• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    TRAGIKOMIX
    TRAGIKOMIX --- ---
    Tak mensi update ohledne meho nastaveni a setupu. Viz:
    TRAGIKOMIX:
    CPT_PLESARD:

    Po par experimentech jsem skoncil u stable Debianu 11 bez Desktopu. Slape to jak hodinky musim rict a hlavne je uz spousta navodu/rad na netu.
    Disk se mi podarilo spravne napartionovat a encryptovat:
    M2.SSD 500GB - encrypted && mounted to /root and contains /boot partition
    SATA SSD 256GB - encrypted && mounted to /mnt/data

    /boot - unencrypted partitions which contains only boot initializer with dropbear ssh enabled only on startup
    / - fully encrypted and unlocked on the startup via dropbear ssh
    /mnt/data - fully encrypted and unlocked on startup using keyfile defined in /etc/crypttab (no password required)

    V podstate to funguje tak ze pri bootu se nahodi dropbear ssh server na explicitnim portu a ceka az se pripojim a zadam heslo. Pak se zase dropbear vypne aby nekolidoval s openssh.
    Pro unlockovani druheho disku jsem musel pouzit "keyfile" protoze neslo proste to heslo zadat pres ssh. Pri unlocku /root partitiony se dropbear odpoji a vypne. Nakonec jsem usoudil ze to je vlastne fajn reseni, nemuset zadavat dalsi heslo. System stejne bezi na /rootu v M2 main disku.

    Dale jsem tam nahodil Duplicati, ktery me mirroruje data z M2 disku na Sata. Zaroven pouzivam Syncthing na synchronizaci dat ze vzdalenych serveru.

    Nejake ty navody co jsem:
    Vzdálené odemykání šifrovaného disku na serveru s Debianem - Root.cz
    https://www.root.cz/clanky/vzdalene-odemykani-sifrovaneho-disku-na-serveru-s-debianem/
    https://github.com/topics/dropbear-initramfs
    linux - Using a single passphrase to unlock multiple encrypted disks at boot - Unix & Linux Stack Exchange
    https://unix.stackexchange.com/questions/392284/using-a-single-passphrase-to-unlock-multiple-encrypted-disks-at-boot
    https://www.howtoforge.com/automatically-unlock-luks-encrypted-drives-with-a-keyfile
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    mam hp107w, na takovyto domaci tisknuti upolne bozi
    LOPIK
    LOPIK --- ---
    Pozor na jednu věc - levný scannery teď nejdou prakticky vůbec sehnat.
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    FATBOZZ: Ja mluvim konkretne o starsich tiskarnach. Protoze ty co nemaji oficialni driver pro 10 musis hakovat.

    LAser + Scanner neni cilova skupina. Bud kupujes kancelarskou vec co je predrazena pro SOHO. Nebo kupujes Ink.
    Koupil jsem fungl novou laserovku s wifi za 2k kompaktni a jede krasne. To ti zbude krasne rozpocet na lepsi a maly scanner :)
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    FATBOZZ: no HP LaserJet Pro MFP M428fdn je trochu jiná cenová. Co si koupit nějaký flatbed scanner a tiskout na nějaké staré laserovce?
    LUDO
    LUDO --- ---
    FATBOZZ: neviem ci sa ti taka odpoved pozdava, ale porozmyslal by som ci na tisk 2x za rok sa neoplati tiskarnu vyhodit a proste sa 2x za rok prejst do copycentra
    FATBOZZ
    FATBOZZ --- ---
    MCKIDNEY: Kupodivu s W11 se nejak lepe micce roztiskla nez na 10. Ja mam mint a spis trpim :) Ta tiskarna ma stary snimac 10+ let. Predpokladam ze na to moje skenovani dokumentu uz budou v pohode stacit i ty novejsi.
    S canonem i epsonem mam prave zkusenost s tema prazdnyma tonerama a vubec se mi to nelibi. Tak bych zkusil zmenu. Zacinal jsem na tom 150we co doporucoval @DELVIT a skoncil jsem zatim u HP LaserJet Pro MFP M428fdn ... nelibi se mi to ze z toho cumi listy papiru ... chtel bych suplik. Zaroven ze to leze do strany taky usetri dost mista na ty policce a nebude presahovat. Jen jsem se zase dostal 10k+ coz na to moje tisknuti je imho overkill. Dotisknu naplne a uvidim jestli se trh nezmeni a kdyz budou cipy tak treba zlevni :D
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    Dneska mas vetsi problem s tiskarnama na Win11 - starsi drivery se musi hakovat.

    Brother laserovky jsou super, ale netusim jestli maji model se skenerem. Pokud mas dost mista, tak doporucuji starou pouzivat na skenovani. I kdyz Canon to zacal blokovat kdyz mas prazdne tonery
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    FATBOZZ: pokud chceš i scannovat můžeš zkusit 140we hp laserjet. HPLIP jí podporuje. Je dobrá pouze na občasné tisknutí, na větší zátěž není dělaná. Jenim si zkontroluj firmware, abys tam neměl podobný problém jako tchýně, kde se jí HP M404dw firmware zasekl v nekonečné smyčce. Po aktualizaci v rámci záruky běhá jak na drátku.
    FATBOZZ
    FATBOZZ --- ---
    Po x letech bych chtel koupit novou tiskarnu. Mam staricky canon pixma mg8250 a uz me do nej neba kupovat naplne kdyz vyschnou a tisknu jednou za pul roku. Na linux mintu taky nefunguje skvele a furt se tu pereme s nejakou kompatibilitou. Doporucite nejakou spolehlivou tiskarnu na domaci pouziti aby byla linux compatible ??

    Mela by skenovat Barevne
    Byt to laserovka - staci CB tisk
    a byt kompatibilni s linuxem a win11.
    nemusi byt nejak obri. Proste na komodu aby se vesla
    lan/wlan - asi je to jedno. Pokud pobezi dobre wlan aspon na G/N - coz ted tahle moje rachotina nedava
    Kupovat originalni naplne mi nevadi, hlavne ze bude tisknout spolehlive. Netisknu moc. Spis skenuju.
    Asi spis nejaky HP, canon me zklamal, predtim jsem mel Epson a taky nicmoc.

    Jestli jste nekdo neresil nedavno takovyhle task, tak bych ocenil zkusenosti s vyberem, pripadne doporuceni.
    Díky
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    CHOROBA: Neznám, zkusím
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    gddccontrol?
    PUNKREASS
    PUNKREASS --- ---
    SALVATOR: rozdíl mezi Windows a Manjarem - no jo, to je fakt:]
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    PUNKREASS: Několikrát, ale to nejlepší nastavení, ke kterýmu sem se dobral furt nebylo dost dobrý. Fyzický nastavení na monitoru by ale hlavně nevysvětlovalo rozdíl mezi Windows a Manjarem. Nicméně rada od DELVIT zabrala, snížit gamu hodně pomohlo a je to teď dost dobrý.
    Teď eště jen proč se změna nastavení projeví jen na tom malým VGA monitoru a ne na tom velkým. Volby "Save sestting system wide" ani "Sync screens" na to vliv nemaj. Ale to už mě netrápí, teď sem spokojenej, jen je to zvláštní. A až ten starej monitor pošlu pryč, koupim novej a oba budu připojovat k tý nVidii, tak už mě to nebude trápit vůbec.
    PUNKREASS
    PUNKREASS --- ---
    SALVATOR: a zkusit si pohrat s nastavenim primo fyzicky na monitoru si zkousel?
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    DELVIT: Good point, zkusím si pohrát s nastavením gammy, teď sem si vzpomněl, že z nějakýho důvodu se změna tohodle nastavení projeví jen právě na tom menším monitoru
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    SALVATOR: To je určitě něco v ovladačích. Musíš pohledat proč ta integrovaná od intelu dává tak špatný barvy. Tipuji, že to bude někde v nastavení. V nejhorším to bude chyba v ovladačích.
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    Ahoj, potřeboval bych zas poradit. Mám na stolním kompu dual boot Windows a Manjaro. Ke kompu sou připojený dva monitory, jeden velkej přes HDMI k externí grafárně, druhej menší, relativně starej, je připojenej přes VGA k integrovaný na desce. Vím, trochu bordel. Je to spíš dočasný řešení, ale stejně - ve Win je obraz toho menšího monitoru hezkej, myslim barvy. Černá je černá, barvy sytý. V Manjaru sou takový vyblitý. Ostrej je v obou systémech Neni mi moc jasný, proč. Věděl by někdo, co s tím, než koupim novej monitor? Takhle vypadá aktuálně můj seznam ovladačů, mám třeba něco doinstalovat?

    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    zkus treba opengl, nebo vdpau a mrkni se na vytizeni, nebo zkus videa co ti skubou. treba to pomuze ;-)

    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    C8400: Tak pulse audio routing pri zatezi sice pada, ale on pada i bez zateze. Mam s tim porad nejake problemy ze s JACK.

    Hlavne ze se povedlo.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam