• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  ztracené heslo?
  _BENNYSčítání lidu 2011
  vsechny informace ohledne scitani lidu, ktere probehne v breznu roku 2011. http://www.czso.cz/sldb2011/redakce.nsf/i/home

  scitat se...

  74 hlasy od 74 respondentů

   Sečetl jsem se

   66 hlasy od 66 respondentů

    rozbalit záhlaví
    DEVIAN
    DEVIAN --- ---
    CROSS: Argumentuji tak, protože chci ostatním ukázat (a přesvědčit je) o - dle mého názoru - hlouposti a nesmyslnosti celého projektu. Avšak obecně vzato na důvodech nezáleží - různí lidé mají různé důvody proč odmítat sčítání. Stejně jako různí lidé mají různé důvody "proč nechodí jíst do KFC". Prostě nechodí - prostě se nechtějí sečíst - a to by mělo být respektováno. Nikdo, ani KFC, ani jakákoliv zájmová skupina, nemá právo na mne vynucovat moji "spotřebu" (sčítání se, nakupovat v KFC).
    CROSS
    CROSS --- ---
    GORG: taky nejsem pravnik, ale na tvrzeni Zeleznyho (nebo jinyho novinare) bych moc nespolihal.

    DEVIAN: hele tak zalezi nebo nezalezi na tom, proc scitani odmitame? Pokud nezalezi, proc argumentujes socialismem a centralnim planovanim? A kdybys vladl, mel bys pravo nedodrzovat treba dopravni predpisy bez hrozby trestu?

    BTW na recnickou otazku "Dnes je moderní hájit menšiny – proč nikdo nehájí v politice jednotlivce?" - kdo by asi tak mel hajit jednotlivce? Jednotlivec se musi hajit sam, jinak to neni jednotlivec, ale, jak pises, zajmova skupina.
    DEVIAN
    DEVIAN --- ---
    Právo nesečíst se : Devian.cz – Pravá volba
    http://devian.cz/2011/pravo-nesecist-se/

    Já se poroučím - ode mne poslední článek na toto téma. Můj názor je asi jasný :)
    GORG
    GORG --- ---
    CROSS: No do těch definicí v zákoně jsem sice koukal, ale nejsem holt právník, tak tomu moc nerozumím, jestli přecejen v tom dírka není. Železný jak griloval Drápala,) , dost razantně tvrdil jako fakt, že ten první bod o převzetí a odevzdání je jediná zmínka o přestupku, přestože je tam ještě jiný bod hovořící o přestupku u povinných osob, které neodevzdají nebo nepravdivě vyplní.

    Před časem jsem to tu zmiňoval, že se mi to s dírou u nepřevzetí nezdá, tak mě právě překvapuje, že ten Železný v Událostech mu říkal,že je to fakt , s velkou jistotou..a Drápal mu to nevyvrátil :-) Nemůže v tom tedy být opravdu nějaká klička, která rozsah té definice povinné osoby nějak mění? Nezdá se.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    CROSS: Drapal asi necetl, kdyz se tak kroutil
    CROSS
    CROSS --- ---
    GORG: povinnou osobou jsi, pokud jsi:
    a) každá fyzická osoba, která má v rozhodný okamžik trvalý poby nebo povolený přechodný pobyt na území České republiky,
    b) každá další fyzická osoba, která je na území České republiky v rozhodný okamžik přítomna, a nemá zde trvalý nebo povolený přechodný pobyt,


    a zaroven pokud jsi:
    zletilá fyzická osoba způsobilá k právním úkonům nebo právnická osoba, která je povinna sdělit nebo kontrolovat údaje stanovené tímto zákonem.

    Jak tu uz zaznelo, povinna osoba je povinna si formular vyzvednout (do 20 dnu od rozhodnyho okamziku + do 25 dnu od r.o. odevzdat).

    Tyve, cet nekdo ten zakon vubec :-]
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    GORG: Drapal ;-)
    GORG
    GORG --- ---
    CROME: Je asi otázkou... jako laik si nejsem jistý, jak ten zákon vykládat. Jako "povinná osoba" máš povinnost ho vyplněný odevzdat. Povinnou osobou se ale možná staneš až po převzetí?

    Vůči mnoha lidem, kteří formulář nedostali, i kdyby chtěli, by to byla pěkná pruda, aby se museli start a shánět si ho. Ale zdá se, že ten Drábek to tak nějak odkývl, že to asi fakt byla legislativní díra (naši zákonodárci v psaní zákonů nejsou moc dobří a politici schvalované zákony ani nečtou, takže není moc divu).
    CROME
    CROME --- ---
    DOBLE_F: to se obavam, ze je nepresne pokud ti to komisar nedonese je povinosti si to vyzvednout na poste
    DOBLE_F
    DOBLE_F --- ---
    K Ústavnímu soudu míří stížnost proti sčítání lidu - Advokátní kancelář JUDr. Klára Samková, Ph.D.
    http://www.lawyers.cz/czech/vyznamne-pripady/k-ustavnimu-soudu-miri-stiznost-proti-scitani-lidu.html
    DOBLE_F
    DOBLE_F --- ---
    Nejsme ovce, říká studentka, která podala ústavní stížnost na sčítání - iDNES.cz
    http://brno.idnes.cz/nejsme-ovce-rika-studentka-ktera-podala-ustavni-stiznost-na-scitani-1gs-/brno-zpravy.asp?c=A110328_1556619_brno-zpravy_bor

    Z této http://www.ct24.cz/vysilani/2011/03/25/1096898594-211411000370325-22:00-udalosti-komentare/1/ tv debaty zrejmě vyplývá, že kdo se sečíst nechtěl, stačilo prostě nepřevzít (nic nepodepsat) formuláře - bez postihu.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    Nevíte co s prachama? Sečtěte se... | Finmag.cz
    http://www.finmag.cz/cs/finmag/penize/nevite-co-s-prachama-sectete-se/
    PAULMUADDIB
    PAULMUADDIB --- ---
    Právě jsem dokontroloval, zda k rozhodnému dni a hodině sčítání nebyl do mého bytu kolem půlnoci zaveden plyn, nezměnila se posunem litosférických desek výměra mé kuchyně, nepřišla do mého bytu na návštěvu skupina kamarádů, neobdržel jsem poštou potvrzení o nově nabytém vzdělání (například z Plzně), nenarodil se mi potomek (několik telefonátů) a nezměnilo se mé pohlaví.

    Následně jsem s klidným svědomím zcela bezchybně vyplnil sčítací list za svůj byt a svoji osobu a vložil do návratové obálky ČSÚ, kterou zítra vhodím do první vhodné schránky České pošty.

    Jen se obávám, že moji usilovnou práci a dlouhé období bez spánku, věnované poctivému a pečlivému splnění mé občanské povinnosti zmaří fakt, že kvůli přeplněnosti schránky (způsobené vhazováním návratových obálek dalších uvědomělých občanů) bude moje usilovná snaha zmařena pochybným živlem, který tuto obálku ze schránky drze vytáhne a zmaří, případně faktem, že při vybírání přeplněné schránky některé obálky pečlivé paní pošťačce popadají na zem a buddou odneseny silným větrem. Jaká škoda, že Česká pošta neručí za doručení obyčejných zásilek, byť takto důležitých.

    Pokud by mi snad následně obec, nemajíce k dispozici můj sčítací list, hodlala udělit pokutu, budu to považovat za velkou drzost a nevděk...
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    Sčítání není o trestech, uklidňoval šéf statistiků | Zprávy | ParlamentniListy.cz – politika ze všech stran
    http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/192474.aspx
    DEVIAN
    DEVIAN --- ---
    ATOMOUSEK: Pro mne to, že jsem tam citován, bylo minimálně stejně překvapující, jako pro tebe. :)

    Ale jo, jsem za to samozřejmě rád :) Kdo může říci svým dětem: "jsem zapsán v ústavní stížnosti"? :))
    GORG
    GORG --- ---
    CROSS: Myslim, že většině lidí vadí ten aspekt pokuty. Je to povinné a přitom reklamy za miliony v televizi nás přesvědčují, jak se protagonisté v těch spotech rozhodli dobrovolně formulář vyplnit. Kombinace obojího je na pěst :)

    Myšlenky kolem sčítání z naštvanosti z pokut pak vedou asi k pozastavení nad smysluplností samotného sčítání, ale řekl bych, že nebýt té pokuty tak by na sebe takto negativně neupozornili, a samotné sčítání by zas tolik nevadilo.. snad ani mně právě.
    CROSS
    CROSS --- ---
    ATOMOUSEK: já ti nevim, bavíme se pořád o ČR, kde je běžnou praxí lepit - jak říkáš - kulišárny k novelám platných zákonů, protože to nikdo pořádně nesleduje? Kolik oproti tomu máme jednorázových zákonů? Obávám se, že praxe je přesně opačná, než tvrdíš.

    (BTW v současném censu žádná kulišárna není - co jsem si všimnul, odpor panuje ke sčítání jako takovému, ne k nějakému konkrétnímu aspektu. Ostatně ani vymáhání účasti není žádná novinka nebo nějaká skrytá kulišárna. Prostě stačilo, aby se o tom vedla veřejná debata v době, kdy ten zákon vláda poslala do sněmovny - akorát v tu chvíli to tak nějak nikoho nezajímalo, zhruba tak jako tomu bude tak cca za půl roku, až utichne současná náhlá ;-] vlna zájmu.)
    ATOMOUSEK
    ATOMOUSEK --- ---
    CROSS: Je to v objemu toho zakona - vydat zakon na "beznou vec" s jednou kulisarnou uvnitr (a na jedno pouziti) je snazsi, nez pridat kulisarnu k jiz vytvorenemu zakonu.
    CROSS
    CROSS --- ---
    ATOMOUSEK: nějak nestíhám tu logiku, že když chci zákon změnit, tak to musím vysvětlit, zatímco když chci nový zákon, tak to vysvětlit nemusím. Proč by debata nemohla proběhnout? Nechápu.

    Jak jsem už napsal, jiný problém je to, že volení zástupci lidu se příliš neobtěžují nějakou diskusi vést, ani mezi sebou, ani s voliči. Zajímalo by mě, kdo ze zákonodárců třeba takový zákon o sčítání lidu vůbec četl. Po tom, co předvedli se snižováním vlastních platů, si nedělám iluze.

    Mimochodem v současném sčítání nemusíš napráskat všechny milenky, co u tebe přespávají (teda kromě těch, co u tebe přespí dnes o půlnoci, a nemusíš vysvětlovat své vztahy s lidmi, se kterými bydlíš. Samo pokud zaškrtnutí kolonky "ostatní" nepokládáš za vysvětlování vztahů. ;-]
    PAULMUADDIB
    PAULMUADDIB --- ---
    ATOMOUSEK: To jim pošli, ať doplní žalobní petit.
    ATOMOUSEK
    ATOMOUSEK --- ---
    CROSS: Problem zakonu ad hoc vidim v tom, ze primarnim cilem politiku je "zvysit svou moc" at uz v jakemkoli (byt i malem) meritku.
    Pokud postavis jednou zakon za nejakych okolnosti, pak musis vysvetlovat, proc jej chces menit - proc chces (v tomto pripade) ziskat vic (jine) informace.
    Kdyz stavis zakon ad hoc, zadna takova debata probehnout nemuze - neobhajujes, ze "zbytecne" menis zakon, ale vytvaris novy na jedno pouziti.

    Cili, pokud ted nekdo napise zakon, ve kterem bude receno, ze musis napraskat vsechny milenky, co u tebe prespavaji, a ze musis vysvetlovat sve vztahy s lidmi, se kterymi zijes v byte, pak debata samozrejme neprobehne, jak je zvykem, ale je jasne dane, kde je hranice drzosti statu. Jestlize se stat pak rozhodne, ze bude chtit jeste vedet (a uz si moc osobnejsich veci predstavit nedovaedu) s kym chodis do jake hospody na pivo, musi rici "pro nas je ted dulezite krome vasich vztahu znat take mista, kde se sdruzujete" - a to je ta chvile, kdy budou muset tuto konkretni zalezitost vysvetlovat.
    V tuto chvili vubec neprobehla debata o jednotlivych dotazech, protoze je to 40 dotazu, media jsou zretelne bud uz uplne zkorumpovana, nebo uplne hloupa (nepravdepodobne), a resi se pouze akt jako celek - "lide se scitaji uz stovky let, tak co brblate, lidi?"

    Tak to citim.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam