• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    YMLADRISTRANSFORMACE - síť života: o všem, co pomáhá léčení a probuzení člověka,společnosti,Země
    Restartováno :)
    O cestách, technikách, prostředcích, projektech, hnutích, myšlenkách velkých i malých, co pomáhají člověku osvobozovat se a naplňovat svůj potenciál, a skupinám, místům, ekosystémům, uzdravovat se z nemoci civilizace.
    Společným jmenovatelem témat je uzdravení, obnovení rovnováhy, návrat k přirozenosti, nalézání cesty, která je v souladu se životem.

    Ráda bych, aby klub byl o sdílení informací, nápadů a zdrojů - spíše než o diskusích a rozebírání, jestli je nějaké téma dobré-špatné, reálné-nereálné, apod ;) (na tento druh vyžití tu máme klubů dostatek :)

    organnic.blogspot.com (Conti)
    rozbalit záhlaví
    CONTINUITY
    CONTINUITY --- ---
    KAREN: můžu ti na to odpovědět jen subjektivní zkušenost, žádný tvrdý fakta nemám ;)...Alverde mi přijde jako něco mezi bio a standardem, a dost se to liší výrobek od výrobku, jejich sprcháč a šampón kůže nechtěla ;), tekuté mýdlo se dá, používám to občas na ruční praní ;) jejich deodorant mi přijde ok a používám (fakt fajn cena ;)
    KAREN
    KAREN --- ---
    CONTINUITY: ad ta drogerie - "prizemne" praktickej dotaz: nezkousela/nezkoumala jsi vyrobky Alverde z DM drogerie? jsou vegansky, udajne prirodni, no a cenove srovnatelny s klasickejma produktama z drogerii. na Alverde jsem v podstate presedlala, ale jak se v tom nevyznam, nejsem si jista, jak moc koser to ve skutecnosti je...
    KAREN
    KAREN --- ---
    OGMIOS: totez jsem si rikala pri cteni podobne ladenyho hodnoceni ve Waldenu (R. W. Emerson, 1854)
    KAREN
    KAREN --- ---
    BROZKEFF: k ty stevii: nevim, jestli to nekdo pouzivate nebo znate, ale ja to pred nejakou dobou ochutnala, kousek susenyho nasekanyho listu ci co to je, a bylo to tak silene sladky - a jeste pro me takovym dost neprijemnym zpusobem, ze me to naprosto odradilo)))
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    BROZKEFF: no a v jaky pekny dobe to zil, co by rikal chudak dneska :D
    BROZKEFF
    BROZKEFF --- ---
    BROZKEFF: „Škol přibylo a úroveň lidí klesla. Nad tím opravdu jest třeba se zamyslet a hledat příčinu… Příčina je na bíledni. Vždyť škola už dávno přestala děti vychovávat. Stala se prostředkem, aby byly zaopatřeny. Vysvědčení a kariéra – stalo se cílem dlouhého studování… Jsem hluboce přesvědčen, že není možná výchova mládeže, aspoň ne tak, aby se dospělo k jemnému, duchovému typu člověka, dokud národ kouří, pije, vydržuje si nevěstince, zbrojí, kupčí svatokrádežně s politikou a všemi svými ideály a mládež to vše vidí a v tom žije. Že je marno mluvit o výchově k ušlechtilému lidství u národa, jenž denně vraždí tisíce kusů dobytka, jenž zavírá ptáčky do klecí, nešetří stromů, a ze svých jediných, nejbližších lesů dělá střelnice!“ (Miloš Seifert, 1929)


    Prvorepublikový radikál ;)
    KAREN
    KAREN --- ---
    YMLADRIS: .)) jen jsi me chvili teda zmatla, s tim "patkem", uff)
    KERRAY
    KERRAY --- ---
    YMLADRIS: jitka to na zelňáku dělá podobně - postupně vytipovaných pár lidí, kteří mají dobré věci, a udělovat pro okolí dobře slyšitelné pochvaly :))
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    dneska fajn zazitek... jako kazdy patek jsme sli nakupovat na Zelny trh, vykoupili jsme vsechn hroznovy most z frankovky na zamrazeni na zimu a pak uz spis bloumame mezi chryzantemami a kedlubnami a v tom na nas jeden prodejce zurive gestikuluje a vola Mam! Maaam!! a pak vytahl bedynku PODPULTOVYCH rajcat, ze jsou letos jeho posledni, pro nas :). Tak jsme si to vzali (3kg). Tomu rikam vychovat si prodejce. Kazdy tyden jsme totiz koupili po rajceti u 4-6 lidi a kde byly hnusny/bez chuti, rovnou jsme vyplivnuli... ale dva stankari meli fakt skvely rajcata jak kdysi za komousu. Tenhle a jeden slovak. Vzdy jsme je nalezite pochvalili, ze maji nejlepsi. Takze si nas typek pamatuje. Pozitivni motivace :)
    KAREN
    KAREN --- ---
    OGMIOS: nerikam, ze vsichni lokalni farmari / prodejci zeleniny jsou naky mrkvovy spasitele)) kazdej si muze vybrat a zkouset...
    KAREN
    KAREN --- ---
    CONTINUITY: to mluvime ale o ty soje)
    PIZI
    PIZI --- ---
    CONTINUITY: Problematické jsou i fytoestrogeny a další antinutrienty i rostlinného původu.
    CONTINUITY
    CONTINUITY --- ---
    KAREN: Fytoestrogeny jsou něco jiného. Ty jsou rostlinného původu.

    Problematické jsou xenoestrogeny, zcela umělé látky, které se používají v mnoha průmyslových výrobcích.
    CONTINUITY
    CONTINUITY --- ---
    CONTINUITY: Myslím si, že zatím jde vysvětlit jednotlivé věci. Například rozdíl mezi kvalitním a nekvalitním chlebem. Nebo to, jak se vyrábí "kuřecí", a že to je fakt moc...
    Průběžně to na různých lidech zkouším ;)....a samozřejmě, většinou by si neuměli představit třeba prostě nejíst chleba.....ale to, že výsledek extrémně ošizené průmyslové výroby trvající hodinu nebude asi pořádný jídlo, to už si představit umějí.....stejně jako si čím dál víc lidí dokáže představit, že maso "brojlera" nafouklého za 3 týdny na kilo a půl možná není to ideální ani pro ně....nebo že zelenina, co vyrostla hydroponicky a byla týdny transportována, možná není tím dokonalým zdrojem vitamínů.....a že možná mě větší cenu menší množství opravdické zeleniny.....

    Takhle, po kouskách, se kousky reality předložit dají.....

    Jasně, kde je opravdu nulovej rozpočet, tam se nedá nic dělat, to je zas jinej problém, tam by asi byl nejlepším doporučením freeganismus ;-D
    CONTINUITY
    CONTINUITY --- ---
    BROZKEFF: Tady tohle naprosto chápu. Tedy to, že někdo prostě nemá peníze.

    Přitom ale představa, že zdravé jídlo je drahé, je iluze. Drahé je jíst chleba, rohlíky, máslo, sýr, jogurty, maso, konzervy zkrátka všechny ty standardní průmyslové věci, i nekvalitní.

    Oba víme, že kvalitní čerstvé zdravé jídlo na bázi obilnin a luštenin vyjde na pár korun. Počítala jsem to, porce bez zeleniny mě vyšla vždycky pod 10 kč, i když jsem použila všechny suroviny bio, bio olej, koření, atd, a to je ještě luxus, který by se býval dal vynechat. Se zeleninou to bylo trošku víc....pořád mnohem méně než bych dala za instantní humus v kelímcích a pytlíčcích z teska....

    Ale samozřejmě, tohle je zatím běžnému člověku nesdělitelné, hlubší změna stravovacích návyků, kdy se člověk vzdá "normálního" jídla, které bylo předchozím dvěma generacím natlačeno reklamou, už vyžaduje hlubší vhled a vysvětlit někomu zvenčí nejde....

    S tou drogérií tam vidím řešení taky 1) v tom, že se člověk informuje, kolik toho opravdu potřebuje, většina lidí užívá rovněž v důsledku reklamy mnohem víc drogérie, než může kdy být vhodné a zdravé
    a 2) ve výrobcích buď bio, nebo domácích (od někoho kdo vyrábí....). Bio výrobků podle mé zkušenosti stačí mnohonásobně méně, bio sprchový gel mi vydrží půl roku, takže mi nijak nevadí dát za něj okolo 200kč......ale kdybych vložila snahu, DIY alternativa by určitě šla za pár kč....

    Tolik k pozitivním alternativám, jinak samozřejmě souhlasím s názory, že to je na každém, čemu věří a co mu přijde důležité, a co mu přijde přijatelné a nepřijatelné, pro mně ty věci přijatelné nejsou, protože je nesnese moje kůže a tělo, úplně akutně, což nemusí být zrovna xenoestrogeny, kdo ví čím ze všech možných faktorů to je. Ale teda o xenoestrogenech když jsem slyšela, to na mě bylo fakt moc, a tomu zdroji věřím, že je to reálnej problém, proto jsem to tu nasdílela....

    Jinak, jasně, i tohle je většině lidí nesdělitelné, nepobrali by asi tu část o tom, že se nemusí patlat tolik vším denně, a neumřou, ba dokonce budou zdravější.

    Ale to přijde :)
    BROZKEFF
    BROZKEFF --- ---
    Dostal jsem se konečně k původní české práci českého woodcraftera počátku 20. století Miloše Seiferta
    Přírodou a životem k čistému lidství (Dědictví Komenského, Praha 1920)

    Seifert byl idealistou navazujícím přímo na E. T. Setona a už ve své době byl českou komunitou woodcrafterů outsiderem.

    Celou knihu jsem pro všeobecné blaho naskenoval. Stahujte zde:

    http://download.brozkeff.net/ebooks/woodcraft/Seifert-Prirodou_a_zivotem_k_cistemu_lidstvi_1920.pdf
    BROZKEFF
    BROZKEFF --- ---
    WANAH: Zaujal mě poslední komentář, co se mi teď objevil na starém blogu u článku o stevii:
    68. Pepa Nesladik# | 18.10.11, 17:06 | repe#atlas.cz

    Přeji všem krásný den.
    Mám jeden zaručený recept jak zbytečně neplatit za předraženou stévii, či jiné náhražky cukru. Nesladím. Jde jen o pouhý zvyk, u někoho možná zlozvyk a ten je pak ochoten platit a platit, hlavně, že si pochutná. Zdravá výživa je totiž také o něčem jiném. Proč jíme? Jíme abychom žili a ne naopak. Radosti života jsou hlavně v osobním duchovním růstu. Píši to, protože právě oklikou přes zdravou výživu jsem se před mnoha lety stal věřícím člověkem. Oslazováním jídla přestáváme hledat sladkosti skutečného žití.


    Myslím, že to má svou pravdu - sladké jídlo nám "osladí život" a už netřeba hledat uspokojení jinde. A vice versa. Absence uspokojení venku může najít řešení u sladkého jídla. Stejně lze vnímat i ostatní chutě a dá se z toho číst.
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    KAREN: nejhorsi na tom je ze ty mistni producenti jsou kolikrat presne ty lidi co to vubec neresej a nas.... na tu zeleninu vsechno jen aby byla vetsi a hezci. pak kdyz jde clovek kolem a vidi to tak by blil a ke vsemu do ty doby si naivne myslel jak ta zelenina je pekna.
    WANAH
    WANAH --- ---
    KAREN: jj já už taky :) jenže veg jídla prostě namají takový ten pocit instantní spokojenosti. Ty víš co jsi jedla, že to bylo dobré, kde se to vzalo a proč si to jedla kdežto když sem měl dřív hlad dal sem si hambáče colu a rázem krom toho že sem byl syt mne navíc nic netrápilo. Pak už je jenom krok k tomu kompenzovat si nespokojenost jídlem a udělat pro něj cokoli protože nám to chutná.

    Příjde mi že hlavní rozdíl je v tom že že jídlo co neni vlastně jídlo vytváří v konzumentovi pocity jenom svím složením, kdežto ted si můžu užívat jídlo na spoustě úrovní které v prvním případě nejsou moc možné.
    Snad je to aspon trochu srozumitelné:).
    KAREN
    KAREN --- ---
    WANAH: uspokojeni po konzumaci? ja teda oproti masum a jidlum, ktery jsem jedla driv treba doma (mama vari vyborne, v tom to neni), pocituju na veg/vegan/makrobio/"zdravy strave" o dost vetsi uspokojeni, a to co se tyce kvality, textury, pestrosti, barev, zahrati, stravitelnosti a celkovym pocitu po konzumaci. asi to tak nema kazdej, ale pro me je pocit narvanosti, prehlceni a unavy v dusledku konzumace na hony vzdalenej pocitu uspokojeni.) je to proste jina kvalita a co jsem si vsimla i po okoli, zvyka se na to pomerne dobre)
    WANAH
    WANAH --- ---
    KAREN: Všechno závisí na vůli a osobnosti toho kdo chce něco měnit. Jenom bych upozornil že stran jídla je to nejsložitější, veg jídla prostě nemají tak silný pocit uspokojení po konzumaci, resp, je o něčem jiném než mít pocit narvanosti a přehlcení... sám sem na tom ztroskotával hrozně dlouho... . Přitom Informace sem měl tak jako každý dávno.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam