• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  Ztracené heslo?
  _BENNYExistuje svobodná vůle? Existuje předurčenost? Existuje vůbec něco z toho?
  diskuze na tema zda je clovek autonomne myslici bytost nebo je jen ve vleku dlouheho retezce pricin a nasledku a co z toho vseho plyne.

  myslim si, ze...

  66 hlasy od 66 respondentů

   rozbalit záhlaví
   HEULWEN
   HEULWEN --- ---
   WONDRA: MAFTIK: Často se to celkem dobře rozděluje na svobodu vnější a vnitřní. (Ilustruje to třeba hláška z Klubu sráčů: "Můžete nám zabavit mobily, ale naše sny nám nevezmete!" :) )
   ERREG
   ERREG --- ---
   MAFTIK:
   WONDRA: já si teda nejsem úplně jistej jestli jsem to pochopil správně, ale podle textu níže a mého dojmu naopak většina lidí svobodu koukat doleva a doprava nebo jít na poštu má... řekl bych že teda nemluví o politické či morální svobodě...?
   MAFTIK
   MAFTIK --- ---
   WONDRA:
   Ne. Jde o to, že jednak máš svobodu rozhodování jakožto jakýsi ontologický princip - můžeš si vybrat z možností, které se ti nabízejí. A pak je svoboda v tom smyslu, že ti není odebrána určitá množina možností, z nichž můžeš volit: např. jsi-li ve vězení, máš možnost podívat se doleva či doprava (ontologická svoboda je zachována), ale nemáš možnost jít ven, na poštu, do obchodu, atp. - tyto možnosti jsou ti odebrány, popř. nesmírně ztíženy. A podle typu těchto odebraných/ztížených možností máš omezenou popř. úplně odebranou politickou nebo morální svobodu.

   WONDRA
   WONDRA --- ---
   MAFTIK: Pokud ti dobře rozumím pak jako morální/politickou svobodou nazýváš pravou svobodu; přičemž existují pouze dvě podoby vnímání svobody: pravá a svévolnost.
   MAFTIK
   MAFTIK --- ---
   STORMICH: To ale podle mne mluvíš o morální/politické svobodě.
   STORMICH
   STORMICH --- ---
   Problém je asi v tom, že svobodnou vůli nemá většina lidí, i když si myslí, že svobodně jednají.
   XL1
   XL1 --- ---
   Bůh ví co nestalo se náhodou už v budoucím věku jeho nekonečného mládí.
   MAFTIK
   MAFTIK --- ---
   ERREG: Někdy si to rád poslechnu
   ERREG
   ERREG --- ---
   MAFTIK: Tak s tim souhlasim, plus taky neni za provokujici koment nybrz za zdroj, jinak doporucuju je to prinejmensim zajimavy.
   MAFTIK
   MAFTIK --- ---
   ERREG: Já se přiznám že jsem to video ještě neviděl, ale nechal jsem se trochu vyprovokovat tou suverenitou Anandy, s jakou napsala že "svobodná vůle je nesmysl". Když si totiž vezmu, kolik staletí debata o svobodné vůli a determinismu trvá a kolik různých pozic a argumentů tam je ...
   Jinak, nějaký velký "fanda" svobody myslím nejsem.
   ERREG
   ERREG --- ---
   MAFTIK: já se na to teda koukl a mně úplně nepříjde že by Ti někdo bral jakoukoli svobodu. Už jenom proto, že to pojednává o svobodě rozhodování a mysli. Myslím že poukazuje na to, že nejednáš na základě nějakých domněnek o rozhodnutí ale na základě zkušeností? Mluví o tom jak se obecně vytváří lidská existence a má to i svou logiku. Osobně bych to asi přirovnal k vývoji dítěte. Dospělý je jen zkušený dítě jednající na základě toho co zažil a toho co ho ovlivnilo. To jak doslova to budeš brát nebo nebudeš brát vůbec je ostatně taky pouze následek toho co jsi poznal a potkal. Ať je to jak je to, za mně plus.
   MAFTIK
   MAFTIK --- ---
   ANANDA777: A který že to Harrisův argument je podle Tebe ten rozhodující, definitivně vyvracející všechny argumenty pro svobodu?
   ANANDA777
   ANANDA777 --- ---
   Svoboda vule je nesmysl... http://www.youtube.com/watch?v=rcfd-OZB5ig

   video, ktere iluzi svobodne vule vyvraci

   http://zkracuji.cz/vyvraceni-svobodne-vule
   MAFTIK
   MAFTIK --- ---
   Kdyby chtěl někdo dorazit ...
   PIZI
   PIZI --- ---
   JARDAHOROR: Víme, že jsi to musel napsat, bylo to předurčeno.
   JARDAHOROR
   JARDAHOROR --- ---
   Kdo uvěří že neexistuje svobodná vůle , tak je na palici . :-P
   MAFTIK
   MAFTIK --- ---
   Mám dotaz. Ví někdo, kteří čeští filosofové zastávají nějakou "materialisticky-neuronální" verzi determinismu? Ideálně z Brna či Olomouce, ale nemusí být. Vynechávám nyní Filipa Tvrdého a jeho nohsledy. Díky za jakékoliv tipy, popř. i stručné popisy jejich varianty determinismu ...
   MAFTIK
   MAFTIK --- ---
   _BENNY: Část té práce jsem četl taky. Je rozhodně kvalitní, i když na autorově pozici určitě nestojím. Zaujal mne ale ten v práci zmiňovaný experiment, kdy dávali lidem číst texty co popíraly svobodu vůle a Ti lidé se pak měli tendenci chovat hůře. Nevím, jak to měřili, nicméně Filip Tvrdý spolehlivost toho experimentu na letošní letní filosofické škole celkem zajímavě zpochybnil - experimentu se např. údajně účastnili pouze mormoni.
   MAFTIK
   MAFTIK --- ---
   Book

   Podle mne je to tak, že pokud platí determinismus, tak se jistě nejedná o determinismus materialisticky-fyzikální povahy. Napsal jsem o tom tento text (i když je to spíš popis pozice mého kamaráda, doplněný o mé vlastní myšlenky).
   _BENNY
   _BENNY --- ---
   Robynson Haask: Záhada svobodné vůle
   http://haask.blogspot.cz/2012/12/zahada-svobodne-vule.html
   NIRA
   NIRA --- ---
   SAMWE: jo, do pošty. díky:)
   SAMWE
   SAMWE --- ---
   Jsem rád, že Vás Spengler zaujal. Na přání mohu dodat další.