SCHWEPZ: jako já beru z CESTA (
http://www.centrum-cesta.cz/ ) některé myslitele (Bělohradského, a asi tak 50% z Kellera) a neřekl jsem, že DR neberu víc, než Blisty (DR aspoň předvádí, že diskuze pod články jsou možné i pod levicovými názory: že to nemusí být v duchu svazáckého plátku, kde redaktor dohlíží na ideologickou čistotu).
Dobře, články čtu. Nejde ani tak o to, že by obsah byl nekvalitní - ale spíš o poněkud bulvární titulek. "Zmíněných 46,2 milionů lidí, kteří vydělávali méně než tyto sumy, představuje bezmála šestinu populace. Menší polovina z ní – 20,6 milionů – je navíc nucena žít v takzvané hluboké chudobě." Pokud je titulek pravdivý, tak je "hranice chudoby" evidentně nastavena špatně.
K tomu druhému bych dodal, že je nerovnost a nerovnost. "Tradiční elity", které v ČR téměř chybí, mají velkou šanci, že se svými nerovnými příjmy budou zacházet způsobem, který přispěje k prosperitě a rozvoji celé společnosti: pokud si německý milionář koupí jako statutový symbol Porsche, je to "malá domu" - přispívá tím vlastně k rozvoji německého průmyslu a domácí zaměstnanosti, apod. (ostatně fúze s Volkswagenem bude znamenat i de-facto sdílení know how, apod.) Pokud si český milionář koupí Porsche, znamená to něco úplně jiného: jen o málo něco jiného, než když si saúdskoarabský ropný šejk koupí další Rolls-Royce. To je právě to "stékání bohatství" po povrchu společnosti, které je zdrojem "třídního smíru", který by jinak podle radikálních levicových teoretiků vůbec neměl existovat (a sociální rozdíly by měly být možné jen díky represi - která ale prostě min. posledních snad sto let už nehraje zásadní roli).
Problém, že konsensus s nerovností se odvíjí od toho, že většina lidí si chce vsadit na to, že zrovna oni prorazí mezi elitu: pouze menšina populace je ochotná se dobrovolně smířit s nějakou rolí "čapkovského" obyčejného člověka: většina populace vidí sama sebe (nebo alespoň svoje potomstvo) v roli příštích elit - a ti, kteří na to zjevně inteligenčně nemají, aspoň vyjadřují tuto naději skrz konsensus s bohatstvím fotbalistů, hokejistů, supermodelek, pophvězd - apod.: zdrojem bohatství těhle "takyelit" je právě ochota většinové populace souhlasit se nerovnostmi, pokud je vstup mezi elitu otevřený každému.
Toto jde opravdu hluboko, dotýká se to samotných před-racionálních základů společnosti (je to něco, co mají možná v genech zapsané už šimpanzi) - a většina rovnostářů jsou skutečně intelektuálové a teoretici - zatímco většina lidí nepoznamenaných kulturou instinktivně tíhne k zařazení se do nějakých hierarchických struktur... samotný institut "vlastnictví" vychází z kultury, stejně jako všechny rovnostářské a demokratické koncepty - ale snaha zapadnout na nějaké "svoje místo ve smečce" (resp. v mocenské hierarchii smečky) se obávám, že je asi daná spíš biologicky, před-kulturně.
Konsensus s nerovností je tedy podle mě v podstatě instinktivní a většinu lidí (co nejsou prdlí intelektuálové jako my) naplňuje nějakým pocitem jistoty (i když to třeba z praktického hlediska vůbec nemusí být pravda). Jakýkoliv koncept rovnosti je složitá intelektuální konstrukce, ke které je třeba lidi vychovávat...