JUNIOR: No a můžeme se od toho odpíchnout.
6) scifi - Na flashce Live distribuce a oddíl pro data. Sám používám
Puppy Linux Home
http://puppylinux.com/index.html
Už jsem s tím zachránil několika zoufalcům data z pokažených Widlí. Vcelku běžná věc.
Pokud jde o CAD mám na doma
Free CAD software | MEDUSA4 Personal
http://www.cad-schroer.com/products/medusa4-personal
1) Pokud to chceš používat na více různých počítačích, je asi nejjednodušší Live distribuce, která co nejvíc splňuje požadavky na programy a prostředí. Cenou za univerzálnost pro kterou to můžeš přenášet mezi PC je obtížnější přizpůsobení a změny programů.
Plná instalace je lépe přizpůsobená konkrétnímu stroji a lze si ji přizpůsobit a vychovat zcela podle svých představ. Ovšem když migruješ disk ze kterého bootuješ mezi různými stroji, nemusí vše fungovat.
2) takže vcelku normální PC. = netřeba řešit nic speciálního.
Já tedy spoléhám na to, že v počítači jsou dva volné USB, případně použiji rozbočovač.
Mám běžný HDD do USB (bez bootování a programů) a na flashkách live distribuce dle nálady a potřeb. Doma a na ntb používám Linux a disk připojím do běžícího systému. Tedy maximální pohodlí s ochočeným prostředím.
Venku použiji flashku a z ní nabootuji a připojím disk.
Samozřejmě je možná i plná instalace na flashku pro každý používaný stroj (tedy v podstatě totéž co instalace na hdd v počítači, jen s omezením na rychlost USB.
Jinak já doporučuji pro instalaci (nejen) Linuxu rozdělení disku na (od konce disku) swap, /home(uživatelská data a nastavení pro uživatele), / (zavaděč, operační systém, programy (to vše jde smazat, změnit distribuci, nainstalovat znovu, ...))
Zálohování a přenosy dat jsou také snadnější.