FERRYH: obávám se, že nechápu. Návyků je snadné se zbavit. Zkus si představit následující model:
1) představím vlastní projekt, ve kterém budu nabízet dejme tomu třeba měsíční paušál na sledování seriálů a filmů online. Regiony nehrají roli, dostanu se na něj všude. Dejme tomu, že toto předplatné bude stát maximálně dvakrát tolik, co subscription do nějaké mmorpg
2) provedu brutální čistku všemožných úložišť a nejpopulárnějších torrent vyhledávačů. Ne tak, abych třeba pozavíral majitele, ale prostě abych se zbavil všech snadno dostupných odkazů na věci, které sám nabízím.
Co myslíš, že bude následovat? Přestane se pirátit? To ani náhodou, velmi pravděpodobně se začne používat nesnadno dohledatelné pojmenovávání souborů. Jenže – a v tom mi dává za pravdu i kdejaká ekonomická teorie nebo i teorie her – současný konzument pirátského obsahu je v první řadě
pohodlný. Těch cca 200-400kč/měsíc nejsou zas takové prachy, aby ho to nějak extra bolelo. Takže zaplatí – koneckonců už dneska si spousta z nich platí různé megauploady nebo uložto, aby měli rychlejší přístup.
Během jednoho nebo dvou let se ti takto povede převychovat značnou část konzumentů. A ti zbývající piráti tě netrápí. Proč by taky měli, že.
Jediný současný problém spočívá v tom, že společnosti odmítají opustit zavedený model, protože je váží hromady různých smluv a hlavně s tím mají problém televizní společnosti a další napojený byznys. No a nikdo si zatím nelajzne vyprdnout se na peníze, které plynou z televizních práv. Cena, kterou by museli nastavit na internetu, je totiž v žádném případě nedokáže nahradit.
Takže proč legalizovat piráty, když je prostě můžu v budoucnu převychovat?