AIM_FREEMAN: Četl jsi
Bod Obratu? Velmi pěkná kniha, i když už dost stará, ale myslím že by Ti (a některým dalším) mohla ukázat vědu v novém světle.. případně Feynman, toho taky nikdy není dost..
Měl jsem tu čest se v životě setkat osobně s pár lidmi, kteří dělají/dělali vědu na světové úrovni (Grygar, Druckmuller, Emilia G.) a co mě na těchto lidech při osobním setkání hned trklo, byl jejich otevřený přístup k tomu kolik vědí že toho neví a jak moc celostně se na věci dívají.
A k tomu, že proti věde nic nemáš dokud nefušuje do oblastí ke kterým nemá klíče? :))) Tak na to doporučuju přečíst naprosto skvělou
Stručnou historii téměř všeho. Fušování do toho od čeho nemáme klíče je a od začátku bylo podstatou vědy, bez toho by tady žádná nebyla.
A ostatně ono celé to označení "věda" je dost divné. Jsou tu prostě lidi, kteří mají velkou touhu po poznání (Jnana yoga;) a k postupu na své cestě využívají tzv. vědeckou metodu což není nic jiného než že máme hypotézu, vytvoříme teorii, ověříme ji experimentem a ten někdo zopakuje. A btw přesně na tomto principu fungoval i rozvoj jógy. Např v Patanjaliho jogasutrach je celá jedna Páda věnovaná něčemu co by se v dnešním světě mohlo nazvat "obhajobou pro peer review".
Vědeckou metodou můžeš zkoumat cokoliv. Píšeš že svět je pro Tebe "živoucí síť vztahů a intencí"? Fajn, chceš tomu porozumět víc a mít relativně dobrou jistotu že jsi se nezasekl na své iluzi? Věda. :)
(O tom jak dnes funguje financování výzkumu a politika a korporace a že se to pro spoustu lidí zvrhlo v bodíky z citací.. tak o tom žádná, to je zlo)