• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    HARPER: SSD "nemají" fyzické sektory jako HDD neřešíš vadné sektory, ani fragmentaci. Ddata jsou rozprostřena po celém mediu aby byl pokud možno rovnoměrný počet přepisů. Rozdělit SSD na víc disků jde, ale v praxi se tím jen rozdělí adresářový strom.
    SSD sám detekuje a označí poškozené buňky a souborový systém pomocí kontrolního součtu, případně žurnálů dopočítá a opraví soubory.
    Běžný uživatel jen pozoruje, jak se mu postupně pomaloučku zmenšuje celková kapacita disku.

    Koukni na tohle
    Souborové systémy Linux: Úvod pro začátečníky
    https://informatecdigital.com/cs/%C3%9Avod-do-souborov%C3%BDch-syst%C3%A9m%C5%AF-linux-pro-za%C4%8D%C3%A1te%C4%8Dn%C3%ADky/

    Souborové systémy v Linuxu - Linux E X P R E S
    https://www.linuxexpres.cz/souborove-systemy-v-linuxu

    Jak optimalizovat SSD v Linuxu
    https://etechblog.cz/jak-optimalizovat-ssd-v-linuxu/
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    HARPER: a nvme-cli
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    ssd disky by todle mely delat samy od sebe

    smartctl -a /dev/sdX
    ti rekne stav konkretnho disku

    jinak asi staci mit pustenej smartd daemon a kdyz je spravne nastavenej posila i maily/notifikace
    HARPER
    HARPER --- ---
    Cajk, právě se mi dostal do rukou vyřazeny SSD , ve firmě už ho dali pryč,ale měl by být ok na takové to domácí žvýkání, zkusím ho nahodit a uvidím. Ve woknech naši IT mají nějaké apky na hlídání životnosti. Předpokládám že na Linuxu bude taky něco. Kdysi v dobách dosu byly prográmky co oskenovaly disk a označily vadné sektory a systém je nepoužíval. Jde tohle dělat i s SSD diskem?
    JON
    JON --- ---
    CHOROBA: tak to jsem neznal, dik. Ale (ne)funguje mi to uplne stejne jak ten control :(
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    takhle, jestli je aplikace GTK nebo QT jsem neřešil snad ani v době, kdy se RAMka počítala na megabajty (a obě knihovny byly tehdy úměrně době štíhlejší)

    jako uživatel chci používat konkrétní aplikace, ne konkrétní toolkity, konkrétní toolkit je implementační detail té které aplikace
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    HARPER: Pro tebe je určitě lepší, zůstat u jednoho desktopu.
    Já mám tady Lubuntu s LXQT vedle na druhém mám s LXDE obojí protože jsou nenáročné na HW. Aplikace mám také na míru, k čemu který potřebuji. Ale vyber si co ti na kterém počítači vyhovuje.

    Proti stárnutí počítačů jde zamrazit aktualizace. Ale když si to po dlouhém čase rozmyslíš, je to na novou instalaci. Jenže co už. Když nemusíš kvůli webu, nebo sockám, tak prostě místo 20 letého počítače s aktuálním SW budeš mít za 5 let 25 letý s tím samým SW.

    Jinak spoustu věcí co nepotřebuješ můžeš odinstalovat, nebo vypnout. To dělá dost podstatný rozdíl ve výkonu.

    Jestli ovšem chceš něco opravdu extremně nenáročného v čem se nechceš hrabat tak doporučím
    Puppy Linux Home
    https://puppylinux-woof-ce.github.io/index.html
    HARPER
    HARPER --- ---
    To Ubuntu s víc desktopama jsem měl kdysi na počátku když jsem si Linux osahával, tehdy prisly visty a to mě donutilo opustit win, Ubuntu pak přešlo na ten jejich GNOME Shell nebo jak a to jsem skočil na Mint a toho se víceméně držím, jel jsem Mate,jak se čas posouval a počítače stárly jsem přešel na Xfce,ale pořád Mint, je pro pitomce jako já úplně super, všechno většinou jede hned po instalaci (někde musím řešit WiFi,někde scanner s tiskárnou ale nic zásadního), jenže čas opět pokročil a ty PC furt žijou,ale už je na ně ten Mint Xfce taky docela náročný, tak jsem začal laborovat s lehcima vecma. Debian základ protože mám nejvíc zkušenosti skrz to Ubuntu a Mint a došel jsem ke Sparky s Openboxem. Taky jede,ale teď se prostě učím jak to zoptimalizovat co nejlépe,protože časem to zase bude na ty staré PC náročné. Ale co se týče počítačů jsem blbej, vlastně celkové jsem amatér, já se vždy naučím nějaký základ a dál už to prostě neprotlačil,tak tu teď píšu tyhle hloupý dotazy.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    HARPER: VLC si klidně můžeš nechat i tam (statně je otázka co sežere víc prostředků. míval jsem i mpv a nebrzdil žádný). Já třeba jedu QT, ale kolkulačku (jedinou kalkulačku) mám Gnome, protože mi vyhovuje víc(mimochodem musel jsem se podívat, jakou jsem vybral :-).

    Vlastně je to podobné, jako když spustíš něco konzolového. Jen je tam pár řádek kodu jak se to má vykreslit.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    HARPER: "Ubuntu snad s 3 desktopama a přepínal,ale dělalo to jen bordel, do každého se nacpaly appky z těch ostatních."
    Ale ano. Tak to má fungovat. Ty obvykle nechceš 3x aplikaci na totéž, když ty druhé dvě jsou horší. Spustit můžeš kteroukoliv z nich, nebo všechny. Jaké prostředí aktuálně běží není tak podstatné.
    Takže buď
    a) preferuješ jediné prostředí a máš aplikace jen v něm.
    b) máš většinu aplikací z jednoho prostředí a několik z jiného. (tak to mám třeba já)
    c) máš dvě a více plnohodnotných prostředí, které přepínáš. (třeba pro víc uživatelů) Ani tady nemusíš mít všechno víckrát.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    me takle funkuje ALT
    JON
    JON --- ---
    Kdyz tu ted jedeme takova lehka temata, mel bych jeste trivialnejsi dotaz:

    Pred zmenou stroje a upgradem z ubuntu 20 na 24 jsem rad pri editaci prikazoveho radku (treba nejaky curl s dlouhyma hlavickama a cookies) pouzival tento postup: rozjedu kurzor sipkou, kdyz to jede skrz nejake nezajimave misto primacknu ctrl, takze to skace po "slovech", kdyz se to priblizi k mistu zajmu, ctrl pustim.
    Ale po vyse uvedene zmene to nefunguje: sipkou rozjedu kurzor, primacknu ctrl, a kurzor se zastavi a stoji = nejde mezi tim rezimem prepinat pouhym primackavanim controlu, musi se to cely zmacknout odznova.

    Jak to prenastavit zpet?
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    HARPER: p.s. kdyby si se v tomhle chtel hrabat vic, tak na to bylo nejlepsi Gentoo Linux, kde sis "cisctotu" buildu vyresil spravne nastavenymy USE FLAGy
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    Typické téma pro začátečníky, které baví řešit takováto dilemata. :)
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    ERVIN: ja bych rekl ze je.
    ERVIN
    ERVIN --- ---
    #kecy Tohle je, prosím pěkně, téma pro začátečníky? Jen těžko se v tom orientuju. :-D
    HARPER
    HARPER --- ---
    Ok, zkusím. Dik
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    HARPER: misto vlc pouzij mpv.
    HARPER
    HARPER --- ---
    Jo, když naběhne systém po startu, tak je to cajk, stačí nahodit prohlížeč a je po legraci, teď jsem zjistil že VLC je Qt appka, kouknu na nějaky gtk přehrávač. Zajímavé je že když jsem hledal něco na MP3 tak jsem zkoušel Moc a spectrum a Moc jede v pohodě na pozadí, bašti 2% zátěže prociku a spectum taky v konzoli 90%, takhle se pokus/omyl propracovám k nějakému optimálnímu sestavení kdy mi to na bramboře poběží a ještě mrknu na jeden dva taby v prohlížeči. Snad vám tady tu diskuzi moc nezasiram stupidní dotazama :)
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    Firefox ani Chrome reálně nejsou postavené ani na Qt, ani na GTK, mají vlastní UI toolkit (který se snaží napodobit prostředí, ve kterém zrovna běží), pokud si to dobře pamatuju.

    Pro GNOME existuje GNOME Web (dříve Epiphany), pro KDE kdysi Konqeuror, dneska je Falkon. Obojí asi nikdo normální moc nepoužívá.

    U webového prohlížeče ti stejně nejvíc paměti sežere samotné webové jádro a vyrenderované webové stránky v paměti. Jestli ti to natáhne pár knihoven navíc už asi tolik žíly netrhá.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam