• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MEAJak zvládat sebeovládání, agresivitu, agresivní chování? Víme jak, je to na nás.
    MEA
    MEA --- ---
    Děkuji za rozjetí diskuse... Jak na té více intelektuální rovině, tak na té rovině méně intelektuální.

    Až budu mít více času, nahodím nějaké odkazy a některé tady sesumíruju na home či nástěnku. Kdyby někdo chtěl upravovat nástěnku a měl na to času, ať se mi ozve... :)

    ------------------------------------------------

    Jsou tu zajímavé názory, líbí se mi _IT_ovy názory ohledně hormonů, nejsem sice endokrinolog, nicméně mám takový pocit, že tyto hormony hrají velkou roli...
    A také mne zaujal jeden z prvních názorů od Slappyho - vnímání sebe očima druhých.
    Lookovi děkuju za odkaz na literaturu v češtině - pro začátek - Pizimu na anglický text, ten budu louskat déle, snad nebudu líná.

    K hormonům...

    Např. při poklesu serotoninu a navýšení hladin testosteronu se sebeovládání značně zhoršuje. To je například při kocovině díky snížení hladiny serotoninu alkoholem a při fázi, kdy narůstá hladina testosteronu, to je, když je člověk sexuálně chtivejší, u žen to může být těsně před menstuací a nebo nějaké dny po ní (ale tady si nejsem jista).

    Adrenalin způsobuje úzkost (nejen stažení cév, svalstva, vyvolání napětí, ale i psychickou úzkost), která když není zaslepující (např. se projevuje panikou, zmateností) může s velkou pravděpodobností vyvolat agresi.
    .
    .
    .
    Dál, jak _IT_ zmiňoval tu narcistní část, tady se chci zeptat, která to je?


    Jak to mám?

    Všimla jsem si u sebe, že nesnáším ponižování byť v nepřímé a malé míře. Že reaguji velmi popudlivě.
    Všimla jsem si také, co ve mně jede za monolog či dialog - odkazuje na komplex ohledně výšky, na férovku se mi v hlavně přímo rozjelo (bylo to během přemýšlení o tom, co mne popuzuje) toto - "přece se nenecháš ponižovat ještě víc, jsi malá dost!" a tím pádem poslední výstup navázal přesně tady na tuto vnitřní hlášku a zaslepila jsem se. Jakobych mu dala za pravdu. Ano, jsem malá dost a nenechám se ponižovat a ani své názory! Takže stačilo málo a byla agrese na střeše.
    Říkám si, kdybych zpracovala v sobě tento komplex, vyřeší to agresivitu, nebo se objeví něco dalšího?

    Další věc, kdy jsem vzteklá - když nejsem pochopena a dotyčný neřekne ani, že mne nechápe (že by proto, aby nebyl sám před sebou trapný, že něčemu nerozumí?) a prostě, když jsem v úzkých a nevím si rady. Jakoby mne pohltí nějaký druh zoufalosti a začínám křičet (abych překřičela s vysvětlením ten problém, tu úzkost), mlátit kolem sebe (abych to zničila), ale tohle nikam nevede, jen to zvyšuje strach, že to bude ještě horší. Tady začínám být asi nejzoufalejší, protože si vůbec nevím rady, jak to nedělat, proč to tak je a jak se k tomu postavit, jak se nenechat vyprovokovat. Nemám totiž žádné výstražné světlo, které mne zastaví, abych něco nerozbila, nedala někomu facku.
    Často je mi spíš jedno, že budu vypadat jako agresor (protože jsem se s tím snažila smířit), ale na druhou stranu, což není tolik z mé hlavy, mě protějšek často slovně dostane do takové pozice, že mi nepřímo tvrdí, že by mi na tom mělo záležet. Háže mne také například do pozice budoucího násilníka a vraha, což přijmout nechci...
    _IT_
    _IT_ --- ---
    souhlasim že jakmile se jednou s tou ventilací začne, těžko se vrací zpátky do stavu před výbuchem. To je jako snažit se nacpat atomovej hřib zpátky do zkumavky:)
    Nicméně se mi párkrát osvědčilo to pustit jen vokálně (třeba i neverbálně).
    Asi fakt hodně záleží jaký povahy ta tenze je - v případě kdy jsem vpodstatě emočně zraněnej, je ta agrese víceméně obranou a pokusem zabránit vlastnímu zhroucení a přiznání totální bezmoci - což nastane přesně ve chvíli kdy nemám kam tu agresi namířit. V takovym případě je možná fakt lepší to vyřvat, ať už v adresnejch nadávkách, pláči nebo nebo neartikulovaně, nebo se naučit mlátit neškodně, třeba klidně do země nebo plochama a partiema který nejsou tak křehký nebo tvrdý. I v takovym stavu člověk na pozadí vyhodnocuje jakým jednáním se sám diskredituje, a přitom agrese vůči někomu druhýmu neni o nic důstojnější než to že se prostě nějak zhroutim nebo co..
    Ale jsou i jiný situace a motivy, a tam to funguje uplně ale uplně jinak. O tom si netroufám moc mluvit ale:-/
    MARTA_KLOFACOVA
    MARTA_KLOFACOVA --- ---
    PIZI: s timhle musim souhlasit, ale pripada mi ze se to deje proto, protoze bouchnuti do stolu je proste malo ... spis me to nabudi, rozjede do dalsich akci ... kdyz to na me pride citim ze bych potrebovala aspon pul hodiny do neceho busit abych se unavila potazmo uklidnila ...
    NIKOPOL
    NIKOPOL --- ---
    _A5_: soustřeď se na břicho .. tam bydlí strach (i strach, že budu "špatným člověkem") .. dýchej zhluboka, pokud možno do břicha ...
    nejsilnější a nejrychlejší úder má jen takovou sílu, jak dobře ho dokážeš uzemnit, opřít o zem(, a tuto oporu zpřevodovat přes svaly a šlachy). strach stahuje břicho, blokuje ho. když se břicho (např pomocí toho dýchání) uvolní, síla, kterou blokuje, postoupí a je k dispozici pro koordinaci a strategii.
    _A5_
    _A5_ --- ---
    NIKOPOL: Mam pocit, ze je to spise toto jak rikas: "...někdy hluboko zabudované bloky vůči agresi, ubližování (které jsou často i podvědomě asociovány nevhodné chování a úpadek charakteru. "ubližovat" znamená být špatný člověk)"

    Vetsinou jsem schopny akce, az kdyz dostanu nekolik tvrdejch ran, pac se fakt nastvu... jinak mam problemy utocit, rekl bych, ze z vyse uvedeneho duvodu..
    NIKOPOL
    NIKOPOL --- ---
    no .. box je sport prostý emocí, agresivita není na místě, pouze vysiluje zdroje v tu chvíli potřebné pro koordinaci pohybů a taktiky. box je jen jiná fotma šachů

    takže nejlepší je si nic nepředstavovat, když přichází úder uhýbám,ale jen o tolik kolik je potřeba, abych zůstal, co nejblíž. stejně se chovám v případě kombinace.
    dál si nic nepředstavuju a zůstávám sním pokud udělal chybu v postupu, jsem rychlejší, nebo otevřel svojí obranu, je čas na můj postup.

    pokud nejsi schopný reakce případně akce, je to právě většinou vinou stresu, který tě blokuje. je pak na místě zjistit, co je příčinou tohoto stresu. (většinou to bývá nějaká forma strachu, někdy hluboko zabudované bloky vůči agresi, ubližování (které jsou často i podvědomě asociovány nevhodné chování a úpadek charakteru. "ubližovat" znamená být špatný člověk)
    _A5_
    _A5_ --- ---
    Ja mam opacny problem.

    Delam bojovy sport a casto mam problem v sobe jistou agresivitu umele vyvolat, na coz pak v ringu doplacim...
    Mate s tim nekdo zkusenosti? Treba si predstavovat, ze vam protivnik zabil matku, psa nebo tak neco...
    NIKOPOL
    NIKOPOL --- ---
    ze zkušenosti mojí i mého okolí plyne, že ke snížení agresivity případně nárůstu sebekontroly vede vytrvalé praktikování disciplíny, otužování ve snášení/zvládání bolesti (nejlépe obojí zároveň), případně dobrovolné vystavení se prožitku osobní krize - to jsou ve skrze mechanizmy vnitřní. za vnější metody by se dala považovat kontrola interakce s prostředím, ať už sleduji a dávám pozor na druh a kvalitu situací do kterých vstupuji a nebo začnu z gruntu u jídla, které do sebe dostávám.

    1) disciplína pomáhá - už jen proto, že pokud 3x denně (když má člověk opravdu problémy je lepší tvrdší program) budu, pravidelně ve stejný čas, praktikovat cokoliv, i kdyby to mělo být čištění bot, vyústí to ve více sebekontroly, sebeovládání, lepší chování a potažmo snížení agrese, už jen proto, že je to sebeovládání. tréningem jednoho sebeovládání dosáhneme zapamatování principů, které jsou pak aplikovatelné v jiných podmínkách.

    2) disciplína se zvládáním/snášením bolesti - tréning sebeovládání se zde pojí s vědomím a cíleným snášením zátěže případně stresu. jde o metodu úspěšnější už jen z toho důvodu, že při něm dochází k vychýlení běžného stavu mozkové chemie. tréning je tak náročnější na vůli a soustředění, což následně vede k ještě větší sebekontrole v celkově kratším čase.
    v tomto případě jsou pak nadmíru úspěšné metody tréningu bojových umění. například dlouhodobé stání v předepsaných pozicích jako zástupce všech těchto metod nejjednodušší a zároveň nejúspěšnější. (případně kdybyste nevěděli kde se při stání bere bolest a stres. bolest z toho, že tělo a nebo spíš mysl, a především tělo/mysl člověka s agresivní povahou, nedokáže být v klidu, obecně jakákoliv statická forma/pozice, kterou se snaží dosáhnout je provázena silnou vůlí a s tím spojenou tenzí často ne jen myšlenkovou/energetickou ale především tenzí svalovou. dlouhodobá neměnná tenze ale vede k rychlému vyčerpání této vůle/myšlenky/energie (i na tělesné úrovní, co se týče síly a výdrže svalstva) a neprodleně k bolesti, případně při setrvání v pozici k jejímu překonávání/snášení. (důsledky takového tréningu na příčiny a důsledky agresivního chování a jeho zvládání jsou snad zřejmé, pokud ne, pokusím se to rozvést)

    3) vystavení se krizi - zahrnuje již předchozí postup disciplíny se snášením bolesti, v případě, že zda však není vůle k sebe překonání, je možné použít vnějšího nátlaku, ať už pomyslíme na přivázání ke kůlu nebo na zavření do tmavé kobky na x dlouhou dobu. metoda je brutální ale také brutálně účinná (v případě že jde o dobrovolné rozhodnutí se takovému procesu oddat). existují i mírnější způsoby jako třeba potní sauna, chůze po žhavých uhlících, běh/tanec do vyčerpání všech sil nebo půst (všechny však vyžadují záměr a silnou vůli).

    4) sledování a kontrola interakcí - je metoda nejtěžší z hlediska náchylnosti k opakovanému neúspěchu, vyžaduje záměr a vůli, vede však k úspěchu téměř bezbolestnou cestou (vyjma bolesti pramenící z opakovaného neúspěchu a vlastního selhání ... snášet to je zpravidla těžší než setrvat na psychicky labilní úrovní už jen proto, že jde o vědomí proces)

    5) kontrola interakce s prostředím na bázi diety - podle východních nauk medicíny je psychologie člověka značně přeceněný fenomén. agrese podle nich vzniká na nevědomé úrovni skrz přetížení životně důležitých orgánů. dieta a její dodržování pak slouží k ulevení o očistění orgánů zodpovědných za dané agresivní stavy.

    podrženo sečteno ...
    k sebeovládání vede jedině sebeovládání ruku v ruce s redukcí stresu a to především stresu ze strany vyčerpání nebo ohrožení vnitřních životně důležitých orgánů.
    prvním krokem v sebeovládání je očista těla a s tím spojená očista "duše".
    _IT_
    _IT_ --- ---
    Sry za-hlcení, měl jsem po ránu trochu trysk v práci - budu nadále víc vážit abych to tady nespamoval:)
    _IT_
    _IT_ --- ---
    Zdá se že klíčovou roli pokud jde o biochemickou podstatu agrese hrajou serotonin, dopamin, testosteron a adrenalin, a jsou dohady o genetickejch vlivech.. Budeme si teda muset vystačit s psychologií, meditací a etikou? :-/
    PIZI
    PIZI --- ---
    Netusim. Ja osobne jsem s tim problemy nemel. Naposledy jsem byl rozcileny nezvladatelne asi na zakladce. :-)
    _IT_
    _IT_ --- ---
    PIZI: Já jo, tak dávám podněty pro začátek, nechci tady chytračit to mě fakt nebaví, potřebuju s tim něco dělat. Je pravda že vlízt si v takovym stavu do sauny je jedna z věcí který jsem zatim nezkusil, myslíš že bych měl?
    _IT_
    _IT_ --- ---
    PIZI: Měl jsi s timhle někdy reálný problémy?
    _IT_
    _IT_ --- ---
    PIZI: no to co prožívám jako nárůst energie / tenzi, bejvá zřídkakdy prostě jen tak nějaká energie, obvykle to bejvá o komunikaci transmiterech, hormonech apod.. Když se vlivem nějakýho emočního procesu tělo donutí vyprodukovat řekněme kvanta adrenalinu nebo serotoninu, samozřejmě že ten se dá zpětně zmetabolizovat ale neni to tak jednoduchý, abych tak řek.
    PIZI
    PIZI --- ---
    Ja jsem prave moc nerozumnel jak to myslis ty. Mluvil jsi o nejake vyprodukovane energii, ktera kdyz uz je vyprodukovana musi se nejak spalit a to asi hlavne nejakou formou agrese.
    _IT_
    _IT_ --- ---
    _IT_: Každopádně v zásadě právě takovej přístup jsem měl na mysli - pojmout to víc funkčně
    _IT_
    _IT_ --- ---
    _IT_: zdá se že v tom bude i serotonin nemálo, to se s trávením nedá srovnávat sorry. Jaks to myslel teda?
    _IT_
    _IT_ --- ---
    tipoval bych že v tom bude hrát zásadní roli i něco jinýho, možná kortizol a další, ale každopádně hormony přece neoblbneš, narozdíl od metabolickejch produktů trávicího traktu:) Nebo nevim možná jsem to uplně nepochopil
    _IT_
    _IT_ --- ---
    PIZI: myslůíš že to je jen o adrenalinu? Já sám nevim právě bohužel, musim se podívat někam.
    _IT_
    _IT_ --- ---
    Hrubej nástřel:

    Obecně si myslim že pokud se projevuju navenek nepřiměřeně agresivně (tzn. předevšim moje okolí referuje že jsem nepřiměřeně agresivní), může to mít následující příčiny:
    - absence kontrolních a srovnávacích mechanizmů a rozlišování vůbec (alkoholizmus, primitivní level)
    - moje vlastní nepřiměření nároky na okolí, selhání sebereflexe, zranění na narcistním levelu (což je vpodstatě i motivem na primitivním levelu ale je rozdíl v projevech když na tuhle úrověň člověk regreduje za střízliva:)
    - moje nepřiměřená úzkost jinýho než narcistního charakteru, nereflektovaná naopak okolím
    - vášeň / bestialita (mimo psychologický kategorie)
    - sadismus (s jeho psychologický pozadím)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam