NECROMAN: Plastový design sám o sobě bych nepovažoval za problém. Design týmu Nokie se podařilo navrhnout spoustu zařízení, které i v polykarbonátu vypadaly "reprezentativně" a co se designu týče, byla na ně všeobecně pozitivní odezva (N9/800, 920, 720, 730/735, 1020, 1520, 830, 930, 2520…). Bohužel to se ale nedá říct snad o jediném zařízení které by Microsoft vypustil po tom, co přestal používat Nokia branding, tj. 535, 540, 640 – všechno stejné "meh" generic obdélníky se zaoblenými rohy bez špetky nápadu a invence. (435 a 532 do toho nepočítám, protože jde jen o recyklovaný design Nokia X). Trochu to na mě působí jako kdyby už neměli k dispozici ten původní designérský tým. Jinak ale navzdory tomu že velká část uživatelů je konzervativní a vyžaduje kovové telefony, polykarbonát je vynikající a mnohem lepší řešení.
Senzorová tlačítka jsou obrovský omyl a UX noční můra ke které nikdy nemělo dojít, s tím že MS/Nokia si to celé ještě zkomplikovali tím, že je začali používat jako diferenciaci mezi low a hi-end zařízeními a uživatelé je teď tak vnímají. Každopádně v praxi a při vhodné implementaci není on-screen navigace o nic horší a naopak poskytuje řadu výhod. Jenže, při vhodné implementaci… Od 735 (opět s výjimkou 435 a 532) Microsoft neudělal telefon se senzorovými tlačítky, nicméně do dnešního dne není velká část (jejich vlastních) aplikací optimalizovaná pro on-screen navigaci (namátkou třeba MSN Weather, Microsoft Health, Podcasty), což je pro mě dost nepochopitelná a znepokojující situace. Jedna z pěti největších technologických společností na světě a nedokáže si optimalizovat vlastní aplikace pro UI/UX, se kterým navíc počítá pro veškerý budoucí rozvoj platformy a které používá na všech svých nových telefonech. Profi. Jinak co se týče vašich konkrétních námitek na on-screen navigaci tak:
ADAMFC
a) Zasírání displeje je nakonec spíš lichá obava, protože v praxi mi ten prostor nikdy nechyběl, navíc tlačítka lze kdykoliv snadno skrýt. Naopak absence senzorových tlačítek umožňuje dělat zařízení menší + u virtuálních tlačítek jde měnit orientaci, vzhled a nebo pozici (může být užitečné s ohledem na budoucí rozvoj uživatelského prostředí a všeobecně jde o víc "futureproof" řešení).
b) Co tak sleduju ty úniky, vypadá to že navigační lišta bude v 10 o něco větší, takže tyhle problémy by mohly odpadnout.
c) Nerozumim, jako HW on/off button, nebo co?
d) a e) Jsou Androidy se senzorovými, hw a on-screen tlačítky navigace. Jestli je telefon rozeznatelný když se nepoužívá nepovažuji za významné (navíc diferenciovat lze i jinak a lépe, kupříkladu by mohli zase začít důsledně dávat do všech zařízení Glance, což považuju za lepší a skutečnou konkurenční výhodu).
NECROMAN:
– responzivita
Může být, ale to je zase spíš věc implementace a vyvážení aproximace při stisku virtuální klávesy. Taky to může být spojené s tím že s on-screen tlačítky ses setkal na levnějším a tudíž méně responzivním HW. Na druhou stranu třeba 532 s nepodsvícenými senzorovými klávesami navigace je v tomhle z mojí zkušenosti horší než všechny Lumie s on-screen tlačítky co jsem měl v ruce (včetně 530).
– mizení
Jo, za ty by MS zasloužil, ale je to zase chybná implementace. Jaká asi proběhla v souvislosti s tímhle v jejich UX týmu úvaha? Ale tak celé Action Center je hrozná slátanina.
– probuzení
Double tap umí probudit telefon. Respektive double tap uměl bezpečně probudit telefon, na Symbianu a N9 s Meego. Na Windows záleží zařízení od zařízení (735 = úspěšnost tak 30 %, 532 = 90 %). Což se obávám je zase špatná implementace.
– místo
Sice telefony s on-screen navigací mají u spodního okraje místo na které by se senzorová tlačítka vešla, ale zpravidla je toho místa méně než u telefonů se senzorovými tlačítky. Tohle je bohužel ergonomický ústupek – ne že by se tlačítka nedala umístit těsně nad spodní hranu displeje a tím ušetřit místo / zmenšit velikost zařízení, nicméně ovládat takový telefon jednou rukou je v praxi extrémně nepříjemné, protože v situaci kdy průměrný člověk drží telefon optimálním úchopem, dosažení spodní hrany telefonu vyžaduje už poměrně extrémní vyvracení palce.
Celé ty mobilní desítky zatím vypadají jako solidní směska a začínám mít pocit, že za to může Belfiore a je na čase ho vyměnit :)
Abych to uzavřel nějak pozitivně – neočekávám že ty telefony budou ve výsledku vypadat zásadně jinak, těch úniků už bylo dost a nějaká všeobecná představa jak budou vypadat je. Na druhou stranu pochybuju že tohle jsou oficiální rendery.
1. Systém na displeji jsou pořád WP 8.1 (desítky mají menší spacing mezi dlaždicemi, odpovídající nabídce Start na deskopu), dlaždice pošty je pořád starý dobrý mail, Hudba není Groove…
2. Layout HW tlačítek na boku telefonu – jeden telefon má klasický stávající (tj. power button a oddělený volume rocker), druhý má tu novou příšernost (power button uprostřed a volume up/down okolo).
3. Čas 1:31 – oficiální rendery vždy používají jako čas číselné označení modelu (očekával bych tak buď 9:40/9:50)
A ještě mi někdo vysvětlete proč to logo Microsoftu není vertikálně umístěné ve středu ale v nějakých cca třech pětinách :)