• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    YMLADRISTRANSFORMACE - síť života: o všem, co pomáhá léčení a probuzení člověka,společnosti,Země
    PIZI
    PIZI --- ---
    BROKEN_DREAMS: Nevidím souvislost. Ano jsou prostě věci, které nelze plně "chápat" bez vlastního zážitku.
    BROKEN_DREAMS
    BROKEN_DREAMS --- ---
    PIZI: hm, ok, máš to takto,
    ale ako by si potom vysvetlil také to tvrdenie, že "nepochopíš, kým nezažiješ"??
    lebo z mojej vlastnej skúsenosti je naozaj dosť veľa vecí,
    kt človek nemá šancu obsiahnuť ani zďaleka
    až do momentu, kým sa mu samému v nejakej forme
    nepripletú do života..
    BROKEN_DREAMS
    BROKEN_DREAMS --- ---
    no a mne to pomenovanie súcitu a energie 1dným slovom
    príde zasa úplne logické, keď sa na to pozriem v kontexte
    že láska je energia a súcit je 1 z prejavov lásky:)

    prišlo mi ale zároveň aj dosť vtipné uvedomenie,
    že toto celé je fakt iba slovíčkarenie a tak
    idem teda naspäť do pasívneho čítania;)
    PIZI
    PIZI --- ---
    BROKEN_DREAMS: Když vidím jak si někdo zabodne do ruky hřebík, dá se říct, že to v ten okamžik cítím taky. Automaticky bez přemýšlení. Když vidím pohřeb, necítím ten smutek co oni, ale chápu co oni cítí.
    KOSMO
    KOSMO --- ---
    YMLADRIS: "To ze by VESKERY energeticky proud mel vlastne jedinou spolecnou motivaci - umensovat utrpeni"

    Jo jo, na to se mi kouká dobře... já to tady dělím na "VESKERY energeticky proud" řekněmě vektor prvního řádu a "jedinou spolecnou motivaci" řekněme vektor druhého řádu - kolmý k prvnímu... jen takové přirovnání - nevim jak bych to zase sepisoval...
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    KOSMO: jo ja beru ze energie je uplne vsechno :) takove zastresujici slovo

    mne to pomaha premostit dotazy typu a je soucit myslenka nebo jednani? No jak kdy, ze. Je to proste energeticky proud s nejakym vzorem ... projevujici se v mysli, v pocitech, v jednani... urcita melodie.

    To ze by VESKERY energeticky proud mel vlastne jedinou spolecnou motivaci - umensovat utrpeni (aneb Vsichni neustale delaji to Nejlepsi co muzou) [ akorat jsou do ruzne miry blbi a nemoudri :) ] to uz je (muj) filosoficky postoj, to je k necemu dobry takovej nazor, ale pokud to zpusobuje zmatek, souhlasim, klidne ignorovat. Muze z toho povstat rozbahla relativizace a jine nevyhody
    KOSMO
    KOSMO --- ---
    YMLADRIS: neirituje - překvapilo... spíš, že ty píšeš energie=soucit...
    To je pořád jen to názvosloví... nechci to nějak řešit... ona se ta energie cpe do kde čeho... IMHO pak mají lidi děsný zmatek co to ta energie vlastně je - když je to úplně všechno...
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    YMLADRIS: no jo ted jsem si to dohledala, je to zas ta dzogchenova nauka tam se pisou ruzny divny veci, tak sorry za mateni, asi v bezne tibetstine by se to tak nechapalo

    thugje ~ thugs rje ~ in Dzogchen: manifestation of the energy, the energy aspect of the base potentiality; in general: compassion

    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    KOSMO: no mne to pripadalo super :) jako ze tibetani jsou vtipni hosi, ale pokud te to nejak irituje tak ignoruj, ani si nejsem nabeton jista ze to tak je
    BROKEN_DREAMS
    BROKEN_DREAMS --- ---
    KOSMO: jj, pod tým slovom môže byť kadečo,
    ale faktom imho je, že ak je človek zabednený v sebe a
    svet navôkol pomaly ani nevníma, ťažko môže prežívať niečo
    ako súcit k niekomu inému..

    čiže otvorenosť v tomto kontexte.
    BROKEN_DREAMS
    BROKEN_DREAMS --- ---
    PIZI: :)
    nad niečim podobným som práve premýšľala..
    cítiť ale to isté, čo druhý človek asi nie je práve možné,
    skôr na základe vlastných skúseností a prežitkov
    dokážeš predpokladať, ako sa asi cíti.

    v poslednej dobe to napr dosť intenzívne vnímam na sebe.
    odkedy som bola nútená chodiť nejaký čas o barlách
    sa zakaždým, keď vidím niekoho, kto je na ne trvalo
    odkázaný v okamihu nedokážem ubrániť myšlienkam
    ako sa asi cíti, keďže viem, že je to dosť mess..

    toto síce znie viac ako empatia, ale v reále to funguje tak,
    že to akoby prežívam zároveň s tým človekom.

    aj tak každý prežívame po svojom, ale práve vlastná životná cesta
    nás defacto zbližuje, lebo sme anyway na tej istej lodi:)
    KOSMO
    KOSMO --- ---
    YMLADRIS: tohle je mi divné: "v tibetstine je dokonce stejne slovo pro energii a soucit (? thugje)" a ještě "Ta energie, ktera v tobe chce se vymanit z utrpeni, to je soucit"

    nechci nějak slovíčkařit, ale soucit a energie mě přijdou jako dvě naprosto odlišné formy... Tibetštinu vůbec neznám a ani jsem nikdy nic takového v sanskrtu nezaznamenal...


    BROKEN_DREAMS: jo jo - otevřenost je pěkné slovíčko - leč takové celkové - a člověk může být otvřený všude možně... a srdce futk jak šutr...


    PIZI: jo přesně... cítit to taky...
    PIZI
    PIZI --- ---
    Jedna věc je chápat co cítí druhý člověk a druhá je cítit to taky.
    BROKEN_DREAMS
    BROKEN_DREAMS --- ---
    KOSMO: mne to tiež príde tak,
    že súcit je 1 z foriem lásky..
    a v poslednej dobe som čím ďalej tým viac
    presvedčená o tom,
    že schopnosť vnímať/prežívať ho stúpa
    s 'otvorenosťou' človeka..
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    EVA_: muzu ti rict budhisticky pohled: lidska existence je v hloubce neuspokojiva, protoze vse se meni a pomiji, coz je svym zpusobem strasny, tak mame snahu mit neco pevneho nemenneho, tak si vymyslime napr. ruzne pevne 'ja', s tim se identifikujeme, jenze ono se meni a pomiji, nikde ve svete neni definitivne uspokojive pokojne misto. To je prvni budhisticka pravda 'o existenci utrpeni'.

    Budhismus dale uci, ze tento stav lze prekonat a doporucuje ho prekonat. Ta energie, ktera v tobe chce se vymanit z utrpeni, to je soucit. Jses si vedoma ze je tu nekdo kdo trpi a chces aby netrpel a konas kroky k tomu. Zpravidla ma clovek nejdriv nejvic soucit sam se sebou :) ale jak se mu dari utrpeni premostit, uvolnena zbyvajici energie se automaticky orientuje na dalsi bytosti (je tu nekdo kdo trpi a necemu v tobe pripada lepsi aby netrpel...).

    v tibetstine je dokonce stejne slovo pro energii a soucit (? thugje)

    proste takova vseobecna gravitace ukoncit utrpeni
    KOSMO
    KOSMO --- ---
    EVA_: krásná, jednoduchá otázka, na kterou se odpovídá stejně špatně jako na dotaz "co je to láska?". Existuje nějaký rozdíl mezi láskou a soucitem? Najdeš nějaký?

    Sou-cit - neboli cítit s někým, sdílení citu... společně cítit To stejné... víc bych to asi nespecifikoval...

    A kde takový soucit vzniká? V hlavě nebo v koleni? :-)
    PIZI
    PIZI --- ---
    Je soucit něco v hlavě, nebo je to činnost?
    PIZI
    PIZI --- ---
    KUATO: To je odpověď spíše na otázku jak vzniká, ne co to je.
    KUATO
    KUATO --- ---
    EVA_: imho prirozeny dusledek rozvinute empatie.
    EVA_
    EVA_ --- ---
    Ráda bych se zeptala, pokud to sem patří, co je to soucit?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam