• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KROTITELUdírna - jak na to, recepty a osobní zkušenosti s uzením
    KROTITEL
    KROTITEL --- ---
    KOCOURR: pěkná udírna. líbí se mi tvůj patent na drilování i uzení, ale řekl bych že to má poněkud háček.

    nemůžeš si dvířkama regulovat tah a tim i teplotu a pokud udíš tak teplota ti nezahřeje kámen na tolik aby jsi si ugriloval a vyudil na jednou.

    tzn. dal bych tam dvířka a pokud bys chtěl i grilovat u toho potřebuješ delší kouřovod.
    T_MAX
    T_MAX --- ---
    KOCOURR: naprostá paráda je i to okolí :)
    KOCOURR
    KOCOURR --- ---
    foto mojí udírny:
    kocourr | udírna_2011 – rajce.net
    http://kocourr.rajce.idnes.cz/udirna_2011
    už jsem zas o kousek dál - do topeniště je zazděný železný rámeček s lávovým kamenem uvnitř, tzn. můžu udit i dělat steaky najednou ;)

    Snad se ještě letos dostanu k tomu, že ji ozkouším...až bude kompletní a vyzkoušená, dám opět foto - bude-li zájem...
    KOCOURR
    KOCOURR --- ---
    chci se zeptat na jednu věc: do udírny mi z topeniště vede trubka o průmeru 12cm, myslíte, že bude na odvod kouře stačit trubka o průměru 10 cm? nerad bych tam cpal zbytečně vekou rouru, než je nutný...

    P.S. až to budu mít celý hotový, tak sem snad konečně hodím ty slibované fotky, ať je tu taky nějaký obrazový materiál ke kritice :)
    KROTITEL
    KROTITEL --- ---
    nemam čas to tu celé dodělat ale chvilku jsem našel aspoň na kus. na nástěnku házejte své zkušenosti atd. ještě to tu musim dodělat a docela nemam kdy, ať to tu nějak vypadá :))
    KROTITEL
    KROTITEL --- ---
    nějaké povídání o stavbě udírny.
    Domácí udírna zpestří letní grilování a lze ji postavit i svépomocí – Novinky.cz
    http://www.novinky.cz/bydleni/jak-na-to/173663-domaci-udirna-zpestri-letni-grilovani-a-lze-ji-postavit-i-svepomoci.html
    KROTITEL
    KROTITEL --- ---
    TIGRE: mokré dříví a piliny a hlídat to každých 5 minut..
    TIGRE
    TIGRE --- ---
    KROTITEL: nj dlouhý kouřovod je určitě fajn, ale pod teplotu vzduchu kouř asi nedostane. Já jsem většinou, kromě dlouhého kouřovodu, zaregistroval jen dost neurčité rady typu mísa s ledem apod. - ale asi to jinak řešit nejde :)
    KROTITEL
    KROTITEL --- ---
    TIGRE: jde to taky. na takovou teplotu potřebuješ třeba 5m kouřovod. ale aby se ti to potom taky někdy ohřálo :))

    ale jestli existuje něco jiného tak to zatím neznám a rád se podívám coto je a jak na to..
    TIGRE
    TIGRE --- ---
    KROTITEL: Studeným jsem myslel teplotu 12 - 32 stupňů. V klasických receptech se třeba udí kvalitní losos dolní hranici (12-15 C), stejně tak nízkou teplotu potřebuješ na sýry...

    KROTITEL
    KROTITEL --- ---
    TIGRE: jednoduše mi stačí dlouhej kouřovod a netopit jak blázen. takle můžu v klidu udit na 40st.

    ochladit se to dá tak že ubereš na ohni, dáváš mokré dříví nebo piliny jak jsem už psal a nebo se dá hodit ještě přes kouřovod mokrá deka nebo něco takovýho..

    pokud máš kouřovod delší jak 3m měl bys být v pohodě..
    TIGRE
    TIGRE --- ---
    Všem bych doporučil tuhle knížku - netýká se jen uzení, je i o sušení masa, fermetaci, výrobu salámů, klobásek, lákování a dalších úprav masa, ale spousta receptů se týká i uzení - jak toho studeného tak horkého.

    http://www.amazon.com/Charcuterie-Craft-Salting-Smoking-Curing/dp/0393058298
    TIGRE
    TIGRE --- ---
    KROTITEL: a dochlazuješ to jak? ledem? suchým ledem? nebo udíš jen za chladných dnů? :)
    KROTITEL
    KROTITEL --- ---
    TIGRE: udím převážně za studena. chce to mít dlouhej kouřovod a moc nepřikládat. když se teplota začne zvedat tak buď přihazuji mokré dříví nebo piliny.
    TIGRE
    TIGRE --- ---
    Máte někdo zkušenost se studeným uzením? udíte "za studena"?
    TIGRE
    TIGRE --- ---
    Něco pro městské uzení...



    Uďák | Cuketka
    http://www.cuketka.cz/?p=2753
    KROTITEL
    KROTITEL --- ---
    SAHIB: ty klobásy vypadaj hodně dobře..

    jinak hezká udírna, takovou jsme měli kdysi na chatě :)
    SAHIB
    SAHIB --- ---
    První zakouření v létě 2010


    Podzimní uděračka 2010



    Červen 2011

    KROTITEL
    KROTITEL --- ---
    KOCOURR: házej fotky! :))
    bych mohl udělat nástěnku kde bude mít každý fotku své udírny + třeba fotku nějakých dobrot..
    KOCOURR
    KOCOURR --- ---
    T_MAX:
    SCHEJBITCH: až bude chuť, tak to vyzkouším a dám vědět jak to dopadlo, jinak zítra mám v plánu dodělat vlastní údírničku, tak když bude nálada hodím sem i nějaký fotky ke kritice ;)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam