• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FOSSYMýty, Legendy a Pověsti
    O legendách, pověstech a mýtech minulosti, ze všech koutů světa. Od Hercula po Sun Wu Kunga. Od Draků po Čachtickou paní.
    Nikoliv UL!

    - Legendy o stvoření světa
    - Mýtičtí tvorové
    - Bájní hrdinové

    Slyšeli jste střípek nějaké legendy, a chcete ji znát celou?
    Znáte nějaký pěkný mýtus, který Vás oslovil, a chcete se o něj podělit?
    Zajímá Vás, kdo byl Belerofontes, Tyr, nebo Hannibal?
    rozbalit záhlaví
    FOSSY
    FOSSY --- ---
    GORGLIN: Správně, Maui.
    GORGLIN
    GORGLIN --- ---
    Maui
    FOSSY
    FOSSY --- ---
    Po extrémně dlouhé prdlevě bych měl jednu lehkou hádanku. Pátráme po neobyčejném chlapíkovi, který:
    - nadzvedl nebe, aby se lidé mohli narovnat
    - stáhl Slunce níž, aby dny byly delší a teplejší
    - porazil gigantického úhoře
    - a nebyl právě šikovný rybář
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    Clovek je nejvetsi nepritel sebe sam.
    GUYVER
    GUYVER --- ---
    Ten upír z XXXX je velmi pratchettovský. Škoda že autor už asi nepoužije :(
    FOSSY
    FOSSY --- ---
    ALDARION: Ano, asijský hopkající upír :))) Alternativy, nebo spíš varianty jsou u spousty upírů :)
    ALDARION
    ALDARION --- ---
    FOSSY: Některé varianty jiangshi ovšem na pohled nezvládají být příliš děsivé. "Jiang", 僵, totiž znamená ztuhlý: jiangshi je prý tak ztuhlé tělo, že nedokáže ohýbat nohy, ruce či trup. Proto se pohybuje skákáním a nataženýma rukama udržuje rovnováhu (a sápe se po obětích). Uznejte, že hopkat snožmo po vesnici není zrovna vznešený způsob pohybu hodný tajemného a romantického nemrtvého (pití krve je taky dost moderní verze, bývali to spíš tupě agresivní nemrtví schopní někoho roztrhat a možná sežrat) - také se v současnosti vyskytují hlavně v hongkongských filmech s nemalým nádechem komedie až parodie...
    Čínští taoističtí mágové se také prý snižovali k nekromancii: Když bylo náročné transportovat množství zemřelých do místa jejich narození, aby mohli být správně pohřbeni, tak zkrátka mrtvoly očarovali a za zvonícím a zaříkávajícím taoistou hopsala řada papírovými kouzly olepených jiangshi. Občas se něco nepovedlo... ;) (Tato povídačka prý pochází z lokální čínské praktiky, kdy byl nebožtík - většinou tělo toho, kdo byl za prací ve velkém městě - obtočen plátnem, zahalen pohřebním rouchem a svisle přivázán ke dvěma bambusovým tyčím. Někdy mu je prý provlékli pod rameny. A dva nosiči z řad příbuzných či sousedů se s ním v noci a po vedlejších cestách vydali do rodné vsi. Jak tak klusali po cestě s bambusovými tyčemi na ramenou, bambus pružil a mrtvý hopkal nahrů a dolů, jako kdyby skákal domů sám...)
    GUYVER
    GUYVER --- ---
    FJERTIL: Něco se našlo, ale spolehlivě nedoloženo:
    In 1986, the wreckage of an Avenger was found off the Florida coast during the search for the wreckage of the Space Shuttle Challenger.[citation needed] Aviation archaeologist Jon Myhre raised this wreck from the ocean floor in 1990. He mistakenly believed it was one of the missing planes.[9]

    In 1991, a treasure-hunting expedition led by Graham Hawkes announced that the wreckage of five Avengers had been discovered off the coast of Florida, but that tail numbers revealed they were not Flight 19.[10][11] In 2004 a BBC documentary showed Hawkes returning with a new submersible 12 years later and identifying one of the planes by its bureau number (a clearly readable 23990[12]) as a flight lost at sea on 9 October 1943, over two years before Flight 19 (its crew all survived[13]), but he was unable to definitively identify the other planes; the documentary concluded that "Despite the odds,[14][15] they are just a random collection of accidents that came to rest in the same place 12 miles from home."[16][12] But in March 2012 Hawkes was reported as stating that it had suited both him (and indirectly his investors) and the Pentagon to make the story go away because it was an expensive and time-consuming distraction, and that, while admitting he had found no conclusive evidence, he now thought he had in fact found Flight 19.[11]

    Records showed training accidents between 1942 and 1945 accounted for the loss of 95 aviation personnel from NAS Fort Lauderdale[17] In 1992, another expedition located scattered debris on the ocean floor, but nothing could be identified. In the last decade,[when?] searchers have been expanding their area to include farther east, into the Atlantic Ocean, but the remains of Flight 19 have still never been confirmed found.

    In the mid-1960s near Sebastian, Florida, wreckage was found of a warplane with two bodies inside. The Navy retrieved the aircraft and bodies, saying it was from Flight 19. However, the Navy later recanted its statement and has not identified the bodies, even after Freedom of Information Act requests in 2013.[18]

    Flight 19 - Wikipedia, the free encyclopedia
    http://en.wikipedia.org/wiki/Flight_19
    FJERTIL
    FJERTIL --- ---
    FOSSY: Jen bych doplnil, že tu letku našli někdy tak před 3 lety, pokud mne paměť nemate.
    FOSSY
    FOSSY --- ---
    Tak opět jednou omluva za naprostý nedostatek času...

    Střelka kompasu se točí kolem dokola a marně hledá sever. Výškoměr se protáčí a ne a ne se usadit na nějakém jednoznačném čísle. Oči pálí od neúspěšné snahy proniknout mlhou, rozpoznat vodu od oblohy a najít horizont. Dokonce i čas jako by se choval podivně. Některé cesty trvají příliš dlouho, některé absurdně krátce. Vysoko na obloze se bez zjevného zdroje objevují podivná, nehybná i vířící světla. A stejně tak dole, kdesi v hlubinách, daleko pod hladinou. Selhávají I komunikační přístroje. A občas nezmizí celé plavidlo, ale jen jeho posádka…
    Tak takové jevy prý provázejí plavbu nebo let oblastí, která je považována za jednu z nejtajuplnějších na světě. Možná po právu, možná ne. Něco přes million kilometrů čtverečních, vymezených Hamiltonem, Miami a San Juanem v téměř rovnostranném trojúhelníku, jehož strany někteří záhodologové mírně upravují, aby odpovídali číslu 1618,034 km, tedy Zlatému řezu. Ostatně o podivnostech v této oblasti psal údajně už Kryštof Kolumbus.
    Říká se, že bermudský trojúhelník se vzpírá jakémukoliv vysvětlení, a tak si lidé milující záhady našli svá vysvětlení. Jedním z nich je například podmořské město, jehož obyvatelé si pomocí magie nebo pro nás nepochopitelné technologie střeží svá tajemství. Úsměvné? Možná, ale u pobřeží Kuby bylo skutečně objeveno podmořské město, shodující se údajně s olméckými vykopávkami… Další možností jsou oblíbení zelení mužíčci. Mimozemšťané totiž mohou mít na svědomí jak matení smyslů, tak matení přístrojů, dokonce I podivné “skoky v čase”. V méně proklamovaných vysvětleních najdeme třeba to, že v BT bydlí sám Poseidón, že je místo prokleté (kým, tak to už záleží na vypravěči), že se zde stýkají dimenze, a mnoho dalších, podle vkusu si své oblíbené najde prakticky kdokoliv.
    Nejznámější zmizení v BT jsou asi tato (chronologicky):
    Marie Celeste – dvojstěžník, který vyplul z New Yorku v listopadu 1872. Nalezen byl mezi Azorským souostrovím a Portugalskem o měsíc později. Bez posádky a záchraného člunu. Zmizelo 10 lidí, bez zásob, bez cenností, bez vybavení. Deník kočil záznamem na konci listopadu, poslední zápis byl zapsán na území BT.
    Cyclops – nákladní loď, která zmizela v BT v březnu 1918. Přes tři stovky lidí, náklad rudy. Při pátrání po válce se ukázalo, že v tu dobu nemohla být za zmizení lodě odpovědná ani ponorka, ani mina, ani zběhnutí kapitána, rodilého Němce. Loď se prostě vypařila. (U Norfolku byl objeven vrak, ale dosud nebylo jednoznačně prokázáno, že se jedná o Cyclops.)
    Letka 19 – asi nejznámější a zároveň možná nejzáhadnější zmizení v BT. Prosinec 1945. Letka pěti bombardérů USAF Grumman TBF Avenger. Běžný cvičný let. Potom hlášení, že se přístroje chovají podivně a že rychle klesá viditelnost. Poslední zachycená zpráva byla instrukce velitele letky, aby pohromadě se držící letadla přistála na hladině, jakmile jim bude docházet palivo. Letku už nikdo nenašel, naopak při pátrání zmizelo další vojenské letadlo s třináctičlennou posádkou.
    Marine Sulphur Queen – další nákladní loď, zhruba čtyřicet členů posádky, únor 1963. Vrak se nikdy nenašel. Proti záhadě mluví rozhodnutí soudu ve prospěch pozůstalých, aby je společnost, provozující MSQ odškodnila, protože loď byla v desolátním stavu.
    A tak dále…
    Mno, a teď troche zdravého skepticismu?
    Existuje mnoho vysvětlení, která boří statut bermudského trojúhelníku coby záhadného místa, okna mimo prostor a čas. Statistiky říkají, že v letech 1945 – 1971 si BT vzal 22 letadel a v rozmezí 1840 – 1973 38 lodí. To zase není tolik, když se vezme v úvahu, o jak frekventovanou oblast se jedná. Většina záhadných zmizení proběhla v období studené války, takže vzhledem k poloze BT je vysvětlení nasnadě. Pak tu je počasí, které se vyznačuje hojností tornád, hurikánů a bouří, kdy nejsou vyjímkou patnáctimetrové vlny. S hloubkou dosahující i 6000 metrů není divu, že vraky mizí. Podmořská naleziště metanu, který může vystoupat až do výše 2000 metrů, ovlivnit přístroje, přiotrávit posádku a fatálně působit na spalovací motory. Piráti. I pro skeptiky je verzí na výběr…
    ALDARION
    ALDARION --- ---
    Sakra práce, to se mi nemělo stát, to je tak strašně velká hromada zajímavejch knížek a já si zrovna nemůžu dovolit moc prokrastinovat! ;D
    ALDARION
    ALDARION --- ---
    LILY: A když zadáš "mezopotámie" do Centrálního katalogu UK, vyjede ti to 448 záznamů k projití. Hned na první stránce je knížka "Goddesses in context : on divine powers, roles, relationships and gender in Mesopotamian textual and visual sources" od Julie Asher-Greve, pod signaturou F-K2.2-Ashe-1 k zapůjčení v knihovně ústavu filosofie a religionistiky FF UK. Z toho by mohlo něco kápnout. Další stránky a jiná klíčová slova už si projdi sama... ;)
    LILY
    LILY --- ---
    ALDARION: tak já zkusím aj tu angličtinu. Díky! :)
    ALDARION
    ALDARION --- ---
    LILY: Kdybys četla anglicky, bylo by možné se zahrabat třeba zde: http://etcsl.orinst.ox.ac.uk/ ;)
    Ale obávám se, že Ereškigal nebude zrovna nejčastěji zmiňovaným božstvem. ;) A že jediná cesta je nějak uvažovat nad těmi mýty a možná i hymny a zaklínadly, které máme k dispozici. (Osobně jsem asi trošku nepřítelem domýšlení se, radši poctivě nechávám bílá místa bílými místy.) Navíc by to asi chtělo vzít v úvahu stáří textů a historickou změnu - záhadní staří Sumeřané se asi ve svém přístupu ke světu lišili od akadsky hovořících semitů, Sargonova Akadská říše byla jiná než Babylonie či Asýrie, ani třeba staroasyrské období nebylo stejné jako novoasyrské, i když všichni žili v Mezopotámii a zapisovali své náboženské texty v sumerštině a klínopisem... Takže nejspíš skončíš s tím, že máš několik skupin textů, z nichž vyplývá trošku něco jiného a nechce se ti je spojit, protože je od sebe dělí třeba tři tisíce let. Tohle se nedá vyhrát. Ale je to legrace. ;D
    LILY
    LILY --- ---
    Jinak abych byla přesná, potřebovala bych "uchopit" spíš její charakterové rysy, než vědět, kdy, kde, s kým a co se stalo. Ale třeba něco najdu v tom, co zmiňuješ.
    LILY
    LILY --- ---
    ALDARION: dobrá díky!
    ALDARION
    ALDARION --- ---
    LILY: Sestup Inanny do podsvětí a mýtus o Nergalovi jsou asi nejobsáhlejší zdroje informací o Ereškigal...
    Do jaké míry ti k něčemu bude Hruškův Kultovní život starého Sumeru můžeš odhadnout z recenze; v roce 1977 vyšla kniha se slibným názvem "Mýty staré Mezopotámie", pak existuje překlad knížky "Bohové, démoni a symboly starověké Mezopotámie" od Greena a Blacka (Volvox Globator 1999). Ty už jsi prošla, nebo ne?
    Jinak bude asi nutné smířit se s tím, že a) zdroje našich informací mohou být poněkud kusé a b) tohle je už vlastně poměrně dost specifický dotaz / problém a pro pojednání vážnější, než je jen zopakování těch nejznámnějších pasáží známých mýtů, bude asi třeba jít po odborných článcích, které nejspíš nebudou v češtině, a kdoví, zda v angličtině nebo spíš v němčině...
    LILY
    LILY --- ---
    Sháním nějaké info o Ereškigal, ideálně v češtině. Zatím se mi podařilo najít jen nějaké kratší pasáže týkající se spíš "návštěvy" podsvětí její sestry Inanny.
    V mytologii, bozích, bohyních a jejich hledání se moc neorientuju, tak budu ráda za nějaké tipy či odkazy. Díky moc!
    GUYVER
    GUYVER --- ---
    ALEA: Zmínka je o nich i ve Vernově Cestě kolem světa za 80 dnů, kde se vyskytuje artistický soubor NOSATCI (pod přímou patronací boha Tingu)

    ALEA
    ALEA --- ---
    FOSSY: Já slyšela, že Tengu jsou také obecně považovaní za nadšené hráče hazardních her, proto si například jedna firma, která původně vyráběla hrací karty, dala do názvu jejich odvozené jméno ve významu něco jako "následujte způsob Tengu". Myslím tím firmu Nintendo. Našla jsem k tomu i nějaké stránky, ale můj zdroj mi to říkal osobně, tak to nemůžu doložit. Pokud někdo víte víc, ráda se nechám poučit. :)
    The Nintendo Tengu Hanafuda Deck - Japanese-Games-Shop.comJapanese-Games-Shop.com
    http://www.japanese-games-shop.com/hanafuda-2/the-nintendo-tengu-hanafuda-deck/
    "Nintendo" Might Not Mean What You Think
    http://kotaku.com/5649625/nintendo-might-not-mean-what-you-think
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam