• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  ztracené heslo?
  MEArychločtení
  O metodě a tipech, radách a vychytávkách k tématu rychločtení.
  "Rychločtení je speciální metoda vnímání textu očima a jeho myšlenkové zpracování, při němž dochází současně se zvyšováním rychlosti i k lepšímu zapamatování přečteného a k lepšímu odlišení podstatného a druhořadého.

  Metoda rychločtení účinně a do značné míry řeší problém, že bez ní je každé zrychlení čtení neškoleného čtenáře provázeno větší povrchností čtení, a každé obsahové prohloubení je provázeno snížením rychlosti. Rychločtení se dá ovládnout metodou samouků z knih a CD anebo na výcvikovém kurzu trvajícím zhruba 20 hodin (3 dny). Velmi dobře se hodí například k zvládání každodenní záplavy e-mailů, pro manažery, studenty a jiné duševně pracující. Pojmy „rychločtení“ a „racionální čtení“ jsou zapsanými slovními ochrannými známkami u Úřadu průmyslového vlastnictví ČR. Majitelem těchto ochranných známek, a tudíž výhradním poskytovatelem vzdělávacích služeb v těchto tématech je David Gruber.[1], "píše WIKIPEDIA - http://cs.wikipedia.org/wiki/Rychlo%C4%8Dten%C3%AD
  rozbalit záhlaví
  MEA
  MEA --- ---
  JAMV: jasný.. když se čte, tak to jde :)), a když je příběh, to je pak pohoda :).. ale třeba, zkus si přečíst ohrožená kultura od od šmajse a dej vědět, za jak dlouho jsi to zvládl :), pro mne to byl většinou zajímavý příběh a velmi se mi kniha líbila (obsahovala ale hodně složitých pasáží odborného textu), nicméně to čtu, jak to čtu, prostě na mne úspěch, ať se to komu jak chce líbí nebo nelíbí..

  většinou slova jakoby "fotím" a rovnou je sázím do kontextu, aniž bych se víc zamýšlela a pak mi z toho vyjde smysl.. nevim, jak jinak to popsat :)
  ale zvládala jsem takhle rychločíst chvílema, pak jsem xkrát zase četla klasicky, hlavně, když jsem něco nemohla pochopit.. takže mám obavu, že u těch těžkopádných textů ala filosofie, etika nebo matika bude rychločtení složitější
  JAMV
  JAMV --- ---
  MEA: 300 stran se dá přečíst klidně i za odpoledne, musí to ale být příběh, nic složitýho na pochopení aby ses musel(a) zamýšlet - já dám cca 60 stran do hoďky, ale jak říkám - matiku bych čet hodinu tu jednu stránku... vnímat se musí celý slova, jako symboly - příběh se dá potom vnímat jako vnitřní film, alespoň já to tak mám. Hodně záleží na okolí a jak se dokážeš soustředit - i v tramvaji to de, ale chce to cvik ;)
  MEA
  MEA --- ---
  LUDO: no však jsem níže psala něco ve smyslu, že jsem udělala skoro 300 stran za 3 dny, a tedy mne to velmi překvapilo a přisoudila jsem to gruberový metodě :), nicméně každej má máme možná hodnocení rychlosti čtení nastavený jinak, já to u sebe považuju za rychlý čtení, jestli se ještě zrychlím, tak to si nedovolím odhadovat
  LUDO
  LUDO --- ---
  MEA: tak 300 stran mam tak na tyzden, ked clovek cita viac tak aj za vikend
  MEA
  MEA --- ---
  MEA: vyhovnocování, aha, no já dneska válím :D, takže oprava - vyhodnocování - samozřejmě :D
  MEA
  MEA --- ---
  LUDO: jaký eh, haha! :))) jj, tak 20-30min, žádnej stres a hltání, pěkně vychutnávat písmeno po písmeni, větu po větě, smysl po smyslu :), v tramvaji třeba.. občas jsem si s knihou sedávala samozřejmě, ale nikdy jsem si neoblíbila rychlý čtení knih, měla jsem nejradějc pomalý čtení a zároveň vyhovnocování knihy a vnímání vlastního názoru, kritiky, což při rychločtení není zrovna žádoucí efekt..ale, co bylo bylo, nyní musím rychločíst :)
  LUDO
  LUDO --- ---
  MEA: eh, 300 stran mesiace to citas tak 10 min denne, nie?
  MEA
  MEA --- ---
  tak jsem nějak přirozeně začala rychločíst, donutil mne k tomu minimální čas na přečtení ohrožené kultury od šmajse, takže těch necelých 300 stran jsem dala za pár dní, max za necelý tři dny, což je na mne pokrok, jinak čtu takovou knihu i měsíce :)).. plus tomu dal samozřejmě obsah, čtivost pisatele a formát knížky, která mi přijde, že je na rychločtení jak dělaná - je trochu menší a užší než běžná kniha s populární četbou, či jak to mám jinak popsat :)
  není to sice erudované rychločtení, co provozuju já, ale taky bych to tam započítala a jsem zvědavá na další publikace, jestli se zadaří
  NEVILL
  NEVILL --- ---
  Přišel mi mail z Alzy že mají novou knihu od Davida Grubera, tentokrát v angličtině...

  Rational Reading, David Gruber | Media.alza.cz
  http://media.alza.cz/rational-reading-d2193340.htm
  AVATAR
  AVATAR --- ---
  NEVILL: njn, minimalne zabava na dlouhe vecery to funguje docela fajnove ;)
  jen se mi v posledni dobe nejak nekam vytratily ty dlouhe vecery a zabava uz vubec. Ale jednou se k tomu jiste dostanu. Snad ten web jeste pobezi :D
  NEVILL
  NEVILL --- ---
  AVATAR: Teď jsem u jedenácté lekce a cítím určité zlepšení. Jsou tam cvičení na rozšiřování zrakového rozpětí, cvičení očních fixací, porozumění textu, teoretické části. Je to celkem přehledné s jednoduchým ovládáním. První tři lekce mají zdarma, takže to klidně můžeš vyzkoušet.

  Mám od nich kdyžtak slevový kód na 50% kdybyste někdo měl zájem...
  MEA
  MEA --- ---
  tak prosím, až z toho budeš mít nějaký dojem, poštni jej sem, budem rádi za informace! :)
  AVATAR
  AVATAR --- ---
  MEA: no, nabidli mi to za polovic, tak jsem to vzal. Akorat jsem jeste nezacal. Nestiham zoufale :(
  MEA
  MEA --- ---
  AVATAR: osobně s tím nemám zkušenost, netuším, zda-li někdo, kdo sem chodí ji má, nicméně zatím mne napadá jen toto, že nakonec se budeš asi muset rozhodnout, jestli do toho investovat čas a asi i peníze, to jsem na webu nenašla. osobně bych šla spíš do nějaké učebnice, kterou bych si půjčila za pár korun v knihovně nebo ji někde pořídila v pdfku třeba, a zkoušela ve chvilkách klidu.. záleží na preferencích, někdo zase radějc kolektiv a komunikaci, často je to i efetivnější.. asi bych se zkusila i popídit někde na VŠ, kde se tím zabývají, jestli nemaj stále kurzy, myslim, že by mohly být výhodnější.. příp. se obrátit na Grubera přímo :)
  MEA
  MEA --- ---
  MUI: soustředení je součástí, to je jasný, ale není to jen o něm :)
  AVATAR
  AVATAR --- ---
  Ahoj,
  vzdy jsem pokladal rychlocteni za zbytecnost, protoze me cist bavilo a i kdyz jsem cetl normalne, nemel jsem dost kvalitni literatury. Ale od te doby, co mam deti mam na cteni asi tak setinu casu, co predtim, takze to pro me najednou smysl ma ;)

  mate nekdo zkusenosti s timhle webem?
  http://www.rozectise.cz/

  ma smysl do toho investovat cas, nebo sem am poohlednout jinde?
  LORDT
  LORDT --- ---
  Nový projekt speciálních kurzů naučí číst až dvakrát rychleji. Knihovny ho nabídnou zadarmo | zpravy.ihned.cz - Česko
  http://zpravy.ihned.cz/...cialnich-kurzu-nauci-cist-az-dvakrat-rychleji-knihovny-ho-nabidnou-zadarmo
  MEA
  MEA --- ---
  jen tak pro zajímavost, guru rychločtení o internetech :)

  Vize Internetu 1986 - YouTube
  http://www.youtube.com/watch?v=gyj5VwXSJ8M&feature=related
  MEA
  MEA --- ---
  AYUNTAMIENTO: můžeš pro info postout více ke kurzu prosím?