• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    GREGIDřevo
    Vše o dřevu, fotky dřevěných věcí, rady a návody na zpracování, tipy na koupi atp.
    rozbalit záhlaví
    ZCR
    ZCR --- ---
    JOSEF_K, MTJ: ono se řekne, dub, ale pak je potřeba udělat prkýnko na krájení masa, a je zle ;-)
    Z čistě užitkového hlediska důvod asi není, roste tu leccos, a kolikrát dřevo jedna báseň, ale když třeba ty hodně olejnaté tvrdé těžké dřeviny bych řekl vůči dubu i nějaké ty výhody mají, těžko říct.
    Ale z estetického a výtvarného hlediska za exotická dřeva věčný dík, eben prostě nenahradíš, atd...
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    MTJ: Jo, a akát je taky výbornej. Nedávno jsem z něj zkoušel soustružit a ta kombinace zelený, hnědý, žlutý a asi dvaceti dalších barev mě hodně bavila.
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    MTJ: Mě kromě kresby a vůně na dubu nejvíc baví to, že je jak stvořenej pro opracování ručním nářadím. Nepotkal jsem jiný dřevo, se kterým by se ručním hoblíkem daly dělat takový zázraky. Dělám kamarádce stůl a o víkendu jsem začal deskou. 40mm dubový fošny, a když nepočítám mafl na omítnutí a podélné nařezání, tak jsem k ničemu nepotřeboval proud. Hrany před lepením jsem srovnal mackem a povrch pak dvěma různě širokými uběráky na spodní straně a totéž na pohledové straně, kterou jsem ještě doladil klopkařem. Ani jednou vytržený vlákna, žádnej problém a povrch je takovej, jakej bych hoblovkou nebo nedej bože bruskou v životě nevyrobil, už bude jen olej, ocelová vlna a další olej. Zespodu dva bukový svlaky a ještě tam časem přijde pár mašlí, což už bude spíš frajeřina:). Sice je to těžký jako blbec, ale vím, že se na tom bude dát obědvat i za tři generace:).
    MTJ
    MTJ --- ---
    JOSEF_K: Těší mě že to máš stejně. Žijeme tady a roste nám tu všechno co potřebujeme. Terasy z exotiky plující přes půl světa mě řádně rozesmívají (když tu máme třeba akát, a to za pár kaček). Stejně tak lidi, kteří neznají pořádně naše dřevo a nutně potřebujou dělat z cizího.
    Prostě jak říkám, máme tu všechno, hoši! Kdy jste kdo třeba naposledy použil topol nebo vrbu? ;)
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    <prelomove_odhaleni>
    Po víkendu jsem dospěl k závěru, že všemožná exotická dřeva a jiné vychytávky jsou sice fajn, ale dub stejně nemá konkurenci. Doma ani v zahraničí. Howgh!
    </prelomove_odhaleni>
    77WHITE
    77WHITE --- ---
    ZCR: jo to já mam znalosti chemie na stejný úrovni jako pisatelka, sorry :)
    ZCR
    ZCR --- ---
    77WHITE: no, článek ovšem psal někdo, kdo chemii rozumí jako koza petrželi (sublimát je triviální název pro HgCl2, nikoli obecné označení těkavých sloučenin, a síran zinečnatý si skutečně z pražce nezatěká, natož zapáchavě...) , takže brát poněkud s rezervou po faktografické stránce...
    GHOSTDOGG
    GHOSTDOGG --- ---
    ZCR:
    77WHITE: Ok, jen vím, že je to "nezničitelný". A čím že je to napuštěný, jestli můžu vědět?
    77WHITE
    77WHITE --- ---
    GHOSTDOGG: pražce nepoužívat na nic, ani na nějaký chodníčky v zahradě
    MILAZAJICEK
    MILAZAJICEK --- ---
    chci ho na noc prikryvat a nebude zase tak velike. cca 2m2. asi zkusim ten modřín a nějaký rozumný nátěr.
    ZCR
    ZCR --- ---
    GHOSTDOGG: pražce nebrat, závadné až běda
    DEEJAYY
    DEEJAYY --- ---
    DEEJAYY
    DEEJAYY --- ---
    MILAZAJICEK: u nás to dělá kamarádka takto
    Dřevovýroba Václav Vaněk
    http://www.dvv.cz/verejna-detska-hriste/piskoviste-kruhove1.html

    a dřevo bere imho zde ..
    Produkty a služby | JDZSOB.cz
    http://www.jdzsob.cz/cs/produkty-a-sluzby
    GHOSTDOGG
    GHOSTDOGG --- ---
    MILAZAJICEK: Co by asi odolalo dlouho budou železniční pražce. Ale netuším, jak je to s dostupností a s nezávadností pro děti.
    GREGI
    GREGI --- ---
    jinak moje ulovky ted z tydne... dole wenge a nahore eben:)

    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    MILAZAJICEK: Ta vlhkost je svinstvo. Před asi dvěma roky jsem dělal pískoviště u jednoho kamaráda doma. Je to takový velký šestiúhelník ze starých borovicových schodnic spojených na takovou podivnou rybinu upravenou tak, aby to dávalo šestiúhelník. Natřené je to tuším bonou na venkovní terasy. Zatím to drží, ale vnoučat se to imho nedožije. Jinak vlhkosti líp odolávají "mastná" dřeva, např. modřín nebo i ta borovice. Na venkovní věci se hodně používá akát, ale to dřevo je trochu jedovatý a pískoviště bych z něj asi radši nedělal. Ale zase je krásný, nedávno jsem z akátu vysoustružil svícen a z kresby toho dřeva jsem nadšenej...
    GREGI
    GREGI --- ---
    navic impregnovat drevo necim brutal tam kde si pak budou hrat deti mi neprijde uplne ideal;) a ten pisek dost drzi vlhkost takze drevo dostava zahul... dalsi moznost udelat nejaky betonovy rohy do kterejch by se zasunuly desky a ty se daly jednou za 10 let vymenit...
    GREGI
    GREGI --- ---
    MILAZAJICEK: no a co sehnat nejaky hezky stary paleny cihly, udelat zidku a nato dat nahoru drevenej venec jako lavicku?:) takhle ti to vydrzi naveky... jinak kdyby drevo tak cokoliv a naimpregnovat to necim co hodne odolava vlhkosti.... no a nebo si pak trochu sahnout do kapsy a udelat to treba z dubu nebo neceho tropickeho;) ja bych ale osobne sel do tech cihel, je to bez udrzby---
    MILAZAJICEK
    MILAZAJICEK --- ---
    GREGI: klidně i pro vnoučata. děti tady v baráků budou ještě hodně let.
    GREGI
    GREGI --- ---
    MILAZAJICEK: chces ho i pro vnoucata nebo jen pro decka a pak se rozebere?:)
    MILAZAJICEK
    MILAZAJICEK --- ---
    Potřebuji vyrobit pískoviště, jaký mi poradíte dřevo a čím to ošetřit?
    R6ANDREW
    R6ANDREW --- ---
    JOSEF_K: vid:) stejnak je tak porubana, ze to rovinu nepamatuje.. tak dík za rady, snad to vyjde..
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam