK: Pokud nebudeš zmenšovat oddíly na přesnou velikost zabraného místa, tak je to přes gparted v pohodě =)
    KAERO
    KAERO --- ---
    RAGNAROK: resize jsem delal hodnekrat a nikdy mi neselhal (ext4, ext3 a ntfs). ale znas to, jsou dva typy lidi, ti co zalohuji a ti co jeste neprisli o disk :)

    ale jinak, je pravda ze spousta programu ma natvrdo zakodovane nektere cesty, a pripadne to je natvrdo v balickach. ale google 10 sekund:
    "Another option, that was suggested on linuxfromscratch, is to unpack the package to a suitable location and then to create symbolic links to all installed files in the corresponding FHS locations."
    a odkazuje na:
    6.3. Package Management
    http://www.linuxfromscratch.org/lfs/view/stable/chapter06/pkgmgt.html
    SATAI
    SATAI --- ---
    RAGNAROK: a jak jsou rozmístěny a jaké souborové systémy?
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    SATAI:
    No smazal jsem co jsem moh takze to neni uplne akutni a vydrzi to nez budu moct restarotvat. Rstudio je hladovy a budu potrebovat jeste LaTex coz par giga. Pri instalu jsem udelal bohuzel malou root partition 6.5 GB. (Defaultni nastaveni debian multipartition install). Nevedel jsem ze nebudu moc insatlovat programy do jinych partition.

    Ten resize je jinak ofline bezpecny? Pratition jsou na SSD.
    SATAI
    SATAI --- ---
    RAGNAROK: no já bych to nedělal. Nemáš spíš něco, co na / smazat?


    Jinak pokud někdo chce něco poradit, tak bude potřebovat vědět minimálně layout disku, použité souborové systémy a co to vlastně je za systém a co na něm provozuješ...
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    RAGNAROK: Neaktualizuj kernel a místo ti nedojde... A nebo holt zrestartuj kompa, odeber staré kernely, a z LiveCD uprav velikost /home a /root... =)
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    Koukam na uptime 45 dnu. To uz bych davno ve win vyhnil. Vse bezi krasne ychle bez zpomaleni.
    Dochazi mi ale misto v root partition. Jde bezpecne ubrat misto home partition a pridat ho root? Potreboval bych to pokud mozno udelat bez restartu a bez nutnosti ukoncit spustene programy.
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    SATAI: Jo, Esc tam mám namapovanej, a od tý doby jsem se přestal natahovat hentam do ... rohu, a ta klávesa má konečně praktický využití;)
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    MARASAN: Jako Caps+5+Caps jako Ř? Zajímavý nápad, já to komponuju klasicky přes Shift+háček+R+pustit Shift; možná je to pro mě běžnější tím, že velmi podobně se dělají umlauty, který přes Capslock na český nenamlátím.
    SATAI
    SATAI --- ---
    PISKVOR: ale je tam a jako Esc dobrá ;)

    Google tam místo ní dává tuším Search
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    SATAI: Já vím, psával jsem na pradědově Underwoodce, a tam ten Shift zvedal asi tak tříkilovou krávu. Ale v naší scifi současnosti je to OLBŘÍMÍ klávesa úplně na pytel, medle.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam