• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    YMLADRISTRANSFORMACE - síť života: o všem, co pomáhá léčení a probuzení člověka,společnosti,Země
    TILOPA
    TILOPA --- ---
    TILOPA: Koukam jak tu cestinu a pravopis mam docela hrube na haku, se polepsim:)
    FRONEMA
    FRONEMA --- ---
    JUNIPETRUS: jsou zakony, ktere chrani prirozena prava, treba ze nesmis krast, ze nesmis zabijet atd. ty bych nechala.
    a jsou zakony, ktery prekazeji, jako treba kolik musis mit zachodu kdyz chces provozovat restauraci. ty bych rusila

    prvni jmenovane ekonomickou svobodu nenarusuje, druhe ano
    TILOPA
    TILOPA --- ---
    To je jednoduche, cim vic zakonu, tim vetsi moralni upadek stalu, potazmo lidi ho tvoricich. To je zname uz od pradavna, ze moralni stat se pozna podle (ne)pritomnosti zakonu. Cestni lide nepotrebuji zakony, aby jim rikali, ze to a to se nesni, a neco se zase smi, protoze pokud jednaji podle moralky, tak nejednaji na ukor druheho, ze .. krasni priklad opaku je videt v nasi justici, kdy si zakony obhaji cokoliv, napriklad casto propirane zvysovani platu atd. Tam je videt, co je hlavni motor a motiv jejich prace, to a same ostatni, proste vetsina.
    JUNIPETRUS
    JUNIPETRUS --- ---
    FRONEMA: takze nejvetsi ekonomicka svoboda = zadne regulace a zadne zakony?
    Jako me fascinuje u tebe ta dvojznacnost
    Proco rikas min regulaci, mene slozite zakony?
    Zakony, jakykoli jsou regulace!
    Proc nechces uplnou jak ty rikas ekonomickou svobodu?
    Jak muze existovat ekonomika, zakladani firem, pravidla pro obchodovani bez zakonu?
    Nestezujou si podnikatale, nebo nerozhodujou se cizi investori treba i podle stability pravniho prostredi?

    To jestli jsou zakony dobre nebo spatne to je jina otazka.
    To uz souvisi i s tim jestli stat slouzi lidem, a v tomhle bych s tebou souhlasil, ze to tak ma byt. To znamena, jaky vliv maji lid na zakony, a zda ty zakony jsou jim ku prospechu.
    Samozrejme, ze ti nikdo nema kecat, co budes pestovat na zahradce.
    Jenomze, vis kroho by byl treba zakaz vyhodny? No preci pro pestitele kytek a zelenin. Lidi by byli nuceni kupovat si to vsechno, a korporacim by rostli zisky. Slysela jsi nekdy jmeno monsanto?
    Prober se uz, tvoje ideologie vychazi z podminek 19. stole industrialni spolecnosti.
    Dnesni reality i rozlozeni sil a moznosti spolocnosti jsou uplne nekde jinde, stejne jako hrozby, kterym dneska celime.
    FRONEMA
    FRONEMA --- ---
    KUATO: aha, ok, nejak mi to nebylo jasny.
    JUNIPETRUS: no hele ja bych byla nejradeji kdyby se usnizovalo az na nulu ale to je hudba daleke budoucnosti.
    vis co, ja bych radeji zila v nejakem meste vlastnenem firmou. zaroven vim, ze by treba nekdo chtel zit v nejakem lokalnim komunismu a nemam s tim problem. tyhle veci muzou klidne fungovat vedle sebe problem mam s tim, kdyz se lidi snazi mne do toho sveho komunismu zatahnout a nutit mne jim to platit (coz se deje ted)
    FRONEMA
    FRONEMA --- ---
    a hlavne, my prece nejsme v situaci, kdy by lidi zacli umirat hlady, kdybychom zacli min prerozdelovat, zrovna se mi nedari najit zadnej peknej graf, ani cisla, ale pred patnacti lety taky nikdo nikoho na ulici neohlodaval hlady. mohli bysme se pro zacatek vratit na tu uroven treba..
    JUNIPETRUS
    JUNIPETRUS --- ---
    FRONEMA: proc jenom snizovat dane? Proc je nechces zrusit?
    Snizovat vliv statu na zivot, taky muze znamenat snizovat vliv zakona, garanci zakladni prav, duchodu, zdravotnictvi atd.
    Nejaka korpace by si klidne mohla koupit cele meste, oplotit uzemi, nasadit si tam vlastni armadu, a kdo tam vstoupi toho zastrelit a tam si vladnout bez vlivu statu.
    Stejne tak vliv statu muze vlivem tech korporaci a bank, a mafianu, kteri si kupuji politiky, soudce, policii. Zakony na miru, bez moznosti postihu za porusovani zakonu.

    Takze stat neni neco pro vzdy stejneho. Stat by mel patrit obcanum, mela by to byt zprava obcany,samoorganizace spolecnosti, ktera je organismus.
    Vliv statu se snizi, kdyz se zvysi vliv obcanu, tomu se rika demokracie, ktere se tu jeste nerozvinula
    KUATO
    KUATO --- ---
    FRONEMA: :o) ja to prave rozporuju. ale prijde mi, ze to tak Junipetrus mysli - lidi budou mit svoje jiste, tak mohou zacit zit dustojny zivot.
    KUATO
    KUATO --- ---
    JUNIPETRUS: vis kolik zivnostniku tezi prave z toho, ze jsou mali, mistni, lide je znaji, tam prave to nebyt v korporaci je dulezita konkurencni vyhoda... nedavno jsme meli zednika, ktery nam delal sadrokartonovou pricku. ted si ho chce zena vzit znovu jenom proto, ze ma rozumne zdrave nazory, dobry odbornik, je laskavy a povidal si s nami minule o tom, jak chova nejake kozy a ovce. dava to rozum? ze vubec neresime cenu? ze nepoptavame konkurenci? nedava. presto se tohle deje velmi casto.
    FRONEMA
    FRONEMA --- ---
    KUATO: jako ze ti to, ze se o tebe snazi nekdo starat za tvoje penize, znamena ze tvuj zivot je mene dustojny? s tim bych plne souhlasila, ale nevim jestli to tak myslis
    FRONEMA
    FRONEMA --- ---
    JUNIPETRUS: ekonomicka svoboda znamena mira prerozdelovani, mira regulaci, slozitost zakonu atd.

    tj vetsi ekonomicka svoboda je tam, kde jsou nizsi dane, kde ti stat nekeca do toho co muzes pestovat na svoji zahrade, a kde muzes snadneji zalozit firmu. napriklad.

    NZP znamena vetsi prerozdelovani -> mensi ekonomicka svoboda.

    naopak, platy jsou o to mensi cim vetsi jsou dane. a hlavne, cim vetsi dane, tim mene pracovnich mist.
    KUATO
    KUATO --- ---
    FRONEMA: jakoze - budu mit zakladni prijem (nemuzu umrit hlady), tak muzu zit dustojny zivot a venovat se cemu chci a treba i duchovnu. tedy opak - nemam zadne jistoty, nemohu delat co chci, nemohu zit dustojne (nest dustojne brime zivota, at je jakekoliv)..
    JUNIPETRUS
    JUNIPETRUS --- ---
    FRONEMA: jakou prosperita by cekala na ty co jsou nezamestnany?
    Ty by platili za sve potreby cim?
    Uz vidim, jak si ze svych penez stavis cyklostesku nebo dalnici.
    obecne existuje mnoho prikladu, ze cim vetsi ekonomicka svoboda, tim lepsi zivotni uroven lidi, pripadne vetsi narust zivotni urovne.
    To je dobry a proto jsi proti zakladnimu prijmu:-)
    Kde je ekonomicka svoboda, kdyz nemas penize? Nebo co tou ekonokomickou svobodu myslis?
    Ze si lidi budou moci vybrat mezi temi 10 korporacemi v kterych se budou moci nechat zamestnat, za podminek, ktere oni urci, a to jak financnich, tak pracovnich. Neposlechnes a letis. O co by byli mensi dane a regulace, o to by byli mensi platy.
    Jak muze konkurovat nejaky podnikatel obrovskemu kapitalu co maj korporace, jejichz kapital a vliv se stale rozsiruje. To znamena, ze disponujou velkovyrobou, zastupu pravniku. Se podivej se co se deje, maly jsou pohlcovany velky.
    O jaky ekonomicky svobode mluvis, kdyz proti sobe stoji nerovne strany?

    Mensi stat ve smyslu mene uredniku a byrokracie, ja jsem pro. K tomu prave ma nepodminy prijem prispet.
    FRONEMA
    FRONEMA --- ---
    KUATO: ted te nechapu, jaky podminky? cemu rikas lidstvi? mohl bys dat nejakej priklad?
    KUATO
    KUATO --- ---
    FRONEMA: me hlavne fascinuje to oddelovani bezneho realneho zivota od nejake lidske dustojnosti a duchovna. jakobys musel mit splneny nejake predpodminky, abys mohl zit jako clovek. to by lide zijici v hospodarske krizi nebo treba v koncentraku ci jinych velmi obtiznych podminkach, museli uplne ztratit sve lidstvi, veskere hodnota a poklesnout az pouhemu stroji obdarenemu pudem sebezachovy. vime pritom, ze to tak neni.
    FRONEMA
    FRONEMA --- ---
    KUATO: ja lidem verim, lidi jsou od prirody podnikavi. jasne neni to tak ze by se to prehouplo ze dne na den, ale bude se to dit, postupne. myslis ze lidi kteri zili nekde v krabici v singapuru maj nejakej background jak podnikat? a jak jim to vzkveta.

    ale chce to nejakej obrat v mysleni,urcite, dneska vetsina lidi vidi nejakej problem, a rekne si ze by se na to mel udelat urad. to mne vzdycky dostava...

    ja myslim ze to je ted hlavni rozdil, ja lidem verim ze se o sebe umi postarat, jen kdyz jim nekdo nehaze klacky pod nohy, junipetrus a spol si mysli ze lidi jsou neschopni a je potreba se o ne starat, jinak vymrou...
    KUATO
    KUATO --- ---
    FRONEMA: no jo, ale to tady u nas nema moc tradici. dve generace to komanci potlacovali, zarizli vsechny zivnostniky, soukrome podnikatele.. spousta sikovnych samostatnych lidi utekla, ti co zbyli se to musi znovu pomalu ucit. to spolehani se na sebe. neni to jednoduche, vis co :o).
    FRONEMA
    FRONEMA --- ---
    je to jenom dve a pul minuty, prosim podivej se na to
    Episode One: Economic Freedom & Quality of Life - YouTube
    http://www.youtube.com/watch?v=v1U1Jzdghjk
    FRONEMA
    FRONEMA --- ---
    JUNIPETRUS: ekonomicky a financni system je spatnej a rozezranej, ale to co to zpusobilo jsou regulace statu. firmy samy o sobe by nikdy nemely takovou moc, ani banky jako specialni pripad firem. vzdycky to zhorseni slo ruku v ruce s nekym kdo hlasal ze je potreba se o lidi postarat a sebrat jim trochu vic zodpovednosti.

    ja bych byla pro zacatek proto abychom se zastavili a zacli jit po te ceste zpatky, snizovat dane, snizovat vliv statu na zivot obcanu.

    zadny reseni? vzdyt ti ho tu opakuju v kazdym prispevku, vratit lidem jejich zivoty je reseni. nezmeni to situaci ze dne na den, ale je to jedina cesta k lepsimu svetu
    FRONEMA
    FRONEMA --- ---
    JUNIPETRUS: bez dani by nenastal raj, to urcite netvrdim. tvrdim, ze mensi dane by prinesli vetsi prosperitu nez mame ted. a naopak, vetsi dane ji snizuji.

    podivej, stat vlastne penize utraci za lidi. misto aby ti ty penize nechal, a ty sis za ne neco koupil, tak ti za ne neco koupi on. at uzto da na nejakou cyklostezku, nejaky super kulturni dilo, nebo treba ti zaplati skolu. Ale ty sam prece vis nejlip co potrebujes, ty to vis lip nez nejakej urednik/politik, kterej to urci centralne. kdyby sis to chtel tak jak to utraci stat utratit sam, tak by ti ty penize prece nikdo nemusel brat nasilim.
    nemluve o tom, ze nez stat penize prerozdeli tak jich spoustu utrati na vlastni provoz, mnoho se jich nekam uleje atd.
    obecne existuje mnoho prikladu, ze cim vetsi ekonomicka svoboda, tim lepsi zivotni uroven lidi, pripadne vetsi narust zivotni urovne. a tim nemyslim ty "bohace" ktere nemas rad, ale prave naopak, tech 10% nejchudsich na tom vydela nejvic, protoze se muzou posunout z bidy na uroven nejaky nasi stredni tridy. (coz chapu jako vetsi posun nez ze stredni tridy do luxusu)

    jak churchill rikal, snaha prodanit se k prosperite, je jako stat v kyblu a snazit se sam sebe zvednout za drzadlo...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam