• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    Každý kdo chce poradit ohledně linuxu je na spravném místě. Přímý následovník audítka stejného názvu. Pravidla jsou stejná jako predchozí, hlavně žádné FLAME!
    Na Hompage klubiku najdete alternativy k aplikacim. Snazim se drzet ten list v aktualizovane a hlavne zajimave alternativy, kdyby ste chteli neco pridat do listu dejte vedet.

    Jak se správně ptát:

    1) Popište příznaky problému nebo chyby co možná nejjasněji a nejpečlivěji.
    2) Popište prostředí, ve kterém chyba nastává, tj. architekturu, operační systém, aplikaci, verzi, atd. Jmenujte distribuci a verzi systému (např. Red Hat 8.0, Slackware 5.1, atd.).
    3) Popište, jak jste se k chybě dostali, a jak jste se ji pokusili odhalit, isolovat a pochopit ještě předtím, než jste se zeptali.
    4) Popište relevantní změny v konfiguraci, které jste v poslední době provedli.
    5) Pokuste se už předem zodpovědět případné doplňující otázky.
    6) Na dlouhé výpisy použijte služby na to určené - pastebin - http://pastebin.com/
    rozbalit záhlaví
    LOFEEK42
    LOFEEK42 --- ---
    LOFEEK42: vyřešeno, změna na synology na thin provisioning, následně už disk vidím :)
    LOFEEK42
    LOFEEK42 --- ---
    zdravím, potřeboval bych help s iscsi... na synology nas jsem vytvořil target, na debianu jsem si nainstaloval open-iscsi a až po login mám vše OK, pak ale ten disk nikde nevidím připojený, abych jej naformátoval. fdisk -l ani lsblk mi to neukazuje a v syslogu vidím poslední dva řádky takto

    Jul 24 12:58:27 exubn iscsid: Connection7:0 to [target: iqn.2000-01.com.synology:DiskStation.Target-exubn, portal: 192.168.0.135,3260] through [iface: default] is shutdown.
    Jul 24 12:58:27 exubn iscsid: Connection8:0 to [target: iqn.2000-01.com.synology:DiskStation.Target-exubn, portal: 192.168.0.135,3260] through [iface: default] is operational now

    poradíte pls, jak to teda připojit?
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    DELVIT: napriklad muj notebook mi v "biosu" nabizi moznost prohodit leve klavesy ctrl a fn.
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    MARASAN: spusť si xev a podívej se jaký keycode ti ten pravý ctrl dává a pak musíš namapovat na tu akci kterou chceš. Debian tak neznám ale když použiješ xmodmap tak můžeš provést mapování.
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    mam k laptopu pripojenou klavesnici a nefunguje mi na ni spravne pravy Ctrl - treba v browseru Ctrl + click na link => otevrit v nove zalozce otevre link primo v aktualni zalozce. Stejnetak nefunguje pravej Ctrl na laptopu.
    Je to Debian Buster, nedari se mi googlit reseni. Co s tim, nevite?
    KAERO
    KAERO --- ---
    DURDIN: pouzivam syncthing asi 2 roky, ale ani jsem netusil ze umi jednosmernou synchronizaci :)
    ale holt asi to bude nekde v nastaveni adresare na danem pcX.
    DURDIN
    DURDIN --- ---
    používáte tady někdo syncthing? Chtěl jsem docílit toho, že synchronisuju fotky z mobilu (m), na ostaní stroje (pc1),(pc1),.., s tím, že data tečou jen jednou stranou a na mobil se nevrací, a rovněž se nic na cili nemaže i kdyz to smazu z mobilu. To mi funguje, ale zjistil jsem, že ne uplne jak bych chtěl. Synchronizace jde jen (m)->(pcN), ale už se neposílají data (pcM)<->(pcN), tj cílové stroje teď nemají vždy stejná data, protože pokud mám třeba pc1 vypnuté, data se nalijí jen na pc2, já je smažu z mobilu, ale jamile zapnu syncthing na pc1, už se tam z pc2 nic nenajile...
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    DANYSEK: Bingo, diky moc:
    [11487381.200618] Out of memory in UB 12866: OOM killed process 29110 ...
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    GIOMIKY: oom ti tam nejaky z procesu nezabiji (dmesg)?
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    ... prosím, jak zjistím, proč mi náhodně padá firefox... crashujou taby, občas se sám zavře atp... nutno podotknout, že je to na debian 9, nepříliš aktualizovaný s uptime 120+ dnů... jinak šlape, jak hodinky (vps, bez swapu ... na to mám především podezření)
    ZBYNEK
    ZBYNEK --- ---
    Tak díky za nasměrování... TeĎ už si na to jenom udělat script a zjistit, jestli bude fungovat za všech okolností (a případně to zkrátit --reboot místo --logout):

    export DISPLAY=:0.0
    xfce4-session-logout --logout
    reboot
    SUK
    SUK --- ---
    ZBYNEK: Jo takhle, to ani nevim, ze se dela :)) Kazdopadne, "shutdown" je pomerne low-level a veci ohledne WM vubec neresi. Zkusil jsem kratce zagooglit a vypada to, ze je treba poslat session manageru nejakou message pres dbus.

    Takze, nejlepe si nekam hodit nejaky my-shutdown.sh, ktery posle zpravu a nasledne provede shutdown.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    no na remote konzoli tomu musis dodat minimalne DISPLAY variable bych tipnul
    ZBYNEK
    ZBYNEK --- ---
    CHOROBA: "xfce4-session-logout --logout" Když to spustím z xfce terminálu, tak to funguje.

    Jak ale donutím xfce, aby se to spustilo, když signál pro shutdown vyvolá vzdálený terminál a aby se to nespouštělo 2x když budu vypínat comp lokálně.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    se podivej, co se spousti pri restartu z menu
    ZBYNEK
    ZBYNEK --- ---
    SUK: Mám na mysli xfce session... Když se normálně odhlásím (nebo dám reboot/shutdown přes "start" menu), tak se mi po dalším přihlášení znovu načtou všechny aplikace tak, jak byly.

    Když počítač vypínám nebo restartuju z terminálu (občas něco řeším vzdáleně), tak se aktuální session neuloží.
    SUK
    SUK --- ---
    ZBYNEK: Zkus to trosku rozvest. Jaka session, v cem?
    ZBYNEK
    ZBYNEK --- ---
    Googlim, ale nedaří se mi najít řešení...

    Při odhlášení (rebootu nebo shutdown přes "start" menu) se normálně uloží session. Když ale volám shutdown/reboot z terminálu, tak se session neuloží. Jde to nějak vyřešit?

    (xubuntu 20.04, ale na tom to asi závislé není)
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    RAGNAROK:
    "Logrotate runs the postrotate script each time it rotates a log specified in a configuration block. You usually want to use this script to restart an application after the log rotation so that the app can switch to a new log."
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    Ahoj prosim jaky ma zde duvod postrotate script v nasledujicim?
    /var/log/messages {
    rotate 5
    weekly
    postrotate
    /usr/bin/killall -HUP syslogd
    endscript
    }

    Proc je v crontabu "cd /"?:
    25 6 * * * root test -x /usr/sbin/anacron || ( cd / && run-parts --report /etc/cron.daily )

    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    GIOMIKY: taky nechapu, transmission je super
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam