• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    GREGIDřevo
    Vše o dřevu, fotky dřevěných věcí, rady a návody na zpracování, tipy na koupi atp.
    rozbalit záhlaví
    INOX
    INOX --- ---
    KCHARI: Jakou to bude mit povrchovou upravu? Jeste me napada to vymenit za mdf.
    DOKKTOR
    DOKKTOR --- ---
    KCHARI: ja sem to u dvirek teda z jineho materialu vyresil tak,ze sem do rohu navrtal vruty a vysponoval to dratem
    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    KCHARI: Jeste doplnujici vec. Nemas to treba nahodou natrene jen z jedne strany?
    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    KCHARI: Vymenit za 18 mm, mozna bude staci 15 mm. U dreva se odstranuje pnuti nekolika rezy ponorkou, ale u preklizky to pnuti muze vznikat v mene kvalitni vrstve uprostred.
    KCHARI
    KCHARI --- ---
    Mám problém s dvířky (600x300mm) z 12mm březového multiplexu a to ten, že se kroutí. Není to ideální materiál na danou aplikaci, ale už je to tak.. Jak to nejelegantněji vyřešit při zachování celistvé lícové strany (takže žádný rámeček). Bude fungovat například vyfrezovani drážky do rubu a tam vlepení třeba pásoviny 20x2? Nebo na to jít jinak? Nikdy jsem tohle s překližkou nedělal, tak nechci marně investovat energii. Dík za rady
    XCIDER
    XCIDER --- ---
    prodám nenačnuté 5L balení tungového oleje, viz:
    Tungový olej čistý 5 litrů (čínský dřevní olej) - Praha - Sbazar.cz
    https://www.sbazar.cz/maeverick/detail/101644441-tungovy-olej-cisty-5-litru-cinsky-drevni-olej
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    nejakej software na nabytek? Konkretne bych potreboval neco na navrch kuchyne, neco pokrocilejsiho nez sketchUp. Idealne aby tam byla knihovna komponentu z kterych se to sklada a dal se z toho vyjet narezovy plan.
    Nasel jsem Corpus, ten vypada dost vymazlene, ale asi cena jsem nikde nenasel. Nemusi to byt uplne free, ale za nejake penize pro hobby, aby licence nestala 20k rocne
    TRUHLIK
    TRUHLIK --- ---
    KOUDY: Igmko je skvely, beru tam i cmt frezy apod. a vzdycky spokojenost.
    VO_D_KOLEK
    VO_D_KOLEK --- ---
    ZATAMOKO: [bere pětidílnou sadu za něco málo přes stovku a jde se stydět di kouta] :)
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    KOUDY: mě zaujal https://vrtaky-vrbovsky.cz/bormax-forstneruv-vrtak-dlouhy ale možná to je už moc velká hipsteřina :)
    KOUDY
    KOUDY --- ---
    ZATAMOKO: mam ty klasicky igm..a jsou podle me naprosto v pohode

    IGM Premium Sukovník HW - D27x60 L90 S=10 | IGM Nástroje a stroje
    https://www.igm.cz/igm-premium-sukovnik-hw--d27x60-l90-s-10/?tab=1#brand-slider
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    KOUDY: super, díky. Jaké používáš sukovníky?
    KOUDY
    KOUDY --- ---
    ZATAMOKO: Hele delal jsem na ni epoxidovej vzornik v americkem orechu a bez problemu..Diry o prumeru 8cm.






    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    KOUDY: ty děláš hodně s tvrdým dřevem, že? Je přesná se sukovníky?
    Jestli 35mm = 35mm a pant pak nelita?
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    JOSEF_K: to jo, po bazarech jich je hodně, ale ty lokace jsou pro mě "exotika" :D
    Ono pak když spočítám cenu stojanu, čas cesty, phm, tak pak to zas tak levný není a člověk nikdy neví, na co narazí.
    Už jsem se takhle vyškolil několikrát. Třeba když jsem jel přes půl republiky pro srovnávačku MS300, ze které se vyklubala MS200 s hodně jetými noži. No, byl jsem v nouzi a koupil ji.

    Jinak koukám, že Scheppach udělal kopii tý BoschPDB40. Tak jestli se už kopíruje, tak to asi zlej stroj nebude :D
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    ZATAMOKO: Já bych právě asi šel do nějakého starého. Nestojí moc a ohnutý osy si všimneš už při nákupu. Vídám jich po bazarech dost, akorát nemám místo na stole.
    Jednou jsme dělali projekt, kde bylo potřeba do několika tisíc ocelových úček z plechu 2,5mm navrtat 12mm díry. Měli jsme půjčené dvě einhell stojanovky, ale furt se musely chladit. Nakonec většinu vyvrtala moje ruční dewaltka ve stojanu z OBI, který se sice krátce před koncem rozpadl, ale zbytek už zvládly ty vrtačky značky JednoPeklo. Prostě ten dobrej stroj je základ.
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    JOSEF_K: nojo, ale co je "pořádný stojan"? Dělá se to dnes vůbec?
    Vím, že se dělal narex, ale u bazarovky se bojím přesnosti, vaklu, ohnutí v ose atd. A jet někam přes úůl republiky, abych po testu zjistil, že to je k ničemu, tak to si fakt radši koupim tu zelenou Boschku, na kterou jsem koukal pár let zpět.
    Dělám spíš menší věci, na železo sáhnu jednou za uherák a když, tak to je do síly 3mm. Tak to by ta PDB40 mohla fungovat dobře.
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    KOUDY: Mě na ní baví elektronická regulace otáček, dobrý sklíčidlo, minimální vakl a dobře řešenej posuv nahoru a dolů. Naopak rostu z toho systému upínání obrobku, který udrží tak leda kulový, a hodila by se možnost náklonu stolu.
    KOUDY
    KOUDY --- ---
    JOSEF_K: Tuhle stojanovku jsem koupil do truhlarny a za rok a pul provozu musim rict, ze furt supr..Tem starejm strojum se nevyrovna..ale pokud chce clovek novou vec..tak imho dobra volba.
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    ZATAMOKO: Ale kdybych toužil po stojanovce, tak bych si spíš asi koupil pořádný stojan a dal do něj dobrou ruční vrtačku. Na kov by to bylo na houby, protože v nízkých otáčkách obvykle nejde aretovat spoušť, ale na dřevo to je podle mě až až.
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    ZATAMOKO: Stojanovou vrtacku, primarne na drevo, ale celkove alespon trochu universalni, ne gigantickou, presnou a za rozumne penize. Jo to kdyby se delalo, to je dira na trhu.
    Ne ze by se nedelaly kvalitni, ale kdyz si chce clovek priplatit - pak jsou zase moc velke.
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    ZATAMOKO: Já vlastní stojanovku nikdy neměl. Na velký dílně jsme měli takovou litinovou příšeru, co byla schopná namotat i člověka. A teď se pohybuju spíš v PONKu v Holešovicích, kde je tuším tohle: https://www.alza.cz/...xARIsAAMUMu8t3iPSKOcMR2jHVElmh0GWOmJEbBgEOA70IcFTwad9eWEPqIHl-XQaAv59EALw_wcB

    A musím říct, že je to fajn stroj. Já jsem ale zvyklej všechno vrtat z ruky. A když to vypadá, že je to na přesnost až moc náchylný, než abych to bral od oka, tak volím jiný postup:)).

    Ale ty lišty fakt zvaž. Na restaurátorský dílně jsem si zvykl blahořečit staré mistry, co používali lišty, a naopak nenávidět ty, kteří dávali všechno do drážek :D.
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    JOSEF_K: btw. neměl bys tim na stojanovou vrtačku do truhlodílny?
    Jde mi právě o vrtání děr pro panty, vrtání se sukovníky (ptačí budky) apod.
    To cenové a kvalitativní rozpětí je šílený.
    Mám narexku ve stojánku v lidlu, který se mi teď samozřejmě rozpad. Přesnost a ergonomie odpovídala ceně.
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    JOSEF_K: chápu, ale i tak lišty nechci. Asi na ně mám alergii nebo co :)
    Každopádně díky za tip s tím filcem, to mě nenapadlo. Bude to rozhodně menší drbačka než ta drážka v hraně.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam