• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    JYRKAElektronické knihy - tvorba a příprava
    Jak vytvořit elektronickou knihu, tipy / triky. Předávání zkušeností za účelem zlepšení kvality knih Ideální zdroj informací zde: http://www.digitalbookworld.com/resources-going-from-indesign-to-ebook/
    rozbalit záhlaví
    MA747
    MA747 --- ---
    ERGOSUM: díky za tip, vyzkouším. Nepřesný OCR text pod je jen jakýsi bonus. Důvody jsem popsal zde.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    MA747: Na PDF používám Master PDF editor. Obecně ale radím spíš pdf nepoužívat. Když už tak plně textové PDF.
    Tahle obrázková pdf s textovou vrstvou jsou dost nešťastná řešení. Sám takové asi 4 mám a používám je..., no raději nepoužívám.
    Buď je totiž text shodný s tím na obrázku a potom je ten na obrázku zbytečný, nebo se liší a to přináší mrzutosti.
    GALENIUS
    GALENIUS --- ---
    Chtěl bych se zeptat, nevíte někdo, jak kompletně reinstalovat firmware na Bookeen Odyssey? Tchýni se nějak rozsypal FW, pro systém (menu atd.) nejspíše používá Windings nebo něco podobného.
    Obnova do továrního nastavení nepomáhá.
    Díky
    MA747
    MA747 --- ---
    Řeším vyhledatelný (searchable) PDF. Tento formát umí ABBY FR (11 i 14). Problém mám s velikostí a s kódováním "obrázků". Nedokážu při uložení vnutit stejné (identické) rozlišení jako vstupní PDF (GIF, 4bit color). Při uložení dochází ke konverzi do JPEGu, i když je ve volbách uložení nic neměnit, nedegradovat kvalitu. Když zatrhnu uvedené volby, je výsledná velikost třeba 10x větší než vstup. Pokud chci "rozumnou" velikost, což je asi 3x větší než vstup, tak je grafický výstup degradovaný (ztrátová konverze, menší rozlišení). Navíc při velkém přiblížení vidím ve všech případech hrany písmen rozostřené - originální vstup je "bitmapově" ostrý. Nenasměroval by mě pls někdo jak to pořešit? Ze zoufalství mě napadlo obě PDF rozbít na entity, promíchat a zase složit, ale nevím, jestli to v rozumném čase realizovatelné.

    BTW: nejlepší zkušenost s výrobou nejmenšího PDF jsem udělal pomocí img2pdf.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    Můj kompakt má režim "slova" určený právě na tohle. Například nemá snahu dělat z bílé šedou.
    FERRYH
    FERRYH --- ---
    to narovnavani prohnutejch str delam zvlast v abbyy fr. 12 ...
    to osvetleni u fotek a obrazku to JE big problem ja vim... to nejde jinak nez rucne v photoshopu nebo podobnejch (paint shop pro) SW .. a i tam je to teda pekna pruda!! mam s tim letite zkusenosti :))
    MA747
    MA747 --- ---
    FERRYH: Ano, je to myšleno na výrobu "skenbooků", protože existují knihy/časopisy/..., které jsou buď obtížné/pracné převést na ebook (tabulky, grafy, vzorečky, složitější sazba, ...) a nebo mi to za to nestojí (relativně časově omezená platnost informace, ...). Proto se i přes nevýhody spokojím se "skenbookem" (protože tablet).
    ScanTailor Advanced (díky za tip) jsem teď zkoušel a stále bohužel neumí to, co bych si představoval, tedy narovnání prohnutých stránek a "normalizaci" nestejnoměrného osvětlení vzniklých nafocením.
    FERRYH
    FERRYH --- ---
    MA747: jestli jsem tomu dobre rozumel jde o produkt na tvorbu "skenbooku"
    teda pdf nebo djvu, kde stranky jsou obrazky-skeny... to neni moc beznej format e-booku
    vetsinou se to pouziva jen v amatersken ebookarskem prostredi nebo na tvorbu uzivatelskych ebooku - skripta a pod.

    ...na tohle je i docela dost sikovnejch a velice kvalitnich free produktu -napriklad ebookari pouzivaji ScanTailor - nejlepsi, momentalne stale jeste aktualizovany a stale zdokonalovany je verze Scantailor Advanced - https://github.com/4lex4/scantailor-advanced/releases
    MA747
    MA747 --- ---
    Zaujal mě Booksorber. Podle odkazu umí řešit:
    • warped page content,
    • inhomogeneous text quality (due to uneven illumination),
    • too high-contrast images,
    • unremoved finger artifacts.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    SKOT: Že by se nechtěli bránit proti patentovým trolům a podobné verbeži mi přijde divné, ale pátrat už po tom teď nebudu.
    SKOT
    SKOT --- ---
    ERGOSUM: díky, ty požadavky na systém jsou dobrý postřeh
    ERGOSUM: tohle jsou ale spíše interní předpisy organizace, nic k licencování formátu jsem v nich na první pohled nenašel, ostatně co co popisuje JYRKA u Wooky je dost běžný model u mnoha podobných platforem, první kdo si takto EPUB 3 přivlastnil byl Apple se svými iBooks
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    JYRKA: "Zadna licence na epub neni." Pokud myslíš, že epub není uzavřený formát a že se za použití neplatí, souhlasím. Pokud myslíš, že si s tím může každý dělat co chce, není tomu tak.
    Corporate Documents | International Digital Publishing Forum
    http://idpf.org/about-us/corporate-documents
    "Epub je normalni html zazipovane. "
    zjednodušeně řečeno. Ve skutečnosti to tak prosté není.
    JYRKA
    JYRKA --- ---
    ERGOSUM: Zadna licence na epub neni.
    Epub je normalni html zazipovane.
    Interne napriklad wooky je epub take.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    SKOT: Nevím, ale pochybuji. To by nejspíš neprošlo přes licenci epub.
    neodpovídají tomu ani požadavky na systém.
    SQL Native Client (32 bit) / SQL Native Client (64 bit)
    Microsoft Visual C++ Redistributable Packages for Visual Studio 2013
    .NET Framework 4.6.2
    epub něco takového nepotřebuje.
    Je to nějaký DRM blob. I s ohledem na licence bych si o to neotřel nohy.
    SKOT
    SKOT --- ---
    Nevěděl by někdo prosím od jakého standardu je odvozen proprietární formát využívaný pro interaktivní e-knihy na flexibooks? Epub 3?
    MICKEY_MOUSE
    MICKEY_MOUSE --- ---
    MA747: Vyhnout se PDFku je přesně ten důvod, proč použít ebook. Změnu parametrů textu vzhledem k různým velikostem displejů i kvalitě zraku vítám. Jen mě zaskočil stav, v jakém ten obor je, předpokládal jsem, že v dnešní době (po zkušenostech s webovými prohlížeči) to je vyladěné = postavené na striktním dodržování standardu. A jsem rád, že jsem po prvotním rozčarování objevil ten Sigil na výrobu a Moon+ Reader, který s tím pracuje přesně tak, jak jsem očekával, že to bude fungovat všude. Tím je to pro mě vyřešeno, umím ebook vyrobit i vím, v čem jej mohou lidé číst, ať už v původním vzhledu, nebo si jej podle potřeby upraví.
    MA747
    MA747 --- ---
    MICKEY_MOUSE: někteří řeší ten SW zmatek tím, že si La/TeXem vysází PDF na míru. Sice se ochudí o možnost změny velikosti písma, ale...
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    KRAMERIUS: MICKEY_MOUSE: Tohle má dvě roviny.
    1) Neimplementované funkce - Ano něco je kvůli HW, ale ty rozdíly jsou i v softwarových čtečkách na PC. A to i v případech kdy jde o svobodné licence a "konkurenční", nebo dokonce produkt stejného autora funkce umí. Náklady na vývoj jsou pak minimální. Tam je to často otázkou priorit. Když chci prolétnout knihu během pár minut, zvolím na stejném stroji ten nejrychlejší soft optimalizovaný na rychlost. Jindy bude prioritou vizuál. Na své HW čtečce mám dva čtecí softwary. Ono přeformátování za běhu není snadné ani pro PC. Následující stránku můžeš začít číst během mžiknutí oka, ale když roluješ stránky posuvníkem, tak se časy prodlužují. Jsou funkce které podporuje pár čteček, ale základ používaný v běžné beletrii zvládá každá.

    2) U čteček si uživatel nastaví jakou knihu bude číst. Je to jiný přístup než na papíru, kde je vše jak chtěl autor a čtenář si musí vzít lupu nebo jeřáb. Prostě když já jako čtenář chci, aby kniha vypadala takhle, tak já jako autor, který ji chtěl jinak, si mohu jen trhnout nohou. Vezmi to i tak, že si mohu nastavit i to, na co autor kašlal a výsledek může být typograficky lepší(nebo mě víc vyhovovat).

    On to většinou zmatek není. Máš dáno standardem, jak se má zobrazit to, co napíšeš do kódu. Pokud to čtečka podporuje (a uživatel nezmění), zobrazí se to právě tak. Situace kdy nevíš jaký kód napsat tedy nenastane. Pro programátory čtecího softu jsou k dipozici i testovací knihy.
    Dá se čekat, že čtečky začnou podporovat víc uživatelských profilů a možnost uživatelský profil vypnout.
    MICKEY_MOUSE
    MICKEY_MOUSE --- ---
    KRAMERIUS: Přesně tak, a to je přece v principu i ve výsledku totéž. Autor udělá A a čtenář díky čtečce vidí B.
    KRAMERIUS
    KRAMERIUS --- ---
    MICKEY_MOUSE: Webové prohlížeče si zaváděly vlastní standardy v oblastech kde žádný společný standard neexistoval (+ MSIE si dříve některé standardy vykládal trochu kreativně).
    U EPUB standard existuje, ale čtecí SW ve čtečkách to šidí a nepodporuje ho v plném rozsahu, nejspíš kvůli slabému výkonu HW a nákladům na vývoj.
    MICKEY_MOUSE
    MICKEY_MOUSE --- ---
    ERGOSUM: Čili v podstatě stejný zmatek, jako svého času páchaly webové prohlížeče. Díky za osvětu.

    V mezičase jsem našel pro své potřeby nejrozumnější řešení — čtečku Moon+ Reader Pro pro Android, která jediná z těch (cca osmi), co mi prošly rukama, umí volitelně použít originální kód a styly, stejně jako to přebít vlastními přednastaveními. A i jinak mi přijde velice šikovná a existuje i ve free verzi. Takže jsem vzdal ideu tvořit něco, co vlastně vytvořit nejde a půjdu touto cestou.

    Díky všem za podporu. A osobně jsem moc spokojený se Sigilem, vše, co potřebuji, umí šikovně a jednoduše, dělá se mi v tom to, co potřebuji, moc fajn.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam