• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORJÓGA
    Všechny druhy jógy... Názory, rady, zkušenosti. Na HOME jsou zajímavé linky.
    Osm (aštanga / radža) částí jógy: - rozvíjejme diskuzi a rozšiřujme si navzájem obzory :)
    KořenyPlody“ / Samyama
    1. jama - 5 etických principů v jednání vůči vnějšímu světu (ahimsá - neubližování, nenásilí * satja - pravdivost, pravdomluvnost * astéja - nekradení, neprahnutí * brahmačarja - smyslová zdrženlivost, nevášnivost, schopnost neplýtvat energií * aparigraha - nehromadění, neulpívání)
    2. nijama - 5 etických principů v jednání vůči sobě (sauča - čistota těla i mysli * tapas - vytrvalost, sebekázeň a disciplína ve vlastní jógové praxi * santóša - spokojenost * svádhjája - sebepoznání, studium svatých písem * íšvara pranidhána - nalezení vyššího životního smyslu, dobrovolné podřizování se vyšším zákonům, poznávání osobního/univerzálního Boha)
    3. ásány - cvičení jogových pozic
    4. pránajáma - práce s vnitřní energií pomocí dechových technik
    5. pratjáhára - stažení smyslů od vnějších objektů, umožňuje utišení a ovládnutí mysli
    6. dhárana - koncentrace mysli
    7. dhjána - meditace
    8. samádhi - splynutí s universem, trvalé poznání Já >> stav Sat-Čit-Ánanda (čisté a absolutní jsoucí (sat) vědomí (čit) blaženosti (ánanda)) / džívamukta (osvobozený za živa) / kaivalya / nirvána / dobrýjeto ;)


    Manuál: Yoga Sutras of Patanjali (EN) vč. překladu jednotlivých slov ze sanskrtu a výkladu a odkazů na související texty o jógové psychologii a filozofii :: (EN) PDF verze bez komentáře :: Pataňdžaliho Jógasůtry (CZ, bez komentářů a prolinkování :-( ) Další základní texty

    Podložky a pomůcky na cvičení, aneb smrt ásánám na karimatkách, kobercích a podobných zrůdnostech ;)
    Malý přehled možností, kde se věnovat józe - ásány i meditace. Sledujte také YogaPoint a Jóga žurnál.
    Pokud chcete doporučit někoho dalšího, uveďte odkaz do klubu se slůvkem "záhlaví", rádi přidáme.
    Nejbližší akce, workshopy, kurzy...

    aktualizace: 8.2.2012
    (přidání na vyžádání)

    30.3.-1.4. Ostravský jarní víkendový jógový a taneční festival.
    Praha
    Belayoga-Praha, Řevnice NOVÉ
    Akasha NOVÉ
    ashtanga.cz - Dalibor Štedronský, ashtanga vinyasa
    ashtangajoga.cz - ashtanga vinyasa
    budhistické Centrum Lotus - ashtanga vinyasa, hatha, kundalini
    Cocoon NOVÉ
    Energy Studio - Václav Krejčík
    Jóga Centrum Rubeška - hatha, iyengar, vinyasa flow, gravid, ...
    Klub kondiční gymnastiky jógy - hatha
    Lenka Kýrová - dynamická, ashtanga vinyasa
    Lenka Nezvalová - vinyasa flow
    Lucie Königová - vinyasa flow, jógová terapie
    MUDr. Marcela Mikešová - iyengar, jógová terapie
    Milena Raková - iyengar
    Pavel Hub - ashtanga vinyasa
    Prague Yoga - vinyasa flow, iyengar, viniyoga, yin yoga, 1 on 1
    Studio Kairos - tradiční joga, krija joga a tantra
    Garuda Centrum - Celoroční kurzy klasické jógy, čchen taiči a sebeobrany - Praha 2
    vinyasayoga.cz - ashtanga vinyasa a vinyasa flow
    YogaJoga - Helena Kubrychtová Bártová - iyengar
    YogaMe NOVÉ
    Yoga Space - ashtanga vinyasa, hatha, vinyasa flow
    Brno
    Gitanandajoga.cz
    MUDr. Jan Černý - iyengar (tel. Botanicka - tu se cvici: 541 223 764, tel. ordinace: 547 221 304)
    Ostrava
    Centrum Lotos - iyengar, pro ženy, gravid, po porodu
    Pranava Jóga Centrum NOVÉ
    Bikram Yoga Ostrava - ehm ;) NOVÉ
    Pardubice
    Láďa Lebeda
    Plzeň
    Škola jógy pro každý den - iyengar, hatha
    Prostějov
    Jógaklub Prostějov - iyengar, hatha
    Severní Čechy
    Jóga Hlavice (u LBC) - iyengar, retreaty, pronájem pro vlastní akce
    Jóga Namaste Chomutov - ashtanga vinyasa, vinyasa flow
    Petr Něměček - iyengar
    Jižní Čechy
    MUDr. Michaela Klos - vivékananda
    Frýdek - Místek
    Karakal - hatha
    Celorepublikově
    Jóga v denním životě - hatha, bhakti, džnána
    Jiří Vacek a přátelé - džnána, meditace, retreaty
    Sahadža jóga (Nirmalá Déví) - kundalini
    Světoběžníci NOVÉ
    Matej Jurenka




    Související kluby: [ AYP ‒ pokročilé jógové techniky ‒ aplikovaná duchovní věda ] :: [ MEDITACE ] :: [ poweryoga ] :: [ Zenové příběhy ] :: Koány a zenové příběhy
    rozbalit záhlaví
    STQ
    STQ --- ---
    AGRICULTEUR: a kdo to da cely, ma infarkt zadarmo, to se vyplati!
    AGRICULTEUR
    AGRICULTEUR --- ---
    Ahoj vcera mi prislo tohle, tak bych rad sdilel.
    POZOR MARATÓN V Hotyoze42!!!
    od 25.1.2013

    Chcete pocítit intenzivní účinky jógy?
    Účastněte se 30denního maratónu a praktikujte každý den...cena 1500 CZK
    Pro ty z vás, kteří si nejste jisti, vyzkoušejte 15denní půlmaratón...cena 900 CZK
    Podmínkou je praktikovat každý den. V případě, že jeden den vynecháte, můžete další den praktikovat 2 lekce.
    Těšíme se vás!
    FARIN
    FARIN --- ---
    LAPRIMAVERA: i když záhlaví není úplně aktuální, je tam dost tipů. V Praze toho není málo, záleží taky jaký styl chceš praktikovat. Spíš se ptej konkrétně na to co tě zaujme.

    Za mě určitě můžu doporučit Akashu nebo Lotus, tam jsme nikdy nebyl zklamaný.
    LAPRIMAVERA
    LAPRIMAVERA --- ---
    Ahoj jsem v Praze krátce a potřebovala bych doporučit, místa kde se dá v Praze skupinově cvičit yóga , něco osvědčeného ne příliš drahého a komerčního..popřípadě našel by se někdo s prostorama kdo by cvičil yógu s více lidma za symbolickou cenu? předem díky
    HONZAL
    HONZAL --- ---
    STRIX: jestli chceš nebolavý záda, tak jdi raději někam, kde učí Iyengar jogu. Je to jediný systém jogy, který je postaven na fyzioterapii a tam si záda opravdu spravíš.

    U ostatních jog ti spíš hrozí, že ten, co učí se bude tvářit, jak do toho vidí, ale nemusí to být pravda. :-) U iyengarovka máš jistotu, že to pomůže.

    btw. já sam ji nedělam, takže se nejedná o skrytou reklamu :p
    SLAUGHTER
    SLAUGHTER --- ---
    STQ: Konečně se na něčem shodneme :-). Tato diskuze opravdu nenese ovoce. Imho na téma joga citta vrtti nirodhah to tu jsou pouze akademické debaty. Máš-li kdokoli udržitelnou zkušenost, tak sem s ní :-).
    Chtěls názor, těch jsem tu dal imho až až. A dávám další. Máš velmi nehezký zvyk neodpovídat na otázky, namísto toho položit další nejlépe sugestivně laděnou otázku. A následovně osočit druhého člověka že je bez názoru, když nemá stejný názor jako ty. Jak se pak dá s takovým přístupem debatovat?
    Prohlásit, že něco nejde, protože s tím zatím nikdo nemá zkušenost je negativní přístup, což není v souladu s jógovou praxí. S takovým přístupem to opravdu nejde. A jsme zase u toho přístupu :-). Dám příměr ke squashi: Podívej třeba na Musashiho, traduje se o něm, že dosáhl osvícení a šel cestou meče a zabil trochu vícero lidí. A to taky není jógová technika. Ale výsledek se dostavil.
    Z toho co od tebe čtu mi vyplývá, že drogy ti napomohou v cestě za osvícením, squash nikoli. Už je mi vše jasné :-).
    STQ
    STQ --- ---
    SLAUGHTER: az budes mit nejakej nazor nebo argument, tak napis...z tohodle na me jde akorat hruzna predstava ztraty casu v bezobsazny diskuzi kdy na jasnou otazku nebo nazor odpovidas prispevkem, kterej uz ponekolikaty nenese zadnej obsah.
    SLAUGHTER
    SLAUGHTER --- ---
    YOGA CITTA NYX NIRODHAH :-)
    SLAUGHTER
    SLAUGHTER --- ---
    STQ: STQ: k Ashtanze - potazmo cely linii T. Krishnamacharyi - nechci se chytat za slovíčka, ale toto mi vcelku přijde jako zkratka :-)...
    STQ: a jak jsi toho dosáhl yogou? Respektive, jak víš, že to nejde, když jsi to nezkusil :-).
    STQ
    STQ --- ---
    SLAUGHTER: jaky zkratky? a kde presne pripisuju AY Krishnamacharyovi? mam za to ze jsem se vyjadril vcelku presne, takze jestli mas opacnej nazor, rad si ho poslechnu vcetne argumentu proc to tak je, ale udelej mi (a sobe taky) laskavost, a nejdriv cti co pisu, usetri nam to spoustu nedorozumeni.
    STQ
    STQ --- ---
    SLAUGHTER: a jak dosahnes squashem citta vrtti nirodha?
    SLAUGHTER
    SLAUGHTER --- ---
    STQ: i sguash může být technikou jógy, když tuto činnost zvědomíš. Jak je to s těmi pojmy? Hm?
    STQ
    STQ --- ---
    SLAUGHTER: tzn vairagya je plodem jogy, stejne jako squashe? vazne?
    SLAUGHTER: jestli mas nejakej nazor, rad si ho prectu. z toho co pises mi to ale moc jasny neni...
    SLAUGHTER
    SLAUGHTER --- ---
    STRIX: původně z cirkusové techniky závěsné akrobacie na šálách. Zkus auditko žonglování.
    SLAUGHTER
    SLAUGHTER --- ---
    STQ: duchovní pokrok není závislý na technice, ale na přístupu k ní.
    SLAUGHTER
    SLAUGHTER --- ---
    STQ: já ti nevím co máš na mysli, žes mě na něco šlápl. Nerozumím co chceš říct.
    A že si pletu pojmy? Spíš dělám zkratky jako ty. Podívej se sám :-). Z AVY děláš AY a připisuješ ji Krishnamacharyovi. Btw možná se pletu ale není náhodou ta následnost AVY dílem Joise, kterýžto byl zákem Krishnamacharyho? Jestli se pletu, oprav mě. Já ti samosebou rozumím co chceš říct, přesto s tebou souhlasím jen z půli. To je ale protože ti chci rozumět. Chceš rozumět i tomu co říkají druzí :-)?

    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    STRIX: já občas dělával zavěšování hlavou dolů (žebřiny s lanem a vyvěsit se jako netopýr) a je fakt, že mi to krásně uvolňovalo páteřní obratle, krk a tak... podle mě rozhodně zajímavý, protože takovýto typ uvolnění jen tak člověk nedosáhne (ani v leže, nijak). Jinak joga obecně je dobrá na bolavý záda, to nemusí být jenom aero :)
    STRIX
    STRIX --- ---
    STQ: na duchovni pokrok mam ted moc aktivit a stresu :) . ja potrebuju ted hlavne nebolavy zada :)
    a myslim, že na to by to mohlo bejt oka, kamos mi jednou vypravel, jak jeho znamymu od bolavych zad prave pomohlo zavesovani se.
    STQ
    STQ --- ---
    STRIX: bez to prubnout, vypada to zajimave! a pak dej vedet...
    (ale zadnej duchovni pokrok bych od toho asi necekal :))
    STRIX
    STRIX --- ---
    Zdravím,

    můžu poprosit o recenzi aerojogy? Je to oka nebo nějakej marketingovej tah? Prubnout to pujdu tak i tak, ale ráda bych předem nějaké info, abych si udělala obrázek. Díky
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    KAREN: já se to učil u zdi a je to fakt pak tak, že jsem se jednak bál to dělat v prostoru (což jsem se odučil :) a jednak si na to to tělo občas spolehlo, takže jsem se párkrát pěkně převážil a šel do kotoulu :-)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam