• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    SUK: No, já v první instanci sahám po Androidu a WiFi Analyzeru - sice to není Linux, ale výrazně líp se mi šoupe s anténou ;) a vylezou najevo prvoplánový zrady typu "z klienta to není tolik vidět, ale u APčka je zarušeno." Pak bych mrknul, jestli se ti někde nepovoluje anténa - to mi dělalo velmi podobný brekule. Pak bych zkusil Linux x jiný AP, ale Mikrotik zrovna je velmi stabilní.
    PUPU
    PUPU --- ---
    SUK: signalu muze byt dost, ale take muze byt silne ruseny. me takhle soudruzi z UPC zapnuli na modemu wifi, o kterou jsem vubec nestal, a razem jsem mel problem s vlastnim modemem, co stal hned vedle.
    SUK
    SUK --- ---
    Hola, čím/jak debužit padající wifi, linux vs mikrotik? Občas spadne spojení a proběhne re-asociace. Signálu je dost. Pŕijde mi, že se to stává čím dál častějc...
    Intel AC-7260, Archlinux (nejnovejsi), RB2011
    2ND
    2ND --- ---
    CHOROBA: porad ma smysl mit /boot zvlast, pokud menis velikost partisen (jako ja u virtualu casto menim velikost disku), tak ti to hodne usnadni zivot
    SALUSA_SECUNDUS
    SALUSA_SECUNDUS --- ---
    FATBOZZ: zkus dat pred ten ping:

    stdbuf -oL
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    KUKEN: myslím, že k něčemu známějšímu a více rozšířenému se budou lépe googlit problémy atd. Mint?
    KUKEN
    KUKEN --- ---
    zdravím, máte někdo zkušenosti s distribucí Apricity? myslíte, že je to ok pro nenáročného uživatele-začátečníka (audio, video, net)?
    https://apricityos.com/
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    Nespravujte počítač ručně (David Karban)
    https://www.youtube.com/watch?v=q0__bP9JB1I

    Ansible snadno a rychle (Jindřich Skupa)
    https://www.youtube.com/watch?v=N-3ozDP-Cdw&index=13&list=PLub6xBWO8gV_t_p-5-J_qU20fkkDtsLjB
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    KAERO: Tak jasný. Jde všechno. Ale zformátovat oddíl a nainstalovat čistý OS je pohodlnější. :-)
    "jo no bez restartu to asi nepujde (teda ja nevim jak) protoze gparted vyzaduje aby oddil se kterym pracuje byl odmontovany"
    Krůček za krůčkem. Jako root můžeš disk s /home odpojit. Musí to udržet ram a pak v tom je chroot. IMHO ne uplně pro začátečníky.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    AQUARIUS: zalohuju cloud, neasi ;-)
    AQUARIUS
    AQUARIUS --- ---
    CHOROBA: hele to není dobrá strategie, zrovna nedávno se mi stalo, že se mi najednou z owncloudu ztratilo pár souborů. Když jsem hledal, co se stalo, zjistil jsem, že jsem nasdílel tátovi nějaký fotky a on je u sebe na disku smazal, protože přece jsou v cloudu. Nemít zálohu bokem, byl bych bez fotek, je to dobrá ochrana před poruchou disku, ale úmyslné smazání se zpropaguje po všech klientech rychleji, než to stihneš zastavit.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    RAGNAROK: na backupy dat mam owncloud, zbytek me asi ani nezajima.
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    CHOROBA:
    tak ja jsem to udelal kuli tomu ze home a root podleha jinim rezimum backup. var tmp a swap zalohovat potreba neni. Ale udelat tak malej root to chytry nebylo. Ted bych dal aspon 30 G.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    jako nska uz snad ani nema werka to mit rozdeleny na vic partitions.
    mozna tak /home.
    PUPU
    PUPU --- ---
    ERGOSUM: na notebooku mam vsechno na jedne hromade a zalohuju. na serverech mam LVM nad HW mirrorem a jednotlive partitions natahuju podle potreby, protoze si na zacatku necham rezervu.
    KAERO
    KAERO --- ---
    jo no bez restartu to asi nepujde (teda ja nevim jak) protoze gparted vyzaduje aby oddil se kterym pracuje byl odmontovany

    ERGOSUM: preinstalovat bez ztraty uziv. dat muzes i pokud mas / a /home na jednom oddilu, akorat to pry nekdy dela bordel.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    RAGNAROK: Bez restartu to IMHO nepůjde, resp půjde v konzoli. Já nejraději dělám takové věci z live distribuce na flashce, ale jde to i z běžícího systému. Ten ssd to zmenšování činí trochu nepřehledným, protože nedrží fyzicky data defragmentovaná, ale v praxi je to OK. Gparted je dobrá volba.
    Pokud jsi to už neudělal, můžeš smazat všechny balíčky po instalaci programů. Tím bys měl ušetřit dost místa.
    RAGNAROK: Ve svých začátcích jsem to míval také takto rozsekané, ale došlo mi, že tudy cesta nevede.
    dnes dělím
    /
    /home
    swap
    (zrovna tady / -50G, swap-4G, /home-zbytek)
    swap je na konci, protože zvlášť na ssd dost rychtuje disk a vadné sektory uprostřed disku nepotěší. 4G je víc než dost.
    /home zvlášť mi umožňuje přeinstalovat bez ztráty uživatelských dat
    dalším rozdělením / nic nezískáš a připravuješ si budoucí problémy s místem jako teď.
    BTW ten / nemám plný ani na 30%.
    BTW2 ano někdy hw neumí a je třeba boot na fat.
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    SATAI:
    tady nejake info.

    1 1049kB 538MB 537MB fat32 boot, esp
    2 538MB 7538MB 7000MB ext4
    3 7538MB 10.5GB 3000MB ext4
    4 10.5GB 23.6GB 13.1GB linux-swap(v1)
    5 23.6GB 24.0GB 400MB ext4
    6 24.0GB 128GB 104GB ext4

    sda 8:0 0 119.2G 0 disk
    sda1 8:1 0 512M 0 part /boot/efi
    sda2 8:2 0 6.5G 0 part /
    sda3 8:3 0 2.8G 0 part /var
    sda4 8:4 0 12.2G 0 part [SWAP]
    sda5 8:5 0 381M 0 part /tmp
    sda6 8:6 0 96.9G 0 part /home
    SATAI
    SATAI --- ---
    RAGNAROK: zálohovat na dvě místa (to ale stejně určitě děláš), zmenšit home, ve volném místě udělat partition (asi usr, var nebo opt, případně víc z nich), překopírovat data, přidat nové partition, aby se mountovaly?
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    SATAI:
    vsechno jsou to ext4 na jednom disku v notebooku.

    KAERO:
    symlink me napadl ale nerad bych si udelal binec.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam