• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    JYRKAElektronické knihy - tvorba a příprava
    MARTY63
    MARTY63 --- ---
    Ahoj, opět mám dotaz. Při převodu do formátu epub si mohu zvolit v Calibre v záložce "Nastavení stránky" výstupní profil podle rozlišení čtečky. Můj nový PB Touch Lux3 má rozlišení 1024 x 758 a profil pro tohle rozlišení tam není. to tam není. Zkoušel jsem profily pro IRex 800 (1024x768), Kindle DX (1022 x 722), Cybook G3 (800 x 600). Všechno je funkční, nepozoruju nějaké rozdíly. Můžete mi vysvětlit jak to s těma profilama je? Předem díky.
    MARTY63
    MARTY63 --- ---
    Tak ta nemožnost měnit font už je vyřešena. Problém se už řešil na Mobilreadu už v roce 2011. Problém je v FB readeru. Ve "style.css" se musí vymazat celý řádek, deklarují "family font". Pak už to funguje.
    MARTY63
    MARTY63 --- ---
    JYRKA: Jyrko, ty jseš génius. Moc díky. To nastavení ve Wordu pomohlo. Ovšem nesmím během čtení změnit font - potom už ho zpátky nedostanu. Vypadá to, jakoby mi tam cpal cfg soubor z adresáře "global" i když mám nastaveno, že má používat můj profil. Ach jo. V tom Calibre jsem to dělal přesně tak jak mi to radí ERGOSUM, ale čtečka prostě ten font nebrala a cpala jiný.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    MARTY63: JYRKA: A nebo převést v Calibre a přidat/změnit písmo(rodinu písma).
    Instalací písma do čtešky nic nezkazíš. Když ho vložíš i do knihy bude pohromadě i v jiné čtečce.
    Ohlídej si, zda jsou v písmu všechny potřebné řezy a v češtině. Například v kurzivě to má humorné následky.
    JYRKA
    JYRKA --- ---
    MARTY63: U PocketBooku si muzes nastavit ignorovani vedtaveneho stylu: takze postaci zmenit nastaveni ve ctecce.
    Sruha moznost je jeste jednodussi: nastavit ten font rovnou ve Wordu.
    MARTY63
    MARTY63 --- ---
    Ahoj vespolek, potřeboval bych poradit. Z formátu "docx" jsem si vytvořil ebook ve formátu "epub". Sehnal jsem si font "Bookerly" a chtěl bych, aby PB614 Basic2 při čtení v FB Readeru použil tento font. Stačí mi nakopírovat ten font do adresáře "Fonts" ve čtečce a následně v konfiguraci FB Readeru si ten font vybrat? Nebo musím udělat ještě něco jiného? Zkusil jsem při tvorbě ebooku dát vložit tento font přímo do ebooku a skutečně v "page.css" se ten font objevil. V "style.css" tam byl pořád "font family Cambria". Připadá mi, že rozdíly mezi jednotlivými fonty nejsou skoro žádné.
    PECA
    PECA --- ---
    MJAK1329: Tak to je druhá věc. Třeba PocketBook aktualizuje celkem dobře, ale jinak je to asi dost bída, no.
    MJAK1329
    MJAK1329 --- ---
    PECA: Bohužel je to ještě horší, protože stránky šlo/jde přizpůsobit javascriptem a serverem konkrétnímu prohlížeči. Ebook je dodán komplet, takže nic takového není možné. Takže se ebooky tvoří pouze s prostředky, které zvládne co nejširší sada čteček.
    Podpora epubu v Adobe rendereru je hodně dobrá, podle mne jsou větší žáby různé fbreadery a coolreadery, kde je podpora velice základní.
    A jak se má vylepšit software ve čtečce, když běžný uživatel neprovede aktualizaci nikdy a i kdyby chtěl, tak i u velkých výrobců je k dispozici tak možná 1x za rok. U "noname" v podstatě nikdy.
    PECA
    PECA --- ---
    V přeneseném smyslu jsme se vrátili do doby, kdy se webové stránky vytvářely invalidní, leč na míru různým prohlížečům, aby se dobře zobrazovaly, nehledě na definované standardy. Mám takový dojem.
    A dokud se nezlepší čtečky (SW v nich), tak to tak zůstane. A čtečky se zlepšovat nebudou, protože stejně není obsah, kvůli kterému by to stálo za to... Ono to půjde, ale hodně pomalu.
    A v tomto případě je IMHO největší žába na prameni Adobe render ePubu, který používají snad všechny čtečky. Něco jako takový IE v dřevních dobách internetu.
    MJAK1329
    MJAK1329 --- ---
    Záleží na typu chyby. Některé způsobí, že nenahraješ do ibooks, nebo Google books, jiné jsou něco jako varování. Není nic těžkého mít ebook bez chyb.
    Na druhou stranu I Calibre mívá chyby v epub.
    ZOIDBERG
    ZOIDBERG --- ---
    Řekl jsem si, že bych mohl zapracovat na svém sebevzdělání a pokusit se dělat lepší epuby. Když jsem použil na své nejnovější dílko v Sigilu funkci „schválit stylové listy pomocí W3C“ vyjel mi seznam chyb. Leč když jsem se podíval na normální komerční e-booky, vyjíždí to taky, a ještě delší! Je to tedy něco podružného, a co ty problémy způsobuje?
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    How to Build Rich Navigation in EPUB3 | Digital Book World
    http://www.digitalbookworld.com/2015/how-to-build-rich-navigation-in-epub3/
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    FERRYH: ERGOSUM: Dobře je toho dost vidět tady:
    InDesign Best Practices for EPUB Exports | ePUBSecrets
    http://epubsecrets.com/indesign-best-practices-epub-exports.php
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    FERRYH: Jsem na tom podobně, ale pokusím se přispět:
    4)kde jsou poznámky pod čarou a křížové odkazy, měly by být v epub aktivní.
    7)Když vkládáš písmo, mít licenci i pro e-knihy
    8)Pro tabulky používat pokud to jde objektové styly a upravitelné prvky.
    9) Všechny textové (i obrazové) prvky kotvit(svázat) tak, aby to dávalo smysl i mimo papír.(Tedy "za tímto odstavcem" a ne "2cm od konce této stránky". Setkal jsem se i s prasečinou, že druhý sloupec v třísloupcové sazbě byl ve skutečnosti třetí. Nebo že to co vypadalo jako dva odstavce byl ve skutečnosti jeden a řádky byly rozdělené mezerou. Na papíře to poznat nebylo v PDF ano.)
    10)mysli na budoucnost a zachovávej barvu, kresby atd. i když je v této verzi nezobrazíš a nepoužiješ
    11)marginálie- tj. poznámky na vnější straně textu dát do zvláštní vrstvy s pozadím stránky a neexportovat. Zde ale myslí záhlaví a zápatí tedy čísla stránek a pod.
    12)The one white space feature- nejrůznější řady mezer, tabelátory, prázdné rámce a ostatní bílé mezery, kterými sazeč vyhání text z míst, kde ho nechce. V epubu se samozřejmě dostanou na místa, kde je nechce čtenář.

    Doufám, že to někoho vyprovokuje a přeloží to pořádně. :-)
    FERRYH
    FERRYH --- ---
    JYRKA: tomu cemu jsem rozumel plne, tak se s tim zcela ztotoznuju... problem je, ze engl. nevladnu na tehle urovni...
    Ze bych znal ty specialni typograficke vyrazy a hatmatilku a rozumel tomu vsemu na alespon 70% :O((
    Nechtel by to nekdo prelozit? Vypada to na strucne a dost zasadni doporuceni od cloveka co tomu dobre rozumi... :O))

    Nedelam si iluze, ze by to ukecalo nejake nase nakladatelske (papirove) sazece ke zmene svych zazitych navyku, ale mozna alespon nektere by to donutilo k zamysleni - treba jestli je FAKT nutne pouzivat pevne rozdeleni slov a podobne... :))
    JYRKA
    JYRKA --- ---
    12 pravidel, jak na sazbu knihy, aby z toho vylezla dobrá papírová i elektronická verze:
    Twelve Ways to Update Print Book Production Habits | Digital Book World
    http://www.digitalbookworld.com/2015/twelve-ways-to-update-print-production-habits/
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    FERRYH: Ono to alternativní hledání umí také makra.
    To spojování jde v prvním sledu vzít "najdi (enter před malým písmenem) smaž enter". Těch pár dalších výskytů před velkým písmenem už odchytáš s potvrzením.
    FERRYH
    FERRYH --- ---
    ERGOSUM: Santiho makro spojeni radku pracuje podobne s tim ze i rozlisuje carku a tecku nasledovanou entrem a vyberove to spojuje...
    jinak cisla stranek se daji sandno odstranit v santi makru pomoci reg. vyrazu v slovniku vyrazu ZZ:
    (^13)[1-9]*(^13)#\1
    pripadne trosku vymakat aby nereagoval tehle vyraz na radku zacinajici cislem...

    ve slovniku ZZ (vyrazu) pak mam par reg. vyrazu, ktere spojuji zbytek vet rozdelene entrem, ale to uz se musi udelat pouze a jedine kontrolovane, krok za kroken a vybirat ano - ne...
    JYRKA
    JYRKA --- ---
    ERGOSUM: Vidíš, to bych mohl prozkoumat. Díky!
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    JYRKA: Třeba takové rozšířené hledání do LibreOffice dokáže najít číslo centrované na střed, vložit za něj/místo něj zalomení stránky, najít zalomení řádku před malým písmenem a podobné věci. :-)
    Pokud by psal jednu/dvě mezery za enterem na začátku odstavce, jako třeba teď já, lze udělat odstavce automaticky.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam