• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    YMLADRISTRANSFORMACE - síť života: o všem, co pomáhá léčení a probuzení člověka,společnosti,Země
    Restartováno :)
    O cestách, technikách, prostředcích, projektech, hnutích, myšlenkách velkých i malých, co pomáhají člověku osvobozovat se a naplňovat svůj potenciál, a skupinám, místům, ekosystémům, uzdravovat se z nemoci civilizace.
    Společným jmenovatelem témat je uzdravení, obnovení rovnováhy, návrat k přirozenosti, nalézání cesty, která je v souladu se životem.

    Ráda bych, aby klub byl o sdílení informací, nápadů a zdrojů - spíše než o diskusích a rozebírání, jestli je nějaké téma dobré-špatné, reálné-nereálné, apod ;) (na tento druh vyžití tu máme klubů dostatek :)

    organnic.blogspot.com (Conti)
    rozbalit záhlaví
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    JUNIPETRUS: proc bych to delal? ja na prvni pohled vidim ze je to ekonomicky nesmysl.

    hele ja mam napad. pujc mi litr, ja si u tebe neco koupim za petistovku, zbytek utratim jinde a oba na tom vydelame ;)
    JUNIPETRUS
    JUNIPETRUS --- ---
    _BENNY: a taky vezmou se hlavne od lidi, kteri toho zas tolik nedelaji, ale maji velke zisky.
    Jsou to penize, ktere se tu u nas bohuzel nerozfofruji. Taky jsem ti naznacil, ze jsou i jine zdroje penez nez dane.
    Jinak kdyz si na ty cisla, tak bych prosil nejake cisla, nejake matematicky model cirkulujich penez v ekonomice, pak se muzem bavit jestli ekonomicky vyhodne rozfofrovani nebo nerozfofrovani.
    A jako spravny makroekonom do to prosim te zapocitej externality jak socialni, tak spolecenske.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    JUNIPETRUS: problem je v tom ze si to predstavujes jak hurvinek valku
    JUNIPETRUS
    JUNIPETRUS --- ---
    _BENNY: no a v cem je problem? Zase muzou pracovat jiny.
    Dale ignorujes, ze je rozdil mezi pracovat a chodit do zamestatni.
    Lide co nechodi do zamestatni taky mohou pracovat, byt i uzitecne spolecensky aktivni.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    JUNIPETRUS: vezmou se od lidi kteri jeste neco delaji a daji se tem, kteri by mozna i delali kdyby museli, ale ted nemusi a tak se jim nechce. a ti je zase rozforfujou u tech co neco delaji a vsichni budou spokojeni, vid? ;)
    JUNIPETRUS
    JUNIPETRUS --- ---
    _BENNY: no presne, kde se ty penize vezmou. Ja jsem ti snazil naznacit kde se vezmou, stejne jako kde se ted ztracej.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    JUNIPETRUS: to jsem mluvil o sobe. samozrejme ze hromade lidem by stacil prijem z pracaku, kdyby ho pracak daval porad a nepodminene, a uz by do prace v zivote nepachli (a prilezli by zase az by se dozadovali zdravotni pece zdarma).
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    JUNIPETRUS: ja si naopak dobre uvedomuju, ze ziju z prace ostatnich, stejne jako oni zijou z me prace. to je proste ekonomika.

    Chapes, ze jako remeslnik , obchodni nebo firma se budes mit lepsi odbyt, kdyz vsichni lidi v CR budou mit vic penez?

    nezlob se na me, ale ty jsi proste nehorazny ignorant. KDE se ty penize vezmou? pravdepodobne od tech remeslniku, obchodniku a firem, ze? tzn. ve finale se jim akorat vrati penize o ktere prisli a jsou na nule. snazis se tady jakousi pruhlednou smyckou vytvorit ekonomicke perpetuum mobile, a to ti fungovat nebude.
    JUNIPETRUS
    JUNIPETRUS --- ---
    _BENNY: no vidis, zakladni prijem bude kolem 60% procent cisteho prumerneho platu, ze zacatku dokonce mozna jen 40%, takze tvuj argument, ze zrovna ty nebudes mit motivaci pracovat pada
    JUNIPETRUS
    JUNIPETRUS --- ---
    _BENNY: po tobe taky nikdo nechce, aby si nekomu neco daval.
    Furt jenom mluvis o sobe. Chudinka co musi makat na ostatni.
    A neuvedomujes, ze kdyby ti nikdo nezaplatil, tak nic nemas.
    A ty se skutecne ptas lidi odkud maji ty penize, jeslti to jsou penize z davek, jestli to je ucitel, nebo urednik, nebo pronajimatel cinzaku?
    Chapes, ze jako remeslnik , obchodni nebo firma se budes mit lepsi odbyt, kdyz vsichni lidi v CR budou mit vic penez?
    Chapes, ze kdyz korporace a banky vydelaji penize, a pak je prevedou nekam do zahranici, ze penize mizej, a ze mistni lidi maj min penez, a ty budes cim dal mensi odbyt a trzby?
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    JUNIPETRUS: moje castka se pohybuje v radech desetitisicu cistyho mesicne. pokud mi je nekdo kazdy mesic bez prace da, pochopitelne nedrepim v praci a jdu se koupat.
    JUNIPETRUS
    JUNIPETRUS --- ---
    _BENNY: Takze kdyz dostanes 200kc bez prace na mesic, nebudes pracovat?
    To znamena, ze kdyz "ze pokud dostanu penize bez prace, tak pochopitelne pracovat nebudu." a nereknes castku, kterou dostanou, tak to nema zadny smysl.

    Za kolik penez mesicne by si prestal chodit pracovat?
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    PIZI: jenze lidem jaksi nebude umozneno spotrebovavat, pokud zase neucini neco na oplatku. napr. ja rozhodne nikomu nic ke spotrebe zdarma nedam, bude mi muset nabidnout protisluzbu. kterou si samozrejme predstavuju jinak nez ze mi da penize ktere si ode me predtim primo nebo neprimo vysockoval.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    JUNIPETRUS: coz je prave to blatantni nepochopeni ekonomickych zakonitosti. tenisove kurty jsou snad nejaka dejinna konstanta? nekdo ty tenisove kurty asi musel postavil ne? a byl to 1 clovek co makal 16h a vzal tak vsem ostatnim praci? anebo si vzal na pomoc tu Frantu, tu Pepika, zaplatil dratenika, zaplatil antuku a spravce a cim vic na tom kurtu drel, tim vic meli lidi okolo co na praci a na zabavu?

    JUNIPETRUS: motivaci pracovat. ja jsem tu uz nekolikrat deklaroval, ze pokud dostanu penize bez prace, tak pochopitelne pracovat nebudu. a tedy nejen ze nebudu pracovat ja, ale nebudou pracovat ani mi spolupracovnici, nebude existovat nase firma a budou tu jen nase natazene dlane. a tys uz sam deklaroval, ze se ti makat nechce vubec.
    PIZI
    PIZI --- ---
    Nová pracovní místa vznikají konzumem. Konzum je odbyt a kdo má odbyt může vyrobit více na což musí najmout více pracovníků. Pokud není dostatek konzumentů nejsou ani nová místa. Je to založeno na spotřebě.
    JUNIPETRUS
    JUNIPETRUS --- ---
    _BENNY: jakou motivaci?
    Jakou motivaci lidem vezmes zavedenim nepodminenho prijmu pro vsechny?
    Ekonomika pobezni dal, lidi budou dal moc chodit do prace a vydelavat.
    Naopak si pracujici mzdove polepsi, protoze se zvysi nabidka prace, respektive poptavka po praci.
    Trh, tedy nabidka a poptavka urci, ktera prace je zadouci a jak je financne ohodnocena.
    PIZI
    PIZI --- ---
    VYHULENY_UFO: Většina populace nechce makat. Ale makat musí, takže ti zpříjemňují život tím, že je všude potkáváš a jim se nechce. To by se mělo zachovat? Měli bychom dávat prostředky lidem, které jejich práce nebaví, nechtějí ji dělat a tudíž tomu odpovídá ta kvalita? Když máš nějaký projekt, tak si do něj nataháš co nejvíc lidí bez ohledu na to jak tomu projektu přispějí? Otrávenému elektrikáři dáš spravovat svou elektřinu? Proč teda trváme na zachování systému, který právě tohle dělá? Nutí pracovat i ty kdo nechtějí? Proč by les měli ničit lidé, kteří v něm pracovat nechtějí? Proč by se o něj neměli starat lidé, které to baví a dělají to i zadarmo? Nebude to pro ten les lepší tím druhým způsobem?
    JUNIPETRUS
    JUNIPETRUS --- ---
    _BENNY: jsi mimon, naprosto si to prekroutil.
    Nepsal jsem, ze na svete je moc pracujicich
    Ze je malo pravnich mist je fakt. Urcite jsi videl takovy statistiky, ze treba na jedno misto pripada treba 15uchazecu.
    Tim,ze vetsinou jsou zamestnani lidi 8hodin denne, pri soucasne produktivite, neumozni zaroven ostatnim taky mit zamestatni.
    Predstav si, ze by se pracovalo 16h denne? Vzrostla by zamestnanost nebo nezamestatnost?
    Pokud by se snizila pracovni doba na 4hodiny dala by se ocekavat plna zamestnanost.

    Pokud je 10 lidi a 5 tenisovych kurtu a 5 lidi si rezervuje na celou dobu, tak tech ostatnich 5 nema kde hrat. Otazka je - je malo tenisovych kurtu?

    tim ze lidi pracuji vytvareji nova pracovni mista,
    Skutecne? pak musi nova mista rust kazdym dnem, az jich musi byt nadbytek. Kolik si za tento rok vytvoril novych pracovnich mist
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    PIZI: a hele, nenapadlo te, ze existujou takzvani workoholici, kterym nejde az tak o penize, jak o to mit co nejvic prace idealne nepretrzite??? :)
    respektive, ty penize pak vetsinou prijdou s praci, peclivosti a tendenci neposedavat u internetu, televize ci v hospode...
    ja si taky po tech letech nestezuju na svuj v tuto chvili dost nadprumerny prijem... ale k tomu se musis dopracovat.
    problem je, ze vetsina populace nechce makat. prace ji smrdi a mysli si, ze ji za ne nekdo udela sam.
    ja jak delam predsedu svj, tak se s tim setkavam dost casto. oblibeny argument obyvatel domu je "nemel by nekdo neco udelat?", "nemelo by se to udelat?".... moje obvykla odpoved je "hlasite se dobrovolne?" "nee, ja mam deti a hrozne prace" ....

    predevcirem nam vypadla elektrika, na pul hodiny, behem ty pul hodiny za mnou prisli dva sousedi, oba dva v podstate se stejnym problemem
    "pane predsedo, nejde elektrika"
    "ja vim, a co?"
    "nevite vo tom neco?"
    "ne, akorat ze nejde"
    "aha, a nemelo by se neco udelat?"
    "a co jako?"
    "treba nekam zavolat?"
    "a uz ste zkousel volat?"
    "ne, ja sel nejdriv za vami".
    "aha, tak vite co, bezte domu, otevrete si casopis nebo knizku a pockejte az to nahodi. a vite vy, ze jsou zeme, kde jde elektrika trebajen 3 hodiny denne a nebo vubec?"
    "jo, aha"

    _BENNY
    _BENNY --- ---
    PIZI: a proto pracuji a proto to cele funguje. vezmes lidem motivaci a uz na tebe pracovat nebudou a na vytvareni pracovnich mist se ti vyprdnou. tim tu celou dobu argumentuju. jisteze workoholici nekysnou v praci JENOM ptz je to bavi, zas tak padli na hlavu nejsou. kazdy den v 6 rano ti clovek nevstane, kdyz z toho nebude nic mit.

    PIZI: tak bavime se o lidstvu nebo o mne? :) ja jsem spokojeny se soucasnym stavem, pokud chci utracet, musim si nejdriv nahrabat. pokud neco chci, musim pro to udelat vic, nez jen natahnout ruku a zafrflat.
    PIZI
    PIZI --- ---
    _BENNY: Ano, četl. Takže tvým cílem je pracovat co nejvíc? To přece v systému nepodmíněného příjmu budeš moct.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam