• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    GREGIDřevo
    Vše o dřevu, fotky dřevěných věcí, rady a návody na zpracování, tipy na koupi atp.
    rozbalit záhlaví
    DOKKTOR
    DOKKTOR --- ---
    DOKKTOR: resp. je mi jasné, že existuje. spíš mě zajímá, co bude na tu mou postel nejlepší řešení. našel sem třeba Lignofix I-Profi-OH, ale co vím, tak ty lignofixy sou zelené a já hlavně potřebuju, aby tomu dřevu zůstal "nepoškozený" přirozený vzhled surového dřeva. pak existují taky staré babské rady na všeliké dryáky, to možná vzhledově zůstane ok, ale nevím jestli to funguje. nebo zkusit podoma na to svítit mikrovlnkou? hm?
    DOKKTOR
    DOKKTOR --- ---
    existuje nejaký nátěr na oštření dřeva, ve kterém už je červotoč, na to, aby tento už to dřevo dál nežral? nejlíp aby umřel? potřebuju natřít postel, čili na tom budu spát, čili zároveň zdravotně nezávadné a do interiéru. to dřevo neni uplně sežrané, ale semtam nejaká chodbička v tom je. díky
    PAIKA
    PAIKA --- ---
    PAIKA: posta kdyztak nebo 602778245
    PAIKA
    PAIKA --- ---
    ahoj, budu potrebovat asi tento vikend idealne demontovat drevene patro na spani a smontovat ho v jinem byte - tudiz bude potreba i auto na to.. je tu nekdo, kdo by to zvladl (cenu nabidnete)? auto s ridicem prip. muzu zkusit sehnat v SMA.. diky!
    WAKO
    WAKO --- ---
    JOSEF_K: ještě dneska topim akátem, kterej máme bez přístřešku naporcovanej na zahradě snad přes 10 let, i kůra se drží, občas na ni podpaluju
    KLATIC
    KLATIC --- ---
    IM_MORTAL: ty civky bejvaj vetsinou z reziva z jehlicnanu, takze olej a pak lazura na ktery jsem poslal odkaz by mohly fungovat... a jestli je nova tak to drevo bude urcite jeste pracovat, takze bych to jeste aspon svrchu poradne srovnal do hladka...
    IM_MORTAL
    IM_MORTAL --- ---
    JOSEF_K: právě že tahle je dřevěná, poslala bych fotku, ale je zatim rozmontovaná a ukrytá před deštěm, pekližkovou mám taky, tak je marná, druhým rokem venku a rozlepuje se, ale to bylo jasný, tuhle bych chtěla aspoň pár let zachovat.
    nicméně koukala sem na lazury a je mezi nima dost velkej cenovej rozdíl, tak jakou vybrat?
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    IM_MORTAL: Hmm, cívka může být z ledasčeho. Co tak koukám na obrázky, není to spíš překližka? To by bylo docela blbý, protože pochybuju, že by se podobné cívky dělaly z překližky vodovzdorné, tudíž by se ti nejspíš rozlepila na jednotlivé dýhy.
    IM_MORTAL
    IM_MORTAL --- ---
    KLATIC: JOSEF_K: Musim se přiznat, že netušim, je to velká celodřevěná kabelová špulka (nebijte mě:D), nová a nezničená. Dala sem teď 30k za podlahu na terasu, tak na stůl letos a možná ani příští rok jen tak nebude, ale špulka vypadá dobře, tak bych jí pak uživila i jako stolek na kytky venku
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    IM_MORTAL: Jak píše KLATIC, důležitý je druh dřeva. Akát nebo modřín nech klidně být, se smrkem se asi ani neobtěžuj ho něčím impregnovat. Hodně pomůže např. OSMO olej na venkovní terasy, ale klíčové je fakt dřevo. Lak ti stejně časem popraská.
    KLATIC
    KLATIC --- ---
    IM_MORTAL: co je to za drevo? co takhle nejdriv poradne naolejovat?

    Konopné oleje na dřevo | Ekostavivo
    http://www.ekostavivo.cz/...m_medium=cpc&utm_campaign=konopne-oleje&gclid=CJflyv2IpMYCFYGWtAodwfMNdg
    IM_MORTAL
    IM_MORTAL --- ---
    Potřebuju na terasu nalakovat dřevěnej stůl, kterej neplánuju nijak zakrývat nebo schovávat pdo střechu před vlivy počasí - myslíte že několik vrstev laku na dřevo (na ven) bude stačit nebo musim koupti něco lepšího a popř. co? Lodní lak nebo ještě něco jinýho? A u lodního laku stačí 1-2 vrstvy?
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    Mám teď zajímavou příležitost sledovat, jak se chovají různé druhy dřeva v extrémních podmínkách. Před neznámo kolika lety tchán bůhvíproč vyrobil skladiště palivového dřeva, na které shora pršelo, zespodu tam ústil okap, z jedné strany byla neprodyšná zeď a celé to bylo ve stínu. Teprve letos jsem se dostal k výrobě zastřešeného skladiště a zvolna po kolečkách tam těch pár kubíků stěhuju. Sortiment máme široký - pilořitky, červotoči, tesaříci, dřevomorka.

    A jak co dopadlo.

    Habr - hustotou odpovídá zhruba balze. Neexistuje tam snad ani jeden kousek, který by nebyl skrz naskrz prožraný jakousi hnilobou. Hmyz do něj kupodivu moc neleze.

    Buk - lehce napadený hnilobami, hmyzem prožraný solidně, hlavně červotoči. Týká se i mořeného buku, který tam je asi z nějakých beden nebo speciálních palet, soudě dle zbytků skladových čísel.

    Javor - značný úbytek hmotnosti, většinou plísně a červotoč.

    Dub - běl sežraná a shnilá, pod kůrou se prohánějí škvoři. Jádro většinou netknuté, místy chycené nějakou houbou. Hmyzu se nelíbí.

    Akát - naprosto netknutý. Jen jedno poleno jsem našel prolezlé několika chodbičkami, velikostně asi červotoč.

    Smrk - plísním se nelíbí, zato se velmi líbí tesaříkům a asi i těm pilořitkám, které vzrušeně poletují kolem hromady.

    Jabloňové větve z prořezávek - shnilé, prožrané čímsi obrovským, asi tesaříkem. Slouží taky jako velká zásobárna slimáků a mravenců.

    Jalovec - zbytky jehlic vítanou potravou všeho možného, dřevo samotné se drží. Ale je tam teprve asi rok.


    Zbytek jsem nezvládl identifikovat. Jinak jsem objevil asi největší pavouky pokoutníky, co jsem kdy viděl, plus pár snovaček, před kterými by s hrůzou zdrhla i jejich vzdálená příbuzná černá vdova. Ale to patří spíš do entomologického nebo záhadologického auditka.



    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    WRONSKI: Já sice soustruh mám, ale za nějakého šikovného soustružníka se věru nepovažuju. Hodně záleží na tom, jak ostrý máš kudly a jak s nima umíš, a primárně na druhu dřeva. Třeba modřín se štípe naprosto brutálně, podobně i další jehličnatý věci. Hnusně štípnout se umí i jasan. Pěkně se mi soustružilo z dubu, buku nebo švestky. Soustružení je samo o sobě dost věda a je imho škoda, že už to není samostatný učební obor.
    ZCR
    ZCR --- ---
    WRONSKI: nejlíp ten soustruh vůbec nezastavovat
    WRONSKI
    WRONSKI --- ---
    WRONSKI: Tak už vim, odkud pramení moje představa, že je mahagon tvrdý - z řezání po vláknu :)
    WRONSKI
    WRONSKI --- ---
    JOSEF_K: Co z toho vyplývá? Nechat si milimetr na dobroušení?
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    GREGI: Přeměna tvaru... je to jak fotka na mobilu - na tom minidispleji koukáš, jaká je to krása, a pak to dáš na velkej monitor a ejhle. No, a na soustruhu máš nádhernej, dokonalej tvar, pak se to zastaví a taky ejhle :D.
    GREGI
    GREGI --- ---
    WRONSKI: krasa:) soustruh mi jeste chybi ale nutne potrebuju!:D prijde mi to jako jeden z nejzabavnejsich nastroju... fascinuje me na nem to jak rovnou vidis premenu tvaru:) jen teda ten bordel...
    WRONSKI
    WRONSKI --- ---
    Ten to mrská...
    The Tool Handle Making Process
    https://www.youtube.com/watch?v=p2gY_-OQsew
    SANCHA
    SANCHA --- ---
    WRONSKI: Mahagon je vážně měkkej, taky mně to dost překvapilo, když jsem brousila jasan a hned po něm mahagon, a tak tak jsem stihla zabrzdit..
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam