• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SCHWEPZOccupy Wall Street
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Thomas Piketty - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Thomas_Piketty

    "V knize Kapitál v 21. století autor analyzuje distribuci bohatství v Evropě a USA za posledních 250 let. Základní Pikettyho tezí je, že když je v dlouhodobém horizontu míra návratnosti kapitálu vyšší než tempo hospodářského růstu, je výsledkem koncentrace bohatství a nerovnoměrné rozdělení bohatství, což způsobuje sociální a hospodářskou nestabilitu. Jako řešení navrhuje přerozdělování prostřednictvím globální progresivní daně z majetku. Pokud řešení nepřijde, předvídá návrat tzv. „patrimoniálního kapitalismu“, kde je bohatství důležitější než aktivita, což nutně povede k degeneraci. Kniha se stala světovým bestsellerem, dva roky od prvního vydání se jí prodalo přes 1,5 milionu výtisků."

    Thomas Piketty: New thoughts on capital in the twenty-first century | TED Talk
    https://www.ted.com/talks/thomas_piketty_new_thoughts_on_capital_in_the_twenty_first_century
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Zdaňování velkých digitálních korporací už téměř nejde řešit na národní úrovni,
    myslí si státní tajemník pro evropské záležitosti Aleš Chmelař.

    https://byznys.ihned.cz/...y-z-ceska-udela-slupku-eu-s-mensimi-vyhodami-rika-statni-tajemnik-chmelar
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Extreme poverty in America: read the UN special monitor's report | World news | The Guardian
    https://www.theguardian.com/world/2017/dec/15/extreme-poverty-america-un-special-monitor-report
    překlad: http://denikreferendum.cz/...tremni-chudoba-ve-spojenych-statech-ze-zpravy-zvlastniho-zpravodaje-osn


    V nejsilnější ekonomice světa žije pod hranicí chudoby přes čtyřicet milionů lidí.
    Zvláštní zpravodaj OSN pro extrémní chudobu a lidská práva se vydal na desetidenní průzkum jejich životních podmínek. Zde úvod jeho zprávy.

    * Podle většiny měřítek jsou Spojené státy jednou z nejbohatších zemí světa. Na zbrojení vydávají víc, než Čína, Saudská Arábie, Rusko, Velká Británie, Indie, Francie a Japonsko dohromady.
    * Výdaje na zdravotní péči na osobu jsou v USA dvakrát vyšší, než je průměr zemí OECD, a podstatně vyšší než ve většině ostatních zemí. Přesto má země o poznání méně lékařů a nemocničních lůžek na osobu, než je průměr zemí OECD.
    * Míra dětské úmrtnosti byla ve Spojených státech v roce 2013 nejvyšší v celém vyspělém světě.
    * Američané jsou častěji nemocní a umírají dříve než obyvatelé jakékoli jiné vyspělé demokracie a rozdíl mezi Spojenými státy a jim podobnými zeměmi se v tomto ohledu zvětšuje.

    * Míra nerovnosti je v USA daleko vyšší než ve většině evropských zemí.
    * V zemi se zanedbává šíření tropických nemocí, jako je virus Zika. Odhaduje se, že zhruba dvanáct milionů Američanů žije s neléčeným parazitickým onemocněním. Varovné jsou loňské zprávy o všeobecném rozšíření měchovce lidského v okrese Lowndes v Alabamě.
    * Spojené státy trpí nejhorší mírou obezity v celém vyspělém světě.
    * Pokud jde o přístup k pitné vodě a kanalizaci, řadí se USA mezi státy světa na šestatřicáté místo.

    * Spojené státy mají největší podíl uvězněného obyvatelstva na celém světě. Následuje je Turkmenistán, dále Salvádor, Kuba, Thajsko a Ruská federace. Míra uvězněných lidí je pětinásobkem průměru OECD.
    * Míra chudoby mladistvých v USA je nejvyšší ze všech zemí OECD. V chudobě žije čtvrtina mladistvých, oproti necelým čtrnácti procentům v celku OECD.

    * Centrum pro nerovnost a chudobu při Stanfordově univerzitě hodnotí, jak se daří nejbohatším zemím světa na základě indexu, do nějž počítají situaci na pracovním trhu, chudou, kvalitu sociálního zabezpečení, majetkovou nerovnost a ekonomickou mobilitu. Mezi deseti nejbohatšími zeměmi světa jsou Spojené státy poslední. Mezi nejbohatšími jednadvaceti státy jim patří osmnácté místo.
    * Pokud jde o nerovnost a chudobu, řadí se Spojené státy mezi sedmatřiceti zeměmi OECD na pětatřicáté místo
    * Podle World Income Inequality Database mají USA nejvyšší Giniho index (míru nerovnosti) ze všech západních zemí.
    * Zmiňované Centrum pro nerovnost a chudobu popisuje Spojené státy jako „jednoznačnou a extrémní výjimku v míře dětské chudoby“. Míra dětské chudoby je v USA nejvyšší ze všech šesti nejbohatších zemích – mezi Kanadou, Spojeným královstvím, Irskem, Švédskem a Norskem.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Trump State of the Union: What Wall Street will be watching for
    https://www.usatoday.com/...8/01/30/what-wall-street-watching-trumps-state-union-address/1078602001/

    "Demokraté sledovali Trumpův projev s nelibostí a později ho rozcupovali.
    Úspěchy americké ekonomiky, které Trump zdůrazňoval, podle jejich názoru jen zvýšily zisky korporací"
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    _BENNY: tak to je dobře, že se na některých postojích shodneme
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    SCHWEPZ: kdyz ja se snazim pres nase zjevne odlisna politicka presvedceni poctive odpovidat na vase otazky, abych nakonec zase bojoval s nejakymi tvymi zaseklymi predstavami.

    korporacim nefandim (jsou mi tak nejak sumak), moje rodina do eraru vic sype nez z nej dostava (a nemuze si vybrat jestli nebude sypat a tedy nebude nic dostavat, kdyz nebudeme sypat, stat nasi rodinu rozdeli, nas jako rodice posle do vezeni, dite pujde do decaku... proste mafie), Ayn Rand je u me frustrovana krava se stalinistickym myslenim, vyraz "volna ruka trhu" jsem za poslednich 10 let nepouzil snad ani jednou, v anarchokapitalismu nejedu (kdyz uz, tak me spis zajima minarchismus), Petr Mach neni libertarian ale konzerva, ktery uz zaplatpanbuh neni predsedou Svobodnych a tak dale a tak dale...
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    A ty si mneš ruce a "fandíš korporacím" - ne že bys z toho něco měl, ale protože jsi ideologicky zaslepeny, byť ty tvoje rodina samozřejmě aktivně erár využíváte. Ale co - u komplu můžeš hrát na příznivce "práva silnějšího" a teoretizovat o Ayen Rand, volné ruce trhu, anarchokapitalismu, žvástech petra Macha a dále. Dokud "nepřijde na věc" dá se na obrazovce blábolit o lecčem .)

    zase nejaka ideove citova vydiracka! :D
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    _BENNY: "ty me zajimaji mnohem vic nez virtualni penize zahranicnich korporatu, ktere by stat rad mel pro sebe a nedovede se k nim dostat"

    to nejsou nějaké virtuální peníze přeci ale realizované zisky v nějakém kontextu. Když tu podniká třeba korporace z Francie a realizuje zde zisk, tak má odvést daně - a to jaké daně zde existují si jejich právníci jistě nastudují před tím, než začnou v naší republice podnikat.

    Stát by je rád měl "pro nás všechny", abych byl trochu patetický, stát není osoba, ale MY.
    V tomhle momentu to máš skrze tvé ideologické brýle libertariána nějak pokroucené (asi si myslíš že stát je "zlo", že jo :) a "ať se stará každý sám o sebe" ,-)

    Že se k daním od korporací, které zde podnikají a využívají vše co stát garantuje (byť jen tu dopravní síť atp.), stát nemůže dostat, není pravda - celou dobu se tu bavíme o tom, že korporace a "jejich kumpáni" konstruovali polo-legální ("zločinecký") a asociální systém ukrývání zisků - a na národní a evropské úrovni se teď řeší, jak to rozbít. To je leitmotiv.
    A ty si mneš ruce a "fandíš korporacím" - ne že bys z toho něco měl, ale protože jsi ideologicky zaslepeny, byť ty tvoje rodina samozřejmě aktivně erár využíváte. Ale co - u komplu můžeš hrát na příznivce "práva silnějšího" a teoretizovat o Ayen Rand, volné ruce trhu, anarchokapitalismu, žvástech petra Macha a dále. Dokud "nepřijde na věc" dá se na obrazovce blábolit o lecčem .)
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    TLOUDEV: vzdyt jsem psal, treba penize ktere si sporis na duchod. pokud je nechavas v bance, pokud si za ne koupis nejake statni ci podnikove dluhopisy, pokud investujes do podilovych fondu, do akcii, do nemovitosti, pokud pobiras nejakou dividendu, nejakou rentu z pronajmu bytu po babicce atd, tak platis statu (vysoke) dane. platis dane i kdyz si kupujes parek v rohliku na nadrazi (DPH). dane jsou na kazdem kroku. v nekterych pripadech se tomu temer nejde vyhnout (napr. u penzijniho sporeni, tam ti to strhnou okamzite driv nez ty penize uvidis), v jinych pripadech to jde (proste prijem z pronajmu na ruku neuvedes ve svem danovem priznani).

    to jsou ty vlastni penize o kterych hovorim. a ty me zajimaji mnohem vic nez virtualni penize zahranicnich korporatu, ktere by stat rad mel pro sebe a nedovede se k nim dostat. na muj zivot maji mnohem vetsi vliv penize ktere mam nebo ktere mohu vydelat/usporit/investovat a dane ktere se na to vztahuji. korporat ktery nezaplati nejakou dan nemuze za to ze ja budu mit za XY let mizerny duchod.
    TLOUDEV
    TLOUDEV --- ---
    _BENNY: nemanipuluj. rekni mi, cos myslel vlastnimi penezi v kentextu toho, cos psal.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    TLOUDEV: takze tvoje penize uz nejsou tvoje penize v momente kdy jsou odvedeny statu? no tak vidis, a korporacim ty jejich penize zustavaji, ptz se na ne stat nedostane, tzn. eraru ty penize nepatri a nikde neni zadny problem :) nebo...?
    TLOUDEV
    TLOUDEV --- ---
    _BENNY: odpovim ti Tcym citatem: tedy s penezma od korporaci moc pocitat nemuzeme, ale muzeme pocitat s vlastnimi penezi. a ty jdou kam? jak je s nimi nakladano? a proc zrovna jenom takhle a ne jinak? viz ten muj odkazovany prispevek o opt-outu, coz neni zadna utopie ani revoluce.

    ...tedy soudim, ze nejde o _me vlastni_ ale o _erar_.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    TLOUDEV: ty nemas zadne vlastni penize? nesporis si treba na duchod, a tedy neplatis dane z kapitalovych zisku? penize maji jenom staty a korporace?
    TLOUDEV
    TLOUDEV --- ---
    _BENNY: clovece, ty si ze me asi delas prdel... Muzeme pocitat s vlastnimi penezi- vzdyt naprosto natvrdo obhajujes ulejvani do zahranici, do danovych raju, tak jaky penize mas na mysli? A fakt, ze me tady rozkradani eraru bilymi limecky sere, na muj postoj nema vliv.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    SCHWEPZ: to samozrejme ano, ale to neresi ten pripad kdy jsou dane v jinem state ferove mensi, a proto se ti tam ty korporaty stahnou. treba do Irska, ktere se snazi konkurovat uvnitr EU nizkymi korporatnimi danemi. takze co dal, zakazat aby si staty mezi sebou konkurovaly v oblasti dani? a co budeme delat s tim, ze se treba US a JP nebudou ridit povely byrokratu z komisariatu EU?
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    _BENNY:

    7/ řádně vybrat od korporací stanovené daně a institucionálně hlídat jestli to nevchcávaj
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    SCHWEPZ: ja nerikam ze to nema cenu resit. resit se to da ruznymi zpusoby. napr.

    1/ korporace znarodnit, vyhnat, zrusit apod. - to bude zarukou toho, ze se dostaneme na hospodarskou uroven Albanie. cely svet se nam obloukem vyhne.

    2/ korporacim napalit poradne vysoke dane, treba 70% nebo az 90% - podobny problem, ty korporace utecou k sousedum vedle, kde jsou dane nizsi. s cimz souvisi dalsi bod:

    3/ zacit jine staty vydirat, vyhrozovat jim, pritlacit je ke zdi, donutit je mit dane vyssi - obcas to jde, vetsinou ne. nemame zde zaplatpanbuh zadnou globalni svetovladu.

    4/ poradne korporacim stizit podnikani ruznymi byrokratickymi barierami - jak uz bylo receno, nektere korporaty jsou mnohem bohatsi nez samotne narodni staty, takze se to vyresi podplacenim uredniku a politiku a jede se dal.

    5/ korporacim naopak dane snizit, system zjednodusit, posilit pravni prostredi a prilakat ty, ktere se chystaji utect odjinud - za me jedno z tech lepsich reseni, ale ma to taky svoje ale. a ted nemyslim to ze to zneprateli jine pokrytecke narodni staty, ktere ty korporace u sebe mit chteji, ale zaroven je chteji vic dojit. myslim treba to ze korporacim se dane sice snizi, ale uz se nesnizi i beznym lidem, tzn. z tech korporatu benefituje jenom nekdo.

    6/ proste jako jednotlivec si od tech korporatu nic nekupovat, pro ty korporaty nepracovat, a kdyz bude fakt nouze a hlad, tak radeji umrit nez jit delat operatora do IBM nebo vzit do huby hambaca z mcdonaldu ;) za me asi nejlepsi reseni, proti tomuto korporat nema jak bojovat, v takovem prostredi mu psenka nepokvete, a naopak pokvete maly a stredni byznys, coz je pateri i periferii zdrave ekonomiky. jenze my tady ten korporat a jeho produkty ve skutecnosti chcem, co?
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Europe has corporate tax reform in its sights
    Europe has corporate tax reform in its sights – CIS Management B.V.
    https://cismanagement.nl/europe-has-corporate-tax-reform-in-its-sights/
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    _BENNY: jen zkratkovitě, v práci peklíčko ,-)

    * s tím, jak je nakládáno s veřejnými prostředky také nejsem plně spokojený, ale tak...víš jak...utopie otpimálního systému asi jen tak nenastane
    (btw. tuhle parádní knihu jsem si teď koupil, doporučuji https://www.kosmas.cz/knihy/155916/utopus-to-byl-kdo-ucinil-me-ostrovem/)
    * hlavně je děsný kolik toho "bílé límečky" rozkradou, je to 1/10 rozpočtu, přes 100 miliard...
    * dobrá je snaha o subsidiaritu - provádět rozhodnutí na co nejnižší úrovni občanovi, tj. lokalizace výkonu státní moci (http://www.europarl.europa.eu/atyourservice/cs/displayFtu.html?ftuId=FTU_1.2.2.html)
    * jasně že korporace mají celé týmy právníků aby legislativu a daně "vychvávaly" ale nemůžeš do toho hodit vidle s tím, že to "nemá cenu řešit". I kdyby to byl souboj Davida s Goliášem nemá cenu v tom ustat.
    Ke korporacím a jejich "nesmírnému vlivu a jak vzrostl za poslední dvě dekády" doporučím tohle:
    "Ve své knize autor zkoumá, jak se z korporací, původně abstraktní právní entity, stala skutečnost, která dominuje současnému životu. Korporativismus a jeho ideologie prostoupily všechny aspekty občanského života, obchodu i kultury. Život s. r. o. ukazuje, jak se stalo, že se na své domovy díváme spíš jako na investice než na místa k žití(...)"
    Život, s.r.o. - Douglas Rushkoff | KOSMAS.cz - vaše internetové knihkupectví
    https://www.kosmas.cz/knihy/194580/zivot-s.r.o/
    * každopádně se to od zveřejnění těch úniků Paname leaks atp. dost řeší, na národních i nadnárodních úrovních a něco se dít bude...nenechají ty barony takle ždímat kontinent a z těch miliard zisků prostě nějaké daně budou muset odvést - využívají ke svému obchodu veřejné služby (silnice a miliony kamionů vozící "krámy" po Evropě), takže je logické a spravedlivé, aby část zisku vrátili na udržení těchto veřejných služeb (a nejde jen o americký korporace, ale i o evropský...)
    oni se budou kroutit ("optimalizovat") a orgány veřejné správy budou situaci narovnávat. A ano - je to dlouhé přetahování pomyslného lana...

    Subscribe to read
    https://www.ft.com/content/5b1126e6-6880-11e7-8526-7b38dcaef614
    https://www.irishtimes.com/...litics/eu-leaders-put-pressure-on-ireland-over-corporate-tax-1.3238859
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam