• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    AMICRONAyn Rand
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    _BENNY: no sice nechápu, proč mi obviňuješ z racionálního intelektualismu, když já kudy chodím, tak vysvětluji, že jsem v jádru velice iracionální bytost, ale díky, hmm

    jinak ENTJ... nerad poslouchám, rád mluvím. ale to souvisí... s

    _BENNY: fakticky, extroverze nesouvisí s sociálními dovednostmi. já se v nich dodatečně pokusil vycvičit aspoň na "horší průměr" z přirozené úrovně "totální loser". Fakticky může existovat cosi jako "asociální extrovert" - jakkoliv ti to přijde divné.

    GENERALLZ: no, hnusné jo... ale chceš popřít, že levicoví diktátoři bývají reálně dost sebečtí jedinci, kteří rádi dlouze řeční k masám ? :-)

    _BENNY: hmm, pro tenhle typ lidí to není, takovým to myslím může psychiku dost nabourat. to je jako doporučovat adrenalinový sport někomu, kdo třeba ani není zvyklý jezdit na kole.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    Ayn Rand Biographical FAQ
    http://www.noblesoul.com/orc/bio/biofaq.html

    5.2.4 Drug Abuse

    In her essay, "Apollo and Dionysus," Rand describes drug addiction among hippies as follows:

    Is there any doubt that drug addiction is an escape from an unbearable inner state, from a reality one cannot deal with, from an atrophying mind one can never fully destroy? If Apollonian reason were unnatural to man, and Dionysian "intuition" brought him closer to nature and truth, the apostles of irrationality would not have to resort to drugs. Happy, self-confident men do not seek to get "stoned."

    Drug addiction is the attempt to obliterate one's consciousness, the quest for a deliberately induced insanity. As such, it is so obscene an evil that any doubt about the moral character of its practitioners is itself an obscenity.

    In a passage from a different essay, Rand says that "drug addiction is nothing but a public confession of personal impotence."[*] Her published comments all refer to addiction, and do not include any explicit reference to the idea of using illegal recreational drugs without abusing them or being an addict.


    vs.

    In a magazine interview, he expounded only slightly more on the topic:

    She was taking a relatively small quantity of a drug called Dexedrine which in those days doctors were prescribing very freely for people who wanted to control their appetite. Today of course Dexedrine has a bad name and it's no longer recommended. But it was recommended to her, I think, when she was only twenty-eight years of age, and she had been taking two pills a day, I believe almost as long as she lived. I don't think she took heavy doses.[*]

    Barbara Branden discusses the matter with more detail in The Passion of Ayn Rand. Her discussion in full is as follows:

    It was during this period of nonstop work on The Fountainhead that Ayn went to see a doctor. She had heard there was a harmless pill one could take to increase one's energy and lessen one's appetite. The doctor, telling her there would be no negative consequences, prescribed a low dosage of a small green tablet which doctors had begun prescribing rather routinely. Its trade name was Dexamyl. Ayn took two of these pills each day for more than thirty years. They appeared to work: she felt that her physical energy had increased, although it was never high, and her weight stayed under reasonable control. In fact, medical opinion today suggests that they soon ceased to be a source of physical energy; their effect shortly became that of a placebo.

    Dexamyl consists of two chemicals: an amphetamine and a barbiturate. It was not until the sixties that researchers investigated the effects of large doses of these chemicals. They found that extremely high doses were harmful, sometimes even resulting in paranoid symptoms; but to this day, there is only the most fragmentary and contradictory scientific evidence to suggest that low doses such as Ayn took could be harmful. As one pharmacological specialist has said: "Perhaps they hurt her, and perhaps they didn't."
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    The Benefits and Hazards of the Philosophy of Ayn Rand
    http://www.nathanielbranden.com/catalog/articles_essays/benefits_and_hazards.html
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    The Ayn Rand Institute: Ayn Rand's Q & A on Libertarianism
    http://www.aynrand.org/site/PageServer?pagename=education_campus_libertarians
    GENERALLZ
    GENERALLZ --- ---
    _BENNY: dejme tomu, že v tramvaji uvidíš nějakou svou bývalou přítelkyni, s níž nebyl rozchod zrovna snadný. toto setkání vyvolá nějakou emoci - na základě toho, že tuto osobu znáš a na základě toho, co o ní víš.
    Fotografie Adolfa Hitlera - vyvolá jinou emoci u neonacisty, a jinou emoci u normálního člověka, a jinou u člověka, který neví, kdo to je.
    GENERALLZ
    GENERALLZ --- ---
    _BENNY: ale přece nikdo nemluví o nějakém rozhodnutí rozumu. že by se člověk rozhodl, že bude něco cítit. Randová a Peikoff to popisují jasně: emoce jsou produktem lidského myšlení, postojů a přijatých hodnot (samozřejmě, postoje a přijaté hodnoty jsou závislé na myšlení, proto jejich uvedení je celkem nadbytečné, ale budiž..). Ale to vůbec neznamená, že by emoce byly ovládány vůlí a ovládány čímkoliv bezprostředně. Emoce jsou samovolné. Příklad: člověk, jehož myšlenkový a názorový rámec je silně levicový, může při pohledu na boháče v drahém autě cítit nenávist nebo závist. Tato emoce je samovolná, nikoliv bezprostředně něčím ovládána, nějakým rozhodnutím rozumu. Rozhodnutí bylo učiněno kdysi dávno, soustavně, přijetím levicového názorového konceptu.

    U zamilovanosti, těžko říct.. Ale řekl bych, že zde platí to samé. Zamilováváme se podle toho, jaké jsou naše nejhlubší hodnoty, jaký je náš "sense of life". A tento základ se utváří dlouhodobě, za použití vůle a rozumu. Jestliže se zamilujeme do někoho, kdo je absolutně odlišný a nekompatibilní, a tedy vztah nemůže fungovat (bez toho, aby byla jedna ze stran ponižována a nespkojena), pak není to produkt nejhlubších rozporů v naší mysli? A pokud se do někoho zamilujeme, třeba jen na základě nějaké dílčí charakteristiky, není to právě ta samovolná reakce na nějakou naší hodnotu, na náš "sense of life"? Já bych řekl, že ano. Čili, i u zamilovanosti nejspíš platí, že jde o samovolnou reakci, která však je závislá na myšlenkovém základu.

    Homosexualita, to je zde obtížné téma. Záleží na tom, zda je homosexualita vrozená nebo zda je podvědomě přijatá. Já to nevím, a současná politizace tohoto problému brání skutečnému psychologickému výzkumu.
    Jinak ale je zřejmé, že homosexuální chování do značné míry závisí na vůli - svědčí o tom například "nouzová homosexualita" tam, kde jsou spolu dlouhodobě izolováni jen jedinci stejného pohlaví. _BENNY: proč Ayn Randová kouřila? asi jí to chutnalo. proč já rád piju víno? protože mi chutná. chuť není emoce, nýbrž vjem.
    jinak v době, kdy Randová žila, nebylo ještě tolik známo, že je kouření skuetčně škodlivé.
    kouřili všichni z jejího okruhu spolupracovníků. Leonard Peikoff v jednom svém podcastu (mimochodem, to je taky výborný zdroj, Peikoffův pravidelný týdenní podcast na jeho webu) uvedl, že kouřili všichni, a všichni také, jakmile bylo nepochybně jasné, že kouření je smrtící, s kouřením přestali.

    GENERALLZ
    GENERALLZ --- ---
    _BENNY: Brandenova psychologie mi připadá dobrá a podnětná. Na google.video bylo (možná ještě je) k vidění jeho přednáška Psychology of Self-Esteem (nebo tak nějak).
    Jinak co se týče psychologie a objektivismu, ještě je tady Michael J. Hurd (http://www.drhurd.com/)
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    Neo-objectivism - Indopedia, the Indological knowledgebase
    http://www.indopedia.org/Neo-objectivism.html

    Some Neo-Objectivists remain relatively close to Objectivism, merely rejecting (for example) Rand's "life-to-value" argument in ethics, Peikoff's analyses of cognitive error and the nature of moral evil, Rand's views about human psychology, or Rand's views on the philosophy of art. Some don't even reject Objectivist doctrine per se, but merely reject the way that orthodox Objectivists apply doctrine to real life situations. Other Neo-Objectivists depart much further from Rand's philosophy. Some think that it is compatible with Objectivism to accept the possibility of the spiritual or the supernatural. Consequently, some Neo-Objectists are agnostic rather than atheistic, while others embrace modified forms of Buddhism and Paganism (as these have componants which are seen as compatible with Objectivist ideals). Some Neo-Objectivists emphasize the values of being open-minded, tolerant, and flexible, and consequently consider themselves to be more pragmatic than orthodox Objectivists.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    The Ayn Rand Institute: The Philosophy of Objectivism: A Brief Summary
    http://www.aynrand.org/site/PageServer?pagename=objectivism_pobs

    Feelings are products of men's ideas and value-judgments, held consciously or subconsciously. Feelings are not tools of cognition or a guide to action.

    ostatni predpoklady jsou ok, vsechno dava smysl, ale tady proste vidim hlavni zadrhel. vsechno co je staveno na tomto predpokladu je podle me neplatne. asi by to nebyl takovy prusvih kdyby na tom predpokladu nestavela "objektivisticka psychoterapie" onoho Nathaniela Brandena a dalsich. z toho uz pak zakonite musi plynout silenosti.

    Are Capitalism, Objectivism, and Libertarianism Religions? Yes!
    http://www.docstoc.com/docs/3896562/Are-Capitalism-Objectivism-and-Libertarianism-Religions-Yes!
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    _BENNY: nebo ok, zamilovanost neni emoce ale spise hormonalni proces, ktery emoce vyvolava. tedy jiny priklad - proc Ayn kourila? nestacilo rict svemu rozumu aby vygeneroval emoci ktera je spojena s kourenim? (usetrila by prachy i zdravi, to by bylo zjevne racionalni) proc ne? z toho co rika plyne ze by to stacilo.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    GENERALLZ: ale existuji emoce ktere vylezaji na povrch bez rozhodnuti rozumu. to ze budu mit napriklad nechut k homosexualnimu styku neni dano rozhodnutim mym nebo mych rodicu. ja si zde nemuzu vybrat, nemuzu se rozumem presvedcit ze by bylo vhodne pocitovat vzruseni z muzu, i kdybych se o to fakt snazil. muzu dat maximalne rozum do souladu se svymi emocemi.

    muzes rict ze sexualni pritazlivost je pud a ne emoce. nu ok, mame tu treba zamilovanost. Ayn se mozna zamilovava az kdyz dotycneho zcela racionalne prijme, existuji lidi kteri to tak maji, chapu to. ale existuji lidi kteri to tak nemaji. jejich existence hovori proti Ayn ktera tvrdi, ze se jedna o obecne platne pravidlo.
    GENERALLZ
    GENERALLZ --- ---
    _BENNY: Nesouhlasím. Jeho argumentace je výborná, logická a přesvědčivá. A nekompromisní.
    GENERALLZ
    GENERALLZ --- ---
    _BENNY: Ano, to je správně. Vyplývají z myšlenek.Ty jsi napsal něco trošku jiného. Můžeme vymyslet spousty příkladů. Třeba hovězí steak na talíři. Vyvolá jinou emoci u vegetariána, u gurmána, u člověka, který má rád hovězí, ale ze zdravotních důvodů ho nesmí... Emoce závisí na myšlenkách, na kontextu znalostí a přijatých hodnotách.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    GENERALLZ: Kinkor je bohuzel karikatura a neda se brat vazne. a pak uz prave zbyvas jenom ty ;D takze to spis vidim na studium te literatury v originale.
    GENERALLZ
    GENERALLZ --- ---
    minimálně bych čekal, že někdo, kdo má o diskuzi o objektivismu vážnější zájem (tedy není pro něj cílem jen zabít čas kecáním na netu..), přečte si alespoň pro začátek Kinkorovy starší texty na www.aynrand.cz
    I když teď už na ten web pravidelněji přispívám asi už jenom já..
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    GENERALLZ: mam to z wiki, kdyztak to tam oprav ;)

    Ani pocity (emoce) nejsou argumenty, jsou druhotné, vyplývají z myšlenek (správných či nesprávných), které člověk přijal.

    Ayn tvrdi ze emoce vyplyvaji z rozumu nebo jsou na nej nejak navazany. nebo netvrdi? tady je totiz doura :)

    ad film - Mirrenova mi tam pripadla chvilemi vylozene nechutna. ad Barbara - a aspon je videt jak to cele Barbara vnimala. co tam ale herdek delala, kdyz se s tim neztotoznovala?

    ad Rothbard - myslis ze slo jen o osobni antipatie? ja bych rekl ze tam slo o nazorove strety.
    GENERALLZ
    GENERALLZ --- ---
    _BENNY: "jeji predpoklad ze emoce jsou tvoreny spatnym rozhodnutim rozumu"
    Prosímtě to jsi slyšel nebo četl kde??

    Ten film jsem před časem taky viděl, není to zas taková hrůza. Helen Mirrenová tam hraje výborně. Těžko ale říct, jestli se ten děj zakládá celý na pravdě. Kdoví, jak to tehdá mezi Randovou a Brandenem bylo. Fakt, že film je natočený podle knihy Barbary Brandenové, vzbuzuje určité pochybnosti...

    Rothbard: Ano, já jsem k tomu postoj zaujal. Objektivismus celkem vážně studuju, informace čerpám z primárních zdrojů, takže Rothbardův pamflet mě nechává celkem klidným. Problém je, že mnozí rádoby chytří kritici často čerpají právě jen z takových zdrojů a neobtěžují si přečíst třeba Virtue of Selfishness nebo Atlas Shrugged, nebo si poslechnout její přednášky..

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam