• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    BEHEMOTČtení o krajině / Čtení v krajině
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    Pavelčík, Vojtěch : Moráň – zaniklá ves při Vltavě - Ekolist.cz
    http://ekolist.cz/cz/kultura/prehled-knih-a-filmu/pavelcik-vojtech-moran-zanikla-ves-pri-vltave
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    http://www.seps.sk/zp/stuz/2010/Krajina.pdf

    Krajina jako dar - sborník.
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    Člověk, krajina, krajinný ráz - kniha přínosná, zbytečná a bizarní - Zpravodajství,Lesy a lesnictví,Lidstvo - ČR - Ekolist.cz
    http://ekolist.cz/cz/kultura/clanky/clovek-krajina-krajinny-raz-kniha-prinosna-zbytecna-a-bizarni
    NIKOPOL
    NIKOPOL --- ---
    možná by se zdálo, že se to krajiny úplně netýká, ale týká a hodně ...

    jde o knihu Freda Hagenedera

    jmenuje se STROMY - VELKÁ KNIHA (symbolika, mýty, legendy a duchové stromů)

    kniha je to tak skvělá a mě drahá, že když jsem s oblibou říkal, že když nebudu mít přítelkyni, ženu, budu si v noci ve spánku tisknout k hrudi tuhle knížku :-)
    kniha je rozdělena na tři části jejich popis bez dovolení opíši od autora, takže to prosím považujte za delší citaci.

    ČÁST I je věnována tělesnému zevnějšku stromů a jejich vztahů v rámci biosféry země (a nadto). Mnohé informace z přírodních věd, které tu byly shromážděny, jsou spíše jen zřídka a obtížně přístupné, buď z toho důvodu, že přesahují botaniku v užším slova smyslu, nebo proto, že bývají záměrně potlačovány (jako například důvody pro vymírání stromů ve střední Evropě).

    ČÁST II nahlíží do minulosti a přes hranice naší současné kultury. To nám umožňuje rozpoznat omezenost moderního západního přístupu k přírodě a skutečnosti vůbec. Cesta, která začíná ve střední době kamenné, a která nás povede různými kulturami mladší doby kamenné, doby bronzové, doby železné a doby stěhování národů, vypráví historii uctívaných stromů a svatých hájků (které ve všech kulturách existovali nezávisle na užitkových lesích). Tato část knihy se přirozeně dotýká také oblasti světonázoru a náboženství, která zpravidla vztah člověka k přírodě buď podporují nebo potlačují. Jelikož "éra křesťanství" položila základy odcizené společnosti, jež přírodu nejvyšší měrou zneužívá, a protože jsem tím postižení všichni, jako děti odcizení a izolace, proto bude tato éra probrána podrobněji než většina ostatních. Tím, že porozumíme tomu, co se stalo včera a co svět udělalo tím, jaký je dnes, snad můžeme napravit chyby a zapracovat tak na takové budoucnosti, která by byla více v rovnováze.

    ČÁST III je jádrem knihy. Opět oživuje zemi duchem a vrací ji zpět její celistvost, její posvátnost, kterou ve skutečnosti nikdy úplně neztratila, ani v době křesťanské éry nebo racionální ignorance. Živá země je osídlována a udržována při životě duchovními bytostmi stromů. Neobvyklým způsobem tu je portrétováno čtyřiadvacet nejrozšířenějších a nejdůležitějších druhů mírného klimatického pásma
    Evropy, aby to objasnilo pohled na duševní podstaty v nich.

    ...
    za sebe můžu dodat, že autor odvedl opravdu dobrou práci a jeho výklad a doklady vědeckých a historických souvislostí měly, ač jsem nic zprvu netušil, opravdu léčivý vliv zpočátku na mou ateistickou (na křesťanském podhoubí odchovanou) mysl a ve pak i na duši.
    nemohu než doporučit :-)
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    Znovuobjevená kulturní paměť Jeseníků
    http://blisty.cz/art/57972.html
    KLAARKA
    KLAARKA --- ---
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    Po stopách pravěkých dějů - Vojen Ložek - DOKOŘÁN - Nakladatelství
    http://dokoran.cz/index.php?Po_stopach_pravekych_deju&p=book.php&id=548
    NIKOPOL
    NIKOPOL --- ---
    BEHEMOT: "basnicky bydlí člověk" nebo tak něco .. se tuším jmenuje jeden z pozdějších spisů Martina Heideggera :-) http://cs.wikipedia.org/wiki/Martin_Heidegger .. jistě podnětné čtení

    pustil jsem si pořad "na plovárně" s Cílkem, úplně mě dostal. Rozhovor na úrovni a velmi kultivovaný projev. .. no radost na to koukat http://www.ceskatelevize.cz/porady/1093836883-na-plovarne-s-vaclavem-cilkem/206522160100019/

    FILTHY_SAD_EMO: .. em .. prosimtě měl si na mysli tohle ? http://www.ceskatelevize.cz/porady/10140177481-aleje-jako-soucast-nasi-krajiny/20756223079/ .. já na tom neshledávám nic ateisticky ani materialisticky závadného. Z čeho si usoudil, že se Cílek zbláznil? .. Jenom z toho, že točí dokumenty o kamenech a alejích a mizejících místech domova ?
    BEHEMOT
    BEHEMOT --- ---
    NIKOPOL: Pokud zůstaneme na rovině poesie a toho, „jak básnivě bydlí člověk“ (tj. co znamená krajina pro tok inspirace a imaginace - cituji Cílka), tak bychom si asi rozuměli..

    Jinak: Narazil jsem na rozšířené kapitoly zmiňované Stibralovy knížky:
    http://ekolist.cz/cz/publicistika/eseje/romantismus-a-priroda-i
    http://ekolist.cz/cz/publicistika/eseje/hory-a-ruiny-odkdy-se-nam-libi

    Taky vlastně ještě nikdo nezmínil vyloženě osobu Václava Vokolka, pro mne důležitého ani ne pro knižní produkci, jako ranní mluvené slovo:
    http://www.rozhlas.cz/nabozenstvi/ranniuvaha/_archiv?pos=160&mode=10
    http://www.rozhlas.cz/nabozenstvi/ranniuvaha/_archiv?pos=170&mode=10
    http://www.rozhlas.cz/nabozenstvi/ranniuvaha/_archiv?pos=30&mode=10
    FILTHY_SAD_EMO
    FILTHY_SAD_EMO --- ---
    NIKOPOL: mea culpa. Přemýšlel jsem o tom, a já jak se nedostanu k televizi zase tak často, tak jsem asi jeden z dílů pořadu o cestách (konkrétně to bylo o alejích) zařadil do fiktivního seriálu o stromech...
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Je to sice dokument a nejde to přečíst, ale patří to sem.
    Putování starými cestami: 8. 12. 2005 — iVysílání — Česká televize
    http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10087918347-putovani-starymi-cestami/20556223045/
    NIKOPOL
    NIKOPOL --- ---
    FILTHY_SAD_EMO: nevíš prosimtě co to bylo loni za pořad o stromech s cílkem? na ten bych se rád podíval ... (i když dřív nebo pozdějc nejspíš vysaju všechny ty jeho programy)
    NIKOPOL
    NIKOPOL --- ---
    VSOUKOLOHLOR: to byl spíš vtip, ale každopádně na obranu oběmu cílkovo vědomostí nebo záběru
    nejistý plamen ani nic dalšího od cílka, jsem bohužel nečetl.

    ale teď jsem si pustil "Mizející místa domova: kouřim, trojité město" a musim jako zcela nezávisle pozorující a porovnávající osoba, všechno co řek bylo k věci ...
    nebo teda k věci, bylo to korespondující stim, co jsme na místě vyluštili s kamarádem.

    takže už podruhé potvrzuju příčetnost a přiměřenost jeho výpovědí.

    http://krajina.kr-stredocesky.cz/uvod.asp .. tohle vypadá dost dobře, to si určitě pročtu.

    VSOUKOLOHLOR: obojí jsi četl ?

    BEHEMOT: jo asi bysme si mohli tak napsat, co si asi pod tím pojmem "krajina" představujeme ...

    nechci se moc hlásit k tomu, že krajina je něco jako směs přírodních a kulturních vlivů, to mi připadá jako upřednostňování člověka, resp. vyvyšování jeho důležitosti, nebo dokonce jako pokus o legitimizaci jeho v dnešní době už úplně zcesla zcesttnejch zásahů do zmíněný krajiny a přírody vůbec.

    co jsem si zatím tak všim, krajina a příroda by dost dobře zvládly fungovat bez člověka, dokonce soudim, že i mnohem harmoničtěji, skoro rájsky.
    tim ovšem nechci zase říct, že jakákoliv kulturní krajina musí nutně znamenat poškození krajiny (ať už tu označíme jako) původní nebo přírodní.

    poeticky řečeno chápu krajinu jako tělo bohyně.
    její různá a většinou víznačná místa se pak ukázala jako orgány tohoto lokálního těla resp. oblasti odpovědné za specifické funkce (většinou silového, energetického charakteru) v této krajině.
    v krajinách lokální úrovně, pak podle jiných lidí, převládá specifická kvalita, která určuje charakter a funkci krajiny ve vztahu k celku kontinentu a celé planety.

    určení nás lidí pak spočívá v tom, že my s planetou, krajinou máme spolupracovat na jejím velkém díle vědomě. většinou ale s jistým přispěním, jistým vkladem.
    BEHEMOT
    BEHEMOT --- ---
    sborník Krajina zevnitř, Pavel Hájek ed.
    BEHEMOT
    BEHEMOT --- ---
    od Evy Reitharové Hermetická tradice českého umění v osvícenství a romantismu - zdejšímu tématu odpovídá ponejvíc esej Skrytý význam krajin F.X. Procházky, taky zajímavě reviduje Mrázovy KHM: Hrady spatřené, kdo zná..

    To mne přivádí - neporadil by nějaký poučený kunsthistorik dobrou věc věnovanou vyloženě krajinomalbě?, cokoliv, klidně i víc obrazovou než teoretickou..
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam