• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KAIRRApeklo v interiérech
    BLOWUP
    BLOWUP --- ---
    KOCHANSKA_CH: nemuzu rozlustit autora, kdo to je?
    KOCHANSKA_CH
    KOCHANSKA_CH --- ---
    Dnes už antikvární položka, ale principy pořád platné. Spoustu věcí z ní už mám v hlavě automaticky, někdy zalistuju. :-)
    A u každé dispozice, kterou kreslím, dokazuju zaříditelnost nábytkem, to by snad mělo být běžný.

    BLOWUP
    BLOWUP --- ---
    BLOWUP: ted jsem na to koukal a stoji tam "plosne udaje jsou orientacni, byty musi fungovat" ;-)
    BLOWUP
    BLOWUP --- ---
    77WHITE: tywole, ja to nasel :-) Teda, ty pravidla toho stavebniho druzstva, respektive ony to jsou pravidla bernsky penzijni kasy ktera ty byty financovala. Neni to uplne to co si asi predstavujes - treba pruchozi sirky maj proste odpovidat nasi norme pro konformitu se stavenim pro invalidy atd, ale definuje to urcitej standard, no.

    BLOWUP
    BLOWUP --- ---
    77WHITE: Ja bych to za famu nepovazoval, dovedu si predstavit ze nejakej urednik v Zürichu neco takovyho vyprodukoval :-) Ty snahy "objektivne" posuzovat souteze byly, jsou a budou. Ty pravidla toho bytovyho druzstva byly de facto neco podobnyho, a tusim vznikly proto, ze od jejich splneni zavisely nejaky subvence. Mozna bych to jeste nekde vyhrabal. Jako, nic prevratnyho to nebylo, s fungujicim zdravym rozumem to clovek dela automaticky. No, mozna ne uplne kazdej, jak puvod tyhle diskuse ukazuje.
    77WHITE
    77WHITE --- ---
    BLOWUP: neuferta samozrejme znam, zabejva se i spravnym sklonem regalu na chleba:) Ale to co popisoval ten ucitel byl neco jako system hodnoceni, na objektivni zhodnoceni pudorysu. Nevim, mozna to byla nejaka fama:)
    BLOWUP
    BLOWUP --- ---
    GECKO: U nas na to existuje cela celkem komplikovana norma, a pokud se spravne pamatuju, pri vzniku komory ceskejch architektu se nasi normou tehdy nechali inspirovat, tak to nejspis bude u vas podobny.

    Ta norma zohlednuje dost faktoru - mimo jiny jde i o to za jakou fazi projektu je kolik penez, jaky honorare dostavaj specialisti (statik, stavebni fyzik, vzduchotechnika atd).

    To proc to je v zavislosti na nakladech vychazi z empirickejch hodnot: cim vyssi naklady, tim vyssi bejva narocnost planovani. To neplati vzdycky uplne 1:1 ale ten zakladni princip opravdu funguje, cim drazsi provedeni, tim vyssi naroky na kvalitu provedeni a narocnost planovani detailu. Nicmene, se stoupajici absolutni vysi nakladu naopak klesa procento kterym se pocita honorar, protoze tam bejva napriklad vic opakujicich se prvku atd.

    Klasickej rodinnej domek ma naklady na planovani od deseti do dvaceti procent (a nikdo je nechce delat ponevadz se to za to skoro neda udelat aniz by clovek prodelal). Ted zrovna mam na stole halu pro jednoho vyrobce hodinek za 180 milionu CHF, tam je treba honorar jenom 7.8 %.

    Samozrejme se deje ze s nama nekdo o tom honorari zkousi smlouvat, taky bejvaj nekdy vypsany predkvalifikace kde soucasti nabidky je i cena vcetne honorare, ale ty normovy hodnoty sedej vetsinou docela dobre a moc se nevyplaci se jich nedrzet. U mensich veci se casto dohodne pausalni honorar (klasicky nejaka studie) protoze tam je jasny ze to ma jasnej zacatek a konec, na rozdil od neceho co se stavi a co se casto za pochodu meni.

    Auswahl und Honorar des Architekten - hausinfo
    https://hausinfo.ch/de/bauen-renovieren/haus-planen/baupartner-architekt-bauleitung/wahl-architekt.html
    GECKO
    GECKO --- ---
    BLOWUP: BTW to procento z rozpočtu... kde se ta suma, ze který počítáš procento vezme? Tady se s tím taky někdy operuje, ale popravdě mi nikdy nebylo moc jasný, proč má architekt dostat víc peněz za to, že použiju na střechu měď místo pozinku a na podlahu dub místo lamina...

    A jinak se teda asi o ceny projektu dost smlouvá a lidi s renomé mají jiný, než krátce působící mlaďoši no...
    BLOWUP
    BLOWUP --- ---
    GOLDENDELICIOUS: Pokud jde o jedinou koupelnu, tak bych ji idealne videl na hranici nocni a denni zony. Tu "spinavou" zonu tu moc nezname. U dvou a vic koupelen je ale casto jedna u vstupu.
    BLOWUP
    BLOWUP --- ---
    77WHITE: tak to je basic, dvere by mely bejt navrzeny tak aby se do mistnosti dala dat skrin. Ale me osobne zadna takova oficialni rukovet znama neni. Existuje Neufert, kterej zakladni typologicky udaje obsahuje. Hm, kdysi jsme navrhovali neco pro nejaky bytovy druzstvo stavici socialni byty a tam meli dost podrobny predpisy, ale ty uz asi nenajdu (ony ty byty byly tak trochu CUKI style, proto jsem to vyhodil) Teda, kdysi jsme si v jedny firme udelali vlastni pravidla, mozna bych to jeste nekde vyhrabal. Kazdopadne, nikdy jsem nezazil tak vasnivy debaty jako o bytovejch pudorysech :-) V jedny kancelari jsme dokonce meli jeden prostor urcenej jenom na to si v nem nejaky situace modelovat 1:1 :-)
    BLOWUP
    BLOWUP --- ---
    ETERNITY: Ja se obavam, ze ti nerozumim :-) Neni mi jasny o jakou cenu se s kym vlastne hadas, ceny jsou dany velikosti a narocnosti projektu. Kdyz si chces koupit Mercedesa tak proste nebude stat to samy jako Dacie, u baraku je to to samy.

    Normalne to funguje tak: chces postavit "bytovku" (to je sileny slovo, pripomina mi to panelaky nekde ve strediskovy obci). Najdes si architekta kterymu sdelis jakej mas k dispozici pozemek, aby ti vypracoval studii co na nem jde udelat. K ty studii respektive jeji variante kterou si vyberes ti vetsinou doda hrubej odhad nakladu na stavbu, ve kterym jsou pochopitelne vsechny honorare, jak specialistu, tak jeho vlastni, proste to co je na ten barak potreba. S tim jdes do banky a na zaklade toho si s ni dojednas kredit.

    V nasem pripade ovsem jenom zridka muze ten architekt rovnou zacit navrhovat, to funguje pokud jde treba jenom o jeden objekt. Vetsinou ale jde o nekolik objektu a tam si obce zpravidla vyminej budto regulerni verejnou soutez, nebo alespon cosi jako soutez pro nekolik pozvanejch tymu. Nekdy se to obejde tzv. "kvalitu zarucujicim procesem" kdy sice planuje jenom jedna kancelar, ale asi pul roku se kazdej mesic celej projekt konzultuje v gremiu asi patnacti specialistu a zastupcu obce. Je to dost husty, osobne mam skoro radsi tu soutez :-)

    O cem presne se s nekym chces hadat netusim, honorare jsou percentualni castka ze stavebni sumy a ta odpovida tomu co chces postavit, easy like that. Samozrejme muzes pote co je jasny kdo ten projekt bude delat s nim pri dojednavani smlouvy zkusit tu cenu za jeho praci snizit, ale to jde dejme tomu o deset procent pokud je situace prizniva. Tu praci ale proste nekdo nakonec udelat musi a zadarmo to nikdo delat nebude. V prubehu provadeni muzes s firmama ktery oferujou to provadeni domluvit nejaky rabaty, tam panuje konkurence a nabidky se vybiraj pochopitelne i podle ceny, ale treba my nikdy nevybirame tu firmu ktera nabizi nejnizsi cenu, neosvedcilo se to.

    K tomu "za ty penize to lidi pak nekoupej": kdyz navrhuju pro generalniho dodavatele, tak bejvaj presne definovany parametry, plochy bytu se musej dodrzet na ctverecni centimetr, vybavenost, materialy, povrchy - u vseho dostaneme maximalni cenu ktera se musi dodrzet aby ty byty potom cenove odpovidaly situaci na trhu.

    Jeste poznamka k tem "terasam na jih". Posledni podlazi je na bytovym dome to nejhodnotnejsi. Zhruba se da rict, ze byty v nem stojej jedenapulkrat az dvakrat tolik toho ktery jsou pod nima, pokud je vse optimalni. Terasy jsou jeden z duvodu pro tu vysokou cenu a samozrejme se neorientujou na sever. Pochopitelne jsou ale vyreseny tak, ze se daji pouzivat i v lete, nakonec to je jejich hlavni ucel. Maji markyzy nebo pevny zastineni, cast je ozelenena atd. Kdyby to tak nebylo, tak by na prodeji tech penthaus bytu neslo tolik vydelat, tam ma kazdej investovanej frank nekolikanasobnou navratnost. Uz jsem zazil ze z celyho tripatrovyho sidliste se prodaly jen penthouse a prizemni byty (zahrada), a ty prostredni museli zlevnovat aby se jich zbavili :-)
    JASMINOVA
    JASMINOVA --- ---
    BLOWUP: ten dům je peklo i zvenčí. No nic. Dnes se jdu na dlouhou dobu naposledy ponořit do dispozic pro jednoho developera (třeba že 2kk má běžně 40-45m2, poněvadž větší nikdo prý nekoupí) a pak si budu už jen pimpit manželovu vilu za jeho peníze.
    77WHITE
    77WHITE --- ---
    BLOWUP: pred lety mi ucitel vypravel, ze maji ve Svycarsku nejaky system hodnoceni obytnejch pudorysu. Vzdalenost dveri od sten aby se ti tam vesel nabytek, rozmery chodeb atp. nemas o tom vic infa? Jako nemeckej nemluva si o tom moc nepoguglim.
    MONIOUS
    MONIOUS --- ---
    mne to trochu prijde jako kdyz sme na zakladce kreslili jeskyne pro dnd :D
    GOLDENDELICIOUS
    GOLDENDELICIOUS --- ---
    BLOWUP: To je příklad toho, když jsem se v březnu vedle ptala, proč mají byty/domy (jedinou) toaletu hned u vstupních dveří, kde je špinavá zóna. Kdyby tady byly normální dveře (ne šoupací), tak se zároveň s vchodem neotevřou.
    ETERNITY
    ETERNITY --- ---
    BLOWUP: Jak to funguje jsem ted videla z prvni rady: chces udelat bytovku. Oslovis nekoho, s kym uz jsi spolupracoval. Pohadate se o cenu. Bud je moc drahy projekt, nebo by byla moc draha jeho realizace. Kdyz se neshodnete, oslovis zname znamych a lidi z okoli. Pohadate se o cenu. Pokud to ani tady neklapne, oslovujes a poptavas dal, dokud ti nekdo za par penez nenavrhne neco, co za par penez zrealizujes.
    Jo, jednak na tom chteji co nejvic vydelat, jednak maji oduvodnenou obavu, ze si to ti lidi pak za ty prachy nekoupi. To byl treba problem realizace o ulici niz. Pomerne velkoryse byty 140 m s terasou (ovsem betonovou a na slunecnou stranu, takze se neda pouzit, protoze kolik je na ni ted stupnu? Vsechny.) No nakonec to dopadlo tak, ze to rozctvrtili na ctyry jednotky s naprosto debilnim usporadanim (k nekterym se jde po zeleznem schodisti dodelanem zvenku), a to uz prodali.
    BLOWUP
    BLOWUP --- ---
    ETERNITY: priznam se ze se na to nepamatuju. U ty dispozice jsem chvili vahal - na prvni pohled pusobila kompaktne coz u tech ceskejch pudorysu s komplikovanejma chodbama a predsinema pusobilo prijemne. Jenomze potom clovek zacne videt detaily jak to cely funguje, balkon nepristupnej z obejvaku, loznice s minioknem, pracovna s balkonem, kdo chce do koupelny, musi jit loznici, kdo chce jist na balkone, musi vsechno tahat loznici - tech podivnosti tam je vic nez je zdravo. A u tech ostatnich bytu je to podobny.

    Ja vzdycky premejslim, jestli je problemem ze mi unika nejaka specificky ceska potreba jak maji byty fungovat, jako treba ta casta manie plejtvani plochou na predsine ktery nicemu neslouzej, ale nakonec mi z toho vetsinou vyjde ze ty pudorysy jsou proste spatny. Coz je zvlastni, ponevadz si urcite nemyslim ze v cesku nejsou dobry architekti. Proto jsem se ptal kdo tyhle projekty pro ty developery dela, jaka je mechanika vzniku techhle projektu. U nas treba skoro vsechno vznika z achitektonickejch soutezi a ta uroven tech projektu v poslednim kole bejva vetsinou vynikajici, vyhrat vubec neni jednoduchy. Kancelare ktery se specializujou na byty to maj vymakany, nejenomze vsechno perfektne funguje, ale navic to jsou proste strukturalne a graficky cisty pudorysy. Tady v tom baraku ty ruzne uskoceny zdi mi pusobej zaludecni krece :)
    ETERNITY
    ETERNITY --- ---
    BLOWUP: Ve stejnem baraku jsi dispozici docela odsouhlasil (a pochvalil stropy:), jenze mi ten byt prodali driv, nez jsem stihla dojet na prohlidku, tak ted bydlim v lahvi od octa.
    Jeste ze tak, dnes byste mi to hanili:)
    JASMINOVA
    JASMINOVA --- ---
    JASMINOVA: rovněž je u těch hlubokých dispozic k zamyšlení absence komory, např.
    JASMINOVA
    JASMINOVA --- ---
    NIKDAS: Jo. A koupelna stejně minimální, jako u toho 1kk :)) a ještě vyndáváš prádlo z pračky s jednou nohou ve vaně :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam