• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    BOUCHIAutorské právo v 21. století
    Hledání konsensu o možné nové podobě autorského zákona držícího krok s realitou 21. století
    rozbalit záhlaví
    OJIRIO
    OJIRIO --- ---
    ALRAUNE: Jak rikam, tyto zakony vychazi z dusevniho vlastnictvi a do toho se pocitaji i patenty. Nicmene postih nelegalniho sireni zdravotnickych ci zemedelskych publikaci vnimam jako amoralni pokud argumentem je profitabilita autora...
    K tomu co motivuje lidi k praci ktera je volne siritelna je touha sdilet zkusenosti, informace, pocity... touha po uznani a slave...
    MARWIN
    MARWIN --- ---
    ALRAUNE: autorsky zakon na hladomor asi nenapasujes, ono se to (aut.z.) obcas zamenuje s parenty, a patenty na leky uz umi ve tretim svete udelat bordel (moc o tom nevim a dkyz jsem nedavno na tohle spojeni narazil v jednom clanku docela mne prekvapilo)
    PIZI
    PIZI --- ---
    ALRAUNE: Motivuje je prostě puzení, které je nutí tvořit.
    ALRAUNE
    ALRAUNE --- ---
    OJIRIO: A opravdu si nedovedu představit, jak by zákon, který dává autorovi právo nakládat se svým dílem, prodlužovaly hladomor. Pokud to nepřinese profit, nebudu se tomu prostě věnovat, stejně jako ostatní. Co myslíš, že motivuje lidi, aby věnovali úsilí práci, kterou mu "znárodní" ve prospěch celku?
    ALRAUNE
    ALRAUNE --- ---
    OJIRIO: No, takže mám čekat, až mě přijdou vyvléct na náměstí revoluční gardy, nebo co?
    SKOT
    SKOT --- ---
    PIZI: pokud mezi výhody řadíš korekce, opravy a diskusi s autorem tak opravdu nezbývá než to smést ze stolu - jak jsem už jednou napsal tak korekce a opravy jednou vydané knihy jsou záležitost naprosto marginálního významu a jak tu i Alraune vysvětlila tak diskutovat s autorem je možné jinými formami než tím že se čtenář bude domáhat svého práva diskuze s autorem na základě toho že zakoupil jeho knihu; článek jsem pročetl, pokusil se vysvětlit že některé "ceny" v našem probíraném případě jsou zcela proti oficiální distribuci a teď tedy hledejme ta reálná místa kde je možné srovnat skóre a neodkazujme se na teoretické články které nejsou na e-knihy 100% aplikovatelné
    OJIRIO
    OJIRIO --- ---
    ALRAUNE: Zrovna fantasy romany nejspise ne (pokud nemaji napriklad nejaky velmi pozitivni psychologicko-spolecensky efekt :)), jenze stejne zakony ktere ti obstaravaji obzivu muzou prodluzovat hladomor, nejen v jinych castech sveta, takze by ses o to mela zajimat, pokud nechces aby, az slovo nas, kteri nesdilime tve problemy spisovatelky (a ze nas je), bude mit nejakou vahu, pri reformaci prava jsme nerekli jen "je nam lito" nebo ani to...
    PIZI
    PIZI --- ---
    SKOT: Ale šlo by, ale ty to shodíš tím, že těm cenám přiřadíš své váhy a prohlásíš je za obecně platné. Už jsem říkal, různé zákazníky by zaujaly různé výhody. Už jsem je tady vyjmenovával. Případně doporučuji ten článek, který jsem linkoval, vysvětluje to podrobněji.

    morální aspekt, pohodlí, přístup k nějakým bonusům...
    SKOT
    SKOT --- ---
    PIZI: aha, reagoval jsi mi na příspěvek kde jsem řešil ten rozdíl mezi knihou za 20,- z knihovny a knihou za 100,- z eshopu takže jsem předpokládál že řešíš toto; nicméně jsme v té diskusi o jiných "cenách" zatím nedpospěli k ničemu kde by šlo s tím warezem soupeřit - jedině s výjímkou toho morálního aspektu
    ALRAUNE
    ALRAUNE --- ---
    Pokud to, že neposkytuju své fantasy romány bezplatně, nějak ubližuje dětem v rozvojových zemích, je mi to opravdu líto, ale to je tak všechno, co jsem s tím ochotna dělat.
    ALRAUNE
    ALRAUNE --- ---
    OJIRIO: Zcela upřímně, je mi zcela lhostejná výhodnost pro lidstvo. Na románu pracuju půl roku, nemůžu ho proto poskytovat zdarma, jsem bytost z tohoto světa a stejně jako ostatní i já musím za něco žít. Předpokládám, že i ostatní autoři fungují na podobných principech.
    OJIRIO
    OJIRIO --- ---
    ALRAUNE: Protoze jsou to veci ktere jsou neoddelitelne provazane - zalozene na konceptu dusevniho vlastnictvi, jehoz vyhodnost pro lidstvo (dle soucasnych definic) nevidim, tim padem ani v autorskem zakone i patentovem prave.
    PIZI
    PIZI --- ---
    SKOT: Tak pokud je řeč o pětinásobné ceně, tak mluvíme každý o něčem jiném. Já mluvím o možnosti konkurovat ceně nula tím, že si prodejce uvědomí, že jeho "produkt" nemá cenu jen v korunách, ale roli hrají i jiné "ceny".
    SKOT
    SKOT --- ---
    OJIRIO: velmi dobře, nebudeme se tu bavit o konkrétních tématech ale vezmeme to pěkně zeširoka a prodiskutujeme třeba otázku libertariánské víry :-P
    ALRAUNE
    ALRAUNE --- ---
    OJIRIO: A proč by se měl spisovatel orientovat v plné šíři v autorském zákoně včetně patentového? Existuje k tomu nějaký rozumný důvod? To je oblast práce někoho úplně jiného, než tvůrců.
    ZABITULKA
    ZABITULKA --- ---
    trocha safranu do diskuze o knihovnach a e-books... okrajove:)
    2500 knihoven v obcích bude odpojeno od internetu * Daniel Dočekal * POOH.CZ *
    http://www.pooh.cz/pooh/a.asp?a=2017631
    OJIRIO
    OJIRIO --- ---
    Me by zajimalo jestli nazor "ta snadná dostupnost všeho zdarma je problém" se tyka taky pokroku ve vyrobe/replikaci normalnich fyzickych produktu, jako napriklad zakladnich zivotnich potreb jako jidlo. Ja si myslim ze ochrana umeleho nedostatku, umelych monopolu, tenhle konzervativni protekcionismus slouzi jen zajmovym skupinkam a spolecnosti obecne neprospiva...
    Na druhou stranu nezacpavam si usi, a respektoval bych zakony, ktere by reflektovaly nazor na spolecnosti i kdyby byly protekcionisticke. Takze kde by mela byt ta hranice co ochranovat a co ne? Bylo by to absolutni pravidlo nebo kompromis ktery by komplikoval mezinarodni obchod? Jak by to melo fungovat na mezinarodni urovni? Resilo by to neco a nebylo jen umelym trhem pro pravniky, agentury apod.?
    Pokud nekomu zalezi na dusevnim vlastnictvi (coz by tem ktere je zivi melo), tak by jej mel dokazat objahit, a to v cele siri, nejen oblast ktera se ho tyka. Pokud se nekdy prolomi status quo tak nebudu poporovat zakony ktere omezi zvyseni zivotni kvality nebo dokonce zachranu zivotu, tak jak to dnesni patentove zakony omezuji. Obranci dusevniho vlastnictvi: nabidnete nam, lidem celosvetove, obchod, ktery bude vyhodny pro nas vsechny...
    SKOT
    SKOT --- ---
    PIZI: nemluvíme o zárukách, zkoušíme vymyslet zda může existovat dostatečná přidaná hodnota která opodstatní pětinásobnou cenu - neřeším co mne osobně vyhovuje, jenom ti simuluju běžného zákazníka a vysvětluju proč některé návrhy nejsou zajímavé, zatím jsme k ničemu relevantnímu nedošli ale zajímá mne ten morální aspekt který jsi mi ještě nevysvětlil
    ALRAUNE
    ALRAUNE --- ---
    PIZI: Tedy po pravdě, komunikovat se čtenáři jen za úplatu bych považovala za dost sprosté.
    PIZI
    PIZI --- ---
    ALRAUNE: To už je tvá volba co a jak kde ke svým knihám poskytuješ.
    PIZI
    PIZI --- ---
    SKOT: Ale samozřejmě, že cokoliv vymyslím, tak nebude zárukou toho, že si každý koupí knihu. O tom se tu přece nebavíme. Samozřejmě, že tobě osobně to a ono nevyhovuje.
    ALRAUNE
    ALRAUNE --- ---
    SKOT: Nedá, vyzkoušela jsem a vyhledání plus stažení balíku mých knih zabralo deset vteřin.
    Mmch, možnost diskutovat s autorem jako přidaná hodnota? Na fb mě může oslovit kdokoli, a těžko zjistím, jestli mé knihy platí, nebo ne :)
    SKOT
    SKOT --- ---
    PIZI: aktualizaci si dovedu představit u omezené části produkce ale budiž, někde to fungovat může; korekce a opravy u vydané knihy? pokud to autor nedělá na koleni tak snad kvůli pár možným překlepům nevyhodím z okna 80,- ne? pro diskusi s autorem mám facebook nebo si dojdu na besedu do knihovny - o jejímž konání se paradoxně spíše dozvím jako uživatel knihovny než jako nakupující v eshopu :), vysvětlení toho morálního aspektu mne zajímá - jak vysvětlit člověku že má na výběr ze dvou produktů a jeden z nich je morálnější než druhý?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam