• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    GREGIDřevo
    IRUX25
    IRUX25 --- ---
    TWORBO: Jestli rychle tak hledej vakuovou nebo mikrovlnou susarnu. Kde to maj v praze to nevim.
    TWORBO
    TWORBO --- ---
    prominte lama dotaz, ale nemam s tim absolutne zkusenosti - mam dubovou fosnu tloustka 7 cm, rezanou pred pul rokem, a potrebuju ji vysusit /rychle/ neporadite mi nekdo susarnu v praze ci okoli kde by vzali jeden kus, ci jak rychle diy ususit takovou nesamovanou fosnu dubovou abych to nemusel mit na pruvanu tri roky?
    CUKI
    CUKI --- ---
    TRUHLIK: jj myslel jsem buk :-)
    TRUHLIK
    TRUHLIK --- ---
    CUKI: Myslis Ton zidle? Ton - ty klasicky zidle jsou buk. Dub se ohyba o hooodne hur.
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    PLAGUEDIL: Tak ono je jedovatý a jedovatý. Hobliny akátu nejsou totéž co sarin:)). Ale vydržej tam dýl. Já hoblinama v kompostu prohazuju posekanou trávu a třeba dubový hobliny vydržej klidně rok, než se rozpadnou. Javor je pryč hnedka.
    PLAGUEDIL
    PLAGUEDIL --- ---
    jinak hobliny akatu skoncily omylem v vermikomposteru a zizaly vypadaji stale stejne cile.
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    OMNISLASH: On mívá po vysušení šílené vnitřní pnutí. Umí se kousnout na kotouč takovým způsobem, že musíš řez rozevřít klínem, jinak to ven nedostaneš. Ale když už ho naformátuješ na nějaký příčetný rozměr, je to v pohodě. Ostatně i hoblíky se dělaly kombinace habru na plazu a buk na zbytku hoblíku. Celohabrové hoblíky se hrozně kroutí, ale bukové se drží docela slušně.
    OMNISLASH
    OMNISLASH --- ---
    buk tvarove staly? neni prave tezka tvarova nestalost buku jeho nejvetsi slabina?
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    VODNIK: co vím, bývá tak na pomezí. Tvrdé je to jak šutr, ale chemicky to v sobě nemá nic, co by ho bránilo před dřevokazy. Nicméně ten luxol tomu mohl hodně pomoct. To dřevo má obrovský póry a cokoli do něj zateče hodně hluboko.
    8Z4S
    8Z4S --- ---
    CUKI: buk se pouzival ponoren do vody, v nadzemní konstrukci nikoliv..
    CUKI
    CUKI --- ---
    JOSEF_K: Netuším proč se tak používal, navíc často v místech kde byl k dispozici více dub, který je velmi odolný, ale trochu sázím na tu tvarovou stálost bez otevření pórů, tedy vysoká vhodnost k opálení. Ale na můj vkus se třeba velmi špatně suší, je potřeba hodně pomalý proces. Tedy těm stavbám musela předcházet dlouhodobá příprava. Jak dlouho museli v Doxanech například schnout trámky odhadem 40x40?
    BTW z dubu jsou Tonetky ne?
    VODNIK
    VODNIK --- ---
    JOSEF_K: proč jasan na ven ne? Mám ze zbytků udělaný kompostér, natřený nějakým zbytkem luxolu a už asi 6 let se máčí v hlíně bez známek poškození
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    CUKI: Když to opálíš, tak ještě možná, ale nevsadil bych si na to. Jinak má ale buk značný obsah cukrů, takže chutná všem dřevokazům, nejen plísním. Což je ten rozdíl proti jedovatému akátu, hořkému dubu etc. Buk je fajn na nábytek, dá se ohýbat, je tvarově stálý, rozumně se obrábí a když se namoří, tak se na něj dá docela i koukat. Nicméně ven bych to nepoužil stejně jako javor, habr, jasan, lípu, třešeň apod.
    CUKI
    CUKI --- ---
    JOSEF_K: Na opálených bukových kůlech se donedávna zakládali stavby. Tím, že je málo pružný a má vysokou hustotu dřeva je díky tomu velice odolný. I když bez úpravy nedobře odolává plísním.
    Například založení stavby Doksanského kláštera v podmáčené půdě je právě na bukových trámech.

    Tam je to ale řešeno trvalým "ponořením". Bohužel nejvíc trpí části které jsou na rozhraní vlhkostních poměrů. Tedy ve vodě dobrý, nahoře taky, ale u hladiny odolá máloco...

    Osobně bych ale použil jedovatej akát, buk má tu výhodu, že je v tuto dobu relativně levnej.

    A docela zajímavá tabulka: https://stavba.tzb-info.cz/drevene-konstrukce/9638-odolnost-a-trvanlivost-drevenych-konstrukci
    Ale moc mi to nesedí. Zrovna ten buk má odolnost pouze 2, tedy by to potvrzovalo co píšeš...
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    CUKI: dub, buk rozhodně ne.
    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    Nahovetvec od jednoho mistniho ID a postup promeny na polotovar misky. Ted rok schnuti a teprve pak z toho bude miska. Drevo je opravdu nadherne.
    https://www.instagram.com/p/BwxFCjxgqQc/
    CUKI
    CUKI --- ---
    Dřevo na zemi je prostě naprd. Volil bych alespoň dřeviny odolnější. Akát, buk, tis,... Jak píše Linkos alespoň opálit. Běžné řezivo bude za pár let v tahu.

    STEMBUS: Proč to nejde na patky, nebo zemní vruty?

    Na tohle ti stačej běžný 650mm. Žádnou stopu to nezanechá.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    ROZCOS: to už bych to raději do země opálil
    ROZCOS
    ROZCOS --- ---
    LINKOS: mám 4 roky v zemi prkna a dobrý
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    ROZCOS: to je k nicemu
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam