KEESHA: S tím, co píšeš nemůžu souhlasit. U Lucky Königové jsem si dělala, jak výcvik pro učitele jógy, tak později výcvik v jógové terapii. Navíc jsem i psychoterapeutka.
Antidepresiva můžou lidem výrazně pomoct najít sílu svoje problémy řešit a dělat změny. Osobně se spíš setkávám s tím, že je klienti brát nechtějí a bojí se jich a dlouho se případně odhodlávají nechat si je předepsat. Zvolit vhodný preparát není vůbec jednoduché, ale zrovna Tritico je u mnoha lidí lékem první volby právě pro minimum vedlejších účinků, příznivý vliv na spánek a náladu. Pokud klient cítí, že mu v jakémkoliv ohledu nedělá dobře, je to na konzultaci s lékařem a nejlépe psychiatrem, i když mu je předepsal třeba obvoďák.
Co se týká bolesti zad, tak ásany mohou být dobrý začátek, ale většinou spíš pomůže funkční posílení (a to se může dít i v ásanách, ale většinou ne na hromadných lekcích). Spousta jógových studií nabízí i cvičení na zdravá záda, která nejsou (jen) protahovací, ale i posilovací. Nejlepší je individuální přístup, ať už se jedná o fyzioterapii, jógovou terapii nebo funkční trénik s někým s příslušným vzděláním. A super je to kombinovat.
Pohyb je antidepresivní, ale neplatí je jednoznačně u všech, a je těžké s ním začít, když jsi psychicky rozložená.
A opět z mojí, jistě omezené zkušenosti, klienti nemají zájem brát antidepresiva dlouhodobě, ale postavit se na nohy a pak se postupně zase vysadit. Dalekočastěji než anitidepresiva jsou zneužívané benzodiazepiny, ale to je něco úplně jiného.
A co se týká samotné psychoterapie, tak z dlouhodobého hlediska jsou všechny směry stejně účinné a jde o kvalitu vztahu s terapeutem a jak Ti daný přístup sedí.