• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    YMLADRISTRANSFORMACE - síť života: o všem, co pomáhá léčení a probuzení člověka,společnosti,Země
    GAISAKA
    GAISAKA --- ---
    PIZI: Tím že to dáváš do juxtapozice (sorry, český ekvivalent mě fakt nenapadá) se to dá myslím popsat celkem jasně.

    Psychické je o udržování/opravě/normálním provozu (psychohygiena) našeho "já", zatímco duchovní se zabývá přesahem toho já, celkem chápáno i fyzicky. Tj. doménou duchovního jest to co není (v co se doufá, co se očekává, v co se věří), doménu psychického je to, co je,) tj. psycho-logie, -atrie, -terapie.
    Je to jednuduchý rozdělení, a hodně v něm ze mě mluví religionista, ale myslím že uplně bez užitku není, jakkoliv předvídám námitky o tom, že duchovní práce je především o tom co je (běžná denní prax) atd. V téhle námitce se ovšem podle mýho projevuje jen nedostatečná percepce toho, že v 99% dějin lidstva krom cca poseldních sto let bylo i psychické (a sociální) doménou "duchovních profesionálů, organizací a směrů", a to nejenom na křesťanském západě, ale právě nejvíc v kmenových uspořádáních celého světa. Což, podotýkám, myslím jako fakt a ne jako kulturně šovinistickou poznámku.)

    Ačkoliv do nás na fakultě vtloukali moderní kvazináboženské a jiné explicitně náboženské tvary (tj. nevypadající tak, ale mající ve skutečnosti podstatu náboženství - tradičně se uvádějí totalitní ideologie, víra v UFO atd.), při pátrání po tom, co je "skutečně spirituální"/"skutečná spiritualita", člověk vždycky dojde k množině věcí typu přesah, smysl, existenciální horizont apod.

    Otázkou ovšem je, zda tohle chápání není (moc) ovlivněno tím, jak ke "spirituálnímu" přistupujeme, jestli už samotná etymologie /původ slova/ nás nevede jednou určitou cestou (a ty různé kmeny to "maj jinak").
    Do jisté míry určitě, především proto, že my (západ) jako jedni z mála ne-li jediní žijeme v lineárním pojetí času, zatímco de facto všichni ostatní v tom či onom systému cyklickém, kde věci jako spása, poznání, vyvrcholení /všechny ty výše zmíněné přesahy a smysly/ nemají takové ceny.

    A tady se dále dostáváme,) k otázce role technologického vývoje v "komparativistice civilizací", což je svým způsobem otázka velmi přízemní. Hle, kam až se dá od spirituality dojít.)

    Omlouvám se za trošku širší tok myšlenek,)
    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    AIM_FREEMAN: joo tak tomuhle uz rozumim :) otazkou zustava, jestli "duchovni" neni neuchopitelne jen proto, ze pro to nemame spravny nastroj - jazyk
    lezi tedy rozdil mezi tim co je dusevni a duchovni jen v nasich hlavach a nebo je to nejaka vlastnost veci kolem nas? je blesk tajemna duchovni sila a nebo od te chvile, co chapeme podobnost mezi bleskem a modrymi jiskrickami na chlupatem svetru, se z nej stal dalsi prozaicky blok, ze ktereho si stavime model sveta kolem nas?
    AIM_FREEMAN
    AIM_FREEMAN --- ---
    PIZI: taktéž se zasazuji za rozlišení duševního a duchovního.

    duševní je oblastí rozlišených tvarů, objektů a bytostí hmotných i nehmotných (pocity, myšlenky, symboly, představy, vize, jiné světy..).
    duchovní je věčné, nestvořené, beztvaré, neohraničené a neuchopitelné (myslí ni rukou ni čím jiným).
    je pouze sebou samým, pouze je..podkladem jevové reality, zdrojem, potenciální silou ze které vyvěrá..slovy nepopsatelné.:)
    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    KOSMO: mohl bys to jeste rozvest? nejsem si jisty jestli to sprave chapu
    KOSMO
    KOSMO --- ---
    PIZI: OK - tak tedy vše co je obsahem psyché je časoprostorově ohraničené - duchovní vnímám jako neohraničené...
    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    PIZI: me to spis prijde, jako kdyby mi nekdo rozdil mezi sodikem a uranem popsal v klingonstine :)

    podle me je duchovni prace tohle : identifikuju nejake objekty ze sveho okoli a v ruznych meritkach se je snazim porovnat s tim, co uz mam v hlave z drivejska. kdyz jsou si ty patterny podobne, muzu je zkusit pitvat na mensi casti a ty pak k sobe ruzne skladat a znova porovnavat. to vsechno smeruje k vetsi usporadanosti meho vnitrniho modelu vesmiru a aby pak okoli uznalo, ze jsem nejakou praci vykonal, tak to musim promitnout zase ven. nejsnaz pomoci kombinace pismenek, ktera z nepreberneho mnozstvi blabolu vykousne presne to, co reprezentuje muj dusevni stav. pokud ale nemluvim stejnym jazykem s clovekem, kteremu se to snazim sdelit, tak je nakonec celkem jedno na co jsem prisel, k nemu zas doputuje jen blabol.
    PIZI
    PIZI --- ---
    KOSMO: Taková odpověď mi připadá jako popsat rozdíl mezi sodíkem a uranem tím, že sodík je v periodické tabulce více nahoře (vymýšlím, nevím). Sice je to pravda, ale onen rozdíl to moc nepopíše.
    KOSMO
    KOSMO --- ---
    PIZI: psyché je o kus níže... v tatvách je manas tuším 16. tattva - ze 36... tady se dá ještě pracovat docela normálně, ne?
    KOSMO
    KOSMO --- ---
    EVA_: já tě nevim - nějak mi spojení těchto slov dohromady nepasuje - duchovní a práce :-) duch, svědek je přihlížející - ne pracující. Co myslíte?

    Jinak, volněji myšleno, bych odpověděl, že jde činnost jež nás sbližuje s Realitou...
    PIZI
    PIZI --- ---
    Já zkusím přihodit: A jak se to liší od psychické práce? V čem je rozdíl mezi duchovní a psychický.
    EVA_
    EVA_ --- ---
    KOSMO: Myslím, že se toto děje nejen na vědomé, ale i na podvědomé úrovni, to "peklíčko"...

    Tuhle jsme s kamarádkou narazily na téma, co je a co není duchovní práce (ne praxe, ale práce, konkrétní konání)...patřila by sem otázka, co si pod pojmem duchovní práce představujete? Pokud ano, můžu vás také poprosit o názory?
    KOSMO
    KOSMO --- ---
    EVA_: Ano, pro člověka je to připomínání si krásného, hotového, bezpečného základu asi vážně nutné. Neb v opačném případě člověk postupně upadá v mysli stále hlouběji do problémů, které zrovna řeší… až se z toho za nějaký čas propadne do peklíčka stálého a neustávajícího řešení problémů. A vše božské, ty nebe, úplně zapomene… otázkou jen je jakým způsobem, metodou si připomínat, že to jde i samo, bez intervencí myšlení.
    EVA_
    EVA_ --- ---
    KOSMO: Možná proto se často zdůrazňuje ta potřeba připomínání si toho dobrého, toho, co je v pořádku...při vědomí toho, co v pořádku není.
    KOSMO
    KOSMO --- ---
    EVA_: Přesně tak Evo, k tomu zasouvání vjemů do podvědomí mám jeden krásný, čerstvý postřeh. Náš kluk, má teď něco přes rok a naučil se nové slůvko – pes, pejsek a že pejsek dělá haf. No, a má z toho obrovskou radost, že rozpozná psa a že ho taky pozná na dálku, když zaštěká. Takže snad pokaždé, když uslyší štěkat psa, hned spustí – pes, pejsek, haf… a to mi bylo překvápko, jak často automaticky filtruji štěkání… když je člověk někde uvnitř, kde „ví“, že nehrozí nebezpečí nebo kontakt… hned nastupuje „temný“ překryv… ale o to má také svůj význam – neviděl bych to jen jako negativní posun. Prostě jdem pořád dál...

    KUATO
    KUATO --- ---
    PAULMUADDIB: neco jineho je mirne nebezpeci jako kdyz jdes na kance s kopim - muzes natahnout brka, nebo utrpet vazne zraneni. neco jineho je utok atentatnika. na to se neda pripravit. muzes (z pozice Izraelcu) leda strilet po kazde hnede kuzi, ktera se ukaze - a to je politicky nepruchozi, ze?
    EVA_
    EVA_ --- ---
    LYDI: Se na ně snadno zvykne, imho. Na ty příjemné záležitosti. Zasunou se a jsou najednou samozřejmost.
    ZIVA
    ZIVA --- ---
    ano, nase lesy sou fakt extra!!!
    LYDI
    LYDI --- ---
    prijemne je ocenit dobre veci, zas ale se ne v nich zbytecne odpodcinout.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    KUATO: presne, toto taky cim jsem starsi tim vic ocenuju. Ten nas svejkovsky narod proste nema v povaze (se) zabijet; nasi romove nejsou vrazi ale jen zlodeji a nejsme na spicce svetovych socialnich statu jako skandinavie (takze k nam neemigruji davy nasilnejsich narodu). Proste tezka pohoda.

    Pricemz jen den jizdy od nas se dokazou sousedi zgenocidovat; proste nepochopitelne nasima ocima.

    a mame nejvetsi podil lesu od 18. stoleti!! (vedci zjistili..)
    PAULMUADDIB
    PAULMUADDIB --- ---
    KUATO: Na druhou stranu mírně dávkované nebezpečí udržuje přirozené obranné smysly na přijatelné úrovni. Na druhou stranu nulové nebezpečí s rizikem náhlého zvratu lidi ukolébá ve falešném pocitu bezpečí (a nobelových cen za mír) :-) a v krizové situaci pak čumí jako puk...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam