Rozhovor s prof. Dennisem Meadowsem, autorem prulomove publikace Limits to growth, ktera vysla pred 40 lety.
Technologické inovace na druhou stranu ale určitě snižují dopady některých dlouhodobých problémů. Vaše kniha vyšla před čtyřmi desítkami let a například moderní medicína mezitím zvýšila dožití a snížila kojeneckou úmrtnost. Nové technologie dramaticky zvýšily úrodu a počítače a internet svět sblížily a zlepšily dostupnost vzdělání.
Technologie se nevymýšlí sama. Je výsledkem desetiletí tvrdé práce a někdo za ni musí zaplatit. Jedním velkým zdrojem peněz je zbrojařství. Dalším jsou korporace, ale ty nejsou motivovány řešením globálních problémů, jen penězi. Farmaceutické společnosti ve Spojených státech utrácejí více peněz na pokusy zastavit vypadávání vlasů, než na prevenci infekce HIV. Proč? Protože bohatým padají vlasy a chudí se infikují HIV.
Představte si ale zisky, jichž by se dostalo vynálezci nového, čistého a neomezeného zdroje energie.
Doufám, že nemluvíte o fúzi, protože to je blbost. Myslím, že nové významné zdroje energie objevíme, ale potom bude trvat desítky let, než se prosadí. I kdyby proti nim nebyl žádný odpor, i kdyby neměly žádný dopad na životní prostředí, i kdyby kvůli nim nezbankrotovala spousta lidí, i tak to bude trvat dlouho. Takže pokud vám někdo tvrdí, že vznikne technologie, která nás zachrání, nemá ponětí o tom, jak se technologie vyvíjejí.
A co surovinové zdroje? Dřívější prognózy předpokládaly, že do roku 2012 už sotva zbude nějaká ropa, ale zdá se, že je jí k dispozici stále dost. Nedávné odhady dokonce tvrdí, že USA by mohly už brzy produkovat více ropy než Saúdská Arábie.
To se může klidně stát, ale zásoby ropy, o nichž hovoříme, jsou vzácné a jejich těžba je velmi nákladná. A i ty budou jednoho dne vyčerpány. A pak budeme mít problém. Příklad: Mám bohatou sousedku a její účty za elektřinu dosahují, řekněme, jednoho procento jejího příjmu. Pak udeřil hurikán Sandy a najednou v domě elektřinu už neměla. Znamená to, že se kvalita jejího života snížila o ono jedno procento? Ne! V lednici se jí zkazilo jídlo, nemohla si zapnout světlo, vlastně nemohla vůbec fungovat. Pro ní to byla katastrofa. Rozhlédněte se kolem. Židle, na níž sedíte, skleněná okna, všechna ta světla – to vše je tu jen díky tomu, že máme levnou energii.
Dennis Meadows: Lidstvo dál kráčí ke sebezničení
http://www.literarky.cz/politika/rozhovory/12758-dennis-meadows-lidstvo-dal-krai-ke-sebeznieni