• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORJÓGA
    Všechny druhy jógy... Názory, rady, zkušenosti. Na HOME jsou zajímavé linky.
    Osm (aštanga / radža) částí jógy: - rozvíjejme diskuzi a rozšiřujme si navzájem obzory :)
    KořenyPlody“ / Samyama
    1. jama - 5 etických principů v jednání vůči vnějšímu světu (ahimsá - neubližování, nenásilí * satja - pravdivost, pravdomluvnost * astéja - nekradení, neprahnutí * brahmačarja - smyslová zdrženlivost, nevášnivost, schopnost neplýtvat energií * aparigraha - nehromadění, neulpívání)
    2. nijama - 5 etických principů v jednání vůči sobě (sauča - čistota těla i mysli * tapas - vytrvalost, sebekázeň a disciplína ve vlastní jógové praxi * santóša - spokojenost * svádhjája - sebepoznání, studium svatých písem * íšvara pranidhána - nalezení vyššího životního smyslu, dobrovolné podřizování se vyšším zákonům, poznávání osobního/univerzálního Boha)
    3. ásány - cvičení jogových pozic
    4. pránajáma - práce s vnitřní energií pomocí dechových technik
    5. pratjáhára - stažení smyslů od vnějších objektů, umožňuje utišení a ovládnutí mysli
    6. dhárana - koncentrace mysli
    7. dhjána - meditace
    8. samádhi - splynutí s universem, trvalé poznání Já >> stav Sat-Čit-Ánanda (čisté a absolutní jsoucí (sat) vědomí (čit) blaženosti (ánanda)) / džívamukta (osvobozený za živa) / kaivalya / nirvána / dobrýjeto ;)


    Manuál: Yoga Sutras of Patanjali (EN) vč. překladu jednotlivých slov ze sanskrtu a výkladu a odkazů na související texty o jógové psychologii a filozofii :: (EN) PDF verze bez komentáře :: Pataňdžaliho Jógasůtry (CZ, bez komentářů a prolinkování :-( ) Další základní texty

    Podložky a pomůcky na cvičení, aneb smrt ásánám na karimatkách, kobercích a podobných zrůdnostech ;)
    Malý přehled možností, kde se věnovat józe - ásány i meditace. Sledujte také YogaPoint a Jóga žurnál.
    Pokud chcete doporučit někoho dalšího, uveďte odkaz do klubu se slůvkem "záhlaví", rádi přidáme.
    Nejbližší akce, workshopy, kurzy...

    aktualizace: 8.2.2012
    (přidání na vyžádání)

    30.3.-1.4. Ostravský jarní víkendový jógový a taneční festival.
    Praha
    Belayoga-Praha, Řevnice NOVÉ
    Akasha NOVÉ
    ashtanga.cz - Dalibor Štedronský, ashtanga vinyasa
    ashtangajoga.cz - ashtanga vinyasa
    budhistické Centrum Lotus - ashtanga vinyasa, hatha, kundalini
    Cocoon NOVÉ
    Energy Studio - Václav Krejčík
    Jóga Centrum Rubeška - hatha, iyengar, vinyasa flow, gravid, ...
    Klub kondiční gymnastiky jógy - hatha
    Lenka Kýrová - dynamická, ashtanga vinyasa
    Lenka Nezvalová - vinyasa flow
    Lucie Königová - vinyasa flow, jógová terapie
    MUDr. Marcela Mikešová - iyengar, jógová terapie
    Milena Raková - iyengar
    Pavel Hub - ashtanga vinyasa
    Prague Yoga - vinyasa flow, iyengar, viniyoga, yin yoga, 1 on 1
    Studio Kairos - tradiční joga, krija joga a tantra
    Garuda Centrum - Celoroční kurzy klasické jógy, čchen taiči a sebeobrany - Praha 2
    vinyasayoga.cz - ashtanga vinyasa a vinyasa flow
    YogaJoga - Helena Kubrychtová Bártová - iyengar
    YogaMe NOVÉ
    Yoga Space - ashtanga vinyasa, hatha, vinyasa flow
    Brno
    Gitanandajoga.cz
    MUDr. Jan Černý - iyengar (tel. Botanicka - tu se cvici: 541 223 764, tel. ordinace: 547 221 304)
    Ostrava
    Centrum Lotos - iyengar, pro ženy, gravid, po porodu
    Pranava Jóga Centrum NOVÉ
    Bikram Yoga Ostrava - ehm ;) NOVÉ
    Pardubice
    Láďa Lebeda
    Plzeň
    Škola jógy pro každý den - iyengar, hatha
    Prostějov
    Jógaklub Prostějov - iyengar, hatha
    Severní Čechy
    Jóga Hlavice (u LBC) - iyengar, retreaty, pronájem pro vlastní akce
    Jóga Namaste Chomutov - ashtanga vinyasa, vinyasa flow
    Petr Něměček - iyengar
    Jižní Čechy
    MUDr. Michaela Klos - vivékananda
    Frýdek - Místek
    Karakal - hatha
    Celorepublikově
    Jóga v denním životě - hatha, bhakti, džnána
    Jiří Vacek a přátelé - džnána, meditace, retreaty
    Sahadža jóga (Nirmalá Déví) - kundalini
    Světoběžníci NOVÉ
    Matej Jurenka




    Související kluby: [ AYP ‒ pokročilé jógové techniky ‒ aplikovaná duchovní věda ] :: [ MEDITACE ] :: [ poweryoga ] :: [ Zenové příběhy ] :: Koány a zenové příběhy
    rozbalit záhlaví
    FLUMO
    FLUMO --- ---
    DARJEEL: v brnese progresuje :)
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    popojedem...

    Nahá jóga (Naked yoga) – cvičení Brno – zapomeňte na všechny problémy
    http://www.nahajoga.cz/
    JUNIPETRUS
    JUNIPETRUS --- ---
    SAGUS: no to si me moc nepotesil. Myslel jsem, ze to mas vic promysleny.
    Takze zivot neni utrpeni, ted priznavas, ze taky trpis. Cili tvuj predchozi nazor neplati, presto se vsadim, ze na nem budes dal trvat:-).

    Takze porad nevime, co myslis tim zivotem. Myslis jen ten biologicky zivot v tele, nebo i co zivot prinasi, to znamena s telem spojene prozivani, mysleni, zivot ve spolecnosti, vztahy, atd?

    Zivot je radost, ale ehjle, ted jen kdyz zmizi pripoutanost. Ona je ta radost nejak podminena. Snad dokonce jen kdyz se hybes.
    A co kdyz ta pripoutanost nezmizi? Jeli cilem zivot, tedy (zrejme) prozivani stavu tela, a co telo poskytuje, tak se k tomu cily budes poutat, a na tele lpet. Tudiz nevidim, kde v tvym postoji je misto pro nepripoutanost.
    A ze by teda pripoutanost byla trochu spatne? A zmizi jen tak?
    Ono totiz, kdyz tu o metode odpoutavani a nepripoutanosti, mluvil Hany, ty jsi to oznacil jako utek,odstrihavani ze je to hloupost, protoze preci prave nezaujatosti se vse libi, nic nepovazuje za spatne.
    Takze uz je to u tebe jinak, no vlastne je to pokrok, takhle behem dne zmenit nazor:-)

    Pokud chces ignorovat vsechny otazky, nevadi. Pod podminkou ze mi odpovis na jednu jedinou:
    Uvedomil sis, ze nekdy ten tvuj zivot v tele skonci smrti, ze telo je pomijive?
    HANY33
    HANY33 --- ---
    SAGUS: Brácho, já zas tolik netrpím ;) Jen si uvědomuji, že žádný předmět mě natrvalo neučiní šťastným a pokud by zmizely touhy, bylo by člověku lépe.
    Taky beru ten život jak je, jen si uvědomuji, že každý člověk chce zažívat štěstí a ono bohužel mnohdy přichází neštěstí a pak si kladu otázky: "Proč chce Bůh takovýto matrix s neštěstím a utrpením?" Anebo bych si měl naopak říkat: "To je paráda a síla, jak to ten Bůh všechno zařídil, celý ten maras a hnus, ve kerém žiju?" :)

    Takže si myslím, že je jen logické, chtít zažívat štěstí a nechtít utrpení. S takovými pocity a rozlišovací schopností jsme byli Bohem stvořeni. Proč bych měl mít rád Jeho matrix, který obsahuje i hnus?

    Jestli mě teda trochu chápeš... :)
    HANY33
    HANY33 --- ---
    STQ: Přiznám se, že nevím, jak pojmenovat stav, který v meditaci zažívám, jestli je to puruša, ahankára, buddhi atd. Je to stav, kdy nejdříve jen nezaujatě pozoruji své myšlenky jako scény z filmu a později tyto myšlenky zcela zmizí. To, co zažívám je stav prázdnoty, kdy ztrácím pocit tělesnosti, je to stav velice příjemný, jakoby můj duch přerůstal tělo a rozprostíral se do širokého prostoru. Párkrát jsem se takto pociťoval až nad naším domem :) Tělo jakoby už vůbec neexistovalo. Ten stav bych nazval jen prostě "JSEM". Teď a tady já jsem. Minulost nebo budoucnost neexistuje. Vnímám sice zvuky, ale neulpívám na nich.
    Tolik k mému stavu a ty jako zkušenější mi můžeš objasnit, jak se tento stav nazývá podle správné terminologie, ať už v tom nemám bordel :) Díky.

    DOKUD jsme v naší současné inkarnaci, tedy v těle, jsem napsal proto, protože mám za to, že tělo s myšlenkami a city nám (tedy alespoň mně) působí utrpení. Pokud moje další inkarnace bude opět v těle, utrpení bude pokračovat. Pokud se mi někdy podaří inkarnovat se do vyšších duchovních dimenzí a pobývat tam jako duch, věřím a doufám, že utrpení už bude méně nebo zcela zmizí.

    Zmínka o Františku Bardonovi byla směřována spíše na Saguse, neboť Sagus je thelemita a thelemité jsou většinou mágové a Franz Bardon byl mág a hned v prvních zasvěcovacích lekcích učil, jak je důležitá kontrola myšlenek a pozorování myšlenek v meditaci a uvědomování si, KDO je onen pozorovatel. Toto stejné učil Maharshi a jeho následovatelé Paul Brunton, Robert Adams, v Česku Eduard Tomáš nebo Jiří Vacek. Takže mi příjde, že se tato učení doplňují. Ono se vůbec všechno doplňuje, každý tomu jen dává jiný název, nazývá to jinou filozofií. Podle těchto mistrů se já snažím provádět sebezkoumání - átmavičáru. Ve stavu, který jsem popsal a ve kterém si uvědomuji jen že JSEM (bez myšlenek, citů, těla) se ještě dotazuji "Kdo si uvědomuje tento stav?" a doufám, že časem postoupím dále a hlouběji do svého vnitřního kosmu :)

    Jinak definici jogy, kterou jsem citoval, že je to především spojení a jednota s naším pravým Já, s božstvím, kterému křesťané říkají Kristus v nás nebo buddhisté naše buddhovská podstata, není z mé hlavy, ale z výroků Eduarda Tomáše nebo Jiřího Vacka. Pokud tyto lidi ovšem uznáváš...

    Klidně mě pouč, jsem-li na špatné cestě, objasnění a rady rád uvítám, jen k tomu prosím nepoužívej sto smajlíků ;)

    Thanx!
    SAGUS
    SAGUS --- ---
    JUNIPETRUS: ano trpim, ale chlapa neboli ;). Navyse, ked zmizne priputanost, uz nema kto trpiet, ani proc, zostane len radost z pohybu.. tak daleko som to este nedotiahol ale som uz dost blizko na to aby som vedel, ze sa to da. Zbytok tych otazok poloz radsej sam sebe, s nimi ti nikto nepomoze.
    JUNIPETRUS
    JUNIPETRUS --- ---
    SAGUS: takze nikdy netrpis? Neznas nikoho kdo by aspon obcas trpel?
    Je i radost se mnou komunikovat na nyxu?:-) Jestli ano, tak proc to nedas aspon trochu najevo.

    Kurna jedna veta, a kolik sebou prinasi otazek:
    Cil zivot je ho zit? A jde zivot nezit? Jak se zije zivot?
    A proc je cil zivota neco cim se prirozene projevuje?
    Muze byt cil neco, co nikam nesmeruje?
    Kladl sis nekdy otazku, kdo zije zivot a proc ho zije?
    Uvedomil sis, ze nekdy ten tvuj zivot v tele skonci smrti?
    Co kdyz lide neziji, ale sni, ze ziji?
    Jaky cil ma tva duse?
    SAGUS
    SAGUS --- ---
    JUNIPETRUS: tvrdim ze zivot je radost, nie utrpenie, a ze ciel zivota je ho zit, a nie snazit sa mu uniknut. To je vsetko. Az su pojmy pouzite vo vete na teba moc zlozite, najdi si ich vyznam v slovniku.
    JUNIPETRUS
    JUNIPETRUS --- ---
    SAGUS: No, ale ale na otazky si mi neodpovedel.
    Jsme li teda v debate, tak se snazim pochopit tvoje stanovisko. Vidimli rozpor, nebo se mi neco jevi jako rozpor, zajime jak ho vysvetlis.
    Tezko muzes rikat, jake jsou moje teorie, kdyz je neznas.

    Ja nevim jak ty, ale konkretne v debate o joze neni vhodne jen tak zonglovat se slovy.
    Stejne nevim proc schazujes neci otazky a nazory dotcene vetami jako " hrat sa tu s tebou hry na slovickareni nemam zapotrebi".

    Co jsem za ty leta zjistil, ze v konstruktivni debate je treba si vyjasnit pojmy, a jestli neco plati, tak je to,ze lidi stejne slova a koncepty vnimaji odlisne. A stejne tak jeden pojem muze mit vice rovin a vyznamu.
    Pokud by si byl jasnovidec co umi dobre cist v mysli cloveka na dalku, tak jeste dokazal pochopit, ze treba vetu "svet je klam" u druheho odsoudis, protoze vis, co si pod tim presne predstavuje. Pokud to ale nevis, nenechas si vysvetlit, nepripustis si ruzne roviny pohledu a nezkoumas miru pravdivosti nebo nepravdivosti, je to znamkou omezenosti a dogmaticnosti.

    Tvoji posledni poznamku o starych mistrech nevim k cemu se vztahuje. dovolavas autority starych mistru, jako, ze ti moudri by byli na tve strane, coz je takovy debatni faul

    Zaroven tu zase vidim trochu rozpor, rikas, ze stari mistri by ti rozumeli, ze si vazis jejich nauk, na druhou stranu tvoje nazory s jejich naukami prilis nekoresponduji.
    Ale to se da vysvetlit tim, ze kazdy znas povazuje za mistry nekoho jineho, a za dobre nauky ruzne nauky
    A kdyby si byl vstricnejsi, debata by pak treba mohla plynout smerem vzajemneho informovani se o konkretnejsich postojich.
    Je zrejme, ze stejne bychom dospeli k tomu, ze to vnimame odlisne, ze se neshodneme,ale v necem treba jo, a meli by jsme vetsi prehled a treba pochopeni, proc si myslis co si myslis a naopak.
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    STQ: ano, do tekoucí vody ale .) //OT
    SAGUS
    SAGUS --- ---
    JUNIPETRUS: ked napisem ze tvoje teorie su derave ako usta stare zeny :)) ... tak to pochopitelne nevychadza z nezaujateho pozorovatela, ktory je vo mne. Sme v debate, zonglujeme slovami a predavame si tu svoje subjektivne skusenosti/nazory, az si si to teda nevsimol. Keby si potrebujem dokazovat nezaujatost, tak mlcim. Moje nazory nevychadzaju z knih ktore som precital a nie su to ani moje fantazie a zbozne priania, je to moje poznanie ktore si dennodenne overujem a ktore vychadza z jedineho zazitku samadhi, ktory som mal.

    Kto povazuje zivot za klam, matrix a utrpenie, toho mi je uprimne luto, ale co som chcel som povedal a hrat sa tu s tebou hry na slovickareni nemam zapotrebi. Ja si vazim starych mistrov aj ich nauky, a viem ze kazdy z nich by tomu co sa tu snazim povedat rozumel ovela lepsie nez ty, aj ked si mozno myslis ako bohovsky si ich odkaz pochopil.
    STQ
    STQ --- ---
    SLAUGHTER: no jasne, proti tomu nic
    SLAUGHTER
    SLAUGHTER --- ---
    STQ: IMHO na meditaci je možno pohlížet jako na proces, anebo na stav...
    STQ
    STQ --- ---
    JUNIPETRUS: nojo, je to vecna skoda ale zkusim to nejak prezit :)
    JUNIPETRUS
    JUNIPETRUS --- ---
    STQ: a pritom by pro tebe byt mohla - napriklad se muzes o sobe dozvedet jak si vytvaris nesmyslne domenky ze slov "to jde dobre" o tom jestli nekdo neco cetl nebo necetl.
    Nebo proc se snazis na zaklade nedostatku informaci presvedcit sebe a ostatni, ze ten druhy zajiste nepraktikuje a dokonce ani o joze nic necetl?
    STQ
    STQ --- ---
    JUNIPETRUS: nezlob se ale dalsi diskuze s tebou se zdrzim, neprijde mi ze by k necemu vedla, ani pro jednu stranu.
    JUNIPETRUS
    JUNIPETRUS --- ---
    STQ: Patandzaliho jogasutru jsem cetl.
    Jake ostatni jogasutry mas na mysli?
    VALOR
    VALOR --- ---
    STQ: moje babička má ze své životosprávy 120Kg ale je fakt že nevyrostla na venkově, ale ve městě. Přál bych si abych znal v Praze restauraci, kde vaří podle jihočeských tradičních receptů a z tradičních bio surovin. Kde bych si mohl dát třeba kubu, nebo kulajdu. A co teprve šmorn a k tomu sklenici mlíka.:) Doufám že tyhle recepty nikdy nezaniknou protože jsou dokonalý.
    STQ
    STQ --- ---
    DARJEEL: tyjo vzdyt pstruzi chcijou do vody a pak ji dejchaj! to bych nejedl...:)))
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    STQ: jj, tak v tomhle třeba vnímám rozdíl kuře ze supermarketu, kuře od statkáře, úplně jiná konzistence masa... ono i prý to hovězí co je k dostání u nás je oproti jiným masům mnohem víc v pohodě (krávy mají výběh, přirozenější podmínky atd.), ale na mě je to tak nějak docela už moc hutný maso... optimál je pro mě fakt pstruh, to mi sedí nejvíc...
    STQ
    STQ --- ---
    DARJEEL: proti kravam a prasatum jsem mel taky vzdycky vyhrady, az jsem pred pul rokem na Aljasce (po pekelny ceste do divociny a navratu z ni) potkal mistni hamburgery se slaninou z veselejch krav (rozumej tech co zijou venku misto v kravinech a zivej se travou misto steroidama) a od ty doby verim, ze i tohle maso muze bejt dobry. ne ze bych ho od ty doby mel nebo to planoval, ale prijde mi dobry to vedet :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam