• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MAJKAPosta 120, clo a DPH aneb kde je kua muj balicek?
    DOBYTEK
    DOBYTEK --- ---
    TLOUDEV: EMS by po EU mohla byt tusim dvou dnu a je za (relativni) pakatel.
    TLOUDEV
    TLOUDEV --- ---
    TEAPACK: Tyjo DHL palba raketa ani omylem... nasel jsem celkem levnou sluzbu Globkuryr.cz
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    TLOUDEV: DHL / FedEx ?
    TLOUDEV
    TLOUDEV --- ---
    cau, asi jsem tu mirne off-topic, ale potrebuju poradit - nutne potrebuji poslat obalku se smlouvou do Slovinska (pristav Koper), aby tam byla jeste tento tyden. Poradite nejakyho kuryra, kterej me nebude stat milion a bude dost rychlej?
    MAFIRE
    MAFIRE --- ---
    pošta se přestěhovala do hostivaře, tak jsem se nechal zastoupit v celnim rizeni a ty geniove mi vypočítali za tohle:

    APR48 3G APR48 3G Used Power 80% 90% New Tested|Instrument Parts & Accessories| - AliExpress
    https://www.aliexpress.com/...2912713e51f8&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

    700kč, z toho 400Kč DPH
    zakladni cenu si dali skoro 2000 za postovne, sluzby atd a vypocitali si z toho DPH...

    takze jim za vec za 940 zaplatim 700... no cejtim se hrozně vomrdaně.. bacha na to
    BORAG
    BORAG --- ---
    XAJA: jo, zrovna ty figurky a album byly dárky, které nám poslali. Ano, knížky byl problém, ale pomohlo, že bylo vidět, že byly hodně "používané".
    XAJA
    XAJA --- ---
    BORAG: a drevene rucne vyrrzavane figurky by dom neposielala tiez: este by to mohli zacat skumat ako umelecky predmet. dtto rucne robeny papier. staci jeden mo horlivy a uz to frci:)
    z toho vymenovaneho su bezpecne jedine tie knizky, a tam zase byva znama hodnota. staci kolkokrat jedna a si nad limitom:))
    BORAG
    BORAG --- ---
    XAJA: to je svatá pravda. Já nemám problém tyhle poplatky platit, ale musí to mít smysl. Takhle se to dalo řešit tím, že tam člověk uvedl hodnotu cca $10 a bylo vyřešeno (jakou nominální hodnotu má oblázek z pláže, kde se děti učily plavat, a nebo ze dřeva vyřezávané figurky, které dostaly od kamaráda?). Teď tahle možnost padá a ze všeho bude účtováno výpalné - co mi na tom asi nejvíc pije krev jsou ty naprosto imbecilní poplatky za uskladnění na vyclívací poště.
    XAJA
    XAJA --- ---
    BORAG: a ono nie vzdy ide o platby. colnici okrem ineho zodpovedaju za dodrziavanie bambilionu medzinarodnych dohovorov o roznych zakazoch a obmedzeniach.

    napisal si krasny priklad, co by som napr. ja nikdy neposlala: kamienky z plaze, resp. akekolvek prirodniny.
    chudak colnik, ktory nie je geolog, mineralog ani prirodovedec, len v ramci nejakych kurzov mal par dni skolenia v ramci tovaroznalectva o kamenoch, pricom mu vtlkali do hlavy, ze kazdy ksmen moze byt teorrticky neopracovany drahy kamen, nejaka vzacna hornina, s ktorou sa nesmie obchodovat, alebo proste len vie, ze niektore krajiny zakazuju napr. aj vyvoz piesku z plaze.
    XAJA
    XAJA --- ---
    BORAG: no tak iste, ja to chapem. ale v zasade plati, co si v 3. krajine kupil, podlieha pri dovoze poplatkom. dary a pod maju zvladt upravu, bezcolny limit za urcitych podmienok.
    ona je to moc siroka problematika, aby sa to dalo nejako zjednodusit. proste, na dovoznych clach svet frci od sameho zaciatku. v nasom priestore a case nam to sice castokrat pride divne, ale je to tak.
    BORAG
    BORAG --- ---
    XAJA: to je sice pravda, ale není to vždy tak jednoduché poněvadž ten stávající systém pořád počítá s tím, že si někdo posílá věci, které si někde zakoupil. Za ty dekády mám spoustu příkladů, kdy jsme byli nuceni řešit s celníky zcela absurdní situace, např. balík, ve kterém bylo fotoalbum (ručně dělaný dárek od známých - včetně papíru, svázání, atp.), knížky, které děti dostaly jako dárek k Vánocům, narozeninám, atp. v době, když jsme žili mimo Evropu (proto jsme to poslali zpět), oblázky, které žena nasbírala na různých místech (věci čistě sentimentální hodnoty), a tak dále.
    XAJA
    XAJA --- ---
    BORAG:
    BORAG:

    ona to nie je ziadna novinka a colny kodex s tym samozrejme pocita existuje rezim docasneho vyvozu, kde by si, ked ides von, mal vyvazane veci deklarovat, a pri navrate sa to potom berie ako spatny dovoz, oslobodeny od poplatkov.
    co sa tyka veci nadobudnutych v zahranici, ak preukazes, ze si ich tam nadobudol a pouzival min 6 mesiacov, takisto su pri dovoze od poplatkov oslobodene.
    BORAG
    BORAG --- ---
    TEAPACK: a tak samozřejmě, prvně to mělo být v Brdech, ale i tam se dá nějak rozumně dostat, a tak to dali do Štěrbohol. A zastávku "Radiová" snad nebudu ani komentovat.
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    LEENVECKA: a nezapomeň, že se ti 120 k 25. lednu přestěhovala do horoucích pekel,... teda Štěrbohol ;)

    Vyměňovací pošta Praha 120 a celní úřad fungují na nové adrese - 2021 - Česká pošta
    https://www.ceskaposta.cz/-/vymenovaci-posta-praha-120-a-celni-urad-funguji-na-nove-adrese
    BOAR
    BOAR --- ---
    Clo,DPH - budiž. Nejvíc mě štve ta cena za uskladnění.
    Nejlepší paradox je, že do kontroly na celnici to tam leží zadarmo, ale pokud to je k proclení, tak už platíš uskladnění.
    NAVARA
    NAVARA --- ---
    LEENVECKA: Pak viz KID_MCHUTT - buď si to necháš proclít kurýrem nebo poštou nebo si to zařídíš sama.
    LEENVECKA
    LEENVECKA --- ---
    NAVARA: no to ze kazdej napriklad balicek z ali nebo ebay bude muset mit DPH..
    KID_MCHUTT
    KID_MCHUTT --- ---
    LEENVECKA: stejně jako doteď.
    NAVARA
    NAVARA --- ---
    LEENVECKA: Co jak se bude řešit?
    LEENVECKA
    LEENVECKA --- ---
    Hele a ma nekdo predstavu jak se to bude pak resit? jakoze jestli my prazaci budeme muset jezdit na 120 a nebo to pujde pak rovnou na lokalni postu a tam pak budem platit?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam