• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    YMLADRISTRANSFORMACE - síť života: o všem, co pomáhá léčení a probuzení člověka,společnosti,Země
    Restartováno :)
    O cestách, technikách, prostředcích, projektech, hnutích, myšlenkách velkých i malých, co pomáhají člověku osvobozovat se a naplňovat svůj potenciál, a skupinám, místům, ekosystémům, uzdravovat se z nemoci civilizace.
    Společným jmenovatelem témat je uzdravení, obnovení rovnováhy, návrat k přirozenosti, nalézání cesty, která je v souladu se životem.

    Ráda bych, aby klub byl o sdílení informací, nápadů a zdrojů - spíše než o diskusích a rozebírání, jestli je nějaké téma dobré-špatné, reálné-nereálné, apod ;) (na tento druh vyžití tu máme klubů dostatek :)

    organnic.blogspot.com (Conti)
    rozbalit záhlaví
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    OXYMORON: askeze bych to nenazýval, ve srovnání s dobrými 3/5 lidstva si pořád žiju jak prasátko v žitě, nebo veverka v oříškovém ráji :-) Ale pravda je, že mě to těší a ukázalo se to jako praktické. Zříct se zcela světských zájmů, to není má cesta, možná až na stará kolena.

    Někde jsem četl, jak to měli v číně ještě před sto lety třeba: takový otec od rodiny ctil zásady konfucianismus, makal, živil rodinu, šatil a krmil děti. Nu a pak když dosáhl určitého věku, tak se často vrhal na stáří na taosimus, odvraceli se od světských povinností, neb syn převzal hospodářství. Pěstovat cestu Lao-C a "zřeknutí se světa", ale až na stará kolena, kdy děti převezmou roli živitele. Zajímavý model. Ten je samozřejmě teď rozbitý - prvně to podělal Mao a teď kapitalismus řízený komunistickou stranou. Čínské soudy mají z loňského roku zajímavý precedent, kdy donutili jednu rodinu postarat se o své staré (vyživovací povinnost)*

    Knihu neznám, mrknu na to. Skvělá příležitost ke zbavení se věcí je stěhování, to mi jednou hodně pomohlo, pěkně jsem to zredukoval. Až na knihy tedy, mám dvě velké knihovny a rád se k některým vracím. Nebo některé kaktusy mám roky a možná mě+ dokonce přežijou ,-)

    *
    Snahy čínské vlády o přetvoření země do regulérní světové velmoci si pomalu začínají vybírat svůj daň. Orientace na kariéru, vysokou produkci a co nejvyšší výdělek totiž odnášejí staří lidé, o které se ambiciózní potomci odmítají starat. Kdysi tradiční pevné rodinné vazby tak jsou zřejmě nadobro pryč.
    Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/...-a-pece-deti-o-rodice-0s3-/zahranicni.aspx?c=A130919_142029_zahranicni_ert
    OXYMORON
    OXYMORON --- ---
    SCHWEPZ: Naprosto ti rozumím, dobrovolná askeze má jistě své kouzlo :-) - podmínka chudoby, jako předpokladu spokojeného života, se vine jako červená nit téměř všemi náboženstvími ...
    Nutno podotknout že většina lidí na této zemi žije v chudobě zcela nedobrovolně a nic pozitivního jim to nepřináší - pokud hlad, nedostupnost zdravotní péče, nedobré hygienické podmínky v jejich obydlích atd. nebudeme považovat za extra bonus :-)

    Ale ty zmiňuješ dobrovolnou askezi - tedy upíráni si něčeho co by sis mohl dovolit, ale nepovažuješ to pro svůj život za nezbytné - což je určitě správné - čím více věcí máš, o to víc starostí s nimi, dobrovolná askeze na rozdíl od té nedobrovolné osvobozuje a učí lépe rozpoznávat to podstatné od toho nepodstatného.

    Nevím zda znáš knihu od Leo Babauty Thriving on less, ta mne oslovila - můj problém je totiž spíše to, že ulpívám na věcech které jsem nashromáždil a je velmi těžké se jich zbavit i když je dávno nepotřebuju :-(
    KUATO
    KUATO --- ---
    KUATO: navic jak jsi pod casovym tlakem, tak kolikrat si neco koupis uz hotoveho, misto aby sis to za levneji udelal sam, protoze se to vsecko stihat, takze nez se honit jak ocas.. takze pak paradoxne dochazi k podivnym volbam - vypestuju si ty tri pytle brambor, co na rok potrebuju sam, nebo si je koupim tamhle od mistniho sedlaka, kdyz vim, ze me to prijde trikrat draz a bude me to stat x puldnu casu.. protoze za usetreny cas a prachy muzu koupit luk a slusny terc a muzu s deckama stravit peknych par hezkych chvil na ktere by v pripade, ze bych okopaval ty brambory nemusel zbyt cas..

    FRUTAA1: souhlas :o)
    FRUTAA1
    FRUTAA1 --- ---
    KUATO: ty výlety věřím, ale těch věcí, co vidím u kámošek s dětma, se pokusím co nejvíc vyvarovat nebo vyšmelit :-). děsí mě ty šílené akce různých obchodů, kdy se nakupuje, abys dostal něco a je toho velká série. už mám připravenou větu: "na to nemáme penízky". a to, co bude stranou někde projedeme po výletech!
    KUATO
    KUATO --- ---
    INK_FLO: zasadne se tohle zmeni s prichodem deti. neumis si predstavit jak. nejde jen o to, ze decka nemuzou chodit jako smudly, aby ti je nesebrala socialka, ale snazis se jim doprat, beres je na vylety, kam bys treba sam nejel, protoze uz jsi tam kdysi byl, ale vis, ze te to kdysi zaujalo, oslovilo, sam vlastne predem nevis, co by je zajimalo, takze zkousis nabizet ruzne moznosti a pozorujes, co je zaujme, a v tom je pak podporujes. paradoxne tohle je casove i financne mnohem narocnejsi zpusob, nez jim koupit pocitac a nechat je na nem cely den mastit hry..
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    OXYMORON: však vo tom mluvím :-) Každý má nějaké záliby, koníčky, tíhnutí a je to pro něj třeba "zásadní a nezbytné" a nutně to nemusí být třeba drogy ,-)

    Ale abych zvážněl: držím tzv. dobrovolnou skromnost, těší mě to a má to koneckonců i praktické dopady (krom toho, že z výplaty ušetřím kupu peněz) - když si pak jednou za kvartál "něco pořídím", tak z toho mám dost velkou radost, která vydrží :-)

    Protože "směrem nahoru" si člověk zvykne rychle, s jídlem roste i chuť a i hedonismus nakonec zevšední. Kdybyste každý den snídali kaviár a šampaňské, tak krom toho, že byste se asi brzo posrali, tak byste možná toužili po prostém jídle, třeba brambory na loupačku s máslem :-)

    Dobrovolná skromnost - Přítomnost.cz
    http://www.pritomnost.cz/cz/ekonomika/36-dobrovolna-skromnost
    Pestří a zelení. Kapitoly o dobrovolné skromnosti - Hana Librová | Databáze knih
    http://www.databazeknih.cz/knihy/pestri-a-zeleni-kapitoly-o-dobrovolne-skromnosti-64460
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    INK_FLO: no jasne, ale k tomu mas jeste jidlo, salinkarty, neco propijes... nerikam ze zivotni naklady nejdou srazit na minimum, jdou. sveho casu jsem na civilce pobiral 4 tisice mesicne se zakazem jakehokoliv vedlejsiho prijmu a taky jsem prezil. chci tim rict, ze 20kkc mesicne neni zadny hogofogo nadstandard, ktery ti budou sousedi zavidet. ani nahodou.
    INK_FLO
    INK_FLO --- ---
    _BENNY: ad 12 tis. za podnájem - to je právě o těch standardech a "životní úrovni"...já jsem třeba v Olomouci bydlel poslední 2 roky jen za elektriku a dřevo na topení, 3 roky předtím za 2000 kč a teď v Praze za 3000
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    INK_FLO: 20 tisic mesicne a jses kazdy rok u more, na horach, mas obedy a vecere v lepsich restauracich atd?? mozna tak nekde na vesnici, ale i to tezko. takovy zivot je MNOHEM drazsi. vzdyt ve vetsim meste das klidne 12 tisic za podnajem.
    OXYMORON
    OXYMORON --- ---
    SCHWEPZ: Tohle nelze objektivizovat. Ale nikam neústící diskuzi to samozřejmě vyvolat může :-)
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    JAZZZ: objektivně určit co je "nesmysl", je dobré téma do diskuse. A každý bude mít "názor" :-)

    Kolik věcí opravdu potřebujeme pro život? | Týden.cz
    http://www.tyden.cz/...elax/zabava/kolik-veci-opravdu-potrebujeme-pro-zivot_304642.html#.VPSrTvmG-wg
    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    SCHWEPZ: jj pouze v nasich hlavach jsou bariery, ktere nam znesnadnuji sdileni a tim padem i efektivni uspkojovani potreb co nejvetsiho poctu lidi. navrhuju ze az budem bravat jednou rocne sve deti na bezky, tak ze si je budem vzajemne pujcovat :)

    jak pise INK_FLO klic je v tom netouzit po nesmyslech a kdyz uz si neco clovek nechce odeprit, tak se o to alespon umet podelit :)
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    INK_FLO: je to tak. Ale musíš zohlednit taky možnost širší rodiny, resp. hlavně děti. Já třeba nejsem nějak náročný, boty si kupuji až ty staré mají žraloka, ale jakmile budou děti, chci je vzít například na běžky do zimního lesa - a řekl bys: kupovat lyže a hůlky není nezbytné. Takže jak jsem psal: bude to v našich hlavách, převážně.
    INK_FLO
    INK_FLO --- ---
    SCHWEPZ: "pokud dojde třeba k poklesu životní úrovně, což očekávám, asi o 1/3"...

    v tomhle mají výhodu lidi, kteří žili celej život více či méně poblíž životního minima. Pokud někdo ke svému pohodlí potřebuje minimálně 20 tis. měsíčně (takové názory jsem slyšel i od pár známých a pro mě osobně je to nepochopitelný. Takový to zajištění typu v létě k moři, v zimě do Alp, obědy a večeře v lepších restauracích, nakupování "nezbytných" produktů atd.), tak to pro něj asi bude trochu šok. No a ti druzí si ani moc nevšimnou zásadnějšího rozdílu :-)
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Kniha zaznamenává současné globální trendy a zejména jeden z reálných scénářů: velký světový zmatek a úplný či dílčí kolaps západní či globální civilizace (...) abychom se dokázali orientovat v proměňujícím se světě a nebrali se příliš tragicky, potřebujeme jako základ filosofii dějin, náboženství i psychologii. Stejně potřebné, ne-li důležitější jsou praktické návody: jak skladovat potraviny, co pěstovat na zahrádce, jak a zda vůbec skladovat benzín.

    ...zajímavé jsou kapitoly kde se diskutuje to, kolik z těch "problémů" při transformaci (kolapsu) bude v naší hlavě. Dobře níže pointuje Darjeel, že když je voda, jídlo a krajinou netáhnou vojáci plenící vesnice a města, tak hodně z toho, co se bude dít, lze reflektovat z různých pozic: pokud dojde třeba k poklesu životní úrovně, což očekávám, asi o 1/3, tak to podle mě není žádná tragedie a naopak to pomůže odstranit fenomény jako vyhazování stovek tun potravin, tahání jablek do španělska a těch jejich zase sem, na každý nákup extra tašku co jde rovnou do koše a podobné - pardon - pičoviny. Lidi hodně přemýšlí peněženkou a ne na každého působí argumenty o životě našich vnuků nebo morálce konzumera. Po nás potopa není novinka, je dobré vědět, jak proběhly kolapsy jiných společností - tuhle knihu jsem si nadělil k vánocům, vřele doporučuji:

    Kolaps a regenerace: Cesty civilizací a kultur – Miroslav Bárta, Martin Kovář a kolektiv – nakladatelství Academia
    http://www.academia.cz/kolaps-a-regenerace-cesty-civilizaci-a-kultur.html

    a jen tak na okraj - krátké a výstižné:

    12/20 Koukolík - O stupiditě (a rozpadu zpětné vazby)
    https://www.youtube.com/watch?v=eb_6MdUZyw0
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    DARJEEL: pěkně pointované, souhlas.

    Kdyby někoho zajímalo, jak to je s tím "kolapsem" a že to není konec světa, ale více-méně transformace neudržitelného směrem ...tady jsou extrapolace složitější: co třeba diktatura Světové obchodní organizace? :-)
    ...ták tady tyhle knihy jsou hodně podnětný, stojí za to to pročíst a začít aplikovat:

    Něco se muselo stát - Miroslav Bárta, Václav Bělohradský, Petr Drulák, Jan Keller, Václav Moravec, Jiří Přibáň, Jan Sokol, Václav Cílek (ed.) | KOSMAS.cz - vaše internetové knihkupectví
    https://www.kosmas.cz/knihy/190576/neco-se-muselo-stat/
    Tři svíce za budoucnost - Václav Cílek, Ivo Dostál, Dana Drábová, Jan Keller, Jeroným Klimeš, Erazim Kohák, Pavel Kohout, Vladimír Kokolia, Stanislav Komárek, Vladimír Merta, Marian Palla, Luděk Skočovský, Jan Sokol, Marek Šindelka, Břetislav Tureček, Zdeněk Zbořil, Václav Cílek (ed.) | KOSMAS.cz - vaše internetové knihkupectví
    https://www.kosmas.cz/knihy/176087/tri-svice-za-budoucnost/
    KUATO
    KUATO --- ---
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    BBAN4N: hlavně zachránit svoji prdel a budovat dál hodnoty :))))

    Jsem teď ve čtvrtek shodou okolností dal v jedné kavárně nejednu číšku vína a pan provozní si k nám přisedl, neb rád hovoří... nakonec se z něj vyklubal hrabě Mittrovský a říkal, že má sbaleno a jak to Vladimír Vladimírovič pořádně roztočí, tak jede na Nový Zéland...
    Já jsem mu říkal, že vím a chápu, že prchne, a že já jsem z těch, kteří tu zůstávají, nemám co ztratit a tedy ani co chránit :)

    Pro mě osobně je i v případě kolapsu čr naprosto super... je tu dostatek vody (to je naprostej základ), i ta užitková se dá kolikrát dlouhodobě pít... a když není voda, tak budeš den dva kopat krumpáčem do země a hele ho!!!
    Taková austrálie - vody nula, Amazonie, ok, ale tam se většiny vody taky nenapiješ, zase spousta plodin a vše roste samo. Za mě osobně, mírný pás ideální, v tropech bych z těch komárů dostal brzo infarkt :)))
    Nehledě na ten společný jazyk tady...a celková atmosféra kocourkova, kde se právě dá dost věcí schovat, zašmelit, pořešit (bokem)... další věc je tradice českého zahrádkářství jako samozásobitelství a takový jakž takž funkční selský rozum, který zejména mimo velkoměsta stále přetrvává... Navíc na rozdíl od jiných zemí, v čr je jen jedno město, zbytek je ekologicky mnohem uvědomělejší, i když třeba ještě spousta lidí neumí třídit odpad.
    Jako pokud se připravuješ na kolaps, tak klidně hledej po celým světě, ale podle mě sedíš na zlatý hroudě dost dobrýho kusu země...
    KERRAY
    KERRAY --- ---
    heh
    Santam TVC "One-of-a-kind"
    http://youtube.com/watch?v=ViorVDgiiOg
    KERRAY
    KERRAY --- ---
    no takže tak...
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    KUATO: to uz bohuzel davno neplati

    South African farm attacks - Wikipedia, the free encyclopedia
    http://en.wikipedia.org/wiki/South_African_farm_attacks
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam