• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    Každý kdo chce poradit ohledně linuxu je na spravném místě. Přímý následovník audítka stejného názvu. Pravidla jsou stejná jako predchozí, hlavně žádné FLAME!
    Spike411 dobře radí: Asi bych přestal poslouchat lidi, kteří ti každou chvíli radí každý problém řešit přechodem na jinou random distribuci.
    Na Hompage klubiku najdete alternativy k aplikacim. Snazim se drzet ten list v aktualizovane a hlavne zajimave alternativy, kdyby ste chteli neco pridat do listu dejte vedet.

    Jak se správně ptát:

    1) Popište příznaky problému nebo chyby co možná nejjasněji a nejpečlivěji.
    2) Popište prostředí, ve kterém chyba nastává, tj. architekturu, operační systém, aplikaci, verzi, atd. Jmenujte distribuci a verzi systému (např. Red Hat 8.0, Slackware 5.1, atd.).
    3) Popište, jak jste se k chybě dostali, a jak jste se ji pokusili odhalit, isolovat a pochopit ještě předtím, než jste se zeptali.
    4) Popište relevantní změny v konfiguraci, které jste v poslední době provedli.
    5) Pokuste se už předem zodpovědět případné doplňující otázky.
    6) Na dlouhé výpisy použijte služby na to určené - pastebin - http://pastebin.com/
    rozbalit záhlaví
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    HARPER: Pro tebe je určitě lepší, zůstat u jednoho desktopu.
    Já mám tady Lubuntu s LXQT vedle na druhém mám s LXDE obojí protože jsou nenáročné na HW. Aplikace mám také na míru, k čemu který potřebuji. Ale vyber si co ti na kterém počítači vyhovuje.

    Proti stárnutí počítačů jde zamrazit aktualizace. Ale když si to po dlouhém čase rozmyslíš, je to na novou instalaci. Jenže co už. Když nemusíš kvůli webu, nebo sockám, tak prostě místo 20 letého počítače s aktuálním SW budeš mít za 5 let 25 letý s tím samým SW.

    Jinak spoustu věcí co nepotřebuješ můžeš odinstalovat, nebo vypnout. To dělá dost podstatný rozdíl ve výkonu.

    Jestli ovšem chceš něco opravdu extremně nenáročného v čem se nechceš hrabat tak doporučím
    Puppy Linux Home
    https://puppylinux-woof-ce.github.io/index.html
    HARPER
    HARPER --- ---
    To Ubuntu s víc desktopama jsem měl kdysi na počátku když jsem si Linux osahával, tehdy prisly visty a to mě donutilo opustit win, Ubuntu pak přešlo na ten jejich GNOME Shell nebo jak a to jsem skočil na Mint a toho se víceméně držím, jel jsem Mate,jak se čas posouval a počítače stárly jsem přešel na Xfce,ale pořád Mint, je pro pitomce jako já úplně super, všechno většinou jede hned po instalaci (někde musím řešit WiFi,někde scanner s tiskárnou ale nic zásadního), jenže čas opět pokročil a ty PC furt žijou,ale už je na ně ten Mint Xfce taky docela náročný, tak jsem začal laborovat s lehcima vecma. Debian základ protože mám nejvíc zkušenosti skrz to Ubuntu a Mint a došel jsem ke Sparky s Openboxem. Taky jede,ale teď se prostě učím jak to zoptimalizovat co nejlépe,protože časem to zase bude na ty staré PC náročné. Ale co se týče počítačů jsem blbej, vlastně celkové jsem amatér, já se vždy naučím nějaký základ a dál už to prostě neprotlačil,tak tu teď píšu tyhle hloupý dotazy.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    HARPER: VLC si klidně můžeš nechat i tam (statně je otázka co sežere víc prostředků. míval jsem i mpv a nebrzdil žádný). Já třeba jedu QT, ale kolkulačku (jedinou kalkulačku) mám Gnome, protože mi vyhovuje víc(mimochodem musel jsem se podívat, jakou jsem vybral :-).

    Vlastně je to podobné, jako když spustíš něco konzolového. Jen je tam pár řádek kodu jak se to má vykreslit.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    HARPER: "Ubuntu snad s 3 desktopama a přepínal,ale dělalo to jen bordel, do každého se nacpaly appky z těch ostatních."
    Ale ano. Tak to má fungovat. Ty obvykle nechceš 3x aplikaci na totéž, když ty druhé dvě jsou horší. Spustit můžeš kteroukoliv z nich, nebo všechny. Jaké prostředí aktuálně běží není tak podstatné.
    Takže buď
    a) preferuješ jediné prostředí a máš aplikace jen v něm.
    b) máš většinu aplikací z jednoho prostředí a několik z jiného. (tak to mám třeba já)
    c) máš dvě a více plnohodnotných prostředí, které přepínáš. (třeba pro víc uživatelů) Ani tady nemusíš mít všechno víckrát.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    me takle funkuje ALT
    JON
    JON --- ---
    Kdyz tu ted jedeme takova lehka temata, mel bych jeste trivialnejsi dotaz:

    Pred zmenou stroje a upgradem z ubuntu 20 na 24 jsem rad pri editaci prikazoveho radku (treba nejaky curl s dlouhyma hlavickama a cookies) pouzival tento postup: rozjedu kurzor sipkou, kdyz to jede skrz nejake nezajimave misto primacknu ctrl, takze to skace po "slovech", kdyz se to priblizi k mistu zajmu, ctrl pustim.
    Ale po vyse uvedene zmene to nefunguje: sipkou rozjedu kurzor, primacknu ctrl, a kurzor se zastavi a stoji = nejde mezi tim rezimem prepinat pouhym primackavanim controlu, musi se to cely zmacknout odznova.

    Jak to prenastavit zpet?
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    HARPER: p.s. kdyby si se v tomhle chtel hrabat vic, tak na to bylo nejlepsi Gentoo Linux, kde sis "cisctotu" buildu vyresil spravne nastavenymy USE FLAGy
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    Typické téma pro začátečníky, které baví řešit takováto dilemata. :)
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    ERVIN: ja bych rekl ze je.
    ERVIN
    ERVIN --- ---
    #kecy Tohle je, prosím pěkně, téma pro začátečníky? Jen těžko se v tom orientuju. :-D
    HARPER
    HARPER --- ---
    Ok, zkusím. Dik
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    HARPER: misto vlc pouzij mpv.
    HARPER
    HARPER --- ---
    Jo, když naběhne systém po startu, tak je to cajk, stačí nahodit prohlížeč a je po legraci, teď jsem zjistil že VLC je Qt appka, kouknu na nějaky gtk přehrávač. Zajímavé je že když jsem hledal něco na MP3 tak jsem zkoušel Moc a spectrum a Moc jede v pohodě na pozadí, bašti 2% zátěže prociku a spectum taky v konzoli 90%, takhle se pokus/omyl propracovám k nějakému optimálnímu sestavení kdy mi to na bramboře poběží a ještě mrknu na jeden dva taby v prohlížeči. Snad vám tady tu diskuzi moc nezasiram stupidní dotazama :)
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    Firefox ani Chrome reálně nejsou postavené ani na Qt, ani na GTK, mají vlastní UI toolkit (který se snaží napodobit prostředí, ve kterém zrovna běží), pokud si to dobře pamatuju.

    Pro GNOME existuje GNOME Web (dříve Epiphany), pro KDE kdysi Konqeuror, dneska je Falkon. Obojí asi nikdo normální moc nepoužívá.

    U webového prohlížeče ti stejně nejvíc paměti sežere samotné webové jádro a vyrenderované webové stránky v paměti. Jestli ti to natáhne pár knihoven navíc už asi tolik žíly netrhá.
    HARPER
    HARPER --- ---
    SPIKE411: ok, podobné je to s web browsery co jsem pochopil,taky běží každý na něčem jiném. Umí někdo poradit jak poskládat co nejoptimálnější sadu aplikaci,když používám Openbox jako wm? Předpokládám držet se gtk aplikaci. Na web tam mám FF a Brave. Dal VLC, na hudbu konzolový Moc, Converseen na obrázky. Na malování jsem hodil Pintu.
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    GTK a Qt jsou frameworky/toolkity, knihovny, na kterých jsou postavené jednotlivé aplikace a případně celá prostředí.

    HARPER
    HARPER --- ---
    Jak vlastně pojmout co je základni prostředí? Gtk a qt znám, jsou tak nejznámější, Xfce patří také mezi tyhle dva,nebo už bere něco z gtk? A co mate atd. Tohle je pro mě úplně neznámá,tak hluboko se v počítačích nevyznám. Na práci v konzoli jsem úplně tupej, takže potřebuju klikaci prostředí no a tam bych rád ať je co nejmíň komplikací. Pokud jedu na Xfce, tak se snažím vyhnout věcem co jsou pro kde atd. Kdysi v počátcích jsem mel Ubuntu snad s 3 desktopama a přepínal,ale dělalo to jen bordel, do každého se nacpaly appky z těch ostatních. Tak se to snažím udržet na jednom optimalizovaném na max.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    JINX: Tedy máš pravdu, že když máš nainstalováno víc kompletních prostředí to také jde (potom je můžeš přepínat.tak když měníš parametry jednoho prostředí v jiném, může dojít k veselým situacím.

    Když nastavuješ jen to spuštěné, je to v pořádku.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    JINX: Pokud jde o javu, python a další tak to k programu(pokud to potřebuje) musíš mít bez ohledu na prostředí.Tedy žádný rozdíl.

    LXQT a KDE: jo máš pravdu Ale prováděl jsem to i s LXDE a dalším.

    Dnes běží uživatelské programy víc odděleně. takže jestli to natáhne GTK2 aplikaci a vedle GTK3 aplikaci a ta třetí je QT už nehraje takovou roli a i v novější distribuci může dokonce běžet program se starší knihovnou vedle programu s novější. To už dřív dělalo problémy.

    Celé to QT, GTK a další v podstatě určuje jak bude vypadat prostředí, menu, nabídky, odkud se budou stahovat programy, jaký program nastaví obrazovku, jak se spravuje RAM, schránku a tak.
    Na úrovni uživatelských programů třeba určoval zda má zavírátko vlevo, nebo vpravo a zda má ostré nebo kulaté rohy. Některé zvrhlosti naštěstí zmizely.

    Některé programy (a přibývají) si nesou všechny potřebné závislosti sebou a je zcela jedno v jakém prostředí běží. V podstatě jsou uzavřené ve svém světě.
    Ostatní si natáhnou z disku k sobě do paměti knihovny které zrovna potřebují.
    Dá se říct, že program spuštěný v jiném prostředí, sežere stejně prostředků, jako v prostředí pro které byl napsán.

    V důsledku když nemáš ve své distribuci program který chceš, a je v jiné, tak ho nainstaluješ z jiného zdroje a po splnění závislostí bude jako v té jiné distribuci. O ty závislosti navíc se se zmenší jen místo na disku.
    JINX
    JINX --- ---
    ERGOSUM: ty jsi zase vybral priklad s lxqt a kde coz je oboji qt, realne se pak natahne x dalsich gtk2/gtk3 aplikaci, nedejboze jeste nejaka java nebo neco jineho jako wxWidgets nebo FOX toolkit... pak je to vsechno nekonzistentni a zbytecne to zere pamet nebo se pletu?
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    MCKIDNEY: No minulý měsíc jsem na slabém stroji řešil 400M na kořenovém disku, které jsem potřeboval uvolnit. Ale to je extrém po experimentech. :-)

    Jinak je rozdíl dodatečných knihoven v řádu desítky až nizkých stovek KB na běžící aplikaci. Takže kvůli tomu určitě paměť nedojde.A ta funkčnost by se stejně musela nějak dotáhnout.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam