• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    GREGIDřevo 🪓
    MARTYYNO
    MARTYYNO --- ---
    WEWERKA: ok, tak takhle divokou zkusenost zatim nemam - nejvetsi vec co jsem z toho zatim delal je ta skrin s botnikem, ktera ma 160*130*45cm z 18mm OSB (nejdriv jsem to cele zbrousil a pripravil, pak sesrouboval a slepil korpus, nalakoval jsem to jako celek strikanim a pak k tomu dodelal police a dvirka) a zatim to drzi a je to krasny :D ted jsi me trochu vystrasila, kdyby se mi to zacalo nekde loupat, to bych byl smutny...

    jsem si nejak naivne myslel, ze kldyz nekdo prodava neco co se jmenuje "lak na OSB", ze to domyslel...
    JONEZ1
    JONEZ1 --- ---
    MARTYYNO:: Nemám přímo doporučení, jen popíšu obdobnou zkušenost.

    Zdědili jsme do kuchyně obdobu toho co píšeš, jen lepený buk z IKEA.
    Povrch sice něčím nalakovanej, ale zrytej a počmáranej s různými naschlotinami a fleky.
    Brousil jsem to v podstatě stejně, jako píšeš ty, a sundal všechen lak z plochy stolu a vybrousil škrábance.
    Následně jsem to natřel vodou ředitelným lakem s klasifikaci "pro styk s potravinami" a po prvním nátěru ještě přebrousil tou 120.
    Vypadalo to moc pěkně, ale s vystavením vlivu dvou dětí a covid-dobou (rozuměj všechno po mytí pro jistotu ještě desinfikovat) ten nátěr po roce - roce a půl začal lepit, a když to dostalo kreativní ránu od glitrů v zrnitosti prachu, kdy už nebylo cesty zpět, řešili jsme co s tím dál.

    V mezičase jsem upravoval stůl pro dceru, rovněž masiv, stejně postižený.
    Kdosi z rodiny přišel se syntetickým lakem na nábytek, ale v rámci rychloakce (musíme to stihnout za víkend, venkovní teplota pod 10°C) nebyl dodržený časový odstup pro zaschnutí jednotlivých vrstev, a pak stůl - přestože vypadal krásně - vysmrádal několik měsíců ve sklepě.

    Když se ale vrátím zpátky do kuchyně - žena se po neúspěchu s dětským stolem a krátké životnosti vodou ředitelného nátěru obávala nejhoršího, a tak zvolila, i přes můj odpor, plastový ubrus s tolerovatelným neutrálním dekorem :-). Ten jsem po dvou letech měnil letos v létě. Ten ty samozřejmě nechceš.

    Až na tu revitalizaci znova dojde, tak bych ten jídelní stůl znovu obrousil a ošetřil tvrdým voskovým olejem Osmo.
    Klidně i za cenu, že se k němu budu častějc vracet.
    O Osmu proběhla poměrně rušná debata "vedle v DYI", [DO IT YOURSELF] hledej "Osmo".
    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    MARTYYNO: Mela jsem v dilne krasne zbrousenou OSB podlahu a nalila na to Polyurex (taky vodou reditelny). Vetsina podlahy byla ok, ale v na par mistech se to uplne odlouplo a odpadlo. Vedet to tenkrat, tam tam hodim nejakou syntetiku.
    Dneska uz je to jedno, protoze tam je stejne spousta der po tom jak mi neco spadlo. Ale tenkrat to bylo tmave namoreny a vypadalo to moc dobre.
    MARTYYNO
    MARTYYNO --- ---
    WEWERKA: jj, asi se to v nejake male mire realne deje, ale z principu OSB pouzivas tam, kde takovouhle presnost prave nevyzadujes... nebo alespon ja to tak mam, nevim co z toho vyrabeji ostatni
    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    MARTYYNO: Vodou reditelny lak ti udela to, ze ti kazdy kus te OSB desky nakyne trosku jinak. Prave z duvodu, ze je to mix vsechno mozneho.
    MARTYYNO
    MARTYYNO --- ---
    JONEZ1: delam vzdy excentrickou bruskou, je to hned, uz jsem s tim delal i uplne obly rohy (delam si s z OSB vetsinu veci do dilny, ted treba naposledy skrin s botnikem...)

    kdyz to chci mit hezky a trvanlivy, tak pak lehce zbrousim i ty desky samotne a lakuju to timhle https://www.bauhaus.cz/sokrates-movipur-osb-lak-na-parkety-23622003 , kdyz si das zalezet a poctive natres (napustis) i rezy tak je to hezky zaceli, prestane se drolit a stane se relativne kompaktni...
    JONEZ1
    JONEZ1 --- ---
    Ahoj.
    Chci se zeptat, udělal jsem z OSB desky (cca 1,5cm tlouštky) takovou podkladovou desku pod držák na kolo na zeď a potřebuju trochu srazit/zaoblit hrany.
    Má smysl se do toho pouštět horní frézou, nebo mám radši brousit excentrickou bruskou se smirkovým papírem?
    Máte někdo praktickou zkušenost? :-)
    MARTYYNO
    MARTYYNO --- ---
    Mam doma jidelni stul z masivu, dub. Bohuzel az par mesicu po koupi nam doslo, ze povrch neni NIJAK osetreny. U jidelniho stolu. Takze cokoliv co vam na nej ukapne uz z nej nikdy nesetrete.

    Mam v planu to vzit excentrem postupne 80 - 120 - 180 a pak asi nalakovat. A to je prave ta otazka - jakou povrchovou upravu zvolit?

    Mame ted male dite. Takze bych chtel neco, co je odolne a lehce otiratelne, at uz na to vyleju omastek nebo se mi na to dite vybleje.

    Napadaji me klasicke polyuretanove laky. Nebo mi doporucite neco jineho?
    XYNDLL_2Q3F
    XYNDLL_2Q3F --- ---
    Hoblice z jiné dimenze...

    I Reinvented The World's Greatest Workbench
    https://www.youtube.com/watch?v=pvVrVdqA9OE
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    PLAGUEDIL: Takze vlastne varianta d] OK, dik za reakci.
    PLAGUEDIL
    PLAGUEDIL --- ---
    PETER_PAN: to drevo ma byt uzavrene ze vsech stran.
    ja jsem daval na nove okna 2x zaklad, pak jednou na bilo, zasklit na tmel a trojuhelnicky a pak ten tmel jde pretrit treba po mesici, takze klidne c s tim ze napresrok ten tmel pretres az vytvrdne.
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    ALL: Zdravim vespolek. Pracuju ted na repasovani 3 spaletovych oken. Ramy uz mam hotove [na ukazku: [PETER_PAN @ PRACOVNÍ DÍLNA A JEJÍ NÁŘADÍ: fotky, typy, recenze, zkušenosti] ] a ted se dostavam k oknum samotnym.

    Okna budou opalene, obrousene, vytmelene, prebrousene, 2x zakladovka, 2x kryci uretanizovany email. Muj dotaz spociva v tom ze nevim v jakou fazi nechat okna zasklit.
    a] drevo (pro vytmeleni a prebrouseni)
    b] po 1. zakladovce
    c] po 2. zakladovce
    d] po krycich naterech (tohle asi rovnou vylucuju)

    Nenapadlo me vhodnejsi autidko nez tohle. Dopredu dik za reakce.
    BROUKOID
    BROUKOID --- ---
    MARTYYNO: mozna tech 6mA pres srdce staci, ale asi vetsina proudu potece "jinudy", takze i kdyz treba v souctu telem potece 60mA srdcem potece vyrazne min... coz je mozna duvod tech odlisnejch cisel...
    MARTYYNO
    MARTYYNO --- ---
    Zajimave, protoze nejnizsi hodnota, pri ktere spina vetsina proudovych chranicu, je 30mA. Ja si ze skoly pamatuji, ze pro cloveka muze byt smrtelny uz kdyz telem, nebo pres srdce, projde cca 6-7 mA. Uz tehdy jsem se divil, ze staci tak malo. Asi bude zalezet i na dobe pusobeni.

    Ale ted jsem nasel v rychlosti tohle: https://fei1.vsb.cz/kat420/vyuka/Magisterske%20nav/prednasky/web/Ucinky%20el.%20proudu-F.pdf

    kde pisou, ze fibrilace nastava az kolem prutoku 60mA. Coz mi dava vetsi smysl, protoze v tu chvili dava smysl i ten proudovy chranic na 30 mA.
    CUKI
    CUKI --- ---
    BOAR: Lépe řečeno nižší desítky. A tak jak píše AAZAZEL: Srdce se snaží pokusit sesynchronizovat. U frekvencí řádově nižších stovek Hz už to nenastane u jednotek Hz zase bude stále srdce pracovat.

    Počátcích kdy se řešilo jakou frekvenci použít byla snaha se této frekvence zbavit. Jenže už bylo moc pozdě. Dnes nedokážeme sjednotit ani 50-60Hz sítě.

    BOAR: Dává právě proto co tu lépe popsal AAZAZEL: Je to snad na každém školení padesátky.
    BOAR
    BOAR --- ---
    AAZAZEL: jistice maji hlavne zabranit dlouhodobemu pruchodu proudu vyssiho, nez jmenoviteho. primarne aby nekde neco nezacalo horet. Pokud sahnes do zasuvky, a potece pres tebe jen "10 A" tak zadnej jistic nesepne.

    To, co myslis ty, je proudovy chranic, ktery vypina za urcity cas
    BOAR
    BOAR --- ---
    AAZAZEL: ano, osobne bych rekl, ze kazdy pruchod proudu pres srdce je nebezpecny - a ze 50hz nebude nejaka vyjimka, to totiz nedava vubec zadnej smysl.
    AAZAZEL
    AAZAZEL --- ---
    AAZAZEL: Doba průchodu proudu má velký vliv na výsledný účinek proudu na organismus. Čím delší působení proudu, tím vážnější následky. Proud, který protéká srdeční krajinou déle než 0,8 sekundy, zasáhne minimálně jedenkrát tzv. vulnerabilní fázi srdeční činnosti, tzv. T-vlnu v EKG záznamu. Během této fáze srdeční činnosti, která trvá přibližně 0,2 sekundy, je srdce mimořádně náchylné k zástavě.
    AAZAZEL
    AAZAZEL --- ---
    BOAR: co si pamatuju z nejakych elektro skoleni, tak jistice jsou delany tak aby vypnuly za urcitou dobu, aby nehrozilo, ze se ti zastavi srdce

    viz: Při průchodu střídavého proudu s frekvencí 50 Hz se srdce snaží přizpůsobit frekvenci procházejícího proudu a začíná bít rychlostí 50 tepů za 1 sekundu. Ztrácí schopnost pracovat jako krevní pumpa a dochází pouze k jeho chvění (srdeční fibrilace). Hrozí zastavení srdeční činnosti.
    BOAR
    BOAR --- ---
    CUKI: "Sítová frekvence je ta nejnebezpečnější, protože může být synchronní se srdečním rytmem." Jako myslis 50hz vs 1-1,5 HZ v klidu ?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam