• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ZRADARecyklace


    Vadí vám všudypřítomné odpadky a nechcete k nim přidávat svoje? Máte něco, co už se vám nehodí, ale je vám líto to prostě vyhodit? Chcete zdánlivě nepotřebné věci co nejlépe využít? Rady, tipy, nápady.
    rozbalit záhlaví
    MVEK
    MVEK --- ---
    LINKOS: Tady nejde ale o nahodilou věc, ale o pravidelné pálení zeleného odpadu, které organizuje obec.
    Z dTestu odpověděli víceméně generické věci, jako že ano, jde o imise podle § 1013 odstavec 1, zákona č. 89/2012 Sb. Ale že se lze bránit jen soudně přes žalobu na zdržení se zásahu do vlastnického práva. A samozřejmě zkusit jít s tímto argumentem ideálně více obyvatel obce za vedením nebo za dobrovolnými hasiči, kteří to na pokyn obce pálí.

    Ví někdo, z čeho pramení ten zákaz pálení mokrého odpadu? Já si už nedávno myslel, že nesmím pálit ani suchý odpad. Protože jo, to by byl dobrý podpůrný argument.
    Jinak mi samozřejmě přijde absurdní organizovat svoz odpadu, aby se pálil za vesnicí v naprosto amatérských podmínkách (pouze snad požáru je zabráněno). To už by bylo v rámci ochrany prostředí snad lepší, kdyby skončil na té skládce s ostatním odpadem.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    MVEK: stěžovat si, stěžovat si a stěžovat si. Já se letos naktknul a byl u dvou lidí proč s tím smrdí.
    Jeden to zapálil o vesnici dál a šlo to celým údolím, kouř co stoupal měl snad dva metry v průměru, dvě vesnice zasmrděný.
    Druhý pak byl soused, tam to nebylo tak hrozný a byl jsem mu v klidu říct, že to nemusí pálit, že u hřbitova je na to kontajner. On že výjimečně, ale pozoruji ho už několik let, ale je pravda, že minule to bylo horší a ještě jsem si říkal, že to nebudu řešit. Letos už mě to neštvalo, protože i spousta lidí začala šetřit a to ovzduší se zhoršilo obecně, natož když ještě někdo pálí zahradní odpad.

    Tak jako tak, mokrý odpad se pálit nesmí a prakticky nikdo ho v jiném stavu nepálí
    MVEK
    MVEK --- ---
    Tak mě dost šokovala realita ze středočeské obce, kdy bydlí rodiče, že objemný zahradní odpad sváží a pak cca jednou měsíčně ho hasiči pálí na louce za vesnicí. Pomíjím to, že navíc není vyschlý a někdy je i promočený od deště, takže je to i z hygienického hlediska zajímavé.

    To mi přijde jako horší věc než to odvážet na skládku. Můžeme se zbláznit ze zbytečně velkých emisí skleníkových plynů, a tady je úplně zbytečně produkujeme ještě i s dalšími škodlivinami, když to není téměř dokonalé hoření ve spalovně?
    Spíš mě zaráží, že to legislativa stále povoluje.
    MVEK
    MVEK --- ---
    Jojo. Díky každopádně.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    MVEK: pokud to obec řeší takhle na punk a nechtějí do toho šťourat a měnit to, tak asi se skusit domluvit s někým kdo topí štěpkou jestli to nechce. Ale ani v lese ty větve neudělají žádnou škodu, spíše naopak.
    I když vozit bioodpad do lesa je teda dost divný řešení pro obec.
    ETERNITY
    ETERNITY --- ---
    MVEK: povinnost obce je zajistit moznost vytrideni bioodpadu, takze jim starostka mela rict, kam to spravne vyvezt (u obci, co nemaji hnede, vetsinou sberny dvur).
    Pokud ale maji kontejnery, stejne tam vetve vkuse nesmi, az projete stepkovacem.
    Upravuji to vyhlasky jednotlivych obci.
    MVEK
    MVEK --- ---
    Ví někdo přesněji, jaké povinnosti má obec ohledně umožnění sběru bio odpadu obyvatel? Našel jsem třeba https://odpady-online.cz/mestu-a-obcim-nastala-povinnost-tridit-bioodpad/ a také to mám v hlavě, že obec musí umožnit sběr.
    Příbuzní v dané vesnici sice nebydlí, jen tam vlastní stavení, které využívají jako chalupu, ale narazili na to, že jim starostka řekla, že si mají kompostovat na zahradě. Přitom to sice dělají, ale šlo jim o jednorázovou likvidaci velkých větví od omlazených keřů.
    Místní to řeší svozem do lesa, kde dokonce jsou asi polooficiálně jámy, které se bioodpadem zaplňují.

    Nemluvím o tom, že tam dotyční již nově z donucení platí odpad, ačkoliv ho nevyužívají, protože u rekreačky těžko zajistí přistavení popelnice na svoz a zase její uklizení, aby ji někdo neukradl, takže směsný odpadl odjakživa vozí domů. Nově i tříděný, protože obec asi začala nově dávat třídící popelnice obyvatelům, ale zrušila veřejné kontejnery, i když možná jedno stanoviště zůstalo, to ještě nevíme.
    KEB
    KEB --- ---
    Úspěšná recyklace PET lahví otevírá toxický problém - Ekolist.cz
    https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/uspesna-recyklace-pet-lahvi-otevira-toxicky-problem
    KEB
    KEB --- ---
    Diskuze - Jedna záloha nestačí. Nápojáři ukázali, jak mají Češi vracet petky - Seznam Zprávy
    https://www.seznamzpravy.cz/diskuze/skoro-posledni-zeme-bez-zaloh-napojari-ukazali-jak-maji-cesi-vracet-petky-180235
    KEB
    KEB --- ---
    Hrozí zrušení žlutých popelnic v obcích a městech? Poslanci budou rozhodovat o senátním posunu účinnosti zákonů - EnviWeb.cz
    http://enviweb.cz/117794

    Gratulujeme MŽP jako vždy skvělá práce
    DDDORO
    DDDORO --- ---
    KEB: Čistí se už flaky, 4% NaOH při 90°C, pračka. Regranulát vyrábíme extruzí - roztavením - těchto flaků při 240-250°C. Tím většinu kontaminace odstraníme, na styk s potravinami ale musíš mít EFSA certifikát. Metodika certifikace je zatím na 2 procesy, předkrystalizaci a pulverizaci ve vakuu dusíkem (SSP). SSP stavíme, stojí to cca 5 mil.eur.
    KEB
    KEB --- ---
    DDDORO: ještě jsem se chtěl zeptat jak ten pet regranulat čistíte. jsem četl vze kvůli kontaminaci že směšných popelnic je problém ho udělat potravinářsky dostatečně čistý.

    Btw jsem si představoval kolik Ukrajinců s hákem na prstech je potřeba k odfoliovani 30tun petek :-D
    DDDORO
    DDDORO --- ---
    KEB: Chápeš to dobře, bohužel. Pro orientaci - vytříděné čiré PETky nakupujeme od třídíren za cca 10,-Kč/kg, tyhle "jupíkové" pod cenou mixu, tzn. 1,- až 1,50 Kč/kg.
    Měsíčně cca 2 dny recyklace (2x12h směny), takže 30-50 tun.
    KEB
    KEB --- ---
    DDDoro, takže pokud strhnu tu PVC fólií a hodím do komunalu, tak dělám správně, protože při recyklaci by to prasilo PET a stejně by to skončilo na skládce páč se to nedá ani spálit. Chápu to dobře?

    Jen pro zajímavost v jakých objemech zpracovavate ty petky s PVC foliema?
    SCHIFFI
    SCHIFFI --- ---
    Záchranná stanice uvítá
    – veškerý izolační materiál (včetně odpadního polystyrénu např. z obalů elektroniky)

    Dary pro stanici – ČSOP JARO Jaroměř | 1998-2019 |
    http://www.jarojaromer.cz/vecnym-darem-2/dary-pro-stanici/
    KETHAMINA
    KETHAMINA --- ---
    DOKKTOR: my to nosíme do psího útulku.
    TAMARIX
    TAMARIX --- ---
    DOKKTOR: Myslíš ještě použitelný? Děláme ve školce bazárek a tam kupodivu vždycky zmizí hromada plyšáků. :-) Tak to zkus dát na nějaký bazárek nebo swap apod. Taky je super Vsezaodvoz.cz, Darujizaodvoz.cz, Nevyhazujto.cz apod. Nebudeš stíhat odpovídat. ;-)
    DOKKTOR
    DOKKTOR --- ---
    dají se nějak cíleně poslat do recyklace plyšové hračky? ano, můžu je hodit do kontejneru na textil - tam nevím, co s tím udělají. nosit to na charity nemá smysl, mají tam toho víc než využijou. jenom jestli se ta výpln dá nejak recyklovat.
    MVEK
    MVEK --- ---
    TAMARIX: Určitě, co vím, tak se z pražské ZEVO - malešické spalovny seškrabují pravidelně různé kovy ze dna (říkal kamarád, který tam byl na exkurzi za studia). Ale tenkostěnné kovové věci spíš shoří/horké vyletí do komína a maximálně je chytí lapače a skončí to někde na skládce. Možná se to tedy týká jen toho hliníku, netuším, jaké tam jsou teploty, a co který kov při nich udělá. A nakolik teorie odpovídá praxi.
    TAMARIX
    TAMARIX --- ---
    MVEK: Když se zmíněné věci dají normálně do šrotu, tak tam se to pak nabírá magnetama. Na ty se v pohodě chytí i plechovky, zátky od piva apod. Při zpracování pak všechen nežádoucí bordel (plasty, papíry, zbytky jídla nebo třeba i barev apod.) normálně shoří. Taky by mě zajímalo, co dělají s tím, co na té třídící lince vyřadí. Doufám, že to pak dají někam do toho šrotu, kde si to přeberou zase jinak a ne tak detailně. Pokud by to šlo do spalovny, tak tam je pak snad taky možnost vytahat kovový odpad z popela magnetama.
    MVEK
    MVEK --- ---
    SCHIFFI: A zase polovičatý článek (videu samotnému bych to ani nevyčítal), ačkoliv něco přineslo nového i mně.

    Buď je plast u tlakových sprejů zmíněn jen pro zdůraznění, proč je tam neházet, a hlavním důvodem je ten tlak a hořlavost, nebo pak mám pochybnost o dalších materiálech:
    - zátky od piva a šroubovací víčka od lahví (podle etikety na kontejneru v Praze bych řekl, že tam ale patří), protože obsahují plast na vnitřní straně (u těch šroubovacích to někdy jde odseparovat, někdy ani náhodou)
    - některé železné plechovky mají také plastovou vrstvu na vnitřní straně (zelenina Bonduelle pozdravuje).

    Nemluvě tedy o tom, že by mě zajímalo, jestli ty vyřazené hliníkové tlakové nádoby posílají do spalovny/na skládku, nebo s nimi něco dál dělají. Tipuji ale to první.

    Samozřejmě mi z toho vyplývá riziko lidského faktoru, a tedy že i když tam člověk poctivě vyhazuje občas tlakové nádoby zbavené vnitřku a vršku, nebo plata od léků, která jsou kompletně hliníková, tak je zaměstnanci v neznalosti a spěchu vyřadí též.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam