• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SCHWEPZOccupy Wall Street
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Norským a americkým analytikům se podařilo doložit, že součet úroků z půjček chudým zemím, zisků zahraničních firem odváděných do jejich domovských států a úniků do daňových rájů z Jihu převyšuje sumu rozvojové pomoci až dvacetinásobně.

    Z chudého Jihu na bohatý Sever teče daleko více peněz než opačně, dokládá studie - Deník Referendum
    http://denikreferendum.cz/...o-jihu-na-bohaty-sever-tece-daleko-vice-penez-nez-opacne-doklada-studie

    „Obvyklá představa bohatých zemí pomáhajícím těm chudým se rozvíjet zde bere za své. Ve skutečnosti směřuje podpora opačným směrem: chudé země pomáhají těm bohatým,“ shrnul v recenzi studie Jason Hickel, antropolog z London School of Economics, pro list The Guardian.

    Autoři studie přitom upozorňují, že právě únik prostředků zůstává jednou z hlavních příčin ekonomické stagnace Jihu obecně, upadající životní úrovně i stálého růstu sociálních nerovností.

    Pokud jde o váhu jednotlivých faktorů, v rámci úrokových plateb jsou podle autorů studie nejpodstatnější platby od vlád rozvojových zemí velkým bankám, jež sídlí většinou v New Yorku nebo v Londýně. Od roku 1980 bylo z Jihu na Sever odesláno touto cestou 4,2 bilionu dolarů.

    V rámci odtékajících zisků korporací jsou podle autorů nejvýznamnějším zdrojem investice do velkých těžařských projektů jako je těžba ropy v Nigérii nebo zlata v Jihoafrické republice. Vůbec největší podíl na celkovém toku má ovšem už zmíněné ulévání peněz do daňových rájů. Jen v roce 2012 ztratily takto dle odhadů citovaných ve studii rozvojové země přes 700 miliard dolarů – víc než pětinásobek obdržené rozvojové pomoci.

    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Co znamená mít privilegia? | A2larm
    http://a2larm.cz/2017/01/co-znamena-mit-privilegia/
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Kauza Panama Papers změnila vnímání globálního kapitálu - ceskapozice.lidovky.cz
    http://ceskapozice.lidovky.cz/...lobalniho-kapitalu-pkp-/tema.aspx?c=A170123_094747_pozice-tema_houd
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Goldman Sachs, ředitelé zeměkoule. Jen konspirační teorie? | Týden.cz
    http://www.tyden.cz/...i/amerika/goldman-sachs-reditele-zemekoule-jen-konspiracni-teorie_410047.html
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Why Is the Foreign Policy Establishment Spoiling for More War? Look at Their Donors.
    https://www.thenation.com/...oreign-policy-establishment-spoiling-for-more-war-look-at-their-donors/

    As a former member of the House of Representatives, I remember 16 years of congressional hearings where pedigreed experts came to advocate wars in testimony based on circular, rococo thinking devoid of depth, reality, and truth. I remember other hearings where the Pentagon was unable to reconcile over $1 trillion in accounts, lost track of $12 billion in cash sent to Iraq, and rigged a missile-defense test so that an interceptor could easily home in on a target. War is first and foremost a profitable racket.

    How else to explain that in the past 15 years this city’s so called bipartisan foreign policy elite has promoted wars in Iraq and Libya, and interventions in Syria and Yemen, which have opened Pandora’s box to a trusting world, to the tune of trillions of dollars, a windfall for military contractors. DC’s think “tanks” should rightly be included in the taxonomy of armored war vehicles and not as gathering places for refugees from academia.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Když neprojde TTIP budou americké korporace využívat své dceřiné pobočky v Kanadě

    Na zablokování jedné z největších dohod o volném obchodu stačí jen 46 lidí. Přesně tolik poslanců valonského parlamentu, tedy jednoho z regionálních parlamentů v Belgii, hlasovalo proti smlouvě CETA.
    Tato dohoda o volném obchodu mezi Evropskou unií a Kanadou nemůže být podepsána, pokud to neschválí všechny země unie. Jenže federální Belgie k tomu potřebuje souhlas frankofonních Valonů, který stále nemá.

    Velkou dohodu mezi EU a Kanadou zablokovalo 46 lidí. Belgické Valonsko dál odolává tlaku Evropy |
    http://zahranicni.ihned.cz/...kanadou-zablokovalo-46-lidi-belgicke-valonsko-dal-odolava-tlaku-evropy
    UFOSSS
    UFOSSS --- ---
    [ USA – prezidentské volby mezi oslem a slonem / kinomovie / 1.11.2016 / CR - Praha - kavárna klubu Cross ]

    Dokumentární film Clinton Cash mapuje působení nadačního fondu manželů Clintonových a sleduje, jak se darované prostředky mění v politickou moc a konečně v ekonomický profit pro samotné dárce. To co je tak pro jedny nutná pomoc v nouzi, může být pro jiné lukrativním zdrojem příjmu.

    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    (...) jak v americe dostavaj korporace zpet zisky naakumulovany v offshore spolecnostech, ted se mi to ujasnuje, dostanou danovy prazdniny a hura je to doma, naposledy se to odehralo 2004, ted se pripravuje neco podobneho s pribehem, jak cast techle lehce zdanenejch penez jde do infrastrukturnich fondu na opravu degradujici US infrastruktury.

    "American multinational corporations are currently holding $2.4 trillion in profits overseas. (...)

    D.C. Hivemind Mulls How Clinton Can Pass Huge Corporate Tax Cut
    https://theintercept.com/...s-how-clinton-can-pass-huge-corporate-tax-cut/?comments=1#comment-296707
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    It’s time to junk the flawed economic models that make the world a dangerous place | Opinion | The Guardian
    https://www.theguardian.com/...junk-the-flawed-economic-models-that-make-the-world-a-dangerous-place
    Mainstreamová ekonomie konečně přiznala, že kapitalismus je nestabilní v důsledku své interní struktury a iracionálních faktorů | 20. 9. 2016 | Britské listy
    http://www.blisty.cz/art/83735.html
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Proč řekli ‚YES‘ brexitu? Británii trápí obří majetková nerovnost mezi lidmi | Moje peníze | Lidovky.cz
    http://byznys.lidovky.cz/...vnost-mezi-lidmi-1tl-/moje-penize.aspx?c=A160913_104615_moje-penize_pave

    Nejbohatších deset procent Britů vlastní přes polovinu majetku v zemi. Uvedla to podle serveru BBC charitativní organizace Oxfam. Upozornila rovněž, že nejbohatší jedno procento Britů má více než dvacetkrát tolik majetku jako nejchudších 20 procent.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Jedna z největších korporací planety si založila v Irsku "fake" ústředí kam převáděla peníze - aby se "ulili" z placení daní - miliardy dolarů (biliony korun - ČR má rozpočet na rok něco přes bilion) danili sazbou 0,005 procenta

    Irish government to appeal against Apple's €13bn tax bill | Business | The Guardian
    https://www.theguardian.com/...ish-government-appeal-against-apple-13bn-tax-bill-european-commission
    Těžký úkol Jobsova nástupce Cooka: jak zachránit ulité stamiliardy dolarů - iDNES.cz
    http://ekonomika.idnes.cz/...ka-sefa-applu-d14-/eko-zahranicni.aspx?c=A160902_164339_eko_profily_rny

    Obří korporace a jejich schopnost ohýbat sociální, ekologickou a finanční legislativu národních států v praxi:

    "Ačkoli tamní daňová sazba činí 12,5 procenta ze zisku, Apple si na Irsku vymohl už v roce 2003 její snížení na jedno procento. V roce 2014 potom podle komise činila hladina efektivního zdanění evropských zisků Applu dokonce mizivých 0,005 procenta."
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Rozhovor s britským antropologem a politickým geografem Davidem Harveym.

    Co je vlastně neoliberalismus? | A2larm
    http://a2larm.cz/2016/08/co-je-vlastne-neoliberalismus/

    (...) Boj na ideologické frontě znamenal řídit se radou člověka jménem Lewis Powell. Tento pán sepsal memorandum, v němž se píše, že věci zašly příliš daleko a že kapitál potřebuje kolektivní projekt. Memorandum pomohlo zmobilizovat Obchodní komoru a Business Roundtable (uskupení ředitelů největších amerických firem).

    Pro ideologickou frontu byly také důležité ideje. Tehdy se soudilo, že univerzity nepůjde náležitě organizovat, protože studentské hnutí je příliš silné a profesorský sbor smýšlí příliš liberálně. A proto byly založeny všelijaké think tanky jako Manhattan Institute, Heritage Foundation a Ohlin Foundation. Tyto think tanky pak prezentovaly myšlenky Friedricha Hayeka, Miltona Friedmana a ekonomie strany nabídky.

    Představa byla taková, že think tanky budou dělat seriózní výzkumy, což některé z nich opravdu dělaly – třeba takzvaný Národní úřad pro ekonomický výzkum (NBER), což byla instituce financovaná ze soukromých peněz. Tyto výzkumy pak byly samostatně publikovány, ovlivnily tisk a kousek po kousku obklíčily a infiltrovaly univerzity. Tento proces trval dlouho. Myslím, že dnes jsme už dosáhli bodu, kdy už nic takového jako Heritage Foundation není potřeba. Univerzity byly skoro úplně obsazeny neoliberálními projekty.

    A co se týče zaměstnanců – úkolem bylo učinit domácí práci konkurenceschopnou v globálním rámci. Jedna z cest spočívala v otevření dveří imigraci. Například v šedesátých letech Němci dováželi tureckou práci, Francouzi maghrebskou práci a Britové práci z kolonií. Jenže tohle vedlo k velké nespokojenosti, bouřím a nepokojům. Místo toho si tedy zvolili opačnou cestu: přesunout kapitál tam, kde jsou levné pracovní síly. Avšak pokud chcete, aby globalizace fungovala, musíte snížit cla a posílit finanční kapitál, který je nejmobilnější formou kapitálu. Takže finanční kapitál a věci jako plovoucí měnové kursy se staly pro zkrocení práce zásadní. Ideologické projekty privatizace a deregulace zároveň vytvořily nezaměstnanost. Čili nezaměstnanost doma a přemisťování pracovních míst do zahraničí. Třetím prvkem byla technologická změna, tedy deindustrializace prostřednictvím automatizace a robotizace. Taková byla strategie s cílem rozdrtit práci.

    Byl to ideologický a ekonomický útok. Právě v tom podle mě spočívá podstata neoliberalismu: šlo o politický projekt a domnívám se, že firemní kapitalistická třída jej krok za krokem postupně rozjela. Nemyslím si, že začali čtením Hayeka nebo někoho jiného, ale intuitivně si řekli: „Musíme pořádně zmáčknout pracující. Jak to uděláme?“ A zjistili, že tu je po ruce ideologie, která tomu poslouží jako opora.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---

    Jednání o zóně volného obchodu TTIP mezi EU a USA zkrachovala, oznámil německý ministr

    http://zpravy.aktualne.cz/...chodu-mezi-eu-a-usa-konci-selhala-o/r~a8a44fa66d1211e682470025900fea04/
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Neoliberalism has had its day. So what happens next? | Martin Jacques | Opinion | The Guardian
    https://www.theguardian.com/...tisfree/2016/aug/21/death-of-neoliberalism-crisis-in-western-politics
    Konec neoliberalismu a krize západní politiky | 22. 8. 2016 | Britské listy
    http://www.blisty.cz/art/83427.html
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    ETH Zurich, Chair of Systems Design - fasinujici pracoviste :)

    Research - ETH - Chair of Systems Design - Welcome
    https://www.sg.ethz.ch/research/

    Our research focuses on the structure and dynamics of complex social and economic systems, comprised of a large number of interacting agents.

    Our methodological approach can be best described as data-driven modeling. I.e. we analyze big data to detect statistical regularities in such systems. We build large-scale agent based models to simulate the interaction dynamics on the "micro" level, to obtain the system's dynamics on the "macro" level. We further use rigorous mathematical models to understand such systems. We have achieved our goal if the agent-based model, after being calibrated against real data, produces a macro dynamics that not only resembles, but matches the observed dynamics at the system's level.

    ...

    jsou znami tim modelem kapitalistikeho systemu/site, kde zmapovanim site vztahu urcili asi 1300 core korporaci, ktery ultimatne shromazdujou kapital a kontrolu.


    Financial networks - ETH - Chair of Systems Design - Welcome
    https://www.sg.ethz.ch/research/financial-networks/

    Ownership networks - ETH - Chair of Systems Design - Welcome
    https://www.sg.ethz.ch/research/ownership-networks/

    Ownership networks represent a special type of economic networks, wherein the dynamics of stakeholders or companies are represented by agents in a network. The directed links between agents represent possession or interest.

    This field of research poses several challenges, since such ownership links stretch out internationally over the whole world, while available data is mostly limited to country-level. One of our goals is to map these links in a global manner, to accumulate global power based in nation-wide information.

    By carrying on the first investigation of the international ownership network architecture, along with the computation of the control held by each global player, we find that transnational corporations form a giant bow-tie structure and that a large portion of control flows to a small tightly-knit core of financial institutions. This core can be seen as an economic "super-entity'', the emergence of which raises important issues both for researchers and policy makers.

    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Neoliberalism, oversold?

    Mezinárodnní měnový fond, dříve "vlajková loď neoliberalismu", vydal nějaký týden zpět stať, která reviduje základní prvky neoliberálního desatera z roku 1989, takzvaného Washingtonského konsenzu
    např. přístup ke kapitálovým kontrolám či fiskální konsolidaci
    Washingtonský konsenzus – Wikipedie
    https://cs.wikipedia.org/wiki/Washingtonsk%C3%BD_konsenzus

    Neoliberalism: Oversold? -- Finance & Development, June 2016
    http://www.imf.org/external/pubs/ft/fandd/2016/06/ostry.htm
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Dokud bude celý společenský systém postavený na soutěži všech proti všem a vertikálně stratifikovaný na ose vítězové a poražení, nikdy se latentní hrozby fašizace nezbavíme.

    Absolutní protiúder Donalda Trumpa | A2larm
    http://a2larm.cz/2016/07/absolutni-protiuder-donalda-trumpa/

    (...) Je to důležitý bod i proto, že demonstruje způsob politického jednání lidí nejen v Americe, ale i daleko za jejími hranicemi. Stává se univerzálním, a tudíž symptomatickým jevem, který si zaslouží skutečnou pozornost. Jedná se o artikulaci hněvu a frustrace v syrové a neopracované podobě – rány směřují do prvních terčů, které se naskytnou. Tento typ jednání už delší dobu známe jako resentiment – ublížený a jedovatý pocit všech uražených a ponížených lidí, kteří vrací ránu těm nahoře za to, že kvůli nim jsou dole, a kteří stejně tak rozdávají rány těm, co jsou pod nimi, aby skrze to získali alespoň základní pocit vlastního sociálního postavení. Tito lidé nechtějí slyšet, že se jejich životy nacházejí v proletářské mizérii, ze které se mají emancipovat, naopak naslouchají demagogům, kteří jim budou tvrdit, že jsou bílými vítězi nad zkorumpovanými elitami, feministkami, stejně jako nad imigranty, Cikány nebo Mexičany.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Kerry: USA chce TTIP ještě letos, ochrání to EU před dopady brexitu | Týden.cz
    http://www.tyden.cz/...kerry-usa-chce-ttip-jeste-letos-ochrani-to-eu-pred-dopady-brexitu_391236.html

    V pořadí už 14. vyjednávací kolo skončilo v Bruselu minulý týden.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Na myšlence, že tvrdou prací a odříkáním se lze vymanit z chudoby, stojí kapitalismus. Dává lidem naději, že pílí a úsilím dokážou změnit své sociální postavení. Některé moderní ekonomické studie ale ukazují něco odlišného. Stačí se narodit do správné rodiny a budete se mít dobře. A to nejen po dvě či tří generace, ale i stovky let.
    Zdroj: http://ceskapozice.lidovky.cz/...-i-nekolik-stoleti-pe3-/tema.aspx?c=A160714_145013_pozice-tema_lube

    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Úplně na vrcholu je plutokracie a oligarchové. Není to horní jedno procento, ale jedna tisícina procenta. Jsme svědky historicky bezprecedentní situace, kdy k velmi malé menšině putuje většina příjmů a moci. Jsou skutečně nechutně bohatí a všechny své obrovské příjmy získávají z různých druhů renty a duševního (intelektuálního) vlastnictví. Jsou to globální občané, kteří dokážou manipulovat politikou a zároveň ji komodifikují.

    Pod nimi je elita, kterou bychom měli odlišit od plutokracie. Elitu tvoří ředitelé firem, kteří vydělávají miliony dolarů ročně, a pokud to nejsou rovnou kriminálníci, pohybují se alespoň na hraně zákona. Jsou to sluhové plutokracie. Mají podíl na velkém balíku peněz v řádu milionů, nicméně plutokracie se pohybuje v miliardách. Pod elitami jsou stálí zaměstnanci (salariat) (...) Vedle stálých zaměstnanců existuje skupina, kterou nazývám profesionálové (proficians). Ztělesňují romantický model dnešní společnosti. Nechtějí zaměstnanecké jistoty a výhody, protože jsou na to příliš chytří. Všechny své výrobní prostředky a schopnosti mají v počítačové brašně a v kapsách u kalhot, musí se neustále síťovat s dalšími lidmi a pracují na krátkodobých projektech. Vydělávají hodně peněz a žijí život v neustálé zaneprázdněnosti. Jsou mezi nimi umělci, inženýři, někteří se věnují pokročilým technologiím, někteří používají své specializované schopnosti.(....)

    Pod touto třídou se nachází starý proletariát, který hodně lidí označuje jako pracující třídu. Jsou to lidé, kteří ve dvacátém století akceptovali rutinní, disciplinovanou a stabilní práci na plný úvazek. Odpovídají klasickému leninskému modelu vykořisťované, disciplinované pracovní síly, která poslouchá své šéfy a na sklonku života za to dostane státní penzi. Tahle skupina se ale všude po světě ztenčuje. Když jsem se byl podívat v devadesátých letech v České republice, pořád tu byl onen starý lumpenproletariát, jak jej známe z východní Evropy. Ale víme, že dekády trvající tvrdá práce udělala z lidí zombie. Není to model, který bych považoval za lidsky a společensky žádoucí. Všichni známe tu sovětskou éru, která romantizovala a idealizovala takového dříče. Pro mě to ale není nic, v čem bych chtěl pokračovat. Pokud seškrábete z povrchu Bernieho Sanderse jeho nátěr, tak zjistíte, že se stále drží onoho modelu proletariátu a usiluje o další New Deal. (Ovšem pokud bych byl Američan, rozhodně bych ho podporoval.) Takže to je proletariát. Ztenčuje se, ačkoliv zároveň veškeré instituce naší společnosti byly vytvořeny právě pro něj. Ale to už nefunguje.

    Pod proletariátem je pak prekariát. Pod ním už je jen lumpenprekariát, sociálně vyloučená podtřída.

    Prekariát: práce a volný čas | A2larm
    http://a2larm.cz/2016/06/prekariat-prace-a-volny-cas/
    +
    Prekariát: společenská třída v utváření | A2larm
    http://a2larm.cz/2016/05/prekariat-spolecenska-trida-v-utvareni/
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam