• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    BOUCHIAutorské právo v 21. století
    BINARY_PARANOIC
    BINARY_PARANOIC --- ---
    FERRYH: novelizace tohoto odstavce spočívala pouze v upřesnění znění, bez věcných změn :)
    BINARY_PARANOIC
    BINARY_PARANOIC --- ---
    _MIG_: pokud se nemýlím, tak měl. Viz § 58 odst. 1 AutZ v aktuálním znění:

    Není-li sjednáno jinak, zaměstnavatel vykonává svým jménem a na svůj účet autorova majetková práva k dílu, které autor vytvořil ke splnění svých povinností vyplývajících z pracovněprávního či služebního vztahu k zaměstnavateli nebo z pracovního vztahu mezi družstvem a jeho členem (zaměstnanecké dílo). Zaměstnavatel může právo výkonu podle tohoto odstavce postoupit třetí osobě pouze se svolením autora, ledaže se tak děje při prodeji podniku nebo jeho části.
    FERRYH
    FERRYH --- ---
    ajajaj! to bude skoro pravnicka lahudka...
    myslim ze v nasem zakonu doslo v tohle k nejake novelizaci pred casem a ze to bylo spis ke strane zamestnavatelu ...ale kdybys me zabil nevim presne kde to hledat tak to ber jen jako muj dojem... nic vic...
    _MIG_
    _MIG_ --- ---
    Potřeboval bych prosím radu, můj zaměstnavatel chce předat můj zdrojový kód i výsledný počítačový software (zaměstnanecké dílo) třetí straně. Nemám v pracovní smlouvě žádnou doložku o tom, že předávám autorská práva zaměstnavateli. Chápu že můj zaměstnavatel má majetková práva k mému zdrojovému kódu i výslednému počítačovému programu. Neměl by i přesto můj zaměstnavatel mít moje povolení k předání třetí straně ?
    BINARY_PARANOIC
    BINARY_PARANOIC --- ---
    BUCHVI: otázkou je, co přesně znamená ono „svaté právo“. Mimo výjimek uvedených v autorském zákoně (k nim více dále) máš vždy právo rozhodovat o užití svého díla, tzn. musíš udělit souhlas s užitím díla (v tomto případě publikování textu). Takovýto souhlas může být udělen klidně i jen ústně, ovšem pouze v případě nevýhradní licence (tzn. mají oprávnění dílo užít, ale ty můžeš další licence bez omezení udělovat dalším osobám). Výhradní licenci (jinak též exkluzivní, tj. mají — jako jediní — oprávnění dílo užít a nikomu dalšímu toto oprávnění nemůžeš udělit) lze uzavřít pouze písemně.

    A nyní k oněm výjimkám — tou je například školní či zaměstnanecké dílo. A právě v případě zaměstnaneckého díla ze zákona vykonává majetková autorská práva k dílu zaměstnavatel (nikoliv zaměstnanec), nedohodnou-li se strany jinak. Osobnostní práva samozřejmě vždy a za všech okolností náleží autorovi a nemůže se jich nijak vzdát (je to trochu obdobné jako s dítětem — může být svěřeno někomu do adoptivní péče, ale vlastního rodičovství se z podstaty věci prostě nelze vzdát). Je pak otázkou, zda tvůj vztah s oním vydavatelstvím není poměrem zaměstnaneckým (ale to se mi z tebou uvedených informací nezdá). Doplňme jen, že v případě kartografických děl a počítačových programů se za zaměstnanecké dílo považuje i dílo vytvořené na objednávku mimo zaměstnanecký poměr, ale to se tě netýká :)

    Co se týče souhlasu s podmínkami pomocí vyskakovacího okna — je to sice „smlouva“, nicméně forma uzavření není brána jako písemná. Písemnou formu sice lze v dnešní době „sepsat“ i elektronicky, ale kromě dalších podmínek musí být připojena i obdoba vlastnoručního podpisu, v elektronické podobě tedy elektronický podpis (alespoň podle dvou rozhodnutí Nejvyššího soudu). Dokážu si tedy představit, že touto formou souhlasíš s jakýmsi licenčním ujednáním (otázka jeho podoby je věcí druhou, konkrétní znění neznám a tebou uvedená formulace je značně vágní), ale pouze nevýhradním.

    Stručně — osobně bych se tedy nebál dílo publikovat i jinde, neboť nebyla sepsána písemná smlouva o užití díla (a tedy tím je vyloučena exkluzivita licence).

    Na závěr jen dodám, že nejsem právník, třebaže otázkou autorského práva (především tedy ve vztahu k výtvarným dílům) se dlouhodobě a intenzivně zabývám :)
    MUM
    MUM --- ---
    BUCHVI: AZ ma dve urovne: rovinu priznani autorstvi (tedy nikdo ti nemuze uprit autorstvi textu a vydat jej pod cizim jmenem) a rovinu publikacni (kde muzes souhlasit s tim, ze vyhradni pravo na neomezenou publikaci ma firma XYZ, dokud jim smlouvu nevypovis, coz muze zahrnovat naklady na jeji zruseno, ale samozrejme podle smluvnich podminek, ktere jsi odsouhlasil.) Neexistuje zpusob, jak se zbavit autorstvi prveho typu - ani v okamziku, kdy vydas sve texty jako Public Domain. Nas AZ je nezna.
    BOUCHI
    BOUCHI --- ---
    BUCHVI: I kdyby se to za odsouhlasení považovat dalo, tak je ta "dohoda" IMHO neplatná, neb nesplňuje náležitosti podle zákona. (Majetkových práv není možné se podle našeho AZ vzdát, je pouze možné je licenční smlouvou poskytnout třetí osobě, přičemž samozřejmě existuje možnost od smlouvy odstoupit.)

    To by stálo za zpranýřování.
    BUCHVI
    BUCHVI --- ---
    FERRYH: Díky, tak nějak jsem si to myslel. Žádnou smlouvu jsem nikdy nepodepsal, nemám za to žádnou finanční odměnu, všechno to funguje ústní (resp. internetovou) dohodou. Mohli by za "podpis smlouvy", resp. za odsouhlasení dohody považovat můj klik na OK u vyskakovacího okna s tímhle textem?
    ("Vložením jakéhokoliv článku do systému (...) souhlasíte s tím, že tento materiál automaticky spadá do vlastnictví portálu (...), který si na něj tímto vyhrazuje veškerá práva.")
    FERRYH
    FERRYH --- ---
    laicky - v logice AZ pokrocilejsiho laika - bych rekl, ze pravo nemaji ani nahodou! jak to pak maji ovsem osetreno smluvne na tom dost zalezi ...
    Cili pokud je ve smlouve nejaka licencni dohoda na pravo vydani jako to je bezne mezi nakladatelem a autorem u knih pak je treba na urcitou dobu tu licenci na vydavani "propujcujes". V zadnem pripade to ale nemuzes prodat navzdy. To podle mejch znalosti ani jako autor podle AZ nemuzes ... proste to nejde a nemuzou to po tobe ani vyzadovat smluvne...
    BUCHVI
    BUCHVI --- ---
    Jistě už otázka stokrát opakovaná, klidně mě někam odkažte, že neumím správně hledat: píšu texty (divadelní recenze, ale je vlastně jedno co) pro jeden "zpravodajský" server. Dneska mi přišlo upozornění, abych nezapomněl, že všechny texty, které jejich prostřednictvím publikuju, jsou automaticky jejich vlastnictví a oni na ně mají svaté právo. Tak se ptám: je to možné, aby si někdo tímto způsobem převzal práva k textu, který já vytvořím a jeho prostřednictvím publikuju? (Podotýkám, že je to český server.) Díky za odpověď.
    BINARY_PARANOIC
    BINARY_PARANOIC --- ---
    MIKIMAUS: nemýlím-li se, český autorský zákon koláž nijak zvlášť neupravuje (s výjimkou toho, že ji jako výsledek považuje za autorské dílo). V tomto ohledu bys tedy měl mít k použitým dílům práva k užití. Druhou otázkou je, zda by to formou a mírou použití nespadalo pod citaci. V takovém případě bys ale i tak měl uvést autora a název díla, není-li to dílo, u nějž lze oprávněně předpokládat, že jej všichni znají (logo Coca-coly apod.). :)
    MIKIMAUS
    MIKIMAUS --- ---
    ahoj,vztahuje se autorský zákon na fotografie, které jsou použity v koláži nebo fotomontáži, výsledná práce je v souladu s dobrými mravy, není určena pro komerční účely, ale je publikovaná na internetu? Například pokud si vytvořím obrázek z vlastních, ale i stažených fotografií z internetu a chci si ho vystavit na vlastní stránky. Je takové počínání legální nebo se vystavuju pokutě?
    MICKEY_MOUSE
    MICKEY_MOUSE --- ---
    PREVIT: Díky za info. Jak jsem to tak četl, potvrdilo se mi hlavně to, co si na základě vlastních průzkumů myslím - že neexistuje rozumný způsob, jak filmy pro podobnou projekci licencovat. Protože kdyby existoval, nebude tohle sdružení vůbec vznikat.
    MICKEY_MOUSE
    MICKEY_MOUSE --- ---
    Kdyby to někoho zajímalo, tu je PDFko o povinnostech při veřejné projekci. A ta tučná věta na druhé straně PDFka je přesně to, co mi přijde v praxi neřešitelné.
    http://www.cpufilm.cz/new/www/txt/verejna_projekce.pdf
    MICKEY_MOUSE
    MICKEY_MOUSE --- ---
    BOUCHI: díky za tip.
    BOUCHI
    BOUCHI --- ---
    Zkus kontaktovat provozovatele http://www.3kfilmklub.cz/ ti určitě podobný problém taky museli řešit, třeba poraděj.
    MICKEY_MOUSE
    MICKEY_MOUSE --- ---
    HONCKA: já tomu vašemu řešení rozumím a svým způsobem jej dokonce i schvaluji, jelikož rozumná legální možnost zřejmě neexistuje. ale ani přesto to takto dělat nechci a budu věřit, že se to nějak legislativně zlidští. nemám problém za promítání zaplatit, jen nechci celý týden řešit co vlastně promítat můžu a s kým a jak se mám finančně srovnávat. možná to moc dramatizuju a v praxi to zas takový problém není. ale zkoušel jsem už i kontaktovat prodejce DVD, jestli u nich nejde třeba koupit zároveň i licence k promítání, ale to nejde a důvody celkem chápu. v každém případě by bylo fajn moct si někde online koupit promítací právo na "dnešní večer" s tím, že z legálního nosiče můžu promítat co chci.
    HONCKA
    HONCKA --- ---
    MICKEY_MOUSE: my sme to meli takhle v hospode kazdou nedeli, otviracku na dveri meli po-so a v nedeli se vesela na dvere cedule soukroma oslava
    MICKEY_MOUSE
    MICKEY_MOUSE --- ---
    Zdravím, víte někdo z hlavy, jak to je u nás s tzv. "veřejným promítáním" DVD filmů? Jde mi o to, že bych rád pro menší skupinu lidí promítal a rád bych to dělal legálně. Asi před dvěma lety mě od toho odradil autorský zákon, který byl nesnesitelně komplikovaný. Nicméně mi tenkrát bylo řečeno, že se pracuje na podstatném zjednodušení. Za jednoduchý považuji pro moji potřebu stav, kdy nějaké organizaci platím poplatky za promítání (třeba měsíčně jako za televizi) a můžu si např. pětkrát měsíčně promítat jaký film chci (šlo by o filmy koupené u nás na DVDčku). To jediné dává smysl. Pokud bych měl u každého filmu zjišťovat, kdo na něj vlastní práva a jestli jej vůbec můžu v ČR promítat, ztrácí celá tato aktivita smysl, protože se z ní stane opruz. Poradíte? Díky.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam