• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    BOUCHIAutorské právo v 21. století
    PIZI
    PIZI --- ---
    ALRAUNE: V tom je právě ten problém. Proč bych při něčem tak hluboce lidském jako je umělecké vyjádření měl konzultovat zákony? Jak k tomu sakra došlo, že najednou musíme před tím, než si zazpíváme najmout právníka?
    ALRAUNE
    ALRAUNE --- ---
    Stejně tak jsou legální parafráze, parodie, citace... čím autorský zákon omezuje vznik umění?
    ALRAUNE
    ALRAUNE --- ---
    PIZI: Ale já se v zásadě opravdu nechci s nikým o ničem dohadovat, tady jde jen o to, jak uplatnit současný autorský zákon, pravda, poněkud matoucí tou "tvorbou kopií pro vlastní potřebu".
    ALRAUNE
    ALRAUNE --- ---
    PIZI: Jsi si jistý, že se v téhle otázce orientuješ? Protože například koláž ze stávajících uměleckých děl už je svébytné umělecké dílo
    PIZI
    PIZI --- ---
    ALRAUNE: Jestliže má být výsledkem dohody současný stav o kterém ty mluvíš, tak proč se dohadovat, když to nic nezmění? Však ta dohoda má být o tom, aby to bylo jinak, než to je dnes. Takže nemůžeš argumentovat tím, že dnes to je nějak.
    ALRAUNE
    ALRAUNE --- ---
    BOUCHI: Ano, pokud si ji nepůjčí někdo jiný, což je v praxi tak dvanáct výpůjček jedné knihy do roka. Neomezené stahování, navíc časově neomezené, je něco jiného.
    PIZI
    PIZI --- ---
    QZUZKA: Hmm v oblasti kultury neškodná? Kultura je remix. Výtvarné i literární směry vycházejí jeden z druhého. Neustále se remixuje, paroduje, dělají se věci na motivy... K argumentu kolik umění vzniklo díky tomu, že jsou umělci chráněni je třeba uvážit i argument kolik umění nevzniklo (nebo bylo potrestáno) proto, že jsou umělci chráněni. Pokud chce umění mluvit o tom, kolem čeho se točí společnost bude nutně mluvit i o tom, co je chráněno autorským zákonem, ale o tom může mluvit jen opatrně s nesmí to moc dlouze citovat.
    ALRAUNE
    ALRAUNE --- ---
    FERRYH: Nechce, protože vy ta díla, které máte, nevlastníte, nemáte k nim práva a nejste žádný oficiální subjekt. Dilia ani nemůže mít od autorů mandát, aby se s vámi dohodla. Určitě existuje spousta autorů, kteří nesouhlasí s tím, abyste s jejich díly jakkoli nakládali a oporu v zákoně vaše sdílení nemá žádnou. Jak by se s vámi mohla Dilia dohodnout?
    BOUCHI
    BOUCHI --- ---
    QZUZKA: Ale v oblasti hudby nebo filmu uz tyhle modely s pausalem fungujou - proste platis mesicni pausal a muzes z nabidky sledovat/poslouchat cokoli chces, kdykoli chces a v jakemkoli mnozstvi chces.
    QZUZKA
    QZUZKA --- ---
    nechtěla jsem až tak štvát - jen mi přijde, že tyhle návrhy vlastně znamenají (skryté) zrušení instituce nákupu knihy (cdčka, filmu, počítačové hry, softwaru, čehokoliv co se kopírováním nespotřebuje)... a to je pro mě (v tomto ohledu komerčně nezainteresovaného) furt podezřelé? divné? moc inovativní? prostě moc komplexní změnu
    a mám tam obavu, že jakékoliv paušály vedou k posílení moci středního proudu a oslabení okrajů (jako nezjistitelné příjmy v ose), což by mohlo nastat (stáhnou to, co je zajímá, plus to, co je na prvních místech, i když je to nezajímá)

    FERRYH: není to presumpce viny, je to otázka někoho, kdo tomu nerozumí, jak je možné, že by to tak někde mohlo fungovat - tedy byla by ta neziskovost zase nevymahatelný systém na dobré slovo? A neřeší se, že už současný systém je špatně vymahatelný? Takže rozdíl je v tom, že tamto jsou "lepší lidi" - a já klidně věřím současným, to, co už je těžké věřit je, že by to nikdo nepootočil - třeba někdo, kdo vůbec není pravověrný, a přišel by až později už s cílem otočit...

    v otázce knížek, e-booků a prodeje jsem jenom na pozici čtenáře, takže ačkoliv vlastně argumentuješ v můj prospěch (?), nelíbí se mi to.

    Takže mě na tom celé vadí, že to neladí s existencí konkrétního osobního duševního vlastnictví :) Která mi přijde logická a správná - a v oblasti kultury zcela neškodná.
    BOUCHI
    BOUCHI --- ---
    QZUZKA: "Jakmile je možné z toho knihu stáhnout/používat ji z paušálu dlouhodobě, tak už se nejedná o půjčování. " Ale papirovou knihu si prece taky muzes pujcovat opakovane kolikrat chces, treba kazdy druhy mesic (pokud si ji tedy mezitim nepujci nekdo jiny).

    Proste to, ze diky pausalu budu mit knihu k dispozici vlastne trvale, nema smysl resit z duvodu, ktere jsem tu uz rozebral:
    a) nejmin 90 % knizek clovek stejne precte jen jednou a pak se k nim nevraci
    b) cas na cteni je omezeny, takze knihovne je jedno, jestliv tech peti prectenych knizkach za mesic je nektera, kterou jsi uz cetl, nebo ne, pausal za to dostane porad stejnej
    c) To, ze kdyz se nebude pouzivat DRM, tak kniha ctenari zustane i pote co pausal prestane platit, bude mit mizivy dopad jednak vzhledem k a) (tj. u 90 % knih na tom vubec nezalezi), druhak vzhledem k tomu, ze kdyby nezustala, on by ji chtel a pritom za ni nechtel zaplatit plnou cenu, stejne si ji nejak pokoutne sezene
    FERRYH
    FERRYH --- ---
    QZUZKA: "Byznys, který vydělává na tom, že ho nedokáží postihnout. A zlegalizovat ho tím, že dobrovolně něco málo odvede, to je morálně špatná cesta."

    nesmis byt tak naivni ... jak myslis ze vznikl Holywood a celej byznys kolem holywoodu?
    precti si o tom neco... je to jeste horsi piratstvi a money parazitizmus nez ty uloziste...

    zkus treba jen pripustit, ze z dlouhodobeho hlediska vyvoje nejake trzniho mechanizmu a systemu nehraje "moral" vubec ale VUBEC zadnou roli .. naopak asi skodi... minimalne tem penezum na obou stranach barikady .. a v konecnem dusledku i tem spotrebitelum, jelikoz se tak dostanou pak ke zbozi levneneji a snadneji...
    tady v tom systemu proste neni radno si zahravat s principem moralky.... je to smutne ale je to tak...
    FERRYH
    FERRYH --- ---
    QZUZKA: to JE presumpce VINY...sorry s takovym argumentem a nahledem odmitam vazne diskutovat...
    svet stoji na opacnejch principech: pokud chces odsoudit, tak nejdrive dokaz vinu...
    jestlize jen predpokladas ze "urcite tam drive nebo pozdeji bude vina", tak sorry: to je ale hnus velebnosti... :(( je mi z toho trosku smutno...

    kazdopadne zapominas na jedno: ono neni moc nejak vice vychodisek ze soucasneho svrabu ve kterem autori jsou a nasedne pak nakladatele a nasledne pak i dilia...
    kdyz na tehle progresivnejsi byznys princip zlegalizovani stavajicich piratu a parazitu nepristoupi, tak se proste celej soucasnej system autorsko-pravnich vztahu zhrouti (a nerikam ze na zmenu uz konecne nenastal cas!!)
    ...a nebo "nastane" horsi a horsi cenzura internetu...

    nemusim rikat, ze cenzura internetu a "velkobratrickovani" asi neprojde bez poradnych nepokoju u vetsiny svetove populace, ktera uziva internet ze?? to NENI reseni... (politikove do toho nepujdou ztratej volice) to je cesta do pekel..

    je treba i neortodoxnich reseni a to je napr. mnou navrhovane zlegalizovani a zpoplatneni sluzeb jako jsou uloziste... to je jen krucek, kerej pak muze jit dal a to dohodou s tema neziskovejma warez komunitama...atd atd ...

    tady JE sance z toho vyjit relativne bezbolestne a s cistym stitem..
    cenzurou internetu a restrikcema na internetu se nic nespravi.. jen se prilije olej do ohne...

    zkus se jeste zamyslet nad tihle: kdo ma z dlouhodobeho hlediska vetsi sanci na preziti? pirati v sede zone nebo zkostnateli dinosauri jako je DILIA? ja bych rekl ze zatim se ukazuje ze hydra sharovani je neznicitelna....a dochazi spis dech tem DILIIM a OSAM a podobne... a bude hur...

    mimochodem nerikam, ze mam patent na rozum.. tohle to ani neni z me hlavy.. celej ten napad se spoplatnenim ulozist a pod. to uz s tim prisly i samy uloziste... ale jaksi nemaj jeste stale partnery, kteri by chteli uznat, ze trh se meni a ze starym modelum distribuce pres medialni monopoly zvoni hrana... ale ten cas prijde ..a take prijde vic a vic dalsich modelu jak to elegantneji zaridit v podobnem duchu jako navrhuju s tim ulozistem a zpoplatnovanim... jen je trosku terba otevrit oci a nebej konzerva a nemit predsudky...

    vzdyt jde jen o penize ze ?? o co jineho.. :))) a ted mluvim jak o ulozistich tak o aotorech a DILIA a nakladatelich...

    ne uz o ebookarich... to si vyprosuju.. tu komunitu znam a vim co o nich myslet... jsem jeden z nich! a nestydim se za to!
    FERRYH
    FERRYH --- ---
    MARWIN: Srstka loni v zari a v rijnu mel za dilia moznost jednat s xtrancem - zprostredkoval to Lipert s ereadingu... ja byl u toho a byl sem tam jako povereny "xtrance jednatel" kerej stoji mimo ale ma "pravomoc" za trance neco dojednat....
    Srstka odmitl a jeho odpovedi za par tejdnu byl pokus odstavit xtrance.info domenu, to proxy prekladiste-hosting datoveho toku. Na skutecnej hosting se chvala bohu nikdy nedostali a take za pul dne (sic!! americti cenzori internetu) ten hosting xtrance.info jeho provozovatel v USA uznal: nejde o zadne porusovani AZ a to ani americkejch, a ze na hostingu neni nic ke stazeni a je jen linkovanej obsah odjinud a zas to otevrel.. a od te doby to bezi bez prekazek....

    DILIA si tak zcela evidentne uzavrela svou vlastni blbosti a aroganci vetsinu cesticek k nejakemu jednani.
    QZUZKA
    QZUZKA --- ---
    BOUCHI: takže by existovala nějaká licence, která by se udělovala neziskovce(třeba stávající knihovně), aby směla provozovat e-knihovnu a nikdo jiný by nesměl (bez smluvního řešení konrétního obsahu).
    Pokud by to bylo opravdu vymahatelné jednorázové zapůjčení, pak proč ne.

    S tím paušálem moc nevím
    Pokud se doteď jako argument používá, že v knihovně/často při stahování jde o jednorázové přečtení, za které nechceme předem platit plnou cenu knihy/e-knihy a když právo koupenou knihu číst třeba denně nehodláme použít a proto nechceme platit za ty nadbytečné části... Tak pak už to není tenhle případ...

    Jakmile je možné z toho knihu stáhnout/používat ji z paušálu dlouhodobě, tak už se nejedná o půjčování. A pak mi přijde divné kohokoliv nutit (automatickým právem zařadit dílo), aby se na tomhle modelu podílel.
    Pak už radši komerčně - ale na základě souhlasu a smluv...


    teď reaguji na Ferryho odvedle, uložto je byznys, který prodává věci, které dostal zadarmo za svůj zisk (reklama). Byznys, který vydělává na tom, že ho nedokáží postihnout. A zlegalizovat ho tím, že dobrovolně něco málo odvede, to je morálně špatná cesta.




    Kolikrát vlastně přečtete koupenou knihu? jednou? dvakrát? třikrát?
    Za co vlastně (z pohledu čtenáře) se vlastně platí?
    - za možnost přečíst si to
    - za možnost přečíst si to opakovaně
    - za možnost přečíst si to kdykoliv, podle svého uvážení, bez čekání

    -za možnost zařadit si knihu na viditelné místo
    -za možnost dívat se na obrázky
    -za možnost podložit tím kratší nohu u stolku

    Které možnosti omezuje paušálová knihovna proti prodávání e-booků?


    BOUCHI
    BOUCHI --- ---
    QZUZKA: Napriklad by ta e-knihovna mohla byt pod nejakou neziskovkou.
    QZUZKA
    QZUZKA --- ---
    FERRYH: ano, myslela jsem primárně úložiště.

    O xtrance skoro nic nevím, ale pokud vím, jsou tam taky lidi - a tedy budu tenhle odstavec vycházet z lidí obecných. Proč by měli otáčet? Třeba proto, že by mohli - zatím je ta nekomerčnost dobré krytí. Nebo proto, že někoho, kdo teď skenuje pro radost by napadlo, že když už, tak by se měl pořádně zaplatit admin webu, a pak korektoři... a další a další, a na to se nejlíp vydělá... reklamou?

    Takže otázka "proč by měli" má druhou možnost "proč by se mělo čekat, že by to nikdo z nich neudělal"... A ta druhá, jak úložiště od komunity rozlišíš? Čestným prohlášením o nekomerčnosti?
    MARWIN
    MARWIN --- ---
    FERRYH: ma xtrance jednoho cloveka, ktery by za nej mohl jednat, zkousel kontaktovat dilii? hadam ze klasicka instituce neumi a/nebo nemuze jednat s 'anonymni komunitou'
    FERRYH
    FERRYH --- ---
    podle men ma DILIA naprosti neskutecne skveleho potencionalniho partnera v tom xtrance ze kerycm by se mela dohodnout... ale nechce... divne...
    vem si ejn to ze xtrance ma dosud na ceskem a slovenskem ebook trhu skoro monopol v tom archivovani volne dostupencjh ebooku... to je potencial jak svina!
    a neskutecne vyhodne startovaci okno...
    jenze za dva tri roky se v tom modelu xtrance vzhledne a vykrade ho par desitek jinejch serveru a pak to konci... okno zavrene.... sance ztracena.. a urcite ne k dobru DILIE a nakladatelum a autorum..
    MARWIN
    MARWIN --- ---
    Jinak, proc by mohla fungovat e-knihovna na principu plat pausal - stahuj si co chces. demonstruji na vzorku populace 1 clovek (ja)

    kdyz http://mlp.cz uverejnila na svych strankach prvni ebooky zdarma, stahl jsem co slo (desitky) za celou dobu co tom mam jsem z toho precetl 1ks, vim, ze tam maji od te doby hodne novych kousku, ale uz jenom tak listuju katalogem, s tim ze kdyz by se mi neco libilo tak si to stahnu - u knih zdarma na palmknihach jsem uz preskocil uvodni greedy fazi, proste to tam je a kdyz budu potrebovat tak si tam sahnu. Pri dobre zvolenem pausalu bych nemel problem platit za takovou sluzbu, po moznem uvodnim nadseni, bych konzumoval standardnim tempem bez potreby stahovat, cistit a sirit, proste proto ze tam toho je moc a ze je to dostupne. Z toho co jsem cetl po internetu a bavil se s lidma nejsem sam, kdo ma tenhle pristup. Proste warezeni je prace, a od urciteho veku/prijmu uz je jednodussi/schudnejsi zaplatit za oficialni kanal.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam