• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORJÓGA
    Všechny druhy jógy... Názory, rady, zkušenosti. Na HOME jsou zajímavé linky.
    Osm (aštanga / radža) částí jógy: - rozvíjejme diskuzi a rozšiřujme si navzájem obzory :)
    KořenyPlody“ / Samyama
    1. jama - 5 etických principů v jednání vůči vnějšímu světu (ahimsá - neubližování, nenásilí * satja - pravdivost, pravdomluvnost * astéja - nekradení, neprahnutí * brahmačarja - smyslová zdrženlivost, nevášnivost, schopnost neplýtvat energií * aparigraha - nehromadění, neulpívání)
    2. nijama - 5 etických principů v jednání vůči sobě (sauča - čistota těla i mysli * tapas - vytrvalost, sebekázeň a disciplína ve vlastní jógové praxi * santóša - spokojenost * svádhjája - sebepoznání, studium svatých písem * íšvara pranidhána - nalezení vyššího životního smyslu, dobrovolné podřizování se vyšším zákonům, poznávání osobního/univerzálního Boha)
    3. ásány - cvičení jogových pozic
    4. pránajáma - práce s vnitřní energií pomocí dechových technik
    5. pratjáhára - stažení smyslů od vnějších objektů, umožňuje utišení a ovládnutí mysli
    6. dhárana - koncentrace mysli
    7. dhjána - meditace
    8. samádhi - splynutí s universem, trvalé poznání Já >> stav Sat-Čit-Ánanda (čisté a absolutní jsoucí (sat) vědomí (čit) blaženosti (ánanda)) / džívamukta (osvobozený za živa) / kaivalya / nirvána / dobrýjeto ;)


    Manuál: Yoga Sutras of Patanjali (EN) vč. překladu jednotlivých slov ze sanskrtu a výkladu a odkazů na související texty o jógové psychologii a filozofii :: (EN) PDF verze bez komentáře :: Pataňdžaliho Jógasůtry (CZ, bez komentářů a prolinkování :-( ) Další základní texty

    Podložky a pomůcky na cvičení, aneb smrt ásánám na karimatkách, kobercích a podobných zrůdnostech ;)
    Malý přehled možností, kde se věnovat józe - ásány i meditace. Sledujte také YogaPoint a Jóga žurnál.
    Pokud chcete doporučit někoho dalšího, uveďte odkaz do klubu se slůvkem "záhlaví", rádi přidáme.
    Nejbližší akce, workshopy, kurzy...

    aktualizace: 8.2.2012
    (přidání na vyžádání)

    30.3.-1.4. Ostravský jarní víkendový jógový a taneční festival.
    Praha
    Belayoga-Praha, Řevnice NOVÉ
    Akasha NOVÉ
    ashtanga.cz - Dalibor Štedronský, ashtanga vinyasa
    ashtangajoga.cz - ashtanga vinyasa
    budhistické Centrum Lotus - ashtanga vinyasa, hatha, kundalini
    Cocoon NOVÉ
    Energy Studio - Václav Krejčík
    Jóga Centrum Rubeška - hatha, iyengar, vinyasa flow, gravid, ...
    Klub kondiční gymnastiky jógy - hatha
    Lenka Kýrová - dynamická, ashtanga vinyasa
    Lenka Nezvalová - vinyasa flow
    Lucie Königová - vinyasa flow, jógová terapie
    MUDr. Marcela Mikešová - iyengar, jógová terapie
    Milena Raková - iyengar
    Pavel Hub - ashtanga vinyasa
    Prague Yoga - vinyasa flow, iyengar, viniyoga, yin yoga, 1 on 1
    Studio Kairos - tradiční joga, krija joga a tantra
    Garuda Centrum - Celoroční kurzy klasické jógy, čchen taiči a sebeobrany - Praha 2
    vinyasayoga.cz - ashtanga vinyasa a vinyasa flow
    YogaJoga - Helena Kubrychtová Bártová - iyengar
    YogaMe NOVÉ
    Yoga Space - ashtanga vinyasa, hatha, vinyasa flow
    Brno
    Gitanandajoga.cz
    MUDr. Jan Černý - iyengar (tel. Botanicka - tu se cvici: 541 223 764, tel. ordinace: 547 221 304)
    Ostrava
    Centrum Lotos - iyengar, pro ženy, gravid, po porodu
    Pranava Jóga Centrum NOVÉ
    Bikram Yoga Ostrava - ehm ;) NOVÉ
    Pardubice
    Láďa Lebeda
    Plzeň
    Škola jógy pro každý den - iyengar, hatha
    Prostějov
    Jógaklub Prostějov - iyengar, hatha
    Severní Čechy
    Jóga Hlavice (u LBC) - iyengar, retreaty, pronájem pro vlastní akce
    Jóga Namaste Chomutov - ashtanga vinyasa, vinyasa flow
    Petr Něměček - iyengar
    Jižní Čechy
    MUDr. Michaela Klos - vivékananda
    Frýdek - Místek
    Karakal - hatha
    Celorepublikově
    Jóga v denním životě - hatha, bhakti, džnána
    Jiří Vacek a přátelé - džnána, meditace, retreaty
    Sahadža jóga (Nirmalá Déví) - kundalini
    Světoběžníci NOVÉ
    Matej Jurenka




    Související kluby: [ AYP ‒ pokročilé jógové techniky ‒ aplikovaná duchovní věda ] :: [ MEDITACE ] :: [ poweryoga ] :: [ Zenové příběhy ] :: Koány a zenové příběhy
    rozbalit záhlaví
    SLAUGHTER
    SLAUGHTER --- ---
    PETRF: k rustu ega - dokud neni zdrave ego, tezko jit dal... ale treba jsem vedle jak ta jedle...
    PETRF
    PETRF --- ---
    KAREN: Na tvuj dotaz na zdroj cviceni o samote -
    Bhagavad Gita 6.10.

    Yogee yunjeeta satatamaatmaanam rahasi sthitah;
    Ekaakee yatachittaatmaa niraasheeraparigrahah.
    10. Let the Yogi try constantly to keep the mind steady, remaining in solitude, alone, with the mind and the body controlled, and free from hope and greed.

    Ci hatha yoga pradipika - v kapitole o asanach vers 12

    surājye dhārmike deśe subhikṣhe nirupadrave |
    dhanuḥ pramāṇa-paryantaṃ śilāghni-jala-varjite |
    ekānte maṭhikā-madhye sthātavyaṃ haṭha-yoghinā || 12 ||
    The Yogî should practise Haṭha Yoga in a small room, situated in a solitary place, being 4 cubits square, and free from stones, fire, water, disturbances of all kinds, and in a country where justice is properly administered, where good people live, and food can be obtained easily and plentifully. 12.

    Jinak myslim ze Siva samhita a Yoga yajnavalkya se o cviceni o samote venuji tez. Sic jde více o meditace a celkovy pristup nez o cviceni asan tak jak ho zname dnes, ktere spise nez k joze vede k rustu ega.

    KLUZAU
    KLUZAU --- ---
    PIKKMA: ja jsem to pochopil tak, ze to souvisi s egem - yoga se cvici vnitrne, muze to svadet ke gymnastice vic, kdyz me nekdo okukuje, nez v soukromi.
    KAREN: zdroje: kamaradka ;)
    AIM_FREEMAN
    AIM_FREEMAN --- ---
    uplne minimum pro jakoukoli praxi vnimam jako 20 minut (+4min relaxace po skonceni)
    SOWA_VYPALENA
    SOWA_VYPALENA --- ---
    ahoj, zacinam s jogou asi treti den, jen tak doma...chtela bych jen tak vysondovat kolik tak min denne?? Vim, ze je to individualni ..ale aspon orientacne...diky
    ROXXA
    ROXXA --- ---
    díky za tipy
    FLUMO
    FLUMO --- ---
    omlouvam se za inzerci, ale po zkusenostech s ruznymi lidmi, bych zkusil zde najit lidi lepsi, tak odpustte: Shanim dva spolubydlici do Bytu v Praze 8 bud do dvou mensich pokoju, jeden z nich je zde: http://www.bezrealitky.cz/nemovitosti-byty-domy/79570-nabidka-spolubydleni-bytu-chorusicka-praha
    anebo jednoho mensiho a druheho vetsiho (ten by byl cca za 5500), celkem to specha, posta.

    Byt je posledni zastavb u pole, a za hezkeho pocasi se da cvicit v venku.
    Pouze dlouhodobe.
    GUDRUN
    GUDRUN --- ---
    LOOP_ONE: koukni na www.pranayoga.cz, to je Petruv web, jsem z mobilu tak se mi to nechce kutat ale nejake.clanky tam ma...
    KAREN
    KAREN --- ---
    PETRF: vidis to, ja hlava pomatena. na toho VJ;) jsem nedavno taky slysela dost pozitivnich referenci.)


    k nevybiravym adjustmentum: Andrew Eppler na tom svym prazskym workshopu mluvil o tom, ze Pattabhi Jois dost lidem svyma zasahama dost nehezky ublizil, i Andrew mel pry hezkou dobu problemy. pry toho nelituje, ma to zpracovany... no ale je to teda zajimavy, dost kontroverzni tema.
    LOOP_ONE
    LOOP_ONE --- ---
    SLAUGHTER: ten článek najdu kde ? děkuju
    SLAUGHTER
    SLAUGHTER --- ---
    napis petrovi smilovi. na tema kam za jogou v Indii napsal pekny clanek...
    PETRF
    PETRF --- ---
    ROXXA: Tak na Ashtangu idealne do Mysore. Sic ne do hlavni Shaly ale treba k Vijayovi Kumarovi, ktery ma daleko lepsi pristup. A da se tam nalezt mnoho dalsich ucitelu (BNS Iyengar - sic co jsem slysel tak uz se na nem dost stari podepisuje a zapomina, ci Sheshadri ktery je prosluli dost nevybiravymi adjustmenty sic ho porad dost lidi ma rado)
    ROXXA
    ROXXA --- ---
    KAREN: díky za tip, na tu hodinu do akashy bych se přišla podívat. A v oblasti Karele nějaké doporučení?
    KAREN
    KAREN --- ---
    ROXXA: tak to mam tip na kamala singha, je v risikesi:

    Tattvaa Yogashala Rishikesh
    http://www.tattvaayoga.com/index.html

    navzdory bonusu, ze jede hodne v "adjustments", mne to prijde krapet pop ci jak to rict, ale jinak by v ty oblasti melo snad bejt vic ucitelu ashtangy... kazdopadne kamal bude co nevidet v cr - muzes se na nej jit mrknout, kurzy jsou uz plny v brne i v praze, ale ma nejaky volny lekce v praze v akashe:

    Speciální lekce Ashtanga Vinyasa jógy: Kamal Singh 25. - 26. 7. 2012 :: akasha
    http://www.akasha.cz/news/specialni-lekce-ashtanga-vinyasa-jogy-kamal-singh-25-26-7-2012/
    ANNYSEK
    ANNYSEK --- ---
    dneska jsem byla na prvni hodine bikram a bylo to teda docela narocne. dost se mi motala hlava a musela jsem si sedat.. ty polohy samy o sobe jsou docela v pohode, ale v tom teple mi bylo vazne spatne. Doufam, ze se to zlepsi a zvyknu si, protoze se mi to jinak libi..
    ROXXA
    ROXXA --- ---
    KAREN: vinyasu, ashtangu
    LOOP_ONE
    LOOP_ONE --- ---
    KAREN: ja taky psal svojí učitelce jogy :) ale holky jsou všechny na Krétě .)
    KAREN
    KAREN --- ---
    LOOP_ONE: ROXXA: mam nejakej tip od ucitelky ashtangy, ale zalezi, co a jak chcete cvicit - moznosti a ucitelu (skvelych, ale treba i neschopnych a mozna i nebezpecnych, jako vsude jinde) je hromada...
    ROXXA
    ROXXA --- ---
    LOOP_ONE: mě by to taky zajímalo, rady, tipy?
    KAREN
    KAREN --- ---
    LILY: taky jsem to tak zkraje mela. bezne tam zahlidnes cvicit spoustu lidi kde co. no mozna mi taky pomahalo, ze jsem tu prakticky nikoho neznala - a s holou hlavou jsem tu byla ufo tak jako tak.))
    LILY
    LILY --- ---
    KAREN: já jsem takhle chodívala nějakou dobu do lužánek (pravda nebylo to jogovaní, ale tajčení) a po poměrně krátké době mi to začalo připadat úplně normální a přišlo mi to, jako když cvičím doma a lidi jsem nějak samovolně odfiltrovala (pokud se vyloženě nepřišli zeptat, co že to je a kde se to učí)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam