možná by se zdálo, že se to krajiny úplně netýká, ale týká a hodně ...
jde o knihu Freda Hagenedera
jmenuje se STROMY - VELKÁ KNIHA (symbolika, mýty, legendy a duchové stromů)
kniha je to tak skvělá a mě drahá, že když jsem s oblibou říkal, že když nebudu mít přítelkyni, ženu, budu si v noci ve spánku tisknout k hrudi tuhle knížku :-)
kniha je rozdělena na tři části jejich popis bez dovolení opíši od autora, takže to prosím považujte za delší citaci.
ČÁST I je věnována tělesnému zevnějšku stromů a jejich vztahů v rámci biosféry země (a nadto). Mnohé informace z přírodních věd, které tu byly shromážděny, jsou spíše jen zřídka a obtížně přístupné, buď z toho důvodu, že přesahují botaniku v užším slova smyslu, nebo proto, že bývají záměrně potlačovány (jako například důvody pro vymírání stromů ve střední Evropě).
ČÁST II nahlíží do minulosti a přes hranice naší současné kultury. To nám umožňuje rozpoznat omezenost moderního západního přístupu k přírodě a skutečnosti vůbec. Cesta, která začíná ve střední době kamenné, a která nás povede různými kulturami mladší doby kamenné, doby bronzové, doby železné a doby stěhování národů, vypráví historii uctívaných stromů a svatých hájků (které ve všech kulturách existovali nezávisle na užitkových lesích). Tato část knihy se přirozeně dotýká také oblasti světonázoru a náboženství, která zpravidla vztah člověka k přírodě buď podporují nebo potlačují. Jelikož "éra křesťanství" položila základy odcizené společnosti, jež přírodu nejvyšší měrou zneužívá, a protože jsem tím postižení všichni, jako děti odcizení a izolace, proto bude tato éra probrána podrobněji než většina ostatních. Tím, že porozumíme tomu, co se stalo včera a co svět udělalo tím, jaký je dnes, snad můžeme napravit chyby a zapracovat tak na takové budoucnosti, která by byla více v rovnováze.
ČÁST III je jádrem knihy. Opět oživuje zemi duchem a vrací ji zpět její celistvost, její posvátnost, kterou ve skutečnosti nikdy úplně neztratila, ani v době křesťanské éry nebo racionální ignorance. Živá země je osídlována a udržována při životě duchovními bytostmi stromů. Neobvyklým způsobem tu je portrétováno čtyřiadvacet nejrozšířenějších a nejdůležitějších druhů mírného klimatického pásma
Evropy, aby to objasnilo pohled na duševní podstaty v nich.
...
za sebe můžu dodat, že autor odvedl opravdu dobrou práci a jeho výklad a doklady vědeckých a historických souvislostí měly, ač jsem nic zprvu netušil, opravdu léčivý vliv zpočátku na mou ateistickou (na křesťanském podhoubí odchovanou) mysl a ve pak i na duši.
nemohu než doporučit :-)