IKTOME: Dík. Musím souhlasit, že to není vhodný přístup pro každého. Pokročilé energetické techniky taky nejsou pro každého. Stoj na hlavě může potenciálně dopadnout taky velmi nepěkně. Pořád jsem ale zastáncem verze "lze doporučit, ale s vysokou opatrností, pokud možno s odborným vedením", nežli "nelze doporučit, radši vůbec nedělat."
"pokud to kombinujes, je to vzdycky vic cesta drogova nez cesta jogy"
Proč myslíš, že vždycky? Asi záleží, čeho dotyčný dělá víc, ne? Co udává směr a rytmus jeho vývoji. Pokud někdo např. dlouhodobě praktikuje dvakrát denně kriya pránajámu a védskou meditaci, řekněme dvakrát týdně jde cvičit ásany, posiluje, studuje texty, kultivuje svou sexualitu, dvakrát až třikrát do roka absolvuje meditační ústraní, systematicky a dlouhodobě používá holotropní dýchání a k tomu např. v intervalech tří měsíců až tří let užije řízeným způsobem některé silné psychedelikum, dá se pak říct, že jeho cesta je drogová? Právě takovýto, nebo podobný, styl užívání psychedelik mám na mysli, když říkám, že to lze doporučit (s dodatkem o nutnosti zodpovědného přístupu.)
Pak je tady ale ještě otázka toho, jak rozumíme termínu jóga. Je to soubor cvičení, anebo evoluční proces lidského jedince? V historii byly rozvinuty i pečlivě řízené a vysoce organizované přístupy k sebepoznání a léčení, které používají psychedelika/posvátné rostliny jako hlavní, nebo vedlejší účinnou páku. Pokud bereme termín jóga spíše v tom druhém smyslu, což si myslim že je výhodnější, pak i tyto přístupy jsou jógou. Nemá pak smysl mluvit o "kombinování drog s jógou."